Paskutiniai praeito amžiaus deÅ¡imtmeÄiai iki Lietuvos nepriklausomybÄ—s paskelbimo tiesiog permirkÄ™ pilietiÅ¡kumu. Ä® Å¡iÄ… sÄ…vokÄ… tuomet įėjo komunistinis Å¡eimos auklÄ—jimas, valdžios meilÄ™ liaupsinantys sveikinimai, parodos, renginiai ir pasiaukojimas dÄ—l visos liaudies gerovÄ—s. Jei myli žmones, savo valdžiÄ… ir Tarybų sÄ…jungÄ…, privalai atsakingai nuravÄ—ti visÄ… laukÄ… cukrinių runkelių ar pamelžti porÄ… fermų karvių. „Didžiausia bausmÄ— žmogui – jei už tinginystÄ™ esi iÅ¡mestas iÅ¡ kolÅ«kio“, – taip raÅ¡Ä— 1977 metų KupiÅ¡kio rajono laikraÅ¡tis „Komunizmo keliu“.
Naudingi savo tautai
Kas yra pilietiÅ¡kumas, tiksliai apibÅ«dinti gana sudÄ—tinga. Supranti, kad tai pasiaukojimas ir pastangos dÄ—l savo valstybÄ—s, tautos, artimo žmogaus. Å is žodis Å¡iandien jau peržengÄ— ir patriotizmo ribas. Dabar pilietiÅ¡kumas gali bÅ«ti net menka pagalba Å¡alia gyvenanÄiam seneliui, neįgaliajam, gatvÄ—s varguoliui. Gal todÄ—l ir daugelis organizacijų, iniciatyvių akcijų organizatorių itin pamÄ—go girtis pilietiÅ¡kais darbais.
Pilietiškumo svarba gyvavo visada, tik jos išraiška būdavo kitokia. Šia sąvoka žmonėms skiepyti didžiausi praeito amžiaus metų visuomenės prioritetai. Atliekant tokį darbą daug padėjo ir žiniasklaida. Kokia ji buvo praeito amžiaus aštuntajame dešimtmetyje? Pavartykime 1977 metų laikraštį „Komunizmo keliu“. Jau nuo pirmojo Kupiškio rajono tuometinio žiniasklaidos atstovo numerio pasipila raginimas būti pilietiškiems ir naudingiems savo tautai. Meilė visuomenei per darbą
Su Naujaisiais 1977 metais kupiÅ¡kÄ—nus sveikindamas Lietuvos komunistų partijos KupiÅ¡kio rajono komiteto Rajono darbo žmonių deputatų tarybos vykdomasis komitetas linki gražių darbo pergalių laukuose ir fermose. EsÄ… tik atkakliu darbininkų, kolÅ«kieÄių, specialistų – visų tarybinių žmonių darbu kuriama materialinÄ—-techninÄ— komunizmo bazÄ—, keliamas materialinis ir kultÅ«rinis liaudies gyvenimo lygis. NepamirÅ¡ta to meto rajono valdžia, kad kuriant geresnį gyvenimÄ… aktyviai prisideda ir didieji Tarybų sÄ…jungos vadovai. Taigi, to meto žmogus savo meilÄ™ tÄ—vynei ir kitiems galÄ—jo įrodyti tik dideliu darbu. Gal todÄ—l kiekviename numeryje buvo skelbiama, kaip kuris kolÅ«kis įvykdÄ— penkmeÄio planÄ…, kiek pieno primelžė, kiek gyvulių užaugino. Dideli pasiekimai, ko gero, turÄ—jo dar labiau skatinti liaudies darbÅ¡tumÄ….
O pirmuosiuose puslapiuose garbingai buvo apraÅ¡omi su nuotraukomis penkmeÄio pirmÅ«nai: melžėjos, gyvulių Å¡Ä—rikai. KruopÅ¡Äiai suraÅ¡yti visi TSRS AukÅ¡Äiausiosios tarybos Prezidiume dÄ—l Lietuvos TSR žemÄ—s Å«kio pirmÅ«nų apdovanojimo TSRS ordinais ir medaliais pagerbti kupiÅ¡kÄ—nai. Bauda – iÅ¡metimas iÅ¡ kolÅ«kio
Lenkti prie darbo dėl visuotinės gerovės to meto spauda skatino net ir eilėraštukais. Žurnalistas V. Laužikas rašė: „Kiek tu žemelei duosi, / Tiek tau žemelė duos – / Be darbo nesulauksim / Malonių iš gamtos!“ Kitas eiliuotas naujametis sveikinimas giria, kaip paprastas juodadarbio triūsas lemia gyvenimo pažangą: „Rovė karklą, alksnį kirto…/ Bet atėjo kitas laikas, / Žino senis, žino vaikas – / Melioratoriai darbštuoliai, / Paplušėjo stropiai, uoliai:/ Kur kadaise pempės klykė, / Ten – kultūrinės ganyklos.“
SąžiningÄ… darbÄ… visų labui laikraÅ¡tyje giria ir patys kolÅ«kieÄiai. Antai ByÄių kolÅ«kio III brigados brigadininkÄ— Aldona JociuvienÄ— cituoja to meto moralinį komunizmo kÅ«rÄ—jo kodeksÄ…, kuriame iÅ¡dÄ—styti dorovÄ—s principai: „Sąžiningas darbas visuomenÄ—s labui: kas nedirba, tas nevalgo… Kolektyvizmas ir draugiÅ¡ka savitarpio pagalba: kiekvienas už visus, visi už vienÄ….“
Moteris teigia, kad tik darbÅ¡Äiame kolektyve viskas geriau sekasi ir keliama Å¡alies gerovÄ— bei galia. BrigadininkÄ— gražiausiais žodžiais giria savo darbuotojus, kurių rankose darbas esÄ… degte dega.
A. JociuvienÄ— į laikraÅ¡Äio skaitytojus kreipiasi su nuoskauda, kad vis atsiranda gyventojų, kurie Å¡aiposi iÅ¡ savo kaimynų atliekamos sąžiningos pareigos valstybei.
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.