Utenos Dievo Apvaizdos bažnyÄios rezidentas (nuo 2008 m.) kanauninkas Povilas Svirskis 2009 m. spalio 23-Ä…jÄ… minÄ—jo 85-erių metų jubiliejų. Pažvelkime į jubiliato gyvenimÄ…, jo nuveiktus darbus.
Å aknys
Nors kanauninkas gimÄ— Naujarodžių kaime (Krekenavos valsÄius, Panevėžio apskritis), taÄiau tÄ—vai persikÄ—lÄ— į SubaÄių (Poviliukas tada buvo dvejų metų), todÄ—l dvasininkas save laiko ir subatÄ—nu.
Gausioje AnelÄ—s KuodytÄ—s (1895-1946) ir Stanislovo Svirskio (1885-1942) Å¡eimoje (gimÄ— 12 vaikų) iÅ¡augo penki: Juozas (1915-1987), Julija SvirskytÄ— (g. 1920 m.), Povilas (g. 1924 m.), Kotryna NaglienÄ— (g. 1926 m.) ir jau SubaÄiuje gimÄ™s Leonas (g. 1932 m.).
MenkutÄ— trobelÄ— SubaÄiuje, kurioje apsigyveno Svirskiai buvo Å vÄ. TrejybÄ—s bažnyÄios paÅ¡ventory, tad Povilas nuo vaikystÄ—s bendravo su kunigais.
TaÄiau pirmoji seminarija, kaip sako pats kanauninkas, buvo labai pamaldÅ«s tÄ—vai. O teta JulÄ— dažnai sakydavo: "Persižegnok, Poviliuk, gausi saldainį". Jau nuo mažumÄ—s Povilas žaidÄ— kunigÄ…: aukojo MiÅ¡ias, pasilipÄ™s ant aukÅ¡tesnÄ—s vietos, sakÄ— pamokslus. "MiÅ¡ių metu" jam nuolankiai "patarnaudavo", Å¡iaip jau labai judri sesÄ— Kotryna: ant rankų užpildavo vandens, kÄ… reikÄ—davo - paduodavo.
Mokslas
Su kunigystÄ—s troÅ¡kimu baigÄ— SubaÄiaus pradinÄ™ keturių skyrių mokyklÄ…, SubaÄiaus geležinkelio stotyje veikusios jau 6 skyrių pradžios mokyklos paskutinius skyrius.
1938-1943 m. mokÄ—si Panevėžio berniukų (vyrų) gimnazijoje. TaÄiau gresiant bÅ«ti paimtiems į vokieÄių kariuomenÄ™ ar Reicho darbus, gimnazistai 1943 m. vasario pabaigoje, baigÄ™ tik du trimestrus, buvo paleisti. Tad Povilas nebuvo baigÄ™s septintos klasÄ—s (trÅ«ko vieno trimestro).
Grįžęs į namus, SubaÄiaus geležinkelio stoties gydytojo ÄŒerniausko dÄ—ka gavo pažymÄ—jimÄ…, kad negaluoja jo Å¡irdis, mat Povilas iÅ¡ vaikystÄ—s nebuvo stiprus.
Namuose, mirus tÄ—vui, itin reikÄ—jo darbo rankų, tad jis talkino Å«kyje, galvojo apie kunigų seminarijÄ…. TaÄiau, kaip sužinojo iÅ¡ tada dar kun. Jono Ragausko, seminarija jau buvo perpildyta. Visgi SubaÄiaus geležinkelio stoties Å v. PranciÅ¡kaus AsyžieÄio bažnyÄios labai veiklaus klebono kun. Antano BaltrukÄ—no praÅ¡ymu buvo padaryta iÅ¡imtis ir Povilas priimtas į seminarijÄ….
KaimynÄ—, sužinojusi apie seminarijÄ…, Povilo motinÄ… ragino neiÅ¡leisti sÅ«naus - ji pati ligota, o Å«kyje taip trÅ«ksta darbo rankų. TaÄiau motina, nepaisydama savo silpnos sveikatos, sakÄ— - kas bus, tas bus - bet vaikas tegul mokosi. Kanauninkas prisimena, kad buvo didelis džiaugsmas, kai iÅ¡ Kauno kunigų seminarijos gavÄ™s telegramÄ…: "Tesidžiaugia vaikelis, skubiai atvažiuoja, bus priimtas".
Povilas Svirskis seminaristas
P. Svirskiui pasisekÄ—, tuos du trimestrus Panevėžio vyrų gimnazijoje užskaitÄ— už metus, tad jis pateko į paskutinÄ™ klasÄ™ - treÄiÄ… licÄ—jaus kursÄ….
Baigęs šį kursą, P. Svirskis dvejus metus studijavo filosofijos mokslus. Kursas, kuriame jis mokėsi buvo pats didžiausias seminarijos istorijoje - 40 klierikų. Baigę filosofinius kursus, seminaristai perėjo į teologinius.
Šiuo metu iš P. Svirskio bendramokslių gyvų likę tik vienuolika. Keturi darbuojasi Panevėžio vyskupijoje: protonotaras Bronius Antanaitis, Pranas Sabaliauskas OP, Povilas Varžinskas ir P. Svirskis; Kaišiadorių vyskupijoje darbuojasi kun. Česlovas Zažeckas, Telšių - Antanas Bunkus, Vilkaviškio - kan. Juozas Mieldažys, o Kauno - dr. mons. Vytautas Sidaras, Petras Tavoraitis, Izidorius Butkus, mons. Vincas Pranckietis.
KunigystÄ—s keliu
1948 m. spalio 31 d. - Kristaus Karaliaus šventėje - Kauno katedroje, vyskupas Kazimieras Paltarokas Povilą Svirskį įšventino į kunigus, kiti buvo įšventinti gruodžio mėnesį. Septyni įšventintieji į kunigus netrukus sovietų valdžios buvo suimti ir ištremti į Baikalą.
Primicijos vyko SubaÄiaus Å vÄ. TrejybÄ—s bažnyÄioje - Trijų Karalių atlaiduose. Ä®stojimas į kunigų seminarijÄ… ir Primicijos - paÄios laimingiausios dienos kanauninko gyvenime - tarsi viso gyvenimo Olimpo virÅ¡Å«nÄ—. KunigystÄ— - gyvenimo džiaugsmas. Kanauninkas niekada nenusivylÄ— paÅ¡aukimu. Jis prisimena, kad primicijų metu bažnyÄia buvo pilna žmonių (apie 2 tÅ«kstanÄius, tiek bažnyÄioje niekada nÄ—ra buvÄ™), atvyko artimiausių parapijų kunigai. PamokslÄ… pasakÄ— gerÄ… iÅ¡kalbÄ… turÄ—jÄ™s kanauninko biÄiulis kun. Jurgis Balickaitis, dalyvavo ir kurso draugas kun. Benediktas Mykolas Urbonas. Kanauninkas apgailestauja, kad jo įšventinimo į kunigus nesulaukÄ— motina: VieÅ¡pats jÄ… jau buvo pasiÅ¡aukÄ™s prieÅ¡ porÄ… metų - 1946-aisiais.
Kanauninkui Povilui Svirskiui teko dirbti dvylikoje parapijų: vikaru (SaloÄiai, Ramygala, Dusetos), administratoriumi (Krekenava), klebonu (Spirakiai, BurbiÅ¡kis, Suostas, Aviliai, OnuÅ¡kis, Sudeikiai, Pakruojis ir Å imonys ). Daugiau nei metus sovietinio "teismo" sprendimu atliko bausmÄ™ -dirbo fizinius darbus kolÅ«kyje (1964 m. sausio 15 d. - 1965 m. gegužės 15 d.). Dabar rezidentauja tryliktoje - Utenos Dievo Apvaizdos parapijoje.
Šimonių klebonas
Kun. Povilas Svirskis į Å imonis klebonauti Å vÄ. MergelÄ—s Marijos Ä–mimo į dangų bažnyÄioje atvyko 1985 m., pakeisdamas Äia dirbusį kun. Laimutį BlynÄ…. Å imonys - ilgiausias darbo laikas - 23 metai. TaÄiau aplinkybÄ—s buvo nepalankios. Vos atvykus saugumo darbuotojai perspÄ—jo, kad nebandytų organizuoti jokių eisenų į kapus per VÄ—lines, kad nebendrautų su jaunimu ir neskleistų buržuazinÄ—s klerikalinÄ—s ideologijos - netvirkintų jaunimo, nes už tokiÄ… veiklÄ… teismo jau buvo nubaustas.
Svarbiausias kanauninko darbas Å imonyse - JuodpÄ—nų kaime pastatyta koplyÄia. Statybos patirtį kunigas jau buvo įgijÄ™s keturiais metrais prailgindamas, praplÄ—sdamas nedidelÄ™ BurbiÅ¡kio Å vÄ. JÄ—zaus Å irdies bažnytÄ—lÄ™, sovietmeÄiu padarytÄ… iÅ¡ nedidelio klojimo.
KoplyÄiÄ… JuodpÄ—nuose Å v. Juozapo darbininko vardu 1997-aisiais paÅ¡ventino vyskupas Juozas PreikÅ¡as, kartu suteikdamas ir Sutvirtinimo SakramentÄ….
Vykdydamas JuodpÄ—nų koplyÄios statybÄ… ir nenorÄ—damas apsunkinti tikinÄiųjų, klebonas panaudojo savo santaupas - tad žmonÄ—s ir materialiai to nepajuto. JuodpÄ—nų koplyÄia - tai klebono P. Svirskio dovana parapijieÄiams. Ir ji pasiteisina: susirenka melstis 30 - 50 tikinÄiųjų.
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.