Kupiškėnų mintys

2024 m. lapkričio 26 d., antradienis

Reklama   |   Prenumerata   |   Naujienos   |   Archyvas

 

 Ieškoti

Kroštas brungiausias
Informacija
Įkainiai
 

Vėrinys

ATRASDAMAS žMOGUS KAžKą PRARANDA

BanguolÄ— ALEKNIENÄ–

2009−08−01

Komentarai3    Paruošti spausdinimui      Nusiųsk šio straipsnio nuorodą draugui

Šią vasarą pasisvečiuoti gimtinėje po dvejų metų iš Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) buvo atvykusi Loreta Timukienė – buvusi tuometinės Kupiškio Povilo Matulionio vidurinės mokyklos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja, o šiuo metu lietuvių kalba Čikagoje leidžiamo dienraščio „Draugas“ redaktorė.
Loreta šią atostogų kelionę į Lietuvą derino ir su darbo reikalais. Buvo komandiruota nušviesti Tūkstantmečio dainų šventės, Pasaulio Lietuvių Bendruomenių seimo ir Pasaulio lietuvių ekonomikos forumo eigos. Tad valandėlę pasikalbėti ištaikėme tik baigiantis jos buvimui čia. Pokalbio susėdome ant suolelio medžių pavėsyje tvankų liepos 18-osios vidurdienį Kupiškio Lauryno Stuokos-Gucevičiaus aikštėje.

Kas jus tebesieja su Kupiškio kraštu?
Čia esu gimusi, užaugusi ir dirbusi. Mano mama, Birutė Breskuvienė, kilusi iš Suvalkijos, bet tėvelis, Bronius Breskus, - kupiškėnas. Jo jau nebeturiu. Jis dirbo Gyvakaruose, Vėžionyse, vadovavo „Piliakalnio“ kolūkiui. Taigi mūsų šeimai teko gyventi įvairiose rajono vietovėse. Todėl ir aš esu lankiusi ne vieną mokyklą – ir Gyvakarų, ir Vėžionių pradines. Nuo 6 klasės, kai tėveliai apsigyveno Aukštupėnuose, pradėjau mokytis tuometinėje Kupiškio Vlado Rekašiaus vidurinėje mokykloje, kurią baigiau 1984 m. Po įstojau į Vilniaus universitetą. Pirmaisiais metais studijavau neakivaizdžiai ir dirbau Virbališkių aštuonmetėje mokykloje. Teko dėstyti ne tik lietuvių kalbą ir literatūrą, kurią studijavau, bet ir kitus dalykus. Po pirmojo kurso tęsti mokslų išvažiavau į Vilnių. Baigusi studijas, vėl sugrįžau į gimtinę. Dirbau ir tuometinių Moksleivių namų direktore, ir Puponių pradinės mokyklos mokytoja, ir tuometinės Kupiškio žemės ūkio mokyklos lituanistė buvau. Pastaroji darbovietė buvo gera tvarkos, disciplinos mokykla. Teko mokytojauti ir Rudilių pagrindinėje mokykloje, iki šiol prisimenu puikų jos kolektyvą. Geri prisiminimai liko ir iš paskutinės darbovietės – Povilo Matulionio vidurinės mokyklos. Turėjau šaunių, gabių auklėtinių klasę. Su keletu iš jų susirašinėjame, buvome susitikę Vilniuje per dainų šventę. Su visais pasimatyti paprasčiausiai neužteko laiko.
Aukštupėnuose ir mano uošvija – visiškai šalia mano tėvų sodybos. Su būsimuoju vyru Svajūnu kartu užaugome. Susituokėme, kai grįžome dirbti į gimtinę.
Taigi tų sąsajų su Kupiškio kraštu yra be galo daug ir labai glaudžių. Čia – mano šaknys, kur bebūčiau. Su gimtine susiję daug gražių prisiminimų, čia traukia sugrįžti ir artimi žmonės, širdžiai mielos vietos.
Tai kokios aplinkybÄ—s jus privertÄ— emigruoti?
Turėjome darbus, vaikai mokėsi, gyvenimas tekėjo ramiai, be didelių permainų. Kartą su vyresniuoju sūnumi Dominyku naršėme po internetą ir aptikome, kad čia galima užpildyti Žaliosios kortos (jos turėtojai gali gyventi ir dirbti JAV) loterijos anketą. Nusprendėm pabandyti. Viskas atrodė kaip žaidimas. Užpildėme ir pamiršome. Aišku, žinojome, ką ta Žalioji korta reiškia, bet netikėjome, jog kažkas iš to išeis. Pasąmonėje visgi gimdavo fantazijos, kas būtų, jei būtų.
Taip sutapo, kad tuo metu, kai gavome atsakymą, jog laimėjome Žaliąją kortą, vyras gavo įspėjimą apie atleidimą iš UAB „Ochoco Lumber“. Tuomet susėdę visi svarstėme, ką daryti. Vaikai - penkiolikmetis Dominykas ir dešimtmetis Augustas - visa tai priėmė kaip nuotykį, o mums, tėvams, buvo nelengva apsispręsti ir prisiimti atsakomybę už šeimos likimą. Ten niekas aukso kalnų nežadėjo. Čia buvo namai, artimi žmonės. Tačiau permainų troškulys, gal nuojauta, kad viskas bus gerai, noras save išbandyti vis dėlto ėmė viršų. Nusprendėme, kad pirmiausia išvažiuosiu aš pasižiūrėti, kaip ten viskas atrodo, padėsiu pamatus šeimai įsikurti. Taigi esu pagrindinė kaltininkė, jog išvažiavome. Mano vyras - sėslesnis žmogus, labiau mėgstantis namų ramybę. Aš, matyt, į tėtį atsigimusi - man patinka nauji įspūdžiai, kelionės, mėgstu būti tarp žmonių.
Nelaikome savęs tipiškais ekonominiais emigrantais. 2007 m., kai nusprendėme vykti į JAV, ten jau siautėjo ekonominė krizė, buvo prasidėję bankrotai, gausėjo bedarbių. Kai kas tiesiai šviesiai kvailiais mus laikė, kai sužinojo, kad išvažiuojame tokiu metu. Mes paprasčiausiai negalėjome praleisti likimo duotos galimybės išbandyti save naujoje aplinkoje. Esam prisirišę prie Lietuvos, prie artimųjų, bet jei nori atrasti, turi kažką prarasti. Nusprendę emigruoti pagalvojome ir apie vaikų ateities platesnes perspektyvas. Žinoma, jokiu būdu neteigiu, jog tų perspektyvų jie nebūtų turėję ir Lietuvoje.
Koks pirmasis jūsų įspūdis buvo išlipus iš lėktuvo?
Išvykau per Jonines. Tais metais Lietuvoje buvo labai karšta vasara, bet išlipusi Čikagoje iš lėktuvo patekau į tikrą pragarą – nežmoniškas karštis ir drėgmė, lyg būčiau po gaubtu. Toks oras čia nuo Mičigano ežero kaimynystės. Įspūdinga buvo važiuoti automobilių gausybėje, dairytis į dangoraižius, pakerėjo sunkiai aprėpiama erdvė.
Ar jus kas pasitiko atvykus? Kaip sekėsi įsikurti?
Ten mūsų laukė. Apsigyvenau pas pažįstamus Čikagos priemiestyje Tinley Park, labai panašiame dydžiu ir sutvarkyta aplinka į Kupiškį. Po mėnesio čia atvyko ir vyras su vaikais. Nerimo nestigo, nes iš tiesų gyvenimą kurti reikėjo iš naujo. Mąsčiau, kad bus taip, kaip lemta. Esu įsitikinusi, jog žmogus ras išeitį, jeigu turi galvą ant pečių, sveikatos ir tikėjimo.
Darbo ieškojau vietoje, kad būtų netoli, nes dar neturėjau automobilio ir nebuvau perlaikiusi egzaminų vairuotojo pažymėjimui gauti. Užpildžiusi keletą anketų dėl darbo gavau pakvietimą iš viešbučio, kad reikia kambarių tvarkytojos. Iš pradžių buvo nelengva. Reikėjo perprasti darbo tvarką, koją kišo kalbos nemokėjimas. Amerikiečių dialektas labai skiriasi nuo britiškojo. Atvažiavau turėdama neblogus anglų klabos pagrindus, bet teko įsitikinti, jog susikalbėti su vietiniais turėsiu mokytis iš naujo. Labai padėjo ten dirbusi lietuvė vadybininkė.
Vyrą draugas įdarbino savo statybų firmoje. Vasara prabėgo kupina žemiškų rūpesčių – reikėjo pasirūpinti vaikų dokumentais, kad būtų priimti į mokyklą, išlaikyti egzaminus vairuotojo pažymėjimui gauti, susitvarkyti buitį.
Ar sunku pritapti Amerikoje? Kokie ryškiausi gyvenimo čia ir ten skirtumai?
Laikausi nuostatos, jog pirmiausia reikia pamilti tą kraštą, kuriame gyveni. Amerika – šalis , kur nieko nestebina tautų, kultūrų įvairovė. Dirbant, susišnekant tarp amerikiečių gyventi nesunku. Ten niekas nesistebi, jei kalbėdamas ne taip ištari, kantriai išklauso, nes JAV daug emigrantų, nemokančių gerai kalbos. Sūnūs daug greičiau išmoko kalbą. Stebėtis nėra ko, nes jie kasdien mokykloje bendrauja angliškai.
Amerikiečiai ne iš tų, kurie iškart priima nepažįstamus žmones į savo tarpą. Tas atsargumas gal dėl to, kad tarp emigrantų visokių žmonių pasitaiko. Tik po gero pusmečio Dominykas ir Augustas susirado draugų. Dominyką pirmiausia pas save pasikvietė vienas klasės draugas, kurio prosenelis buvo kilęs iš Lietuvos. Draugo tėčiui buvo labai įdomu pamatyti žmogų iš tos šalies.
Amerikiečiai labai rūpinasi vaikų saugumu. Ilinojaus valstijoje iki 12 m. vaikų vienų negalima palikti namuose. Yra samdoma auklė arba jaunesnieji būna vyresniųjų atžalų priežiūroje. Kiekvieną dieną tenka po keletą valandų praleisti vairuojant automobilį. Čikagoje gerai sutvarkytas eismas. Vairuotojai mandagūs, praleidžia, sustoja. Tad nebaisu ir pradedančiajam vairuotojui važiuoti intensyvaus eismo gatvėmis. Šioje srityje lietuviams dar yra ko pasimokyti.
Kaip vaikams sekėsi adaptuotis naujoje mokykloje? Ar amerikietiška mokymo sistema labai skiriasi nuo mūsiškės?
Mokymo pakopos panašios – pradinė, vidurinė ir gimnazija (High school)). Sūnūs buvo priimti į aukštesnę klasę nei būtų mokęsi Lietuvoje. Kokioje klasėje jie mokysis, lėmė ne pristatyti dokumentai iš buvusių mokyklų apie pasiektus rezultatus, bet amžius. Lietuvoje baigti mokslai buvo užskaityti. Iš pradžių vaikams buvo labai sunku visus dalykus mokytis angliškai, tačiau pamažu „įsivažiavo“. Ten mokiniams padeda ir mokytojų padėjėjai. Jie sėdi šalia, paaiškina, išverčia, jei reikia.
Būdama mokytoja norėjau vaikams padėti mokytis, tačiau tai gana sudėtinga, kadangi vis dėlto daugelis dalykų ten skiriasi. Pavyzdžiui, amerikiečiai kitaip nei Lietuvoje mokomi sudėti ir dauginti. Vertinimo sistema panaši į dešimtbalę, tik vertinama raidėmis. Kai kas sako, kad JAV mokytis lengva. Nenorėčiau su tuo sutikti. Norint pasiekti gerų rezultatų, mokytis reikia. JAV universitetų diplomai pasaulyje yra vertinami.
Pavasarį baigiau anglų kalbos kursus koledže, ten man patiko sudarytos puikios sąlygos mokytis, draugiški santykiai tarp studentų ir dėstytojų.
Ar leidžiate vaikus į lietuvišką mokyklą?
Kiekvieną šeštadienį važiuojame į tokią mokyklą Čikagos centre, joje dėstau lietuvių kalbą ir literatūrą. Vyresnysis sūnus čia mokslus jau baigė. Vaikams, lankantiems šią mokyklą, lietuvių kalba yra užskaitoma kaip antroji užsienio kalba. Yra mokoma ne tik kalbos, bet ir Lietuvos istorijos, geografijos, dainų, šokių, tikybos, laikomi baigiamieji egzaminai. Svarbu, kad kalbos, rašymo, skaitymo įgūdžių neprarastų emigrantų vaikai, o gimusieji JAV tautiečiai viso to išmoktų. Visa tai tam, kad išsaugotume lietuvybę. Į mokyklą vaikai priimami nuo 4 m. iki 16 m. Yra šeimų, kurios net iš Čikagos šiaurinių rajonų atveža (kelionė trunka 2 val.) čia vaikus. Į mokyklą ateina antroji mokinių karta - baigę šią mokyklą, jau atveda savo atžalas. Praėjusiais mokslo metais turėjome per 200 mokinių. Čikagoje veikia ir kita lituanistinė šeštadieninė mokykla. Tokiose mokyklose karaliauja draugiška aplinka, lietuviška dvasia.
Kokie likimo vingiai nuvedė jus į „Draugo“ redakciją?
Į „Draugą“ atėjau kaip tik per šeštadieninę mokyklą. Tuo metu dirbau nebe viešbutyje, bet vienoje elektronikos prietaisų firmoje testavimo grupėje. Tikrinau prietaisų kokybę. Darbas buvo jau daugiau mąstymo reikalaujantis, bet vis tiek ne prie širdies. Kartą mokyklos direktorės pavaduotojai Laimai Apanavičienei, dirbančiai ir „Draugo“ redaktore, pasipasakojau, kad su mokinukais dirbdama Lietuvoje leidau mokyklos laikraštuką „Matulionietis“, įsišnekėjome. Ji manęs netikėtai paklausė, ar nenorėčiau ateiti pas juos į „Draugą“ dirbti. Esanti laisva redaktoriaus vieta, reikia žmogaus. Po kiek laiko apie tai šnekėjomės su laikraščio vyr. redaktorę Dalią Cidzikaitę. Sulaukiau pakvietimo išbandyti žurnalisto duoną. Taip nuo 2008 m. sausio 1 d. ir prasidėjo mano žurnalistinė karjera. Mokiausi skaitydama kitų straipsnius laikraščiuose, internete, patarimais padėjo kolegos. Specifinių žurnalistinių žinių neturėjau. Mokyklinis leidinukas tebuvo tik žaidimas.
Drabas redakcijoje išties įdomus, per pusantrų metų jau spėjau perprasti jo specifiką. 12 puslapių laikraštį leidžiame penkis kartus per savaitę. Esame trys redaktorės. Šeštadieninis priedas „menas, literatūra, mokslas“ jau parengtas atkeliauja iš Lietuvos. Šio priedo redaktorė yra mano kraštietė Renata Šerelytė. Ryšys su Lietuva mums labai svarbus. Man kiekvieną dieną tenka ruošti tris puslapius, rašau apie politinius, kultūrinius įvykius Lietuvoje ir pasaulyje. Redakcijoje sulaukiame svečių iš Lietuvos – politikų, menininkų, dvasininkų. Neretai tenka lankytis Čikagoje vykstančiuose lietuvių bendruomenės renginiuose.
„Draugas“ šiemet švenčia 100 m. sukaktį. Ji buvo paminėta ir neseniai atidarytoje Nacionalinėje dailės galerijoje Vilniuje. Sveikinimų sulaukėme ir iš prezidento Valdo Adamkaus, kuris su „Draugu“ sieja nemažai gražių prisiminimų. Tai vienintelis lietuviškas dienraštis, leidžiamas už Lietuvos ribų. Jis skaitomas ne tik Šiaurės Amerikoje, bet ir siunčiamas į Pietų Ameriką, Europą, Australiją. Nemažai jo egzempliorių pasiekia ir Lietuvą. Tai daugelio vyresniosios kartos lietuvių palaikytas ir puoselėtas leidinys. Šiuo metu redakcija ruošiasi persikelti į naujas patalpas, galvojame apie internetinio puslapio atnaujinimą.
Kaip leidžiate laisvalaikį? Ar susiradote naujų draugų?
Kiekvieną savaitgalį su šeima stengiamės aplankyti dar nematytas vietoves. Amerika tokia didžiulė, kad reikės dar daug laiko, jog visą apkeliautume. Pirmiausia, žinoma, pradėjome nuo Čikagos muziejų ir kitų lankytinų vietų.
Per porą metų susiradome naujų draugų, su kuriais kartu leidžiame laisvalaikį.
Mano atradimas buvo Čikagos lietuvių moterų klubas „Alatėja“. Klubo narės – veiklios moterys, užsiimančios labdara, mėgstančios keliauti. Smagu save įprasminti, daryti, kas patinka, jaukiai jaustis tarp bendraminčių. Labdaros lėšų gauname iš įvairių klubo renginių, kuriuos pačios organizuojame. Remiame sergančius, nelaimės ištiktus tautiečius. Padėjome su liga besigrumiančiam muzikantui G. Abariui, ne vienam sunkiai sergančiam vaikui. Stebuklų pasiūlyti negalime, bet esame, bet esame ir paprasčiausią siuntinuką su žaislais ir saldumynais tėvams, kurių vaikai serga vėžiu, ir brangių vaistų vėžiu sergančiai moteriai į Lietuvą nusiuntę. Dažnai renkamės į renginius šeimomis, su vaikais, vyrais. Visi kartu vykstame į „Dainavos“ stovyklą Mičigano valstijoje. Įdomios, prasmingos veiklos per akis. Neseniai buvau išrinkta į JAV Lietuvių Bendruomenės Tarybą, tad dabar dalį laisvalaikio teks skirti šioms pareigoms.
Ar ketinate kada nors sugrįžti į Lietuvą?
Sunku pasakyti ir planuoti. Pirmaisiais metais buvo visokių minčių. Kaip bebūtų, ten esame emigrantai, ten svetima žemė. Nenoriu, kad mane vadintų „amerikiete“. Aš lietuvė. Tai vis emocijos. Protu suvokiu, kad dabar netinkamas laikas grįžti. Turiu įdomų darbą, yra žmonės, su kuriais gera būti kartu. Planuose ir vaikų studijos ten. Norisi dar pakeliauti ir pamatyti. Kol kas apkeliavome tik tris valstijas.
Ką pasakytumėte tiems, kurie, kaip ir jūs kažkada, svarstytų, ar važiuoti svetur gyventi, ar ne.
Kiekvienam linkiu išvažiuoti trumpesniam ar ilgesniam laikui. Save patikrinti kitoje aplinkoje yra geras išbandymas. Kai šalia nėra artimųjų, pažįstamų, iš kurių kiekvieną akimirką gali tikėtis paramos, supranti, kad niekas už tave nieko nepadarys, kad turi parodyti, ką sugebi. Svetur ne tik save patikrini, bet kitomis akimis pamatai ir įvertini, kas tikra, kas negerai, kas tau išties brangu.


Skaityti komentarus (3)

 

Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos
skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
 

 

Vardas:  (nebūtinas)
El. paštas:  (nebūtinas)
Komentarai:

Šį lauką palikite neužpildytą:

 

 Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.

 

Savaitės klausimas

Ar pritariate, kad tėvai būtų skatinami eiti tėvystės atostogų?

 
 
 
 

 

Vardadieniai

Dobilas, DobilÄ—, Krizostomas, Leonardas, Silvestras, Vaigeta, VygantÄ—.

Naujienos: Visos naujienos  |  Aktualijos  |  Gamta ir mes  |  Sveikata  |  Vėrinys  |  Nuomonės  |  KupiÅ¡kio kraÅ¡to kaimų istorijos  |  Rezervuota jaunimui  |  PAMIRÅ TI NEGALIMA PRISIMINTI
KroÅ¡tas brungiausias: KupiÅ¡kėnų kertala
Informacija: Skelbimai  |  Atsiliepimai  |  Redakcija
Ä®kainiai: Prenumerata  |  Reklama
Archyvas: Amatų gijos  |  AukÅ¡taičių kraÅ¡tas  |  Bendruomenė  |  Kamara  |  Iš ESmės  |  PožiÅ«ris  |  Sugrįžimai  |  Ulyčia  |  Amžių sandÅ«roje  |  „Pasikalbosykim“  |  Laiko raÅ¡tas  |  Gyvenimo ratas  |  Savi tarp kupiÅ¡kėnų  |  Å ėlsmas  |  Talalojus  |  Pasikalbosykim  |  MÅ«sų Å¾monas  |  Likimai  |  Horizontai  |  Propagandos anatomija  |  Pabėgėliai  |  PilietiÅ¡kumas  |  Kas mus saugo?

Jūs esate

9 090 180

šios svetainės lankytojas


Šiame puslapyje pateiktą medžiagą kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Kupiškėnų mintys“ sutikimą.

 

UAB „Kupiškėnų mintys“, Gedimino g. 34, 40130 Kupiškis

Tel.: (8 459) 3 54 74, tel./fax.: (8 459) 5 48 89.

Elektroninis paštas: [email protected]