Vasara - kelionių metas, todėl vis dažniau ir Kupiškyje galima sutikti atvykėlių iš kitų šalių. Vokietijoje, Bavarijos sostinėje Miunchene, gyvenantis Joachim Gorlich lankėsi pas savo pažįstamus Stuburų kaime. Keliautojas, save vadinantis laisvu menininku, mielai sutiko pasidalinti savo požiūriu į gyvenimą, savo įspūdžiais apie aplankytas šalis, sutiktus žmones.
Apie save
Joachim Gorlich gimė Vroclave (Lenkija), baigė Miunchene grafikos dizaino studijas. Turi tris vaikus. Dukra, dėsto Harvardo (JAV) universitete, turi profesorės mokslinį laipsnį, vienas sūnus yra verslininkas, o kitam, atviravo, nelabai pasisekė gyvenime - tapo alkoholiku.
Laisvas menininkas labiau džiaugiasi, kai jį vadina ne vardu, o paprasÄiausiai - Džo.
"Esu laisva siela, domiuosi tapyba, grafika. Kiekviename pamatytame daikte įžvelgiu kūrybinį pradą, esu labi smalsus, nes man įdomu viskas, kas yra aplinkui", - save apibūdina Džo.
MokÄ—damas keturias kalbas: ispanų, prancÅ«zų, anglų ir vokieÄių, paÅ¡nekovas apkeliavo beveik visÄ… pasaulį. NesilankÄ— tik Å iaurÄ—s Amerikoje ir Izraelyje, nes ten jam keliauti neleidžia politiniai įsitikinimai. Džo draugai yra tos Å¡alys, kurios kovojo arba kovoja prieÅ¡ okupacijÄ…, tarp jų - ir Lietuva.
Po pasaulį Džo keliauja nuo 1945 metų, kai su tėvais karo metais traukėsi iš Vroclavo.
PaÅ¡nekovas turÄ—jo nemažą "Simens" firmos užsakymÄ… padaryti grafinį darbÄ… 1972 metais Miunchene vykusios vasaros olimpiados metu. Kitas Džo pasiekimas - Venecijos bienalÄ—s nugalÄ—tojas abstrakÄiosios grafinÄ—s tapybos darbų kategorijoje. Jam teko dirbti su žinomais menininkais - Jozefu Boisu ir Kolianiu, taÄiau tai buvo jaunystÄ—s metais, o nuo 1980-ųjų Džo pasiÅ¡ventÄ— iÅ¡sÄ—tine skleroze serganÄios draugÄ—s Evelinos priežiÅ«rai ir nutraukÄ— savo, kaip menininko, karjerÄ…. Nuo to laiko Džo menas tapo ne priemone, o gyvenimo bÅ«du.
Įsimintiniausi kelionių įspūdžiai
DidžiausiÄ… įspÅ«dį keliautojui paliko Pietų Amerikoje gyvenantys indÄ—nai, jų archajiÅ¡ka kultÅ«ra. Lankantis Lietuvoje menininkÄ… labiausiai sužavÄ—jo iÅ¡likÄ™ senoviniai, nerestauruoti pastatai. TokiÄ… aplinkÄ… Džo surado Stuburų kaime, kuriame atostogavo. Per trumpÄ… vieÅ¡nagÄ—s laikÄ… keliautojui teko pajusti lietuviÅ¡kÄ… Å¡eimyniÅ¡kumo jausmÄ…, nes kartu su jį pakvietusiais lietuviais dalyvavo Å¡eimos Å¡ventÄ—je, kur senolio gimtadienį kartu Å¡ventÄ— visa gausi Å¡eima. Anot Džo, Vokietijoje to jau nebÄ—ra, nes Å¡eimos narius skiria ne tik dideli atstumai, bet ir skirtingos Å¡alys. NeiÅ¡dildomÄ… įspÅ«dį sveÄiui paliko lietuviÅ¡kos pirkios plaÄios senovinÄ—s durys, kurių matmenys buvo pritaikyti taip, kad bÅ«tų galima laisvai iÅ¡neÅ¡ti karstÄ… su mirusiuoju.
"PažiÅ«rÄ—jÄ™s į lietuvius, pastebÄ—jau jų liÅ«dnus veidus. Manau, kad jie liÅ«dni ne dÄ—l to, jog kažkas jus skriaudžia, - paprasÄiausiai toks tautos bruožas. JÅ«s esate labai jausminga tauta", - dÄ—stÄ— mintis paÅ¡nekovas.
SveÄias tarp vokieÄių bei lietuvių architektÅ«ros ir meno mato daug panaÅ¡umų, nes abi tautos viskÄ… darÄ— labai preciziÅ¡kai tiksliai. "LietuviÅ¡kumÄ… labai pabrėžia gatvÄ—s menas - ir Panevėžyje, ir KupiÅ¡kyje gatvÄ—se iÅ¡vydau daug skulptÅ«rų, - kalbÄ—jo Džo. - Labai Å¡aunu, kad Lietuva dar turi savo veidÄ… ir nÄ—ra supasaulÄ—jusi. Jums bÅ«tinai reikia iÅ¡saugoti senuosius kaimus ir nerestauruotas senÄ…sias pirkias, nors plastikinÄ—s lentelÄ—s vis plaÄiau ir Äia braunasi griaudamos namų savitumÄ…."
Keliautojas pastebÄ—jo, kad vietiniai kaimo žmonÄ—s yra labai paprasti ir nuoÅ¡irdÅ«s. Džo lankÄ—si Gyvakarų kaime. ÄŒia jį viena moteris pavaiÅ¡ino paÄios kepta namine duona. "SužavÄ—jo iÅ¡ jos sklindanti gera, Å¡ilta energija. IÅ¡siaiÅ¡kinome, kad ponia Vladislava beveik mano bendraamžė. - dalijosi įspÅ«džiais itin jaunatviÅ¡kai atrodantis Džo. - Dabar mano energijÄ… ir jaunatviÅ¡kumÄ… palaiko meilÄ—. Vyras, nemylÄ—damas moters, gali labai greitai pasenti - tai tikra ir patikrinta tiesa".
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.