Birželio 12 d. (penktadienio) popietÄ™ Uoginiuose, Adomo Petrausko muziejuje, ilgai netilo Å¡urmulys. Jo užteko ir bokÅ¡tui, ir klÄ—telei - visai autentiÅ¡kai aplinkai. Rinkosi dalyviai ir sveÄiai į seminarÄ… "AukÅ¡taitiÅ¡kos juostos", kuriame dÄ—styta ne tik teorinÄ— medžiaga, bet ir vertingi praktiniai juostų audimo mokymai, apjuosti sutartinÄ—mis, liaudies dainomis.
Pradžioje - unikali paroda
ŽvarbokÄ… popietÄ™ renginys pradÄ—tas nuo parodos pristatymo. Ji tikrai vertinga - eksponuojamos net 57 įvairaus atlikimo aukÅ¡taitiÅ¡kos juostos, nuaustos tautodailininkÄ—s Onos VilienÄ—s, audÄ—jų iÅ¡ KupiÅ¡kio ir kaimyninių rajonų. Džiugina tai, kad parodoje puikuojasi ir jaunųjų audÄ—jų iÅ¡ KupiÅ¡kio Povilo Matulionio pagrindinÄ—s mokyklos bei SubaÄiaus gimnazijos mergaiÄių bandymai - pirmosios juostos. Tai - projektinis darbas, kurį renginio pradžioje pristatÄ— jo vadovÄ—, KupiÅ¡kio etnografijos muziejaus specialistÄ— Kristina VarnauskaitÄ—. Å is projektas - jungtinio projekto dalis, apie kuriÄ… pasakojo etnografijos muziejaus direktorÄ— Violeta AleknienÄ—. Bendras projekto tikslas - vykdyti AukÅ¡taitijos regiono juostų sklaidÄ…, atkurti seserų GlemžaiÄių surinktas juostas, kurios yra KupiÅ¡kio etnografijos muziejuje. K. VarnauskaitÄ— pasidžiaugÄ—, kad nors ir be didesnio finansavimo, projektÄ… "Po tÅ«kstantmeÄio klodu - aukÅ¡taitiÅ¡kos juostos" pavyko sÄ—kmingai įvykdyti.
Parodos pristatyme dalyvavo ir dalies jos eksponatų autorÄ— iÅ¡ Panevėžio, tautodailininkÄ— O. VilienÄ—, kuri, kaip pati sakÄ—, juostomis susidomÄ—jusi jau vaikystÄ—je, o jų audimu - jaunystÄ—je. Prie juostų moteris praleido jau ne vienÄ… deÅ¡imtmetį, ne viename seminare lankÄ—si, kur sÄ—mÄ—si Å¡io amato paslapÄių. "Dabar audžiu tiek, kiek man reikia. Esu iÅ¡bandžiusi visus pynimo bÅ«dus", - taip prisistatÄ— tautodailininkÄ—, linkusi seminaro metu austi ir pamokyti susidomÄ—jusius Å¡iuo amatu.
Renginyje apsilankiusi rajono Savivaldybės administracijos Kultūros ir švietimo skyriaus specialistė Irena Mockuvienė pasidžiaugė prasmingu projekto akcentu - mokinių įtraukimu į šį darbą. Tai proga ne tik išmokti austi, bet ir formuojamos tautos paveldo puoselėjimo nuostatos. Specialistė pasigedo gausesnio mokyklų dalyvavimo.
Juostose - gyvenimo atspindys
Teorinėje seminaro dalyje lektorės iš mūsų miesto ir kitur susirinkusiuosius supažindino su juostų reikšme žmogui, audimo, pynimo būdais, ornamentika.
Kupiškio kultūros centro folkloristė Alma Pustovaitienė papasakojo apie pirmines senųjų juostų reikšmes. Pasak jos, juostos - apsauga, ratas, cikliškumas, atsispindintis senoviniuose šokiuose, apeigose, sutartinėse, pinamuose žolynų vainikuose, iš kurių buvo semiamasi stiprybės. Juosta lydėjusi žmogų nuo pat gimimo iki mirties: kūdikis būdavo vystomas į juostą, jaunamartė vyro šaly išdovanodavusi įspūdingą juostų kiekį - taip būdavo parodoma pagarba. Galiausiai - juosta lydėdavo ir į paskutinę kelionę. Be šių prasmių, juosta turėdavusi ir praktinę paskirtį - drabužiui juosti, galvai puošti.
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.