Raguvos Å vÄ. MergelÄ—s Marijos Ä–mimo į dangų bažnyÄios Å¡ventoriuje 2008 m. birželio 11 d. iÅ¡augÄ™s naujas kapo kauburÄ—lis paskendo gÄ—lÄ—se - tai vienas pagarbos ženklų nuo 1993 m. rugsÄ—jo mÄ—nesio 22 d. Äia paskirtam klebonui, garbÄ—s kanauninkui, buvusiam tremtiniui Kazimierui Baronui. Jis Amžinajam poilsiui atgulÄ— Å¡alia trijų kunigų kapų: Igno Lapinsko (1843- 1924 02 05), Antano Petrausko (1916-1987) ir Jono VaiÄiÅ«no (1906-1991).
Kazimiero Barono vaikystÄ—, mokslas
Kazimieras Baronas - Marijonos ŽukaitÄ—s-BaronienÄ—s (1899-1979) ir Jono Barono sÅ«nus, gimÄ— 1927 m. gruodžio 5 d. MeliÅ«nų kaime, AdomynÄ—s parapijoje (KupiÅ¡kio r.). VaikystÄ—s svajonÄ— - tapti statybininku. TÄ—vas, matydamas jo potraukį - iÅ¡ kaladÄ—lių statomus namus ir tiltus, nusprendÄ— jį mokyti staliumi. TaÄiau planai pasikeitÄ—.
Kazimieras mokÄ—si savo kaimo pradžios mokykloje, SkapiÅ¡kio progimnazijoje, KupiÅ¡kio gimnazijoje. Ä®stojo į Kauno Kunigų seminarijos licÄ—jinius kursus, o juos baigÄ™s tapo Kauno kunigų seminarijos ugdytiniu. Pasukti kunigystÄ—s keliu jį paskatino kun. Vaclovas KartoÄius, kilÄ™s iÅ¡ Balelių. Kazimieras manÄ—, kad kunigystÄ™ bus galima suderinti su statybomis.
Saugumo rankose, lageriai
1950 m. pavasarį, bÅ«damas penkto kurso TarpdiecezinÄ—s kunigų seminarijos klierikas, K. Baronas buvo saugumo suimtas. Apkaltintas ryÅ¡iais su Vilniuje veikusia nelegalia "Marijos vaikų" jaunimo organizacija. SuÄ—mus minÄ—tos organizacijos narius, rado nemaža Kazimiero laiÅ¡kų. Nors buvo ir nekaltas, taÄiau, už neleistinÄ… religinÄ™ veiklÄ…, nuteistas 10 metų.
KalÄ—jo Džekskasgano lageryje Karagandoje. Dirbo vario kasyklose (tuomet varis buvo aukso vertÄ—s), bet jam vario kasti neteko, mat buvo geologas. Lagerio virÅ¡ininkas, buvÄ™s frontininkas, mÄ—go drausmÄ™, taÄiau iÅ¡ kalinių nesityÄiojo. K. Baronui teko dirbti prie statybų. Netgi baigÄ— betonuotojų kursus.
Mirus Stalinui, palengvÄ—jo lagerio režimas. Džekskasgane kalÄ—jo nemaža lietuvių - vienu metu jų buvo net 12 kunigų. TautieÄiai lageryje buvo vieningi ir draugiÅ¡ki. BÅ«damas lageryje daug galvojo apie kunigystÄ™, Ä—jo kunigo pareigas, nors ir nebuvo įšventintas, vesdavo pamaldas, visus kviesdavo giedoti.
Grįžtama į seminariją
Beveik Å¡eÅ¡erius metus kentÄ—jÄ™s Sibiro lageriuose, 1955 m. liepos 2 d. grįžo į LietuvÄ…. PapraÅ¡Ä—, kad leistų kartoti penktÄ…jį kursÄ…, iÅ¡ kurio buvo paimtas. Jis yra sakÄ™s: "Kai sugrįžau į savo kraÅ¡tÄ… ir pamaÄiau bažnyÄioje jaunÄ… klierikÄ…, pagalvojau, grįšiu ir aÅ¡ kuo greiÄiau į seminarijÄ…. Nes jeigu bažnyÄioje yra jaunų klierikų, tai okupantai dar nesužlugdÄ— tikÄ—jimo". O tas tuomet jaunas klierikas - dabartinis Tauragnų Å v. Jurgio bažnyÄios klebonas g. kan. Bronius Å lapelis. Tad kanauninkas juokauja, kad prie Kazimiero sugrįžimo į seminarijÄ… ir jis prisidÄ—jÄ™s...
TarpdiecezinÄ—je kunigų seminarijoje Kaune Kazimieras Baronas mokÄ—si dar dvejus metus. JÄ… baigÄ™s 1957 m. balandžio 17 d. vysk. Julijono SteponaviÄiaus buvo įšventintas kunigu. PirmÄ…sias primicijų MiÅ¡ias aukojo Kauno Katedroje prie Å vÄ. M. Marijos altoriaus, antrÄ…sias - prie AuÅ¡ros Vartų Marijos, o treÄiÄ…sias (tada tai buvo galima) - tÄ—viÅ¡kÄ—je Å vÄ. MergelÄ—s Marijos vardo bažnyÄioje AdomynÄ—je per Å v. AntanÄ….
Vikaras Troškūnuose ir Kupiškyje
1957 m. birželio 12 d. buvo paskirtas vikaru į TroÅ¡kÅ«nų Å vÄ. TrejybÄ—s bažnyÄiÄ…, po metų toms paÄioms pareigoms paskirtas į KupiÅ¡kio Kristaus Žengimo į dangų bažnyÄiÄ…. ÄŒia vikaru dirbo beveik 8 metus, pradžioje klebonaujant kan. Vladui Kupstui, vÄ—liau - kun. Klemensui Gutauskui. Vikaraudamas KupiÅ¡kyje K. Baronas savarankiÅ¡kai mokÄ—si anglų kalbos. Kai kartÄ… kun. Petras BaltuÅ¡ka jo paklausÄ—, kodÄ—l mokaisi, Kazimieras atsakÄ™s: "Gal prireiks!" Jis turÄ—jo tuomet labai vertingÄ… fotoaparatÄ… "Zenitas" ir kun. P. BaltuÅ¡kai papraÅ¡ius perfotografavo kun. AndriuÅ¡kos giesmynÄ—lį. Paskutiniuosius (1964-1965) metus KupiÅ¡kyje kun. Kazimieras Baronas tapo kleb. Klemenso Gutausko ugdytiniu (tai vienas pirmųjų iÅ¡ 16 vikarų, su kuriais KupiÅ¡kyje teko dirbti mons. K. Gutauskui).
Tik atvykus į Kupiškį, ne kartą kun. K. Baroną kvietėsi saugumas, verbavo, kaltino už pamokslus. Klebonas kan. Vladas Kupstas jį mokė, kaip bendrauti su žmonėmis, skatino jų nelenkti, nesišalinti. Tolerancijos ir meilės kunigiškai tarnystei pavyzdžiu jam tapo 1964 m. į Kupiškį paskirtas klebonas Klemensas Gutauskas.
Kazimieras Baronas - klebonas
1965 m. balandžio 24 d. kun. K. Baronas paskiriams Surdegio Å vÄ. MergelÄ—s Marijos Ä–mimo į dangų bažnyÄios klebonu. ÄŒia dirbdamas 11 metų daug bendravo su parapijieÄiais, lankÄ— juos namuose. Ir toks bendravimas, kaip yra kalbÄ—jÄ™s kunigas, nenutolino jų nuo kunigo ir nuo bažnyÄios. Be bažnyÄios remonto darbų, atliko svarbų darbÄ… - pastatÄ— klebonijÄ….
1976 lapkriÄio 15 d. paskiriamas Obelių Å v. Onos bažnyÄios klebonu, dirbo iki 1985 m. rugsÄ—jo 20 d.
1985-1991 m. kun. K. Baronas - Ramygalos Å v. Jono KrikÅ¡tytojo administratorius, kartu aptarnavo ir Ä–riÅ¡kių Å vÄ. JÄ—zaus Vardo parapijÄ…. ÄŒia jis sulaukÄ— Lietuvos NepriklausomybÄ—s atkÅ«rimo. Ramygaloje sutvarkÄ— bažnyÄios požemį ir dar sovietmeÄiu ten įrengÄ— laidojimo biurÄ…. Å ventoriuje pastatÄ— Å«kinį pastatÄ…, kurį žmonÄ—s pavadino koplytÄ—le. BažnyÄioje sudÄ—jo grindis, sutvarkÄ— elektros instaliacijÄ…. BažnyÄios bokÅ¡te įstatÄ— laikrodį. Pasirodo, laikrodis buvo pirktas prieÅ¡ karÄ… ir kun. K. Baronas, atvykÄ™s į RamygalÄ…, rado laikrodį supakuotÄ… varpinÄ—je, taÄiau jam trÅ«ko kai kurių dalių. IÅ¡ Vilniaus pakviestas varpininkas jį sutaisÄ— ir įtaisÄ— bokÅ¡te. Laikrodį reikia kas savaitÄ™ užvesti.
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.