Ne vienÄ… deÅ¡imtį metų mokykloje dirbanti istorijos ir pradinių klasių mokytoja AngelÄ— Marija JonuÅ¡kienÄ— sakÄ—, kad yra aplankiusi daug kraÅ¡tų, pamaÄiusi daug istorinių vietų. Mokytojos didžiausias noras - mokyti vaikus istorijos ne tik iÅ¡ vadovÄ—lių, bet ir paÄiai pamatyti, kaip atrodo tie pasaulio kraÅ¡tai, - tada pamokos yra įdomesnÄ—s, o mokiniai su didesniu susidomÄ—jimu klausosi pasakojimų.
Šį kartÄ… mokytoja lankÄ—si Maltoje - nedidelÄ—je Viduržemio jÅ«ros valstybÄ—je, esanÄioje pusiaukelÄ—je tarp Sicilijos ir Å iaurÄ—s Afrikos pakrantÄ—s.
Kas paskatino pamatyti šią šalį?
KelionÄ™ laimÄ—jau loterijoje. Ji buvo įdomi tuo, kad Maltos istorijÄ… galÄ—jau pažinti ne tik iÅ¡ knygų. Mokytoja ir kelionÄ—je - mokytoja, nes bijodama kai kÄ… praleisti nesiskyriau su užrašų knygele. NorÄ—josi kuo daugiau pasakojimų užfiksuoti, kad paskui galÄ—Äiau įspÅ«džiais pasidalinti su mokiniais. KelionÄ—je buvo daug verslininkų ir jaunavedžių, nes tai gana brangi ir romantiÅ¡ka Å¡alis. ÄŒia savo vilas turi žinomiausi pasaulio žmonÄ—s: karaliai, aktoriai, politikai.
Kokie buvo pirmieji įspūdžiai apie šalį ir jos žmones?
Nuo 2004 metų Malta yra Europos SÄ…jungos narÄ—, taÄiau kaip pasakojo gidai, Äia galioja viena neraÅ¡yta taisyklÄ— - dirbti Å¡ioje Å¡alyje gali tik jos pilieÄiai, todÄ—l Europos SÄ…jungos gyventojams įsidarbinti labai sunku. Taip stengiamasi, kad pragyvenimo Å¡altinį ir darbÄ… pirmiausiai turÄ—tų savo Å¡alies žmonÄ—s. Ä®siminÄ— dar ir tokia detalÄ—, kad Maltoje visose vieÅ¡ose vietose draudžiama rÅ«kyti. Labai sužavÄ—jo Å¡ilti žmonių tarpusavio santykiai. IÅ¡ pasakojimų sužinojau, kad ten nÄ—ra benamių ar taip vadinamų socialiai remtinų žmonių. Ä®vykus nelaimei - sudegus namams, vietos bendruomenÄ— iÅ¡ savo rezervinio fondo Å¡eimai skiria tokiÄ… pagalbÄ…, kad nelaimÄ—liai galÄ—tų gyventi visavertį gyvenimÄ…, įsigytų nÄ— kiek ne prastesnį bÅ«stÄ… negu turÄ—jo ir taip kuo greiÄiau pamirÅ¡tų patirtas negandas.
Gyvenome salos Å¡iaurinÄ—je dalyje, prabangiame keturių žvaigžduÄių vieÅ¡butyje Ramla Bay Resort. KiekvienÄ… rytÄ… galÄ—jau stebÄ—ti iÅ¡ jÅ«ros tekanÄiÄ… saulÄ™, kuri Äia labai graži. Gyvenime teko matyti labai daug įvairių jÅ«rų, bet Viduržemio jÅ«ra yra savotiÅ¡ka, jos vanduo yra begalinio grožio, įvairių spalvų - tarsi susisluoksniavÄ™s į kelias skirtingas mÄ—lynas spalvas: turkio, ciano, žydrÄ…, ultramarininÄ™ ir indigo.
Ar teko pajusti maltieÄių virtuvÄ—s skirtumus?
MaltieÄių virtuvÄ— labai įvairi - Äia produktai visada Å¡vieži, daug žuvies ir daržovių, o maisto porcijos labai didelÄ—s. PusryÄiams gaudavome kelių rÅ«Å¡ių deÅ¡relių, omletÄ…, blynų, ožkos sÅ«rio, Å¡viežių vaisių ir daržovių salotų, kelių rÅ«Å¡ių sulÄių, kavos, arbatos. Vakarui atÄ—jus akys raibo nuo patiekalų įvairovÄ—s: Äia puikavosi krevetÄ—s, skrudinti kalmarai, kelių rÅ«Å¡ių žuvis, miÅ¡rainÄ—s, įvairÅ«s apkepai.
VirtuvÄ—s Å¡efas vakare su kiekvienu lankytoju pasisveikindavo ir klausdavo, ar patiko maistas. Viskas buvo be galo puiku, tik kava Äia mums nelabai patiko, nes ji karti ir bekvapÄ—.
Kokia transporto priemonÄ— Maltoje populiariausia?
Kadangi Malta yra sala, tai pagrindinė susisiekimo priemonė su kitomis vietovėmis yra laiveliai. Vietos gyventojai į darbą vyksta valtimis, nes tik tokiu būdu gali pasiekti Gozo, Kamino ir dar keletą nedidelių salų.
Maltoje beveik nematyti prabangių automobilių. Vietiniai gyventojai dažniausiai važinėja mažalitražiais automobiliais kairiąja kelio puse. Kai kurie automobiliai apie 50 metų senumo, gerokai aprūdiję. Didžiausias leistinas greitis - 70 kilometrų per valandą, todėl avarijos įvyksta labai retai. Kad leistinas mažas greitis ir važinėjama nedideliais automobiliais, lemia labai siauros gatvės. Įsiminė ir pats miesto išplanavimas. Nuo aikštės gatvelės į visas puses veda jūros link.
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.