GrupÄ— rajono Å«kininkų praÄ—jusiÄ… savaitÄ™ visÄ… dienÄ… gilino žinias aplinkosaugos ir tręšimo planavimo klausimais. Tokį seminarÄ… jiems surengÄ— ŽemÄ—s Å«kio rÅ«mų (ŽŪR) atstovÄ— savivaldai GenÄ— ŽilinskienÄ—. UžsiÄ—mimÄ… vedÄ— ŽŪR AugalininkystÄ—s skyriaus vedÄ—jas Henrikas GermanaviÄius.
Pasak lektoriaus, LR ŽemÄ—s Å«kio ministerijos programos LEADER ir Žemdirbių mokymo metodikos centro parengta medžiaga laukų tręšimo suderinamumo su aplinkosauga tematika pastaraisiais metais yra kone dažniausiai studijuojama. Per metus Å¡alies Å«kininkams surengiama pustreÄio Å¡imto tokių seminarų.
H. GermanaviÄius priminÄ—: moksliniais tyrimais nustatyta, jog javų ir kitų pasÄ—lių subalansuotas tręšimas organinÄ—mis ir mineralinÄ—mis trÄ…Å¡omis jų derlių padidina 25-35 proc. TaÄiau žemÄ—s naudojimo intensyvumas dabar vertinamas jau kitaip - ir aplinkosaugos kontekste.
Tręšimo planas - ne tikrintojams parodyti. Be jo nežinotume, kaip išauginti reikiamą kiekį ir geros kokybės derliaus, išsaugoti dirvožemio derlingumą ir tausoti aplinką nuo užterštumo cheminėmis medžiagomis. Be to, saikingas organinių ir mineralinių trąšų naudojimas mažina derliaus savikainą ir riziką nusižengti griežtiems aplinkosaugos reikalavimams.
Tyrimai rodo, jog apie 50-60 proc. azoto ir 10-20 proc. fosforo į Lietuvos vandens telkinius patenka iš žemės ūkio.
Seminaro dalyviai gavo po pluoÅ¡tÄ… mokymo medžiagos, susietos su naujausiais VyriausybÄ—s nutarimais ir aplinkosaugos teisiniais aktais. TaÄiau visa tai lektorius suspÄ—jo ir pakomentuoti. Antai aplinka organinių trąšų biogeniniais elementais mažiau užterÅ¡iama, kai kaupiamas tirÅ¡tas kraikinis mÄ—Å¡las. TodÄ—l dalį skystojo mÄ—Å¡lo ir srutų rekomenduojama sunaudoti kompostams.
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.