LapkriÄio 10-14 dienomis KupiÅ¡kio Lauryno Stuokos-GuceviÄiaus gimnazijoje vyko kÅ«rybinių darbų Å¡ventÄ— "Kontraforsai", skirta skaitymo metams. Vienas iÅ¡ Å¡ių renginių - lapkriÄio 13 dienÄ… lektorÄ—s-psichologÄ—s Virginijos ServutienÄ—s paskaita tÄ—vams ir mokytojams "PaauglystÄ— ir jos problemos".
PsichologÄ— save pristatÄ— kaip paauglio motinÄ…, kuri Å¡nekÄ—jo tiek iÅ¡ praktinÄ—s, tiek iÅ¡ teorinÄ—s pusÄ—s. Ji dirba RespublikinÄ—je krizių komandoje, konsultuoja vaikus ir Å¡eimas. Nors daugelį problemų sukelia paaugliai, taÄiau dažniau tenka konsultuoti tÄ—vus. Vaiko asmenybÄ— pradeda formuotis 3-5 metų. Å iame laikotarpyje vaiko emocinius iÅ¡gyvenimus, patirtį, vertybes įdiegia tÄ—vai, jų bendravimas su savo vaiku. 13-14 metų paaugliams atsikartoja asmeninÄ—s savybÄ—s, jų iÅ¡gyvenimai ir įgyta patirtis. Kiekvienas žmogus gimdamas atsineÅ¡a pasÄ…monÄ™. Nuo vaikystÄ—s pasÄ…monÄ—je kaupiamos teigiamos bei neigiamos savybÄ—s. EmocinÄ— patirtis formuoja asmenybÄ™ ir lemia tolimesnį gyvenimÄ…. GalbÅ«t ir likimÄ…?
PsichologÄ— pabrėžė, kad žmogus kartais pats savÄ™s gerai nepažįsta, prieÅ¡tarauja savo emocijoms, savo problemas primeta kitam. TaÄiau tik pats žmogus gali atrasti geriausiÄ… problemos sprendimo variantÄ…. GalbÅ«t tereikia paÄiam su savimi susigyventi, suprasti savo pyktį ir nerimÄ…. Nuo mÅ«sų paÄių priklauso teigiamas emocinis bendravimas. Atminkime, kad "vienos minutÄ—s pyktis atima 60 sekundžių laimÄ—s".
Anot psichologÄ—s, viskas mÅ«sų gyvenime vyksta "Äia ir dabar". TaÄiau žmogus per gyvenimÄ… pasÄ…monÄ—je sukaupia per daug neigiamų emocijų. GalbÅ«t mes bijome ar nenorime atskleisti teigiamų jausmų. TodÄ—l daugelyje Å¡eimų neliko Å¡ilto emocinio bendravimo, santykių iÅ¡siaiÅ¡kinimo.
Pasak psichologÄ—s: "žmogus iÅ¡mokytas dÄ—kingumo, niekada neįsileis pykÄio. Jei iki 5 metų vaikas įgyja pozityviÄ… emocinÄ™ patirtį, tai jis žino, kÄ… daryti paauglystÄ—je". Ji iÅ¡skyrÄ— 10 žingsnių, kurie padÄ—s tapti gerais tÄ—vais.
Meilė. Dažniausiai mes mylime taip, kaip mus mylėjo. Paklauskime savęs, kaip dažnai mes savo vaikams sakome myliu.
Klausyk atidžiai, ką sako tavo vaikas.
Ribos yra reikalingos net ir labiausiai mylintiems žmonėms. Kiekvienas vaikas pareigą suvokia skirtingai. Žodžius "reikia, privalai" keisk į "galiu ir noriu".
Juokas padeda iškrauti įtampą. Į gyvenimą reikia žiūrėti kaip į žaidimą.
Pasaulio stebėjimas vaiko akimis. Paauglys pasitiki suaugusiu ir nori, kad jį suprastų. Žinojimas dar nėra supratimas.
Girk ir skatink savo vaikÄ…. Svarbiausia vaikui, kÄ… sako jo tÄ—vai. Paaugliai nori bendrauti ir samprotauti su suaugusiais.
Gerbk savo vaiką, kaip gerbtum suaugusį. Elkis su vaiku taip, kaip norėtum, kad jie su mumis elgtųsi.
Nustatyk dienotvarkę. Daugiau užsiimk bendra veikla, nes ji suartina. Jei vaikas maloniau "bendrauja" su kompiuteriu, o ne su tėvais, vadinasi tarp jų nėra artimų santykių.
Šeimos taisyklės. Taisyklių reikia laikytis ir vaikams, ir tėvams. Įgūdžiai išugdomi pratybomis, o ne kalbomis.
Nepamirškite savo poreikių. Niekas neįvertins: "dėl tavęs aš gyvenau". Sulauksite atsakymo: "o kas tavęs prašė?"
Pasitikėkime savo paaugliais, stiprinkime jų emocinį saugumą. Kuo vaikas pasitiki savimi, tuo mažiau problemų. Pastiprinkime vaikų norus. Norint įeiti į paauglių ratą reikia žinoti jų terminologiją, nerodyti, kad esi labai protingas, o pasakyti: "aš pasiruošęs tave išklausyti".
Tobulybė yra nepasiekiama. Esame tokie, kokie esame. Kiekvienas žmogus atsakingas už savo gyvenimą. Tėvai - veidrodis savo vaikams.
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.