KupiÅ¡kio kraÅ¡tas iÅ¡ugdÄ— nemaža žmonių, dirbusių įvairiose srityse ir garsinusių gimtinÄ™ bei visÄ… LietuvÄ…. Jų buvo ir Gyvakarų kaime (priklausÄ— SalamiesÄio parapijai). Vienas iÅ¡ jų istorikas Bronius Dundulis (1909-11-26 - 2000-09-01), kurio gyvenimo 100-metį minÄ—sime 2009-aisias metais, Lietuvos tÅ«kstantmeÄio jubiliejiniais metais.
Straipsnį apie kupiÅ¡kÄ—nÄ… profesorių Bronių Dundulį paraÅ¡yti paskatino ne tik kraÅ¡tietÄ—s pareiga: profesorius Bronius Dundulis ir jo žmona etnologÄ— profesorÄ— PranÄ— DundulienÄ— (1910-02-12 - 1991-02-27) buvo mano dÄ—stytojai, vÄ—liau - kolegos. Ir ne tik kolegos - prof. B. Dundulis tapo mano parengtos disertacijos, skirtos Antrojo Lietuvos statuto nuorašų tyrimams, oficialiuoju oponentu. Ir dar daugiau - drįstu teigti, tapau profesorių Å¡eimos artima biÄiule. Manau, kad Å¡is straipsnis paskatins ir Vilniaus universiteto istorikus, kuriame profesorius iÅ¡dirbo 50 metų, prisiminti ir pagerbti savo buvusį mokytojÄ…, dÄ—stytojÄ… ir kolegÄ….
Profesorius Bronius Dundulis - žinomas Napoleono laikų ir feodalizmo laikotarpio Lietuvos istorijos tyrinÄ—tojas dar sovietmeÄio laikais, niekada nepataikavÄ™s valdžiai, neieÅ¡kojÄ™s prieglobsÄio vienintelÄ—je partijoje (niekada nebuvo komunistų partijos nariu) savo studentus per ilgus, daugiau nÄ— pusÄ—s amžiaus, pedagoginio darbo metus mokÄ™s sąžiningo ir kruopÅ¡taus darbo, manau, turi sulaukti deramo dÄ—mesio.
TaÄiau profesorius mokslo nebÅ«tų galÄ—jÄ™s pasiekti ir, be abejo, tiek nuveikti, jeigu ne jo dÄ—dÄ— - motinos brolis prelatas Povilas Pukys - ne tik bažnyÄių statytojas, bet ir ekonominių draugijų steigÄ—jas, spaudos platintojas, 1905 m. Vilniaus Didžiojo seimo dalyvis.
Dundulių šeima
Povilui Pukiui įstojus į kunigus ir atsisakius Å«kio, jo vienintele paveldÄ—toja tapo sesuo Paulina PukytÄ—. Tad į Pukių Å«kį užkuriomis atÄ—jo iÅ¡ KuosÄ—nų kaimo kilÄ™s Jonas Dundulis (1873-1947). Jis buvo lankÄ™s KupiÅ¡kio pradžios mokyklÄ…, taÄiau nenorÄ—damas tarnauti carinÄ—s Rusijos armijoje, iÅ¡vyko į KanadÄ…. Sugrįžęs vedÄ—. Jonas buvo sumanus Å«kininkas, kaimo Å¡viesuolis: skaitÄ— laikraÅ¡Äius, domÄ—josi įvykiais Lietuvoje ir pasaulyje.
Paulinos ir Jono Dundulių pirmagimis, gimÄ™s 1909 m. lapkriÄio 26 d., buvo pakrikÅ¡tytas Broniumi. Å eimoje iÅ¡ septynių gimusių vaikų augo penki: Bronius, GenÄ—, Vanda, Julius, Povilas.
Gyvakarai Broniaus jaunystÄ—s dienomis didelis, gatvinis, daugiau 40-ties Å«kių, kuriame gyveno per 200 žmonių, kaimas. TÄ—vai Å«kininkai turÄ—jo valakÄ… su ketvirÄiu (25 deÅ¡imtinÄ—mis) žemÄ—s. 1926 m. kaimui iÅ¡siskirsÄius į vienkiemius, jie liko gyventi toje paÄioje vietoje kaimo viduryje.
Pirmieji mokslo metai
Bronius mokÄ—si Gyvakarų kaimo pradžios mokykloje, kuri buvo įkurta 1916 m. JÄ… baigÄ™s 1920 m. rudenį įstojo į KupiÅ¡kio progimnazijos pirmÄ…jÄ… klasÄ™. Prof. B. Dundulis savo prisiminimuose raÅ¡Ä—, kad tais metais iÅ¡ Gyvakarų kaimo pirmieji toliau mokytis įstojo trys: Leonas BalÄiÅ«nas, Povilas Matekonis ir Bronius Dundulis. Jie visi trys mokÄ—si be pertraukos ir baigÄ— aukÅ¡tuosius mokslus. Leonas BalÄiÅ«nas tapo gimnazijos gamtos mokytoju, Povilas Matekonis - ekonomistu, administracijos darbuotoju.
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.