Žmogus ateina į šį pasaulį ir išeina. Lieka tik jo svajos, darbai, mintys ir mažas kauburėlis, ženklinantis amžinojo poilsio vietą.
Panevėžio apskrities valstybinÄ—s mokesÄių inspekcijos KupiÅ¡kio skyriaus duomenimis, paminklų darymu rajone užsiimama keturiose vietose: veikia viena įmonÄ—, kiti darbuojasi pagal verslo liudijimus. Mados keiÄiasi Vladas Ivanovas, 1991 metais įsikÅ«rÄ™s jaukioje sodyboje Bagdonyse, akmenį kalbina nuo 15 metų. Trejus metus KlaipÄ—dos amatų mokykloje krimtÄ™s akmentaÅ¡io mokslus, praktikÄ… atlikÄ™s su žymiu skulptoriumi Deltuva (Donatas Banys ir V. Ivanovas, kartu su Å¡iuo menininku įgyvendino jo sumanymÄ… sukurti trijų metrų aukÅ¡Äio "Baltijos" skulptÅ«rÄ…), darbÅ¡Äių rankų meistras apie savo veiklÄ… Å¡neka nenoriai. Tik žmona DanutÄ— užsimena, kad vyras visai vasarai, net Å¡eÅ¡tadieniais ir sekmadieniais, paskÄ™sta akmens dulkių sÅ«kuryje ir įrankių muzikos ritme. „Langus nors kas dienÄ… valyk“, - Å¡ypsosi namų Å«kiu, iÅ¡puoselÄ—tais gÄ—lynais, daržais besirÅ«pinanti DanutÄ—. AkmentaÅ¡io amatui bÅ«tina ir menininko gyslelÄ—: pamatyti formÄ…, pabrėžti tam tikrÄ… linijÄ…, kruopÅ¡Äiai iÅ¡dailinti pieÅ¡inį. ÄŒia pat kieme esanÄiose dirbtuvÄ—se su verslo liudijimais darbuojasi dar du akmens mylÄ—tojai. Vlado dirbtuvÄ—se gimsta ne tik paminklai, bet ir stalvirÅ¡iai, palangÄ—s, akmeninÄ—s židinių detales. „Pas mus, provincijoje, tokie dalykai kol kas dar neturi paklausos. Retas užsisako interjero detales iÅ¡ akmens“, - teigia V. Ivanovas.
PralenkÄ™ latvius ir estus AtokvÄ—pio minutÄ—lei prie paminkladirbio Romo TalaÄkos namo Å epetoje kvieÄia akmeninis staliukas su tokio pat stiliaus suoliukais. „Kaimynas numirÄ— – trini rankomis, džiaugiesi, kad darbo bus“, - pokÅ¡tauja individualios įmonÄ—s savininkas, pastebÄ—jÄ™s, jog kasmet užsakovai tampa vis reiklesni. „Kaimo žmogus paprastesnis, o miestieÄiai nori stilingai iÅ¡puoÅ¡tų kapavieÄių, kabinÄ—jasi prie kiekvieno niekniekio“, - teigia R. TalaÄka. Radijo ir televizijos mechaniko specialybÄ™ įgijÄ™s Romas nuo 1983 m. laikÄ… leidžia akmens draugijoje. Meile akmeniui Romas sako užsidegÄ™s nuo savo dÄ—dÄ—s, liaudies meistro Rimo Stepono, pas kurį Å iauliuose praleisdavo vasaros atostogas. Å io verslo estafetÄ™ ateityje R. TalaÄka tikisi perduoti sÅ«nums Pauliui ir RamÅ«nui, didžiausiems pagalbininkams darant ir statant paminklus ne tik KupiÅ¡kio, bet ir aplinkiniuose Panevėžio, Pasvalio, RokiÅ¡kio, Utenos, Biržų, RokiÅ¡kio rajonuose.
R. TalaÄka taip pat pastebi kintanÄias kapinių madas: vietoje anksÄiau populiarių aukÅ¡tų tvorų kapavietÄ™ juosia ir akcentuoja žemi borteliai, masyvius paminklinius akmenis keiÄia lenkti, suapvalinti, stilingi paminklai, ant kurių jau nematyti portretinių atvaizdų. Paminklų pavyzdžius užsakovai gali apžiÅ«rÄ—ti kataloguose, kompiuterinÄ—se laikmenose.
Neseniai Latvijoje, Estijoje lankÄ™sis Romas pabrėžė, kad paminklų gamybos, kapinių tvarkos požiÅ«riu mÅ«sų kaimynai atsilieka dvideÅ¡imÄia ar net daugiau metų. “Mes turime savotiÅ¡kÄ… kapinių kultÅ«rÄ…, atspindinÄiÄ… mÅ«sų visuomenÄ—s raidÄ…, Lietuvos istoriją“, - mano R. TalaÄka.
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.