Kupiškėnų mintys

2024 m. lapkričio 26 d., antradienis

Reklama   |   Prenumerata   |   Naujienos   |   Archyvas

 

 Ieškoti

Kroštas brungiausias
Informacija
Įkainiai
 

Vėrinys

PRAPUOLė žEMė, SUGRIUS IR SANDėLIS

Eleonora VAIČELIŪNIENĖ

2007−11−03

Komentarai0    Paruošti spausdinimui      Nusiųsk šio straipsnio nuorodą draugui

Genovaitė Veronika Jasiūnaitė, šiemet švenčianti 80 metų sukaktį, sakė, jog žmogaus gyvenimo kiekvienas tarpsnis gražus, net ir senatvė.Tačiau pastaruosius keliolika metų ją labai vargina nekilnojamojo turto nuosavybės atkūrimo rūpesčiai. Pagaliau ką jai su to sandėlio, kolūkio nugyvento, griuvenomis daryti?

Rūpinosi kaip dukra, tačiau neįdukrino

Ne per seniausiai iš Kauno atvykusi aplankyti jai brangių žmonių kapų, G.V. Jasiūnaitė apsilankė ir “Kupiškėnų minčių“ redakcijoje. Viešnia sakė, jog tam ruošėsi nuo pavasario, kai mūsų laikraščio priede “Kamara” perskaitė rašinį apie Mirabelio dvaro, su kuriuo susijęs ir jos gyvenimas, likučius.

G.V. Jasiūnaitė sakė, jog galinti ir kai ką papildyti ar patikslinti, papasakoti, kokių įsipareigojimų prisiimdavo giminaičiai, jeigu kurį nors iš jų aplankydavo didelė nelaimė.

Jos gyvenime irgi buvo toks atvejis. Mergaitės mama Ona Jasiūnienė su kiekviena diena jautė, kaip senka jos jėgos, tačiau ja, mažiausiąja dukterimi, rūpinosi, kol tik įstengė. Genovaitė Veronika našlaitė liko šešerių. Ją nuo pirmos dienos ėmė globoti dėdė, mamos brolis, Petras Šileika su žmona Viktorija. Jie labai stengėsi, kad giminaitė jaustųsi kaip savo šeimoje, vadintų juos tėveliu ir mamyte, tačiau su įdukrinimu neskubėjo, manė, kad teisingiau bus, jei dukterėčia turės tikrų savo tėvų pavardę. Kurį laiką ji pas savo globėjus ir gyveno Kaune.
Tuometinėje Lietuvos sostinėje V. ir P. Šileikos buvo įsikūrę grįžę iš JAV. Nors V. Šileikienė buvo kilusi iš kaimo, tačiau po kelerių metų, praleistų Bostone, jai labiau patiko miestietiškas gyvenimas, tačiau nebuvo tokia užsispyrėlė, jog nenusileistų išmintingiems vyro sprendimams. Antai dar prieš įsikurdamas didmiestyje, P. Šileika buvo nemažai žemės įsigijęs Puože, bet netrukus ją pardavė.

Gydytojas patarÄ— gyventi kaime

Na, o kad Kauną iškeitė į Mirabelį, šiek tiek lėmė ir gydytojo patarimas. Jis P. Šileikai sakydavęs, jog su jo liga vaikščioti betoniniais šaligatviais ir akmenimis grįstomis gatvėmis kojoms nesveika, daug geriau minkštesniais takeliais, o tokie yra kaime. Ar tai iš tikrųjų daug lėmė jos dėdės apsisprendimą įsigyti Mirabelio dvarą su nemažu plotu žemės, G. V. Jasiūnaitė nenorėtų atkakliai tvirtinti, pagaliau tai neturi jokios reikšmės, tik įdomesnė detalė iš gyvenimo, buvusio patriotiškai nusiteikusio žmogaus, siekusio, jog Lietuvoje nesunyktų tai, kas ankstesnių žemvaldžių buvo vertingesnio pastatyta, pasodinta.

Nustebino ir grafienÄ™

Tad vos persikėlęs į Mirabelį, P. Šileika ėmėsi tvarkyti gyvenamojo namo stogą, nes jis, kaip pamena ir G.V. Jasiūnaitė, labai buvo panašus į rėtį. Sodyboje vyko ir dailylenčių ruošimas, tad netruko ir jomis statmenai apkalti visą didelį rūmą. Tada jau buvo keičiami tvartų, daržinių ir to akmeninio svirno stogai. Pamena Genovaitė Veronika, jog kartą pas juos buvo užsukusi pro šalį, bene į Papilį, važiavusi anksčiau Mirabelyje gyvenusi grafo Šu-azel de Gofhe palikuonė, ir ji labai stebėjosi, kad taip atjaunėjęs senasis Mirabelio dvaras.
Kolūkio turtą saugojo kaip savo

1940 metais sovietinės valdžios Šileikų ūkis buvo išbuožintas, o pokario metais jo šeimininkas atsidūrė numatytų ištremti sąrašuose. Todėl P. Šileika, išgirdęs, kad prasideda vėl nauja trėmimo banga, pasitraukdavo iš namų, tai taip ir išliko. Kolūkiui susikūrus, jam teko saugoti jo turtą, to darbo jis nesikratė, juolab kad ūkiniai pastatai buvo ir iš jo paimtas turtas. G. V. Jasiūnaitė sakė, kad jų buvusiais statiniais dar ilgai naudojosi kolūkis.

VÄ—l paviliojo Kaunas

Pašnekovė sakė, kad P. Šileika mylėjo ją kaip dukterį, sunkiais pokario metais sudarė sąlygas studijuoti Vilniuje ir įsigyti užsienio kalbos mokytojos diplomą. Mirė jis 1959 metais.Tuo metu ir jos globėjos Viktorijos Šileikienės sveikata buvo prasta. Neliko kitos išeities, kaip kviestis gyventi pas save į tolimą Priekulės miestuką, į kurį ji pateko pagal paskyrimą. Butas buvo ankštas ir gyvenant joms Šilutėje, Kauno priemiestyje, Garliavoje, pagaliau ir šio miesto centrinėje gatvėje. Bet visada išsiteko, tačiau G.V. Jasiūnaitė mananti, kad jos antroji mama V. Šileikienė, tegu garsiai ir neapgailėdavo Mirabelio, o mintimis tikrai paklaidžiodavo po jį. Mirė ji 1983 metais.

Nepamiršta nei kolegos, nei auklėtiniai

Kaune G.V. Jasiūnaitei ilgiausiai teko dirbti Tumo Vaižganto vidurinėje mokykloje. Nuo išsiskyrimo su jos bendruomene, išėjus į užtarnautą poilsį, praėjo jau daug metų.Todėl mūsų kraštietė buvo labai nustebinta, jog pasveikinti jos su jubiliejiniu gimtadieniu nepamiršo nei pedagogai sinjorai, nei 45-oji šios mokyklos auklėtinių laida, nors juos anglų kalbos mokė tik iki 7-os klasės. Susirado ją buvę mokiniai ir iš kitų vietovių mokyklų, kuriose jai teko dirbti, bičiuliai iš keliautojų klubo. G. V. Jasiūnaitė buvo patenkintas, kad jos jubiliejui skirtas renginys vyko senovinės lietuvių kultūros tema.

PaveldÄ—jamas turtas - beveik tik menamas

G. V. Jasiūnaitę visai kitokia nuotaika užplūsta, kai ji pradeda galvoti apie jai tekusį rūpestį dėl P. ir V. Šileikų paveldėjamo turto.

Jos turimi dokumentai patvirtina, jog dar 1991 m. liepos 9 d. ji tuometinės Kupiškio rajono valdybos registratūroje paliko prašymą dėl jai priklausančio P. Šileikos palikimo. Tačiau kitą dieną jai buvo pranešta, jog dėdės palikimas – nekilnojamasis turtas - jai nepriklauso. Vis dėlto jai pavyko tapti žemės ir išlikusio sandėlio paveldėtoja, nes tokią jos teisę nustatė teismas. Beje, pasak G. V. Jasiūnaitės, ji žemės reformos rajone vykdytojus buvo įspėjusi, jog dėl juridinio fakto nustatymo kreipsis į teismą, tačiau kai su jo išvada nuėjo pas reformos vykdytojus, sužinojo, jog Šileikų buvusi žemė Mirabelyje jau baigiama išdalyti kitiems.
Kaip tvirtina G.V. Jasiūnaitė, jai buvo atkurta nuosavybė tik į akmeninį svirną su kiauru stogu ir aplink dvaro centrą buvusią žemę.

Su tokiais žemės sugrąžinimo jai rezultatus patvirtinančiais ir kitais dokumentais 2005 m. rugsėjį ji kreipėsi į Seimo narį Vytautą Galvoną, o dar anksčiau padėti išgelbėti vis labiau griūvantį Mirabelio akmeninį svirną prašė ir Kupiškio Savivaldybės administracijos paminklotvarkos tarnybos. Moteris tame rašte tvirtino, jog sutinkanti, kad šis restauruotas pastatas būtų naudojamas kaimo bendruomenės poreikiams - įrengti muziejų, turėti patalpą kultūringam laisvalaikiui.

Tuomet specialistas paminklosaugai Vincas Dičkus savo atsakyme jai paaiškino, jog norint kad šis pastatas būtų apsaugotas nuo tolesnio irimo, tektų išleisti 62,5 tūkst. litų, o kad tiktų naudoti bendruomenės poreikiams – apie 0,8 milijono litų. Atsakymo autorius netvirtino, jog nerealu tikėtis finansinės paramos iš ES struktūrinių fondų, tačiau tuo turi rūpintis pastato savininkas.

G.V. Jasiūnaitės archyve yra ir jam skirtuoju laiku (2001 m.) dirbusio apskrities viršininko Ramūno Vyžinto paaiškinimas, jog pretendentei priklausiusi žemė natūra iš karto negrąžinta todėl, kad ji neatvyko į kviestą susirinkimą`dėl žemės paženklinimo vietoje. Ant to paties rašto ir G. V. Jasiūnaitės atsiliepimas: į pastarąjį susirinkimą nenuvyko todėl, kad iš pokalbio su matininku suprato, jog visa žemė natūra jai nebus grąžinta.


Skaityti komentarus (0)

 

Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos
skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
 

 

Vardas:  (nebūtinas)
El. paštas:  (nebūtinas)
Komentarai:

Šį lauką palikite neužpildytą:

 

 Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.

 

Savaitės klausimas

Ar pritariate, kad tėvai būtų skatinami eiti tėvystės atostogų?

 
 
 
 

 

Vardadieniai

Dobilas, DobilÄ—, Krizostomas, Leonardas, Silvestras, Vaigeta, VygantÄ—.

Naujienos: Visos naujienos  |  Aktualijos  |  Gamta ir mes  |  Sveikata  |  Vėrinys  |  Nuomonės  |  KupiÅ¡kio kraÅ¡to kaimų istorijos  |  Rezervuota jaunimui  |  PAMIRÅ TI NEGALIMA PRISIMINTI
KroÅ¡tas brungiausias: KupiÅ¡kėnų kertala
Informacija: Skelbimai  |  Atsiliepimai  |  Redakcija
Ä®kainiai: Prenumerata  |  Reklama
Archyvas: Amatų gijos  |  AukÅ¡taičių kraÅ¡tas  |  Bendruomenė  |  Kamara  |  Iš ESmės  |  PožiÅ«ris  |  Sugrįžimai  |  Ulyčia  |  Amžių sandÅ«roje  |  „Pasikalbosykim“  |  Laiko raÅ¡tas  |  Gyvenimo ratas  |  Savi tarp kupiÅ¡kėnų  |  Å ėlsmas  |  Talalojus  |  Pasikalbosykim  |  MÅ«sų Å¾monas  |  Likimai  |  Horizontai  |  Propagandos anatomija  |  Pabėgėliai  |  PilietiÅ¡kumas  |  Kas mus saugo?

Jūs esate

9 088 879

šios svetainės lankytojas


Šiame puslapyje pateiktą medžiagą kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Kupiškėnų mintys“ sutikimą.

 

UAB „Kupiškėnų mintys“, Gedimino g. 34, 40130 Kupiškis

Tel.: (8 459) 3 54 74, tel./fax.: (8 459) 5 48 89.

Elektroninis paštas: [email protected]