Kupiškėnų mintys

2024 m. lapkričio 26 d., antradienis

Reklama   |   Prenumerata   |   Naujienos   |   Archyvas

 

 Ieškoti

Kroštas brungiausias
Informacija
Įkainiai
 

Vėrinys

NAMAI, PILNI GERų EMOCIJų

Eleonora VAIČELIŪNIENĖ

2007−09−22

Komentarai2    Paruošti spausdinimui      Nusiųsk šio straipsnio nuorodą draugui

Toks apibūdinimas man atėjo į galvą, apmąsčius viešnagę Palmiros ir Leono Apšegų namuose Aukštupėnuose. Ne pačios smalsumas nuvedė į tą sodybą, o kažkelinto laikraščio skaitytojo užuomina, jog būtų įdomu sužinoti, kaip gyvena, kuo daugiausia užsiima Leonas Apšega dabar, kai nebe meras.

Pasakojimas - nuo vartelių

P. ir L. Apšegų sodybos kiemas pažiūrėti ne toks jau ir didelis, bet darbui imlus, dalis jų ūkinių rūpesčių. Dyzeline žoliapjove per patį žolės augimą tą veją tenka ir du kartus per savaitę skusti, - aiškino šeimininkas. – Juk nebe jauniklis, nelakstau uždusęs, o ir visas darbas turi būti padarytas iki galo, tai pusdienio ir nebėra. Tiek smagu, kad vasarą visi kaimynai zirziname tomis mašinytėmis, prižiūrime augalus, kiekvienas stengiamės savo kiemuose turėti kuo daugiau žalumos.
Apšegų sodyboje jau atrastas gėlyno vietos sprendimas – ties namo fasadu – alpinariumas. Tako pakraščiuose – žibintėliai.

Vos atsidūrę senelių kieme, vaikaičiai Kasparas ir Laurynas iš Vilniaus skuodžia į savo teritoriją. Joje supynės, šliaužykla, smėlio dėžė ir “garažas” mašinėlėms sustatyti.
Kartais ne tik vaikai, bet kuris nors iš suaugusių pasako: “Einu į eglyną”. Visi žino, kur jis. Kiemo pakraštyje gal jau prieš trisdešimt metų pasodintos trys eglės turi išskirtinę funkciją.
“Kartą apsižvalgiau ir nusprendžiau, kad tarp tų eglių gali būti net gydomoji poilsiavietė. Tereikėjo tik eglių šakų iš vidaus nugenėti, toje aikštelėje pastatyti stalą ir suolus. Čia pabūti ateinu basas, kad sausų spyglių kilimas padus padirgintų, - aiškiai buvo patenkintas tokiu savo atradimu ponas Leonas, dar ir tuo, jog tautodailininko iš Lenkijos padovanota nedidelė medinė skulptūrėlė čia irgi dera. Dar papasakojo, jog po tomis eglėmis buvo pridėliojęs plastikinių grybukų ir Palmira tokio pokšto nesitikėdama nuėjo jų nupjauti.

Vos nesugadino skrynių

Pasak sodybos šeimininko, prieš ką iš naujo kurdamas ar seną pertvarkydamas, turi devynis kartus pamatuoti. Dabar ir esąs tas jų gyvenimo etapas, kad prie to paties dalyko grįžti, ką nors iš naujo derinti nebeplanuotum.
Belieka susimąstyti: “ O kas čia nedera?” Jauno tautodailininko Ramūno Vizbaro ištašytas suolas šalia svirnelio. Viešnios braunamės ir į jį. Dvi didelės kraitinės skrynios, aiškiai matyti, tų pačių rankų darbo, su datomis 1872. Iš ponios Palmiros gimtojo krašto. “Jos dar labai gerai išsilaikiusios, maniau šią vasarą padaryti kaip naujas, jau ir dažų tokio pat atspalvio nusipirkau. Bet vos nesugadinau tų senovinių daiktų. Tą reikalą išmanantis žmogus paaiškino, jog restauruoti tas kraitines reikia patikėti rimtam specialistui”, - dalijosi savo rūpesčiais L. Apšega.
Taip ir šnekamės su daiktais, augalais ir gyvulėliais, – apibūdino laiką, praleidžiamą namuose Apšegos. Tų gyvulėlių – tai visai nedaug.
Sargiukas Meškis, šeimininko juokais apibūdinamas Lietuvos lenciūginių veislės. Ir balto plauko katinas Princas, per savo smalsumą tapęs amžinu luošiu, bet prieglobstis čia jam garantuotas visam laikui ir tas gyvūnėlis, šeimininko nuomone, tai jaučia.

Kuo stebÄ—jomÄ—s, tÄ… jau turime

Ponia Palmira juokauja: nusiūkininkavę. Juk persikeldami iš Žaidelių kolūkio į Aukštupėnus parsivedė tris karves. Vėliau ir tą vienintelę dar pakeitė ožkomis. Bet jau kelinti metai pieno nusiperka iš kaimynystėje gyvenančių Penkauskų. Dar užsiaugina daržovių. Visi kiti produktai – iš parduotuvių. Juk dėl aukštupėniškių ir tolimesnių kaimų žmonių ir “Norfos” naujasis prekybos centras pastatytas, - dalijasi mintimis pašnekovai.
“Pamenat, - sako L. Apšega, - grįžęs ir išvykų užsienyje pakviesdavau ir žurnalistus įspūdžių pasiklausyti. Pasakodavau, kad Danijos, Vokietijos, Norvegijos ir kitų šalių fermerių šeimynos naminių produktų skonio jau nebežino, visai savaitei gabenasi jų iš prekybos centrų. Dabar tokie įspūdžiai niekam nebeįdomūs. Jau beveik viskas taip pat ir Lietuvoje. Ir iš tos naujosios parduotuvės, pats matęs, kaimiečiai maisto produktų krepšius tempia. Ir mišrainių šeimininkės namuose nebenori ruošti. Kitaip gyventi nebeišeina. Turintieji tarnybas, darbus, brangina laisvalaikį, taip pat ir paskaičiuoja, kaip pigiau.

Brangina sveikatÄ…

Pašnekovas sakė, jog įprasta skaičiuoti ir jiems, nors pajamos už daugelio tikrai didesnės. Pavyzdžiui, šiemet jau turėjęs laiko ir kuro iš savo miškelių paruošti. Sutaupė kelis šimtus litų. O tiems medynėliams tvarkyti laiko tai tikrai dar neturėjęs, o ir talkininkų dabar gauti jau problema. Vienas pats neberizikuoja tiek prisitampyti, kad reikėtų savaitės atsigulėti.
“Aš žinau, kiek man metų ir jog septintąją dešimtį įpusėjus reikia jėgas patausoti, nors per 45 darbo metus ligoninėje praleidau tik vieną dieną.
Pats tada sutrikau, pirmą kartą pajutęs, jog širdį kažkas slegia.”
L. Apšega pasakojo, jog dažną rytą nuvažiuoja po keliolika kilometrų dviračiu, išjudina visus raumenis. Bet taip sportuoja neišeidamas iš namo. Taigi kviečia jis pažiūrėti kelių treniruoklių. Spėjamą jų kainą šeimininkas sumažina pusiau ir paaiškina, kad jiems įsigyti reikėjo pusantros pensijos. Ji, Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo Akto signataro, nemaža.
Jaukioje patalpoje L. Apšega treniruojasi dažną rytą, tačiau jei ruošiasi kur anksčiau išvykti arba paprasčiausiai tam nenusiteikęs, - prievarta nesportuoja. Vasarą labiau traukia nusimaudyti mariose, negu darbuotis su treniruokliais.

DarbotvarkÄ— dar vis reikalinga

Atrodytų, po ilgų darbo metų L. Apšega džiaugiasi visiška laisve, kai, pasak jo, vien dangus viršum galvos. Tačiau dar taip nėra. Ir dabar jis kasdien susirašo nuveiktinus darbus. “Man taip geriau, - tvirtino pašnekovas. – Be to, juk dar nesu vien privatus asmuo. Esu rajono Tarybos narys, jos Socialinės ir sveikatos apsaugos komiteto pirmininkas. Štai ir šiandien po pietų vykstu į jo posėdį. Neplanuodamas savo laiko, neužsirašydamas, ką turi padaryti, galiu ir pamiršti”. Ta darbotvarkė, pasak L. Apšegos, tai botagėlis, kad ir savo ūkio darbai vietoje nestovėtų. Kiek kartų gali tą patį užsirašinėti, jei ne šiandien, tai rytoj turėsi padaryti.

Traukia į mišką ir į sodybas

Išvykdamas į posėdį, L. Apšega žmonai sakė, kad grįšiąs ne vėliau kaip po dviejų valandų. Tada pavažiuosią į mišką, nes, sako, kad grybų jau pasirodę. Iki šiol laiko tam dar nebuvo. Abejose sodybose buvo obuolių, juos skynė, supirkėjams pardavė, senu papratimu žiemai pasidėjo, nors ne ką mažiau jų gali tekti ir atgal išnešti, - pasišaipė iš vis iki galo neatsikratomo įpročio turėti rūsiuose ir šaldikliuose įvairiausių maisto atsargų.
Buvęs meras L. Apšega džiaugėsi, kad nuo balandžio mėnesio, kai vietoj jo buvo išrinktas tos pačios valstiečių liaudininkų partijos narys Jonas Jarutis, jau suspėjo apsiprasti, kad gyvenimas gali būti visai kitoks – be kitų žmonių rūpesčių, galvosūkio, kaip jiems padėti. Be rajono problemų. Pasidžiaugė, kad atsirado laiko ir tolimesniems giminaičiams aplankyti. P. ir L. Apšegoms tenka prižiūrėti jų tėviškėse esančias sodybas. Pašnekovas sakė, jog ir dabar, kai gimtinėje nuolatinio gyventojo nėra, seserys ir broliai su savo vaikais ir vaikaičiais tradiciškai kasmet į tą kiemą suvažiuoja per Žolinę. Pernai keliasdešim jų giminės žmonių dvi dienas praleido Andrioniškyje. Norėta, kad artimiau bendrautų ir antros eilės pusbrolių bei pusseserių šeimos. Visiems buvo įdomu pamatyti Apšegų giminės geneologinio medžio išsišakojimus. Abu sutuoktiniai džiaugėsi, kad ir jaunimo kuriamų šeimų antrosios pusės giminėje tuoj pat pritampa, nes visi maloniai priimami, vertinami. P. ir L. Apšegoms svočia ir piršliu teko būti net trylikoje giminaičių vestuvių.
Jų sūnų šeimos gyvena Vilniuje, bet irgi dažnai svečiuojasi Aukštupėnuose. Sūnaus Virginijaus uošvija Utenoje, o Audriaus – Telšiuose. “Tad ir teritorijos atžvilgiu jau esame plačiai, - pašmaikštavo ponas Leonas. – Marti Rasa teisininkė, o Asta – anglų kalbos dėstytoja.

Galbūt rašys atsiminimus

L. Apšega sakė, kad abu jo sūnus, kaip ir jis, priklauso tam pačiam “Pyvesos” medžiotojų būreliui. Tad prasidėjus medžioklės sezonui nuolat sulaukiama svečių. Sūnų šeimos turi čia savo kambarius, o pabendrauti patalpų irgi užtektinai.
Bet šią vasarą, net keista, kai nebereikėjo skaičiuoti atostogų dienų, taip ir nebeištaikė laiko nuvykti pailsėti prie jūros, nes ir orai buvo permainingi, ir daug ką norėjosi sutvarkyti iš vis besivilkusių darbų.
L. Apšega sakė, jog vis dar neįsivaizduojantis, kiek turės laisvo laiko žiemą. Na, perimsiąs iš žmonos katilo kūrenimą, taigi kasdien teks po dvi valandas jį prižiūrėti. Vėliau gal bus ūpo prisėsti ir prie rašomojo stalo. Dar tebebrandinąs mintį parašyti atsiminimus apie kaimo žmonių, kuriuos jam teko taip artimai pažinti, gyvenimo pokyčius nuo pokario metų , kai buvo sunaikinti privatūs ūkiai, iki jų atgimimo per pastaruosius kone dvidešimt metų. Apie kolektyvizacijos laikmetį – taip pat. Juk dvidešimt metų vadovauta buvusiam Žaidelių kolūkiui. Jis manąs, jog ne viskas buvo blogai ir tuo laikmečiu. Jeigu būtume buvę labai atsilikę, tai ir Europos Sąjungai nebūtų taip greitai mūsų prireikę, - samprotavo L. Apšega.

IÅ¡saugota kiekviena dovanÄ—lÄ—

Šeimininkas sakė, jog dar nežino, kaip taikliau pavadinti kambarį, kurio sienos nukabinėtos jo ir velionio brolio Petro sūnų jam patikėtais saugoti medžioklės trofėjais, kurio lentynose išdėlioti visi jo gauti suvenyrai ir apdovanojimai – nuo darželinuko piešinio iki Prezidento įteikto apdovanojimo. Visi padovanoti rašikliai, visi puodukai. L.Apšegos įsitikinimu, visa tai kurta ir dovanota iš širdies, tad ir turi būti brangintina.

Kupiškis galėjo būti regiono centras

Žvilgteriu į savo išankstinius klausimus. Pastaruosius dvidešimt metų L. Apšega buvo vienas iš svarbiausių asmenų rajono valdžioje. Tad ar prisiima atsakomybės, jog Kupiškis neva liko pensininkų miegamuoju. O jis sako, jog norėtų pavyzdžio, koks rajono centras pastaraisiais metais labai suklestėjo, kokiame išaugo nauji pramonės gigantai. Jo nuomone, Kupiškio likimas sprendėsi daugiau kaip prieš trisdešimt metų. Tuometiniai rajono vadovai nenorėjo naujovių, todėl šio regiono centru tapo ne Kupiškis, o Rokiškis. Tokie dalykai kaip pramonės centrai susiformuoja tik per dešimtmečius ir, žinoma, esant atitinkamai valstybės politikai.

Po žiedlapiu - spyglys

Nepraleidžiu progos daug pasaulio mačiusio, įvairiose puotose dalyvavusio L. Apšegos paklausti nuomonės ir apie moteris – kurioj šaly jos gražiausios, puošniausios. Sutinka jis su daugelio tvirtinimu, jog mūsų tautietės tikrai šaunios. Tačiau nesmagu matyti buvusias gražuoles ir svajojusias apie joms pažadėtus aukso kalnus užsienyje dabar skaudžiai raudančias. Jis sakė, jog lankydamasis mokyklose ir įteikinėdamas abiturientėms dovanų knygas, alegoriškai perspėdavęs, kad ir gražiausią rožę priimtų ne iš kiekvienų rankų, o ir iš pačio mieliausio – taip pat atsargiai, nes šalia šio žiedo yra ir spyglių.
L. Apšega prisiminė, kad, pasitraukęs iš mero posto, sulaukė žinutės iš vieno gerbiamo žmogaus. Jis perspėjo nenusiminti, jeigu jo visi geri darbai tuoj pat bus pamiršti, menkinami, o ir pats taps nežinomas. “Tačiau taip neatsitiko, to aš tikrai nepajutau, - atviravo pašnekovas. – Juk ir aš turiu dar kuo rūpintis, nes esu žmonių išrinktas į Tarybą, dalyvauju signatarų veikloje. Tebesu laukiamas Savivaldybėje, sveikinamas žmonių gatvėje. Nežinau, ko dar galėčiau norėti. Gal kad geriau prigytų medeliai vis atsodinėjamame mūsų šeimos puoselėjame Europos parke.


Skaityti komentarus (2)

 

Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos
skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
 

 

Vardas:  (nebūtinas)
El. paštas:  (nebūtinas)
Komentarai:

Šį lauką palikite neužpildytą:

 

 Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.

 

Savaitės klausimas

Ar pritariate, kad tėvai būtų skatinami eiti tėvystės atostogų?

 
 
 
 

 

Vardadieniai

Dobilas, DobilÄ—, Krizostomas, Leonardas, Silvestras, Vaigeta, VygantÄ—.

Naujienos: Visos naujienos  |  Aktualijos  |  Gamta ir mes  |  Sveikata  |  Vėrinys  |  Nuomonės  |  KupiÅ¡kio kraÅ¡to kaimų istorijos  |  Rezervuota jaunimui  |  PAMIRÅ TI NEGALIMA PRISIMINTI
KroÅ¡tas brungiausias: KupiÅ¡kėnų kertala
Informacija: Skelbimai  |  Atsiliepimai  |  Redakcija
Ä®kainiai: Prenumerata  |  Reklama
Archyvas: Amatų gijos  |  AukÅ¡taičių kraÅ¡tas  |  Bendruomenė  |  Kamara  |  Iš ESmės  |  PožiÅ«ris  |  Sugrįžimai  |  Ulyčia  |  Amžių sandÅ«roje  |  „Pasikalbosykim“  |  Laiko raÅ¡tas  |  Gyvenimo ratas  |  Savi tarp kupiÅ¡kėnų  |  Å ėlsmas  |  Talalojus  |  Pasikalbosykim  |  MÅ«sų Å¾monas  |  Likimai  |  Horizontai  |  Propagandos anatomija  |  Pabėgėliai  |  PilietiÅ¡kumas  |  Kas mus saugo?

Jūs esate

9 088 999

šios svetainės lankytojas


Šiame puslapyje pateiktą medžiagą kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Kupiškėnų mintys“ sutikimą.

 

UAB „Kupiškėnų mintys“, Gedimino g. 34, 40130 Kupiškis

Tel.: (8 459) 3 54 74, tel./fax.: (8 459) 5 48 89.

Elektroninis paštas: [email protected]