Kupiškėnų mintys

2024 m. lapkričio 26 d., antradienis

Reklama   |   Prenumerata   |   Naujienos   |   Archyvas

 

 Ieškoti

Kroštas brungiausias
Informacija
Įkainiai
 

Vėrinys

PETRAS LAIÅ¡KUS MERGINOMS RAÅ¡YDAVO SÄ…SIUVINIO APIMTIES

BanguolÄ— ALEKNIENÄ–

2007−08−25

Komentarai0    Paruošti spausdinimui      Nusiųsk šio straipsnio nuorodą draugui

„Mane galima laikyti svieto perėjūnu“, - apie save kiek žemaičiuodamas šmaikštauja noriūnietis Petras Valauskas ir iškart suintriguoja, juolab kad „Kupiškėnų minčių“ skaitytojai laikraštyje jau spėjo atkreipti dėmesį į jo įdomius komentarus įvairiomis visuomeninio gyvenimo temomis, kuriose pilna ir ne kupiškėniškų realijų. Tad mums irgi parūpo iš arčiau susipažinti su šiuo žmogumi, sužinoti, iš kur jis semiasi išminties savo rašiniams, kas jį skatina išlieti mintis popieriuje.

Pokario neramumų paženklinti

Šešiasdešimt aštuonerių Petras Valauskas yra kilęs iš Klaipėdos krašto, Jonikaičių kaimo, Švėkšnos valsčiaus. Jo vaikystė ir ankstyvoji jaunystė prabėgo neramiais karo ir pokario metais. Tėvai gyveno pamiškėje. Tad mamai tekdavo ir miško broliams ir stribams stalą dengti. Tėvas mokėjo laviruoti tarp dviejų nesutaikomų jėgų. Buvo tarnavęs 16-oje lietuviškoje divizijoje, net medaliu apdovanotas. Tad stribai jo nelietė. Jau vėliau sužinojęs, kad tėvukas buvęs miško brolių ryšininkas. Kolūkyje dirbo svėriku. Tad vieną kitą kilogramą miltų nusverdavo ir miško brolių duonutei. Tiesa, kartą jis vos neįkliuvo saugumiečiams, kai buvo susektas netoli jų sodybos įrengtas bunkeris. Stribai iki jo atsekė pagal pėdas sniege. Vienas partizanas pateko į nelaisvę gyvas ir kankinamas pasakė tėvo pavardę. Tačiau per akistatą sugebėjo sutelkti valią ir tai paneigti.
Petrui, baigus Kurmių septynmetę mokyklą, tėvai patarė toliau nebesimokyti, nes vis tiek vidurinės nebaigsiąs, būsiąs paimtas į karinę tarnybą. Mat pradinę mokyklą jis buvo pradėjęs lankyti devynerių.
Vaikiną labai traukė technika. Tad po septynmetės pradėjo dirbti stažuotoju prie patyrusio vairuotojo ir užsirašė į vairavimo kursus anuometiniame „Dosafe“. Kolūkis tuomet teturėjo vieną automašiną. Tuos kursus baigė likus iki pilnametystės dviem mėnesiams ir pradėjo dirbti vairuotoju. Šios specialybės žmonių pokario metais labai stigo. Ši profesija jam buvo labai paranki ir atliekant karinę tarnybą.

Netoli Berlyno

Atlikti karinės tarnybos tais laikais imdavo devyniolikmečius jaunuolius. Tad 1958-ųjų lapkritį ir jis buvo pašauktas. Tarnauti teko 60 km nuo Berlyno dislokuotame dalinyje. Petras priminė, jog tai buvo labai neramus metas. Klestėjo špionažas, šaltasis karas tarp sovietų ir amerikonų buvo įgavęs pagreitį, prasidėjo neramumai Kuboje. Pasaulis buvo atsidūręs ant branduolinio karo ribos. Dėl tų neramumų jam sovietinėje armijoje teko tarnauti ne trejus metus, bet ketverius. Namo sugrįžo tik 1962 m.
Armijoje Petrui sekėsi gerai. Nors buvo nekomjaunuolis, bet laikytas patikimu. Metus jam teko vairuoti šarvuotį, gabenusį slaptą paštą.
Po to – transportinę mašiną, kuria veždavo produktus, drabužius iš vokiečių sandėlių. Kartu su juo vykdavo papulkininkis. Su civiliais bendrauti kariškiams buvo griežtai draudžiama. Tačiau vokiečių kalbos Petras visgi šiek tiek buvo pramokęs. Kiekvieną šauktinį nuolat tikrindavo kontražvalgybininkai. Pavyzdžiui, ima karininkas ir užveda kalbą nuo „dūšios“, kaip sekasi, ar gauni laiškų iš saviškių, ar jiems brigadininkas duoda arklį. Pabandyk tik pasiskųsti, pasakyti, kad arklio negauna, ir galėjai atsidurti Rusijos glūdumoje. Vienam kariuomenės draugui taip ir nutiko. Kai Staliną metė iš mauzoliejaus, šis pašmaikštavo, kad Chruščiovas tokiu būdu sau vietą atlaisvina. Po to tas jaunuolis karinę tarnybą tęsė nebe Vokietijoje, bet kažkur Uralo kalnuose.

Apskritai tuo metu jų dalinyje buvo velniška disciplina. Apie jokias „diedovščinas“ negalėjo būti nė kalbos. Pakakdavo nusikeikti ar rankas į kišenes susikišti ir gaudavai kelias paras arešto. Tuometinė valdžia labai stengėsi formuoti rimtos, patikimos sovietinės kariuomenės įvaizdį. Iš kariškių buvo reikalaujama ne tik disciplinos, bet jie buvo aprūpinti gera apranga, odiniais batais, diržais.
Iš Baltijos šalių užsienyje daugiausia tarnavo lietuvių. Nemažai buvo ir latvių. Tačiau estas tik vienas kitas. Pyktelėję kareiviai rusai kartais Baltijos šalių atstovus pavadindavo fašistais. Tačiau tik negirdint karininkams.
Aukštesnio rango kariškiai su šeimomis užsienyje tarnaudavo penkerius metus, o viengungiai – trejus. Po to jie būdavo perkeliami kitur, kad pernelyg nesuartėtų su vietiniais gyventojais.

Savo vietos beieškant

Tariamas svieto perėjūnas pastaruosius trisdešimt metų gyvena Noriūnuose. Likimas jį blaškė po įvairias vietas tik jaunystėje.
„Su būsima žmona Janina susipažinau grįžęs iš armijos. Ji buvo baigusi Palangos chorvedybos ir pučiamųjų orkestrų vadovų muzikos mokyklą ir pradėjusi dirbti Šalpės kolūkyje meno vadove. Aš dalyvavau tautinių šokių ratelyje. Kartu važiuodavome į koncertus, dainų šventes. Taip ir prisišokome. Būdamas 25-erių vedžiau. Tėvai davė pagalvę ir antklodę, o šeimai būsto reikėjo pasiieškoti pačiam. Metus nuomojome kampą pas žmones. Gimė dukra. Gyventi iš 40 rublių žmonos ir 30 rublių mano atlyginimo bei 30 darbadienių, kurių galėjai metų gale ir nesulaukti, buvo ne pyragai“, - apie savo šeimos gyvenimo pradžią pasakojo pašnekovas. Tuomet į svečius atvykęs giminaitis iš Kaliningrado srities juos sugundė vykti ten gyventi: rasiąs namuką ir darbą viename miškų ūkyje, galėsiąs žvejoti, medžioti, bitininkauti į valias, laikyti gyvulių – aplinkui didžiulės pievos. Kaip tas žmogus sakė, viską Petras ten apsigyvenęs ir rado. Rodėsi, jog tame krašte neegzistuoja jokia tarybų valdžia. Tik imkis iniciatyvos, tik plušėk savo gerovę kurdamas. Niekas nesikišo. Pašnekovas neslepia, kad prasigyventi jis norėjęs. Tad netinginiaudamas Kaliningrado srityje neblogai prasikūrė. Po kelias karves ir prieauglio laikydavo, įsiveisė bityną, motociklą nusipirko, upelyje, įtekančiame į Skirvydę, kurį vietiniai vadino kanalu, pasigaudavo žuvies. Už poros kilometrų buvo ir Kuršių marios.
Traktorininko darbas miškų ūkyje irgi sekėsi gerai. Pasak Petro, jo žmona dar ir dabar ilgisi ten praleistų metų.
Sugrįžti į Lietuvą po šešerių metų paskatino noras, kad būsima pirmaklasė vyriausioji dukra mokytųsi lietuviškoje mokykloje.

Per tÄ… kalakutÄ…

Grįžę apsistojo Tauragės rajone. Petras įsidarbino vėlgi miškų ūkyje traktorininku. Žmona tapo Aukštupių kolūkio kultūros namų direktorė. Gana ramiai ten prabėgo treji metai. Šeima jau augino tris dukteris. Nežinia, kaip toliau būtų susiklostęs Valauskų gyvenimas, jei ne kaimyno girininko agresyvus kalakutas.
„Vieną dieną išgirdom vaiko klyksmą kieme. Puolėm su žmona lauk. Ogi matom, kad kaimynų kalakutas šokinėja ant pargriuvusios mūsų trejų metų dukrelės nugaros ir ją kapoja snapu. Paukštį nuvijom, o atbėgusios girininko žmonos paprašėme, kad kalakutą papjautų ar kaip kitaip juo atsikratytų. Net pasiūliau už tai sumokėti. Tačiau moteris, regis, šaltakraujiškai nusišypsojo ir nuėjo nieko nepasakiusi. Mes tuo tarpu džiaugėmės, kad dukrelei paukštis akių neiškabino“, - dalijosi prisiminimais pašnekovas.

Tačiau dienos slinko, o kalakutas kaip burbuliavo kieme, taip burbuliavo. Palikdami namuose vienus vaikus, Valauskai nuolat sukdavo galvą, kad tik vėl ko nenutiktų jų mažajai dukrelei. Tokios įtampos neišlaikęs Petras nutarė veikti. Nieko žmonai nesakęs (ji, anot jo, jokiu būdu nebūtų pritarusi tokiai avantiūrai, nes yra labai taikus žmogus), Petras vieną naktį nuslinko į tvartą. Pasišviesdamas žibintuvėliu susirado tupintį kalakutą ir nusuko jam galvą. Žinoma, ramiau gyventi dėl to nepasidarė. Girininkas iš karto suprato, kieno tai darbas. Kaimynai ėmė nebesišnekėti. Visiškai blogai, nes girininkas buvo ne paprastas kaimynas, o dar ir tiesioginis Petro viršininkas. Taigi teko pradėti dairytis darbo kitur. Nusprendė įsidarbinti Šilutės melioracijoje. Tačiau prašyti kaimyno viršininko, kad darbo metu leistų trumpam išvykti savo reikalais, nebuvo kaip. Pagaliau ryžosi tam žygiui, atsiklausęs tik eigulio. Apie tai sužinojęs girininkas jį įskundė aukštesnei valdžiai, nepamiršdamas dar papasakoti ir apie kalakutą. Su darbu Petrui teko atsisveikinti piktuoju. Jo darbo knygelėje atsirado įrašas, kad atleistas už pravaikštas.

Daugiakaušio ekskavatorininko padėjėju Žemaičių Naumiestyje Petrui teko padirbėti neilgai. Čia kaip perkūnas iš giedro dangaus jį pasiekė žinia, jog Kupiškio rajone reikalingi melioratoriai, kad darbuotojai bus aprūpinti butais su patogumais. Gyventi tokiomis sąlygomis buvo sena Petro svajonė. Tad viską metę Valauskai patraukė į Noriūnus. Buvo 1979-ųjų liepa. Pagyvenę pusmetį mediniame namelyje, Naujųjų metų išvakarėse gavo raktus nuo keturių kambarių buto ką tik baigtame statyti name.
Vasarą abu su žmona triūsdavo melioracijos objektuose. Jis buvo daugiakaušio ekskavatoriaus mašinistas, o žmona jo padėjėja. Mat čia apsigyvenusi ji persikvalifikavo, įgijo traktorininko teises. Žiemą Petras įsidarbindavo katilinės operatoriumi, o Janina – laborante.
Dabar abu pensininkai. Visos trys dukros – Birutė, Violeta ir Daiva - sukūrė savo šeimas, gyvena netoliese. Valauskai iki to meto, kai butai Noriūnuose buvo tapę visiškai beverčiai, spėjo savąjį pasikeisti į mažesnį dviejų kambarių būstą.

Geriau rašyti nei kalbėti

Petras taip ir liko nebaigęs jokių didelių mokslų. Tiesa, buvo įstojęs į Rietavo žemės ūkio mokyklą pasimokyti mechanizacijos, bet po metų tuos mokslus metė. Jo sugebėjimas sklandžiai ir vaizdžiai rašiniuose reikšti mintis išties stebina. Juolab kad pašnekovas prisipažįsta nemėgstąs skaityti romanų. Jį labiau domina specialioji techninė, mokslinė literatūra. Mokykloje jam labai gerai sekėsi fizika. Mokytoja dažnai jį palikdavo vieną aiškinti klasei naujos temos užduočių. Būdamas 6 ar 7 klasėje jis sumontavo trijų lempų radijo imtuvą su baterijomis. Jis labai gerai buvo įvertintas rajoninėje parodoje ir net išsiųstas į apžiūrą Vilniuje.
Labiausiai Petrą domina pats gyvenimas. Nuo vaikystės, kai matydavo, kaip tėvas po paklode klausosi „Filips“ radijo, jis irgi nuolat seka politinius įvykius, pasaulio, šalies ir rajono naujienas. Anksčiau prenumeruodavo net aštuonių pavadinimų leidinius. Nepraleidžia televizijos ir radijo žinių. Stebėti, o paskui perkratyti savo galvoje visus gyvenimo įvykius ir užrašyti savo samprotavimus – jo hobis.

Jų giminėje iš mamos pusės būta išsimokslinusių žmonių. Dėdė Kazimieras Toliušis buvo aukšto rango dvasininkas. Aukso medaliu baigė Švėkšnos gimnaziją, studijavo teologiją Italijoje. Kunigavo ir mirė Čikagoje. Kitas dėdė Tadas Toliušis prieškario metais ėjo Švėkšnos viršaičio pareigas. Buvo 1940 m. ištremtas su žmona į Krasnojarską ir sušaudytas. Jo žmonai pavyko 1958 m. grįžti į Lietuvą.
„Šnekėt man sunkiau. O paimu rašiklį ir mintys liejasi lyg sraunus upeliukas. Būdamas kariuomenėje merginoms laiškus rašydavau sąsiuvinio apimties. Siųsti reikėdavo per tris vokus. Rašau ir Benui Rupeikai, vedančiam radijo laidą „Kaip žmonės gyvena“. Nuo jo gaunu pylos už tuos ilgus priraitymus. Malonu, kai pažįstami po publikacijos laikraštyje patapšnoja per petį tarstelėdami: „Tu tik rašyk“.
Man viskas įdomu. Klausydamas, kaip žmonės atsakinėja televizijos laidoje „Klausimėlis“, baisiuosi, jog daugelis tokie neišprusę, niekuo nesidomi“, - dalijosi savo nuomone pašnekovas.
Petras ne tik gerai valdo plunksną, bet ir mielai imasi staliaus, elektriko, šaltkalvio, dažytojo, avalynės taisytojo, netgi siuvėjo (turi rankinę siuvamąją mašiną) ir kulinaro darbų. Prie širdies jam piešimas ir medžio drožyba. Jo sodas vienas iš gražiausių Noriūnuose. Čia ir žmonos, kuri labai mėgsta gėles, nuopelnas.
Tačiau toks universalus vyras turi ir Achilo kulną. Padėti mūryti, betonuoti, tinkuoti Petro geriau neprašykite. Tai patys nemėgstamiausi jo darbai. Namuose remontą darąs dantis sukandęs.


Skaityti komentarus (0)

 

Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos
skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
 

 

Vardas:  (nebūtinas)
El. paštas:  (nebūtinas)
Komentarai:

Šį lauką palikite neužpildytą:

 

 Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.

 

Savaitės klausimas

Ar pritariate, kad tėvai būtų skatinami eiti tėvystės atostogų?

 
 
 
 

 

Vardadieniai

Dobilas, DobilÄ—, Krizostomas, Leonardas, Silvestras, Vaigeta, VygantÄ—.

Naujienos: Visos naujienos  |  Aktualijos  |  Gamta ir mes  |  Sveikata  |  Vėrinys  |  Nuomonės  |  KupiÅ¡kio kraÅ¡to kaimų istorijos  |  Rezervuota jaunimui  |  PAMIRÅ TI NEGALIMA PRISIMINTI
KroÅ¡tas brungiausias: KupiÅ¡kėnų kertala
Informacija: Skelbimai  |  Atsiliepimai  |  Redakcija
Ä®kainiai: Prenumerata  |  Reklama
Archyvas: Amatų gijos  |  AukÅ¡taičių kraÅ¡tas  |  Bendruomenė  |  Kamara  |  Iš ESmės  |  PožiÅ«ris  |  Sugrįžimai  |  Ulyčia  |  Amžių sandÅ«roje  |  „Pasikalbosykim“  |  Laiko raÅ¡tas  |  Gyvenimo ratas  |  Savi tarp kupiÅ¡kėnų  |  Å ėlsmas  |  Talalojus  |  Pasikalbosykim  |  MÅ«sų Å¾monas  |  Likimai  |  Horizontai  |  Propagandos anatomija  |  Pabėgėliai  |  PilietiÅ¡kumas  |  Kas mus saugo?

Jūs esate

9 088 690

šios svetainės lankytojas


Šiame puslapyje pateiktą medžiagą kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Kupiškėnų mintys“ sutikimą.

 

UAB „Kupiškėnų mintys“, Gedimino g. 34, 40130 Kupiškis

Tel.: (8 459) 3 54 74, tel./fax.: (8 459) 5 48 89.

Elektroninis paštas: [email protected]