„Pas mus to dar nebuvo. Tai kone istorinis įvykis“, - taip apie buvusios Kupiškio Povilo Matulionio vidurinės mokyklos auklėtinės, o dabar Vilniaus dailės akademijos studentės Donatos Griciutės atliktą praktiką Kupiškio etnografijos muziejuje šmaikštaudami sako jo specialistai.
D. GriciutÄ— liepos 16-23 d. KupiÅ¡kio etnografijos muziejuje atliko muziejininkystÄ—s vasaros praktikÄ…, apimanÄiÄ… praktinÄ™ pažintį su Lietuvos muziejų darbu. Vilniaus dailÄ—s akademijoje dailÄ—tyrÄ… studijuojanti mergina baigÄ— pirmÄ… kursÄ…. TurbÅ«t net nereikia sakyti, kodÄ—l muziejinei privalomajai praktikai ji pasirinko KupiÅ¡kį – juk Äia jos namai.
Praktikai muziejuje vadovavo etnografijos muziejaus specialistÄ— LiucÄ— DobrickienÄ—. Ji itin teigiamai atsiliepÄ— apie smalsiÄ…, komunikabiliÄ…, atsakomybÄ—s jausmo nestokojanÄiÄ… studentÄ™. Donata susipažino su muziejaus fondais, įvairiais eksponatais: audiniais, skulptÅ«romis, liaudies menu, dokumentais, spaudiniais, archeologiniais radiniais, bonistikos eksponatais, numizmatika ir t. t. – su visomis eksponatų grupÄ—mis, pagrindiniais jų saugojimo, katologavimo, fondų tvarkymo ir kitais reikalavimais, talkino muziejaus veikloje. Apie atliktÄ… praktikÄ… bÅ«sima dailÄ—tyrininkÄ— akademijai pateiks ataskaitÄ… dienoraÅ¡Äio, kuriame kasdien apraÅ¡Ä— veiklÄ…, pavidalu.
Žinoma, Donatai tai nebuvo pirmoji pažintis su etnografinių ir kitų vertybių saugotoju – muziejumi. TaÄiau mergina sako nesitikÄ—jusi, kad muziejus apima tokius plaÄius veiklos barus. JÄ… nustebino preciziÅ¡ka dokumentacijos pildymo sistema, kruopÅ¡tus darbas. Pasak studentÄ—s, susipažįstant su įvairiais muziejuje saugomais eksponatais, jai bene giliausiÄ… įspÅ«dį paliko senovinių popierinių pinigų kolekcija – bonistikos eksponatai. Apibendrindama atliktÄ… praktikÄ… Donata sakÄ—, kad KupiÅ¡kio etnografijos muziejuje praleista savaitÄ— jai suteikÄ— ne tik teorinių žinių ir praktinių įgÅ«džių, bet ir skatino kitokį, gilesnį suvokimÄ… apskritai apie muziejinÄ™ veiklÄ…, leido jÄ… pažinti iÅ¡ vidaus.
Donata „kremta“ dailÄ—tyros studijas. Smalsu sužinoti tokios specialybÄ—s pasirinkimo motyvus. Anot paÅ¡nekovÄ—s, menų sritis jai niekad nebuvo svetima. KupiÅ¡kÄ—nÄ— jais visada domÄ—josi. Ji baigÄ— KupiÅ¡kio muzikos mokyklos dailÄ—s skyrių, dvyliktoje klasÄ—je laikÄ— dailÄ—s brandos egzaminÄ… – daugiau dÄ—l paÄios savÄ™s nei dÄ—l ateities planų, sietų su studijomis.
Dailėtyros specialybė jos gyvenime atsirado pakankamai netikėtai – išvydo, kad tokia yra ir pasirinko. Žinoma, teko įveikti stojamuosius egzaminus, prieš kuriuos dar vyko kūrybinių darbų peržiūra. Donata komisijai pateikė savo aliejinės tapybos ir keramikos kūrinius. Įveikus darbų peržiūros slenkstį galima laikyti stojamuosius dviejų dalių egzaminus. Vieną dieną – teorija, kitą dieną – kūrinio analizė. Į dailėtyros specialybę priimama 12 studentų.
DailÄ—tyros bakalauro studijos trunka ketverius metus. Ä®gijus specialybÄ™ galima rinktis - ar darbuotis daugiau mokslinÄ—je srityje, ar rinktis praktinÄ™ veiklÄ…. Pasak Donatos, bent jau kol kas, studijuojant daugiau teorijos, nei praktinių užsiÄ—mimų, nors buvo ir fotografijos, kompozicinio darbo pagrindų kursai. Merginos, kaip ir kitų studentų, svajonÄ— - pagilinti žinias užsienyje, kadangi aukÅ¡tesniųjų kursų studentams yra galimybÄ— pagal studentų mainų programas pavieÅ¡Ä—ti sveÄiose Å¡alyse. SpecialybÄ— įpareigoja ir maloniems užsiÄ—mimams – apsilankymui parodose, spektakliuose.
Pasirinktos studijos Donatai prie Å¡irdies. Imponuoja ir kompetentingi dÄ—stytojai, tokie kaip Alfonsas AndriuÅ¡keviÄius, dÄ—stÄ™s dailÄ—tyros įvadÄ…, profesorius Alfredas Å irmulis, klojÄ™s senovÄ—s viduramžių dailÄ—s bei architektÅ«ros pagrindus.
Prabilus apie vasarą ir nuo jos daugeliui neatsiejamas atostogas, paaiškėja, kad jų Kupiškio etnografijos muziejaus praktikantė dar beveik ir nepajutusi. Mat Kupiškyje atlikta praktika Donatai – jau antra. Prieš tai mergina tyrinėjo Kėdainių, Jonavos, Žąslių, Ukmergės ir Kalvarijų sinagogas. Vilniaus dailės akademija, ketindama išleisti knygą, antri metai vykdo projektą – renka medžiagą apie Lietuvos sinagogas. Tai per praktiką atlieka fotografijos, dailėtyros, architektūros specialybių studentai (pastarieji –iš VGTU). Pernai buvo domėtasi ir Kupiškio sinagoga, kurioje dabar veikia viešoji biblioteka. Donata pastebėjo, kad daugelis Lietuvos sinagogų yra pertvarkytos, joms suteikta kita paskirtis.
Vis tik grįžus į ramų Kupiškį D. Griciutė ištaiko laisvą minutėlę susitikti su draugais, paiškylauti su jais gamtoje. Kaip ir daugelio jaunų žmonių, taip ir Donatos klausiame, ar neketina kada į Kupiškį grįžti kaip specialistė. Mergina teigė negalinti pasakyti, kaip klostysis gyvenimas, įvairios aplinkybės ir į kurią vietą ją nuneš gyvenimo tėkmė.
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.