MÅ«sų laikraÅ¡Äio skaitytojai Bronislavai iÅ¡ SubaÄiaus seniÅ«nijos parÅ«po iÅ¡ pirmo žvilgsnio ne tiek ir svarbus dalykas, taÄiau iÅ¡ tikrųjų Å¡imtams žmonių rÅ«pimas: kÄ… daryti, jog savo naujoviÅ¡kÄ… vardÄ… rastum kalendoriuose skelbiamuose vardadieniuose ir galÄ—tum tikÄ—tis aplinkinių ar giminaiÄių dÄ—mesio.
Žinoma, su tokia problema susiduria ne tradicinius, nuo seniausių laikų žinomus vardus gavÄ™ asmenys, o tie, kuriems tÄ—veliai ar krikÅ¡tatÄ—viai parinko pasaulinio garso meno žmonių, sportininkų, knygų, kino filmų veikÄ—jų vardus. Pasitaiko ir su jokiomis garsenybÄ—mis nesusijusių, anksÄiau negirdÄ—tų vardų, kad bÅ«tų originaliau - paÄių sugalvotų.
MÅ«sų laikraÅ¡Äio skaitytoja į redakcijÄ… kreipÄ—si dÄ—l merginos, vardu Areta, padÄ—ties. Jos peržiÅ«rÄ—jusios daugybÄ™ kalendorių su vardadieniais, taÄiau Aretai skirtosios dienos taip ir neaptikusios.
Visai nepuoselÄ—dami vilties, jog, padÄ—jÄ™ aptikti neįprasto vardo minÄ—jimo dienÄ…, bÅ«sime pakviesti ir į pirmÄ…jÄ… tokia dingstimi puotÄ…, vis dÄ—lto ryžomÄ—s padÄ—ti Å¡iai interesantei, ir tikriausiai ne vienintelei iÅ¡ mÅ«sų rajono gyventojų, susirÅ«pinusiai dÄ—l naujesnį vardÄ… turinÄio žmogaus situacijos.
Kupiškio rajono savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Birutė Kopūstienė sakė, jog tėvai, ateinantys įregistruoti naujagimį, paprastai jau yra apsisprendę dėl kūdikio vardo. Tik labai retais atvejais, įsitikinus, kad šeimos nariai nėra susipažinę su vardo reikšmės, kuri ateityje gali būti pretekstas jų vaiką pravardžiuoti, išaiškinimu, atkreipiamas į tai tėvų dėmesys.
Pasak vedėjos, įregistruodami naujagimio vardą, tėvai nesiįdomauja, kada jų atžala galės švęsti savo vardadienį. Bet nereti atvejai, kai vardas naujagimiui parenkamas pagal jo gimtadienio populiariausią vardadienį, pavyzdžiui, Jono.
Valstybinės kalbos komisijos raštinės darbuotoja, atsiliepusi į mūsų redakcijos korespondentės telefono skambutį bei sužinojusi, kokiu reikalu, šnektelėjo su komisijos pirmininke Irena Smetoniene bei jos pavaduotoja Jūrate Palionyte. Jos patarusios periferijos žurnalistei susisiekti su Lietuvių kalbos instituto Vardyno skyriumi. Čia į telefono skambutį atsiliepusi mokslo darbuotoja dr. Alma Ragauskaitė “Kupiškėnų mintims†paaiškino, jog į kalendorių vardadienių skyrelius patenka visi žmonių vardai, esantys K. Kuzavinio ir B. Savukyno labai kvalifikuotai parengtame “Lietuvių vardų kilmės žodyne†(Vilnius, Mokslo ir enciklopedijų leidykla, 1994 m.).
Vos paminėjus Aretos vardą, mokslininkė iš karto atsakė, jog tokio vardo minėtame žodyne tikrai nėra. Vadinasi, jis neteiktinas ir beprasmiška ieškoti jam skirtosios dienos - vardadienio.
Užsiėmusiajai šio vardadienio paieška vis dėlto rūpėjo prieiti šio kelio galą -gal vis dėlto esanti galimybė kurio nors kalendoriaus sudarytoją paprašyti, jog tas Aretos vardas, kol kas mažai Lietuvoje paplitęs, vis dėlto turėtų savo dieną.
Pavyko susisiekti su “Vardadienių knygos†vienu iÅ¡ sudarytojų - Aurelijumi NoruÅ¡eviÄiumi. Na, pamaniau, patarpininkausiu, jog kupiÅ¡kÄ—nÄ—s minimas Aretos vardas bÅ«tų į raÅ¡ytas į kas penkeri metai iÅ¡leidžiamoje papildytoje “Vardadienių knygojeâ€. TaÄiau paÅ¡nekovas, prieÅ¡ keliolika metų lankÄ™sis KupiÅ¡kyje ir turÄ—jÄ™s iÅ¡ jo kilusių draugų, pabrėžė, jog ir geriausių norų vedamas neturi teisÄ—s savo nuožiÅ«ra įraÅ¡yti į “Vardadienių knygą†ir paÄių iÅ¡radingiausių vardų. Ar vardui skirtina jo minÄ—jimo diena, nusprendžia tik Lietuvių kalbos instituto Vardyno skyriaus mokslininkai.
Ponas A. NoruÅ¡eviÄius pabėžė, jog per penkerius metus parengtoje ir 1996 metais “Kalendoriaus†leidyklos iÅ¡leistoje “Vardadienių knygoje†savo dienas turÄ—jo 4039 vardai, o po deÅ¡imties metų, treÄiajame Å¡ios knygos leidime, jau yra 4300 vardų, priimtinų vartoti Lietuvoje, kiekvienam iÅ¡ jų parinkta minÄ—jimo diena.
Pasak pašnekovo, “Vardadienių knygos†sudarytojai siekia įvesti tvarką ir apskritai su vardadieniais. Ankstesniuose kalendoriuose daugybė vardų per metus turėjo po kelis vardadienius, o “Vardadienių knygoje†pasiekta, jog tokia šventė per metus būtų tik viena.
Visi “KupiÅ¡kÄ—nų minÄių†paÅ¡nekovai buvo tolerantiÅ¡ki ir mÅ«sų interesantÄ—s ponios Bronislavos atžvilgiu. Jų manymu, Aretos vardÄ… turinti panelÄ— vardadienį gali Å¡vÄ™sti jos paÄios pasirinktÄ…jÄ… dienÄ… ir apie tai praneÅ¡ti savo draugams bei giminaiÄiams. O ateityje -ir Å¡is vardas gali atsidurti tarp varduvininkų.
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.