Italija. Kas nebuvo šioje šalyje, tas svajoja ją pamatyti, kas jau joje apsilankė, trokšta nors kartelį ten sugrįžti.
Kupiškio viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja Lina Matiukaitė į Italiją nuvažiavo šį pavasarį prieš Velykas. Todėl buvo labai įdomu ją pakamantinėti, kokius itališkus patiekalus ragavo, kaip apskritai maitinasi šios šalies žmonės, ar tikrai italai yra makaronų ir picų karaliai.
Pasak Linos, Italijoje jai neteko lankytis praÅ¡matniuose restoranuose, bet ir kuklesnÄ—se kavinukÄ—se ji spÄ—jo susidaryti Å¡iokį tokį italiÅ¡kos virtuvÄ—s vaizdÄ…. Makaronai Äia tikrai karaliauja ant patiekalų stalo. Pavyzdžiui, per vakarienÄ™ buvo patiekiami trys patiekalai, iÅ¡ kurių du pasta arba kitaip tariant makaronai su įvairiais padažais. Kiekvienai makaronų rÅ«Å¡iai italai patiekia ir specialų padažą. Padažui nenaudoja keÄupo, o tik natÅ«ralius arba konservuotus savo sultyse pomidorus. Vietoj padažo makaronai gali bÅ«ti patiekti su nesaldžia grietinÄ—le, žirneliais, morkomis bei kitomis daržovÄ—mis. Ä® padažus dedama tuno, laÅ¡iÅ¡os. Prie makaronų su padažu ar grietinÄ—le visada atskirai paduodama ir smulkiai tarkuoto fermentinio sÅ«rio. Kiekvienas valgytojas jo gali užsibarstyti ant makaronų kiek jam reikia. ItaliÅ¡kos virtuvÄ—s subtilybių tikrai nepajusite, jei valgio neužgersite taure balto ar raudono rÅ«Å¡inio vyno. Stalo vynai laikomi prasÄiausiais. SkaniausiÄ… sausÄ… raudonÄ… vynÄ… paÅ¡nekovÄ— ragavo Toskanoje, Florencijoje.
Čia daržovės nemaišomos. Pavyzdžiu, didelėje lėkštėje patiekiami pekino kopūstai, salotos, paprika ir padedama alyvuogių aliejaus ar užpilo su citrina. Jei norėsi, galėsi jais pašlakstyti tas daržoves. Beje, pasak Linos, italai labai mėgsta alyvuoges. Šioje šalyje šeima, turinti 10 alyvmedžių, jau laikoma turtinga. Pirmąjį tikrą derlių šis medis subrandina tik po 15 m. Kad neprapultų veltui nė viena alyvuogė, po alyvmedžiais ištiesiami tinklai.
Italai smaguriauja ir miltuose apvoliotais arba įvairiuose plakiniuose mirkytais keptais cukinijų žiedais.
O pica iÅ¡ties nenusileidžia makaronų įvairovei. Kiekviename Italijos regione picas kepa savaip. Pavyzdžiui, Romoje jos kietu padu, o Neapolyje - iÅ¡sipÅ«tusiu, minkÅ¡tesniu. KarÅ¡tutÄ—lÄ—s picos gabaliukÄ…, įvyniotÄ… į gražiÄ… servetÄ—lÄ™, galima nusipirkti ir gatvÄ—je. Labai Å¡ioje Å¡alyje populiari pica „Margarita“. Tikras italas gerai žino, kad jos komponentai visuomet yra tik lydytas sÅ«ris, pomidoras ir prieskoniai. Pas mus jų tautieÄiai užsisakÄ™ analogiÅ¡kÄ… picÄ… iÅ¡verÄia akis pamatÄ™ kumpio gabaliukus.
Italo negali įsivaizduoti negerianÄio „Espreso“ ar „Capuchino“ kavos. KavinukÄ—se dažnai galima pamatyti kostiumuotus solidžius vyriÅ¡kius, kurie minutÄ—lei stabteli prie baro su miniatiÅ«riniu stiprios iÅ¡ aparato kavos puodeliu. Ir ne todÄ—l, kad Äia kava 1,5 euro, t. y. dvigubai pigiau nei prie staliuko, kai atneÅ¡a padavÄ—jas. Tiesiog jie taip įpratÄ™.
Linai įsiminÄ— ir privaÄiame vieÅ¡butuke valgyta žuvis su brokoliais bei Å¡okoladu aplietas Å¡altas pyragas, kurį gamino Å¡eimininkų sÅ«nus. Jis pats ir sveÄius aptarnavo.
Linai Å¡v. Velykų rytÄ… teko pusryÄiauti Venecijoje. Ta proga buvo patiektas velykinis pyragas su vaisiais razinomis, panaÅ¡us į naminÄ™ bandÄ…. Tokį pat pyragÄ… tik su kitokiu įdaru italai tradiciÅ¡kai kepa ir KalÄ—doms. DavÄ— ir kiauÅ¡inių, bet nedažytų, nes ten jų nemargina.
Pašnekovė pastebėjo, jog italams valgis – šventas dalykas. Jie pietauja neskubėdami dvi valandas, o prie vakarienės stalo mėgsta ir ilgiau pavakaroti. Kaprio saloje per vakarėlį Linai teko paragauti ir išskirtinio skonio didžiųjų citrinų likerio.
Italijoje žmonės labiau linkę apsipirkti ne dideliuose prekybos centruose, o turguose, mažose parduotuvėlėse, kur galima rasti, pavyzdžiui, namuose darytų makaronų.
Savaitės, pasak Linos, tikrai neužtenka, kad gerai susipažintum su italų virtuve. Tam nepakaktų ir metų, nes kiekvienas šios šalies regionas turi labai savitas maitinimosi tradicijas.
Šįkart Lina mums pasiūlė iš Italijos parsivežtą pastos (makaronų) su tunu ir pomidorais receptą.
BÅ«tinai susiraskite didelÄ™ keptuvÄ™ ir pirmyn.
4 porcijoms reikia: 500 g italiÅ¡kų makaronų vamzdelių formos, 2 dėžuÄių smulkinto tuno aliejuje (po 120 g), 800 g skardinÄ—s savo sultyse italiÅ¡kų luptų pomidorų, džiovinto baziliko, druskos, alyvų aliejaus, didelÄ—s galvutÄ—s Äesnako, 200 g fermentinio sÅ«rio.
Darbo eiga: į verdantį vandenį supilame makaronus. Verdam kiek nurodyta ant pakelio. Jokiu bÅ«du nepervirkite. Tuo paÄiu metu reikia keptuvÄ—je pradÄ—ti kepinti alyvų aliejuje nepjaustytas Äesnako skilteles (3 min.). Pakaitinus jas iÅ¡griebiame. Lieka aliejus persisunkÄ™s Äesnako kvapu. Ä® jį sudedame visÄ… tunÄ…. Paskirstom tolygiai keptuvÄ—je ir kepam apie 3 min.
Tuo metu pomidorus iÅ¡ skardinÄ—s suverÄiam į dubenį ir sumaigÄ™ sudedam į keptuvÄ™ ant tuno. TroÅ¡kinti reikia apie 5 min. ant mažos ugnies. Per tÄ… laikÄ… iÅ¡verda ir makaronai. Juos nuvarviname kiaurasamtyje. Pomidorus keptuvÄ—je apibarstome Å¡aukÅ¡tu baziliko, įdedam Å¡iek tiek druskos. Po to ant virÅ¡aus į keptuvÄ™ suverÄiame makaronus. VisÄ… kepamÄ… masÄ™ iÅ¡maiÅ¡ome mediniu Å¡aukÅ¡tu ir dar pakepiname apie 3 min.
Smulkiai sutarkuojame fermentinį sūrį ir patiekiame atskirai.
Patiekalas tinka su baltu ar raudonu vynu, būtinai itališku, nes kitaip vargu ar pajusite itališką dvasią.
Jei mÄ—gstate aÅ¡tresnį valgį, galima kepant ir neiÅ¡girebti Äesnako, įdÄ—ti Å¡iek tiek Äili pipiro.
Anot Linos, pasigaminti tokį patiekalÄ… tikrai daug nekainuos. Jos paskaiÄiavimu, maždaug 12 Lt arba apie 4 Lt žmogui.
Bandykit! Skanaus!
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.