Protas bei sugebÄ—jimas savo jausmus iÅ¡reikÅ¡i žodžiais, sakoma, yra ryÅ¡kiausias bruožas skiriantis žmogų iÅ¡ kitų ŽemÄ—s gyventojų rÅ«Å¡ių. NegalÄ—tume lyginti žmogiÅ¡kosios prigimties su kantriai savo tarnybÄ… atliekanÄiu Å¡uneliu ar karÅ¡tligiÅ¡kai po kambarį besiblaÅ¡kanÄia muse. Lygiai kaip ir gyvÅ«nai, mes turime bazinius poreikius: negalime ilgai kÄ™sti alkio ar troÅ¡kulio, esame reikalingi saugumo, dÄ—mesio, meilÄ—s. TaÄiau žmogus turi apsisprendimo laisvÄ™ ir iÅ¡ pirmo žvilgsnio Å¡i laisvÄ— atrodo absoliuti.
MÅ«sų kasdienybÄ— paženklinta tÅ«kstanÄio pasirinkimų: kada keltis iÅ¡auÅ¡us rytmeÄiui, kuo pasipuoÅ¡ti, kokiu bÅ«du nusigauti iki darbo ar mokymo įstaigos, kÄ… pasikviesti puodeliui arbatos, kam, radus progÄ…, padÄ—koti už puikų vakarÄ… ar kokiÄ… paslaptį patikÄ—ti geriausiam savo biÄiuliui.
Kiekvienas yra savo laimės kalvis – iki skausmo pažįstame šitą tiesą. Ir naudojamės savo laisve bei talentais tam, kad būtume dar truputėlį laimingesni nei vakar, kad patys savo rankomis gyvenimo žaizdre nusikaltume laimės pasagą.
Žymusis prancÅ«zų filosofas Žanas Polis Sartras, pasinÄ—rÄ™s į egzistencines problemas, suvokÄ—, kad niekas kitas, tik pats žmogus yra atsakingas už savo gyvenimo kokybÄ™. Nežinomos jÄ—gos esame iÅ¡sviesti po beženkliu dangumi, - svarstÄ— mÄ…stytojas, - kur tyli prieÅ¡ tÅ«kstantmeÄius mirÄ™s NyÄÄ—s dievas. Neturime niekieno nurodytų gairių, patys užsibrėžiame tikslÄ… ir, eidami jo link, nedrÄ…siai statome kelio ženklus, abejodami iÅ¡keliaujame į iÅ¡svajotÄ…jį EldoradÄ…, patys kuriame gyvenimo taisykles ir vÄ—l jų iÅ¡sižadame.
Ar nepritartume egzistencializmo filosofijai, jog mažas žmogutis, keliaujantis per šį pasaulį, pats susikrauna kelionÄ—s krepšį, pasirenka tinkamus batus, iÅ¡vykimo valandÄ…, atokvÄ—pio akimirkas? Ar ne jo apsisprendimo dÄ—ka Å¡alia atsistoja bendrakeleivis?.. Toliau Å¡itas mÄ…stymas atveda iki absurdo suvokimo, iki vienatvÄ—s ir gyvenimo beprasmybÄ—s nuojautos, juk nÄ—ra lengva prisiimti visÄ… atsakomybÄ™ už savo veiksmus, aplankiusiÄ… nesÄ—kmÄ™ vadinti piktu likimo pokÅ¡tu, Dievo bausme ar aplinkybių žaismu. TaÄiau, kai taip svaiginanÄiai žydi sodai ir kiemuose krykÅ¡tauja laimingi vaikai, nesinori kalbÄ—ti apie skaudžius dalykus, ypaÄ Å¾inant, kad gÄ—rio ir blogio mÅ«sų pasaulyje yra po lygiai.
NeiÅ¡vengiamai mÅ«sų mintys persunktos politinių diskusijų atgarsiais. Kaltiname visus iÅ¡ eilÄ—s, kas užsitikrino patogesnį krÄ—slÄ…, piktinamÄ—s netesÄ—tais valdininkų pažadais, akivaizdžia socialine nelygybe. Rodos, daugelio iÅ¡ mÅ«sų gyvenimas nepasistÅ«mÄ—jo į priekį, o iÅ¡ TV ekranų plaÄiai Å¡ypsosi turtingi dÄ—dÄ—s, Å¡ilkais ir puoÅ¡niomis Å¡ukuosenomis puikuojasi garbingos ponios. Tarsi jie bÅ«tų gimÄ™ po laimingesne žvaigžde, nevertai besinaudojantys gyvenimo malonumais.
Patys patikÄ—jome politikams valstybÄ—s vairÄ…. Netrukus vÄ—l pasirinksime prezidentÄ…. Kiekvienas turime savo nuomonÄ™, puoselÄ—jame vis kitokius lÅ«kesÄius. Nereikia numoti ranka į apsisprendimo teisÄ™, nereikia galvoti, kad mažo žmogaus nuomonÄ— nieko nereiÅ¡kia didelÄ—s sistemos gyvavime.
TaÄiau ir apsisprendimo laisvÄ—s teorija yra dualistinÄ—: kaip tamsÄ… iÅ¡sklaido auÅ¡ros spinduliai, tiesa susigrumia su melu, meilÄ— perauga į neapykantÄ…, taip ir žmogaus laisvÄ— turi savo ribas. Nesunkiai surastume atvejų, kai mÅ«sų gyvenimÄ… įtakoja likimo dÄ—sniai. Ateidami į šį pasaulį, negalime patys pasirinkti gimtosios Å¡alies, tÄ—vų, genuose užkoduoto charakterio, socialinio statuso, galiausiai – mirties valandos, nulemianÄios bet kokio pasirinkimo baigtį. Kartais net atrodo, jog žmogus yra labai determinuota bÅ«tybÄ—, galbÅ«t mes nieko niekada savo gyvenime nesprendžiame. Ne mes renkamÄ—s mylimÄ… žmogų, o jis atkeliauja iki mÅ«sų, kasdieniniai įvykiai taip pat nutinka neklausiant, ar esame jiems pasirengÄ™, balsuojame už patinkantį kandidatÄ…, nes aplinka suformavo bÅ«tent tokiÄ… mÅ«sų nuomonÄ™. Ä® darbÄ… galbÅ«t einame pastÅ«mÄ—ti bÅ«tinybÄ—s – antraip neiÅ¡gyventume, mokomÄ—s kažkieno parinktas disciplinas paklusdami pareigos jausmui.
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.