Ne vienas darbuotojas, profilaktiÅ¡kai atÄ—jÄ™s pasitikrinti sveikatos, nustemba, kad asmens medicininÄ—je knygelÄ—je vieniems įraÅ¡oma, kad kitÄ… kartÄ… sveikatÄ… reikÄ—s pasitikrinti po metų, o kitiems - po dvejų. KodÄ—l taip skirtingai? PlaÄiau pakomentuoti profilaktinio sveikatos patikrinimo tvarkÄ… papraÅ¡Ä—me KupiÅ¡kio rajono savivaldybÄ—s pirminio asmens sveikatos priežiÅ«ros centro direktorÄ—s DovilÄ—s KulbokienÄ—s.
Tikrintis sveikatą – būtina
Darbo kodekso 265 straipsnis sako, kad darbuotojai iki 18 metų privalo tikrintis sveikatą įsidarbindami ir kiekvienais metais, kol sukaks aštuoniolika metų. Darbuotojai, kurie darbe gali būti veikiami profesinės rizikos veiksnių, privalo pasitikrinti sveikatą prieš įsidarbindami, o dirbdami – tikrintis periodiškai, pagal įmonėje patvirtintą darbuotojų sveikatos pasitikrinimų grafiką.
Atidumas nepakenks
Kokiu periodiškumu darbuotojams tikrintis sveikatą, yra numatyta įstatymo – tai reglamentuoja sveikatos apsaugos ministro įsakymas „Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“. Čia yra numatyti darbai ir profesijos, kuriuos dirbant ir priimant į darbą privaloma darbuotojams tikrintis sveikatą, bei sveikatos tikrinimų periodiškumas ir mastas.
Tai svarbu žinoti ir darbdaviams, ir darbuotojams, nes sveikatos tikrinimosi periodiÅ¡kumas susijÄ™s su iÅ¡laidomis – pagal įstatymÄ… periodinių sveikatos tikrinimų iÅ¡laidos apmokamos iÅ¡ darbdavio lėšų. Gydytojai, tikrindami darbuotojų sveikatÄ…, taip pat vadovaujasi Å¡iuo įstatymu, taÄiau nereikÄ—tų patingÄ—ti ir besitikrinantiesiems sveikatÄ… užmesti akį į savo asmens medicininÄ™ knygelÄ™, ir pasitikslinti, ar teisingai įraÅ¡ytas kitas sveikatos patikrinimas – juk už kiekvienÄ… kartÄ… yra mokami pinigai.
„Kupiškėnų mintims“ žinoma atvejų, kai gydytojai neteisingai įrašo kito sveikatos patikrinimo datą – vietoje dvejų metų, pagal įrašą asmens medicininėje knygutėje, tektų ateiti po metų. Pasak direktorės D. Kulbokienės, įvykus tokiam nesusipratimui, jeigu pacientas yra sveikas ir nėra jokių sveikatos problemų, gydytojas šią klaidą tikrai ištaisys.
Kilus įtarimams – konsultuoja kiti specialistai
„Jeigu profilaktinio patikrinimo metu pacientas nesiskundžia savo sveikata – užtenka ir vieno Å¡eimos gydytojo patikrinimo. IÅ¡kilus sveikatos problemoms, Å¡eimos gydytojas gali siųsti ir pas kitus specialistus, – sakÄ— direktorÄ— D. KulbokienÄ—. – Tam tikroms profesijų rÅ«Å¡ims yra reikalavimai, kad darbuotojÄ… patikrintų ir kiti specialistai. Pavyzdžiui, darbuotojams, kurių darbas susijÄ™s su aukÅ¡Äiu (nuo 1,3 m), reikia sveikatÄ… tikrintis ne tik pas terapeutÄ…, bet ir pas psichiatrÄ… – tai kartais ne visi atÄ—jÄ™ pasitikrinti sveikatÄ… supranta“.
Aplaidumas ir atsainus požiūris – neleistini
Pasak PirminÄ—s asmens sveikatos priežiÅ«ros centro direktorÄ—s, labai svarbu, kad darbdaviai, įraÅ¡ydami darbuotojo asmens medicininÄ—je knygelÄ—je kenksmingus faktorius, į tai nežiÅ«rÄ—tų pro pirÅ¡tus. BÅ«na taip, kad, pagal darbdavį, jo darbuotojas iÅ¡ viso dirba darbÄ… be jokių kenksmingų faktorių, nors visÄ… dienÄ… praleidžia prie kompiuterio. „Kartais nesuprantamas ir besitikrinanÄiųjų sveikatÄ… požiÅ«ris – žmonÄ—s į tai žiÅ«ri kaip į formalumÄ…. Niekas kitas nepasirÅ«pins sveikata, jeigu ne pats.
Jeigu darbdavys iš anksto susitaria su pirminės asmens sveikatos priežiūros centru dėl planinio darbuotojų patikrinimo – nereikia laukti eilėse“, – teigė D. Kulbokienė.
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.