Nors naktimis dar vis spaudžia Å¡altukas, bet pavasaris nenumaldomai skinasi keliÄ…. MiÅ¡kai mÄ—lynuoja žibuoklÄ—mis. Netrukus Å¡velnia žaluma apsigaubs gyvatvorÄ—s bei medžių Å¡akos. Jau greitai, greitai nebejusime spalvų bado, kuris labai sunkiai pakeliamas pavasarį. O dabar gali pradžiuginti bei romantiÅ¡kai nuteikti netgi pro langÄ… pamatytas sode besiplaikstanÄių, ne tik Å¡vara, bet ir laisve kvepianÄių skalbinių margumynas...
Pasiilgę spalvingesnio gyvenimo sukam į gėlių parduotuves. Įdomu, ko ten ieško ir ką ten randa kupiškėnai.
Viename gÄ—lių salone besidarbuojanti JÅ«ratÄ— SakalauskienÄ— sakÄ—, jog pirkÄ—jai dažnai rinkdamiesi gÄ—les praÅ¡o tokios, kuri „ilgai stovÄ—s“. Betgi kokia skinta gÄ—lÄ— gali labai ilgai nevysti? Apskritai, kiek žmonių, tiek skonių. Vieni mielai perka rožes, kiti praÅ¡o bet kokių kitų gÄ—lių, tik ne rožių. Yra mÄ—gstanÄių eksperimentuoti, besidominÄių visomis naujovÄ—mis. KupiÅ¡kÄ—nai mielai perka ir vazonines gÄ—les, ypaÄ dovanai. Å iek tiek daugiau pirkÄ—jų praÅ¡o sukomponuoti puokÅ¡tÄ™ nei perka tik pavienes gÄ—les. PasirinkimÄ…, anot paÅ¡nekovÄ—s, lemia, kokia proga bus jos dovanojamos. GÄ—lÄ—s yra derinamos ne tik prie Å¡venÄių, bet ir prie interjerų. Pavyzdžiui, orchidÄ—jos žiedas labai tinka minimalizmo dvasia alsuojanÄiom patalpom. VÄ—l populiarios klasikinÄ—s, įvairiaspalvÄ—s kalijos. Å i tendencija ypaÄ pastebima užsienyje, o pas mus dar labai gajÅ«s stereotipai. Pavyzdžiui, kad geltonos spalvos gÄ—lÄ—s reiÅ¡kia neapykantÄ…. Kitur į jas žiÅ«rima, kaip į saulÄ—s, Å¡ilumos simbolį. Chrizantemos ir kalijos dar neretai yra laikomos laidotuvių gÄ—lÄ—mis. TaÄiau pamažu tokių įsitikinimų žmonÄ—s atsisako ir mÅ«sų kraÅ¡te. Jų požiÅ«rį lemia ir tai, jog atsiranda Å¡ių gÄ—lių kitų spalvų, ne tik tradicinÄ—s baltos. Be to, žmonÄ—s daugiau keliauja, pagyvena užsienyje ir susipažįsta su kitų tautų tradicijomis, nebijo jų pritaikyti savame kraÅ¡te.
Paklausta, ar dar populiarūs, fikusai, kinrožės, palmės – kambarinės gėlės, kurios dažną iš mūsų lydėjo nuo pat gimimo. J. Sakalauskienė patvirtino, jog šie augalai neišnykę iš mūsų aplinkos. Tik, anot jos, fikusams, kinrožėms, palmėms ir panašioms kambarinėms vazoninėms gėlėms reikia didelių erdvių. Jos „išėjo“ iš ankštų butų, mažų kambarių. Šiuos augalus tebepuoselėja tie, kurie įsikūrę erdvesniame būste, juos mielai į savo erdvę įsileidžia biurai, jų galime rasti kitose visuomeninės paskirties patalpose.
Pasidomėjus, kodėl Lietuvoje laidotuvėse karaliauja tik baltos gėlės, pašnekovė sakė nežinanti, iš kur ta mada atėjo. Visame pasaulyje floristika yra įvairiaspalvė. Jei žmonės šiuo metu įsitikinę, kad gedului labiausiai tinkanti balta spalva, nieko nepadarysi, nors kartais atrodo, kad laidotuvių puokštės labiau panašios į vestuvines...
Beje, J. Sakalauskienė priminė, kad vestuvinei puokštei šiuo metu jau komponuojamos ne tiki baltos, bet ir kitų spalvų gėlės. Tai dėsninga, nes ir šiai progai skirtos suknelės jau būna ne tik tradicinės baltos.
Kiekvienoje gÄ—lių parduotuvÄ—je galima rasti ir dirbtinių gÄ—lių. Jų poreikį, populiarumÄ… irgi lemia kiekvienos tautos tradicijos. Antai japonams dirbtinÄ—s gÄ—lÄ—s yra gyvybÄ—s simbolis. Ispanams atvirkÅ¡Äiai. Jie į laidotuves niekada neatneÅ¡ gyvų gÄ—lių puokÅ¡tÄ—s, nes ji simbolizuoja gyvybÄ™. Anot paÅ¡nekovÄ—s, dirbtinÄ—s gÄ—lÄ—s gaminamos iÅ¡ gumos, plastmasÄ—s ir kitų medžiagų. Jos skiriasi viena nuo kitos kokybe ir kaina. Yra labai brangių dirbtinių gÄ—lių, kurias iÅ¡ karto labai sunku atskirti nuo natÅ«ralių.
Kita grupė yra džiovintos gėlės, vaisiai, augalų lapai. Jie gali būti natūralių spalvų arba dažyti, apdoroti tam tikrais chemikalais, kad, pavyzdžiui, nepultų kandys. Džiovinti augalai kaip ir dirbtinės gėlės panaudojami kuriant įvairias kompozicijas interjerui papuošti.
Pasak J. SakalauskienÄ—s, kaip pavienÄ—s gÄ—lÄ—s ar jų kompozicijos „suskambÄ—s“, lemia ne tik tam tikri puokÅ¡Äių komponavimo reikalavimai, bet ir vaza, ir jų dovanojimo proga, ir pagaliau viso interjero, kuriame tos gÄ—lÄ—s atsiras visuma. Nors vazų dizaino mados ir kinta, bet vienokio stiliaus indas tiks pamerkti pievos gÄ—lÄ—ms, o kito – rožėms. ÄŒia kaip ir bateliai – vienus deriname prie kasdienio drabužio, kitus – prie balinÄ—s suknelÄ—s.
TaÄiau, anot paÅ¡nekovÄ—s, teorija yra vienas dalykas, o praktika – kitas. Turi taikytis prie žmogaus skonio ir pageidavimų. Vieni gÄ—lių salonuose ieÅ¡ko naujovių, kiti perka tik tai, kas įprasta, kad tik neapsijuoktų prieÅ¡ kitus, nesulauktų aplinkinių kritikos. Avangardo mÄ—gÄ—jų visgi – mažuma, nors ji mananti, kad Å¡irdyje ne vienas žmogus trokÅ¡ta kažko originalaus, neįprasto, tik nedrįsta to pasakyti.
GÄ—lių pardavÄ—ja Inga ZdažinskienÄ— pastebi, jog vyresnio amžiaus pirkÄ—jai labiau domisi rožėmis, ypaÄ raudonos spalvos. IÅ¡kilmingomis progomis ieÅ¡koma rožių bÅ«tinai ilgais koteliais. Jaunimas labiau perka retesnes gÄ—les, praÅ¡o sukomponuoti įdomesnių, netradicinių puokÅ¡Äių. Pavasarį labai perkamos žydinÄios vazoninÄ—s gÄ—lÄ—s. ŽmonÄ—s, matyt, po žiemos pasiilgÄ™ spalvingų žiedų ir nori, kad jie kuo ilgiau džiugintų Å¡irdį. PaklausÄ… turi ir vazoniniai augalai, nes Å¡iuo metu yra jų persodinimo metas, matyt, jais norima po pavasarinio tvarkymosi atnaujinti namų aplinkÄ….
Anot paÅ¡nekovÄ—s, yra kupiÅ¡kÄ—nų, kolekcionuojanÄių kaktusus. Tad įdomesni Å¡ios rÅ«Å¡ies augalai ant prekystalio neužsibÅ«na.
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.