Šį lapkritį rajono kaimo bendruomenių pirmininkai važiavo į Dzūkiją pasisemti žinių naujiems projektams rašyti, pasidomėti, kaip gyvena dzūkų kaimo bendruomenės, kaip sekasi įgyvendinti projektus, pabendrauti su projektų rengėjais ir įgyvendintojais.
Jau pavasarį rajono bendruomenių asociacijos susirinkime buvome nutarÄ™, kad turime aplankyti kitus rajonus ar kitas Å¡alis ir susipažinti su ten nuveiktais darbais. ApmÄ…sÄius, paskaiÄiavus pasirodÄ—, kad visi rajono bendruomenių pirmininkai važiuoti į kitas Å¡alis su gautais iÅ¡ raÅ¡yto projekto pinigÄ—liais neturÄ—s galimybÄ—s. NesinorÄ—jo nuskriausti nÄ— vieno, kuris prisidÄ—jo prie mÅ«sų rajone įgyvendintų VVG projektų, todÄ—l vÄ—l teko sÄ—sti prie stalo, diskutuoti, tartis, siÅ«lyti, kaip racionaliau panaudoti gautus iÅ¡ projekto pinigus. Å iam projektui vadovavo KupiÅ¡kio rajono bendruomenių asociacijos pirmininkÄ— Zita KauÅ¡akienÄ—. Ji pasiÅ«lÄ— vykti į DzÅ«kijos kraÅ¡tÄ…, pasigrožėti Druskininkais ir pabuvoti SPA parke.
Pirmasis sustojimas buvo Punioje. Punia – viena gražiausių DzÅ«kijos vietovių, garsi savo istorine praeitimi ir pasižyminti unikalia gamta. Yra net legenda apie nelygioje kovoje su kryžiuoÄiais Punioje žuvusį kunigaikÅ¡tį Margirį. Dabartiniai miestelio gyventojų darbai byloja, kad puniÅ¡kiai – tokie, kurie ne kenÄia ir skundžiasi, o veikia.
Punioje mus pasitiko Alytaus r. VVG projektų vadovÄ— Vida VrubliauskienÄ— ir Punios kaimo visuomeninÄ—s organizacijos „Punios ainiai“ atstovÄ— OnutÄ— KizelienÄ—. OnutÄ— yra sertifikuotų tautinio paveldo tradicinių produktų amatininkÄ—, senojo maisto ruoÅ¡imo amato puoselÄ—toja. Å i bendruomenÄ— vienija daugiau nei 60 narių ir džiaugiasi įvykdytais projektais bei rezultatais. Didžiausias „Punios ainių“ pasididžiavimas – PanemunÄ—s dzÅ«ko pirkia, kurioje atkuriama XIX a. pab.–XX a. pr. dzÅ«kų aplinka. Ä®gyvendinant šį projektÄ… svariai prisidÄ—jo ir vietos gyventojai – dovanojo rÄ…stus ir medienÄ…, įvairius senovinius daiktus ir įrankius, austas lovatieses ir linines staltieses. Ä®rengtoje PanemunÄ—s dzÅ«ko pirkioje pastatyta dzÅ«kiÅ¡ka duonkepÄ— krosnis, girnos, kitas senovinių amatų inventorius, parengta edukacinÄ— programa, kurios metu vedami užsiÄ—mimai. UžsiÄ—mimuose atsispindi dzÅ«kų paproÄiai bei tradicijos – tradicinių dzÅ«kiÅ¡kų bandų ir duonos kepimas, advento valgiai, vainikų ir puokÅ¡Äių pynimas, sodų riÅ¡imas, verpimas, siÅ«lų vijimas, vilnų kedenimas, plunksnų plÄ—Å¡ymas, panÄių vijimas, žvakių liejimas, juostų riÅ¡imas. Teko ir mums skanauti dzÅ«kiÅ¡kų bandų, kurioms yra suteiktas tradicinio dzÅ«kiÅ¡ko patiekalo sertifikatas.
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.