ŽmonÄ—s, tiek vyrai, tiek moterys, visada mÄ—go puoÅ¡tis. Nuo žilos senovÄ—s – trofÄ—jais, dantų vÄ—riniais, dirbiniais iÅ¡ kaulo, medžio, kiek vÄ—liau - įvairaus metalo. Pirmieji papuoÅ¡alai turÄ—jo maginių reikÅ¡mių - amuletai saugojo nuo blogos akies, piktų dvasių, žymÄ—jo bendruomenÄ—s nario statusÄ…. VÄ—liau - atspindÄ—jo požiÅ«rį į vyrus ir moteris, jų kintanÄius vaidmenis visuomenÄ—je.
Dabar papuoÅ¡alai - asmens žavesio dalis. IÅ¡ gausybÄ—s jų pasiÅ«los kiekvienas gali atrasti ir prisitaikyti detalių, iÅ¡ryÅ¡kinanÄių unikalų skonį ir asmenybÄ™, o simbolinÄ— reikÅ¡mÄ— paprastus nebrangius papuoÅ¡alus paverÄia tikrais amuletais. Aplinkiniai tos reikÅ¡mÄ—s gali ir nesuprasti, o gali jos ir apskritai nebÅ«ti. TaÄiau žmogaus kÅ«nÄ… puoÅ¡iantys aksesuarai rodo, kad asmuo neabejingas savo iÅ¡vaizdai. PapuoÅ¡alai atskleidžia savitumÄ… ir užbaigia vadinamÄ…jį asmenybÄ—s stiliaus kodÄ….
Grožį, elegancijÄ… ir savitumÄ… paryÅ¡kinanÄios detalÄ—s ypaÄ mÄ—gstamos dailiosios lyties atstovių. Å ia tema pakalbinome keletÄ… kupiÅ¡kÄ—nių.
EtnografÄ—s Almos PustovaitienÄ—s paÅ¡aukimas fiksuoti ir perduoti mÅ«sų protÄ—vių tradicinÄ™ kultÅ«rÄ… atsispindi ir jos neÅ¡iojamuose papuoÅ¡aluose. PaÅ¡nekovei arÄiausiai Å¡irdies – vario ir žalvario dirbiniai, turintys ir gydomųjų savybių. TaÄiau jie, siekiant Å¡ių tikslų, turi turÄ—ti sÄ…lytį su kÅ«nu, o ne su megztiniais. Tas pat pasakytina ir apie įvairius akmenis.
Patinka A. Pustovaitienei ir sidabras, bet štai aukso ji labai nemėgstanti. Turėtus šio tauriojo metalo papuošalus kupiškėnė sako išdalijusi dukroms. Pirmenybės kokiam nors vienam papuošalui neteikianti – nešiojanti žiedus, kaklo papuošalus. Tik auskarais niekada savęs nepagražinanti. Pašnekovė juokavo, kad šie prie jos kažkaip nelimpantys.
Moteris neabejinga ir gintarui. TaÄiau Å¡is kiek aikÅ¡tingesnis, ne prie visko tinka. YpaÄ gražiai atrodo nebalinto lino, tautinių drabužių kaimynystÄ—je. TurbÅ«t vertÄ—tų atkreipti dÄ—mesį ir į semantinÄ™ prasmÄ™ - gintaras nuo žodžio „ginti“. Buvo tikÄ—ta, kad Å¡i medžiaga gali apsaugoti nuo blogųjų jÄ—gų. Pasak A. PustovaitienÄ—s, visi papuoÅ¡alai senovÄ—je atliko ne tik estetinÄ™, bet ir savotiÅ¡kÄ… saugojamÄ… funkcijÄ…, kuriÄ… teikia pati rato forma. Neatsitiktinai jais apjuosdavo galvÄ…, juosmenį, rieÅ¡us.
Kupiškėnė papuošalų gauna dovanų, pati įsigyja: pasižvalgo mugėse liaudies meistrų, metalo kalėjo dirbinių, nevengia užsidėti ir ką nors iš masinės gamybos. Įsigydama papuošalą save palepina ne taip jau ir dažnai, kokius porą kartų per metus. Jos svajonė - turėti senovinį dirbinį. Juo pašnekovė domėjosi ir pas žymų Latvijos meistrą.
Visada žavinga kita mÅ«sų paÅ¡nekovÄ— Danuta BalkeviÄienÄ— vertina sidabro papuoÅ¡alus. Å io metalo dirbiniai teigiamai veikia sveikatÄ…, malÅ¡ina uždegimus, subtiliai paryÅ¡kina grožį. Socialinei veiklai atsidavusios moters papuoÅ¡alų skrynelÄ—je nÄ—ra brangių dalykų. Joje - tradicinÄ— bižuterija, Å¡irdžiai mieli, neįpareigojantys aksesuarai, nes daiktai - tik simbolis, kuriuo nesÄ…moningai iÅ¡reiÅ¡kiame tam tikrÄ… bÅ«senÄ….
D. BalkeviÄienÄ—s silpnybÄ— - diržai ir kaklo papuoÅ¡alai. Nerėžiantys akies, bet ir nepasislepiantys aksesuarai. TaÄiau nemasyvÅ«s, nes prie jų nelinksta moters Å¡irdis. Kokį papuoÅ¡alÄ… užsidÄ—s, paÅ¡nekovÄ— ryte nusprendžia spontaniÅ¡kai, nesistengdama specialiai jo prie ko nors derinti. Vidinis pojÅ«tis paÅ¡nabžda, kuris papuoÅ¡alas tai dienai reikalingas. Neplanuotas bÅ«na ir naujos mielos smulkmenÄ—lÄ—s įsigyjimas.
PaÅ¡nekovÄ— iÅ¡saugojusi nuo paauglystÄ—s metų neÅ¡iotÄ… bižuterijÄ…. Nors ji nebenaudojama pagal savo tiesioginÄ™ paskirtį (trÅ«ksta akmenÄ—lio, pabÄ—gÄ™s karoliukas...), taÄiau turi dvasinÄ™ prasmÄ™, atspindi tam tikrus gyvenimo periodus. Moteris teigÄ— nesivaikanti mados tendencijų, vidinis noras grožiui atÄ—jÄ™s iÅ¡ vaikystÄ—s, perimtas iÅ¡ mamos.
ElegantiÅ¡ka "Sodros" KupiÅ¡kio skyriaus laikinoji vadovÄ— Gražina TonkienÄ—, anksÄiau mÄ—gusi auksÄ…, dabar pirmenybÄ™ teikia sidabro dirbiniams ir neslepia mÄ—gstanti pasipuoÅ¡ti. Ji yra skaiÄiusi, kad moteris su papuoÅ¡alu, nukreipia netinkamus, neigiamus žvilgsnius. NeÅ¡iojamus aksesuarus moteris stengiasi derinti. Pasak jos, dailiosios lyties atstovÄ—, nenorinti atrodyti kaip perkrauta Å¡ventinÄ— eglutÄ—, neturÄ—tų naudoti daugiau kaip trijų dalykÄ—lių (pvz., tarpusavyje derantys apyrankÄ—, auskarai ir kaklo papuoÅ¡alas). Stilingi daikÄiukai darbo vietoje privalo neprasilenkti su etikos taisyklÄ—mis.
UžvÄ—rus kabineto duris ir grįžus į namus, G. TonkienÄ—s pirmas darbas - nusiimti papuoÅ¡alus, nes jie buityje trukdo. Savo "lobių skrynelÄ™" paÅ¡nekovÄ— stengiasi kartÄ… per ketvirtį praturtinti nauju papuoÅ¡alu, kurį įsigydama atsižvelgia į tai, jog Å¡is derÄ—tų prie jau turimų. Seniausias joje - simbolinÄ™ reikÅ¡mÄ™ turintis daikÄiukas - treÄioje klasÄ—je už pirmÄ… buÄinį, prabÄ—ganÄio pro Å¡alį ketvirtaklasio, į mergaiÄiukÄ—s delnÄ… įsprausta į Å¡okolado blizgutį įpakuota žalvarinÄ— sagÄ—.
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.