Uoginių kaimÄ… garsina paprasto jo žmogaus – Adomo Petrausko (1914-2004) – įkurtas muziejus. Nuo jo veiklos pradžios prabÄ—go beveik 40 metų, taÄiau muziejaus populiarumas ir lankomumas nuolat auga. Ä® praeities dvasia alsuojanÄiÄ… senovinÄ™ sodybÄ… užsuka jaunavedžiai, moksleivija, sveÄiai ne tik iÅ¡ visos Lietuvos, bet ir iÅ¡ užsienio.
Muziejus, kuriame dabar apie tris tÅ«kstanÄius raÅ¡tijos, fotografijos, dailÄ—s, buities ir etnografijos, gamtos eksponatų, prasidÄ—jo nuo mažos vyželÄ—s. KlÄ—tyje, per vienÄ… suÄ—jimÄ… timptelÄ—jus virvelÄ™, nukrito Adomo dukters OnutÄ—s vyža. Jis pakabino apavÄ… ir pasakÄ—: „Bus muziejus“. Pirmiesiems lankytojams A. Petrauskas savo klÄ—ties duris atvÄ—rÄ— 1969 m. SavarankiÅ¡kai parengtoje ekspozicijoje buvo surinkti etnografijos eksponatai, archeologijos radiniai. PamatÄ™ didelį A. Petrausko entuziazmÄ… kaupti įvairias senienas, muziejui plÄ—stis padÄ—jo tuometiniai AntaÅ¡avos kolÅ«kio vadovai Vytautas Notkus ir Albinas Vaižmužis. Savamokslis kaimo meistras Jonas Laužikas muziejininko sodyboje sukonstravo ir pastatÄ— unikalų pastatÄ… – bokÅ¡tÄ…, atkartojantį netoliese stÅ«ksanÄios Uoginių Å v. Marijos Magdalenos koplyÄios kontÅ«rus.
1996 m. muziejininkas savo sukauptus lobius padovanojo KupiÅ¡kio rajono savivaldybei. Uoginiuose įkurtas A. Petrausko muziejus tapo KupiÅ¡kio etnografijos muziejaus filialu. Už iÅ¡saugotas vertybes 2001 m. A. Petrauskui buvo suteiktas KupiÅ¡kio kraÅ¡to garbÄ—s pilieÄio vardas. Dabar visų pamÄ—gtÄ… muziejų sudaro kompleksas pastatų, pilnų eksponatų – nuo liaudies buities reikmenų iki mÅ«sų laikų tautodailininkų darbų.
Septintus metus su A. Petrausko paliktomis vertybÄ—mis tautos praeiÄiai pažinti lankytojus supažindinanti muziejaus specialistÄ— Alvyra DluckienÄ— džiaugiasi, kad eksponatų vis daugÄ—ja. Kaimo moterys dovanoja drobinių sÅ«rmaiÅ¡ių, nÄ—rinių, audinių rietimų. Už juos Alvyra dÄ—koja Jadvygai PribuÅ¡auskienei, Pranei Vogulienei, Stasei Aleknienei, Birutei Gudienei, Alpunei Vezbergienei, Zitai KauÅ¡akienei. Amžinatilsį UrÅ¡ulÄ—s KopÅ«stienÄ—s darytomis gÄ—lÄ—mis muziejaus specialistÄ— takÄ… vestuvininkams žiemÄ… nukloja.
Jaukų protÄ—vių gyvenimo kampelį Uoginiuose pamÄ—go jaunavedžiai. ÄŒia jų laukiama su programa suaugusiesiems „VestuvÄ—s su senovÄ—s atspalviu“. Lankytojai supažindinami su senoviniais vestuvių paproÄiais. Jaunuosius su svita prie muziejaus vartų sutinka kaimo dainininkai: Povilas Kazlas, Vanda TiÅ¡kauskienÄ—, Janina AntanelienÄ—, Ksavera VanagienÄ—, pati Alvyra, jos anÅ«kÄ— Karolina. Po pasveikinimo kalbos sveÄiai ir palyda pakvieÄiami prie aukuro uždegti simbolinÄ™ žvakÄ™, įneÅ¡ti į gryÄiÄ… ir uždegti balanÄ…, atlikti įvairias užduotis. Viena iÅ¡ naujausių atrakcijų vestuvininkams pradÄ—ta praÄ—jusiÄ… žiemÄ… – pasivėžinimas arklio traukiamu važiu. A. DluckienÄ—s galvoje dabar kirba mintis susitarti su viena moterimi dÄ—l lankytojų pavežiojimo lineika.
Lankosi sveÄiai, raÅ¡antys mokslinius darbus, renkantys istorinÄ™ medžiagÄ…. Galima susipažinti su paties muziejininko A. Petrausko gyvenimu, jo gimtojo Uoginių kaimo istorija, žymiais parapijos žmonÄ—mis. Dabar A. DluckienÄ— pasinÄ—rusi į duomenų apie Å¡io kraÅ¡to bajorus rinkimÄ….
Mokiniams numatyta edukacinÄ— programa „SveÄiuose pas Adomą“. Muziejuje lankosi jaunimas iÅ¡ visos Lietuvos. Patraukli Å¡i erdvÄ— ir rajono ugdymo įstaigų pedagogų sumanytai projektinei veiklai įgyvendinti, plenerams organizuoti. Po AukÅ¡taitijos menininkų meno kÅ«rinių objektų parodos „Langas“ pristatymo KupiÅ¡kio r. vieÅ¡ojoje bibliotekoje A. Dluckienei kilo mintis Å¡iÄ… vasarÄ… panaÅ¡iÄ… idÄ—jÄ…, pritraukiant mokinius, realizuoti ir Uoginiuose. Muziejaus specialistÄ— surinko 10 langų, kuriuos jaunimas pavers meno kÅ«riniais, atskleisdami temÄ… apie A. Petrausko gyvenimÄ…. Jau numatyta ir vieta ekspozicijoms – klÄ—tis. Joje Å¡iuo metu puikuojasi Ksaveros VanagaitÄ—s ir Aldonos PocienÄ—s darbų parodos.
Netolimos ateities planuose – suorganizuoti muziejinę naktį „Etninis kaimas į III tūkstantmetį“. Name, kuriame gyveno Adomas, numatoma rengti literatūrines popietes.
Pavasarį muziejaus kieme – tikras sujudimas. Kiekviename kampe Äiulba, ulba Äia gyvenantys mažieji sparnuoÄiai, nes jau tradicija tapo kasmet rengti inkilÄ—lių kÄ—limo Å¡ventes.
Ä® lankytojÄ… prabyla ne tik patalpose eksponuojamos vertybÄ—s tautos praeiÄiai pažinti, bet ir kieme esanti gausybÄ— akmenų, medžių Å¡akų, girnų. PastarÄ…sias pradÄ—jus „privatizuoti“, muziejaus teritorijoje buvo įrengta signalizacija. IÅ¡ reikalingų atlikti darbų A. DluckienÄ— minÄ—jo elektros instaliacijos sutvarkymÄ… Adomo gyventoje troboje, jos pakÄ—limÄ…, padarginÄ—s iÅ¡cementavimÄ…, laiptų, vedanÄių į sakralinio meno ekspozicijÄ…, renovacijÄ…. VasarÄ… kyla problemų dÄ—l vandentiekio, gausiems gÄ—lynams lieti vandenį tenka gabentis iÅ¡ ežerÄ—lio. Nuo Panevėžio pusÄ—s atvykstantiems lankytojams stinga kelio nuorodų, padedanÄių neklaidžiojant surasti muziejų. Jame įdomu apsilankyti įvairiais metų laikais. Tada, rodos, ir sukaupti eksponatai, ir visa aplinka apie praeitį prabyla vis kitais niuansais, skirtingomis nuotaikomis suspindi Äia sukaupta ir iÅ¡saugota dvasinÄ— bei materialinÄ— etninÄ— kultÅ«ra.
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.