Kupiškėnų mintys

2024 m. lapkričio 26 d., antradienis

Reklama   |   Prenumerata   |   Naujienos   |   Archyvas

 

 Ieškoti

Kroštas brungiausias
Informacija
Įkainiai
 

Vėrinys

DOSNIOS SIELOS MOKYTOJA

Dalia Dilytė-Staškevičienė

2007−03−24

Komentarai2    Paruošti spausdinimui      Nusiųsk šio straipsnio nuorodą draugui

Tarp didžiai nusipelniusių Kupiškio kraštui žmonių vardų spindi ir buvusios Subačiaus vidurinės mokyklos mokytojos MARIJOS BRATĖNIENĖS vardas. Nesu įsitikinusi, ar jis įrašytas į kokius nors kupiškėnų metraščius, bet tikrai žinau, kad daugelio buvusių ir esamų subatėnų lūpos jį taria labai pagarbiai ir meiliai. Kadangi vis dar žvali, nepaprastai šviesaus proto dabar Šilutėje gyvenanti mokytoja Bratėnienė paskutinę kovo mėnesio dieną švenčia devyniasdešimt penkerių metų jubiliejų, labai norėtųsi viešai priminti jos darbus ir kai kuriuos gyvenimo momentus.
Būsimoji mokytoja 1912 m. kovo 31 d. gimė Kupiškio rajono Čiovydžių kaimo valstiečių Onos ir Broniaus Jonušių šeimoje. Baigusi Kupiškio progimnaziją įstojo į Panevėžio mokytojų seminariją. Smetonos laikais ir per karą ji mokytojavo Rytų Lietuvoje. Likimas buvo mokytojai palankus: jai, jaunalietuvių ir jaunųjų ūkininkų būrelio vadovei, Lietuvos kariuomenės karininko žmonai, pavyko pasislėpti ir išvengti tremties 1941 m. birželį. Jos neišvežė pokario metais vyrui kalint Mordovijos lageryje, o dviem broliams pasitraukus į JAV. Ji grįžo į savo kraštą ir apie dvidešimt metų dirbo Subačiuje. Ten naudojosi jau įgyta mokytojos ir švenčių bei vaidinimų rengėjos patirtimi.
Šių eilučių autorė ir jos klasės draugai prisimena, kaip aiškiai ir suprantamai mokytoja septintokams dėstė algebrą, kaip per auklėtojos valandėles mergaitėms kalbėjo apie asmens higienos dalykus, apie savigarbos kupiną elgesį su berniukais, kaip per darbų pamokas mokė konservuoti, siūti, austi juostas. Abejojančias savo jėgomis drąsindavo: „Seniau piemenaitės karves ganydamos vieną siūlų galą prie juosmens, o kitą prie kojos nykščio prisirišusios juostą nusiausdavo, o jūs patogiai sėdėdamos tikrai gražiai padarysite". Ji dėstė etiketo, gražaus elgesio taisykles, mokė grakščiai šokti, nesusikūprinus sėdėti ir vaikščioti. Anuomet palaidais plaukais neplevėsuodavome, pindavome juos į kasas. Klasėje kažkaip prigijo vienos kasos mada. Pasikvietusi kelias mergaites mokytoja pasakė, kad lietuvaitėms nedera pinti plaukų į vieną kasą. Taip nešiojančios rusaitės, bet mūsų merginos pagal tradiciją pinančios dvi kasas. Klaidą tučtuojau ištaisėme, o pastaba įstrigo visam gyvenimui. Mat Marija Bratėnienė mūsų sąmonėje buvo ne tik algebros, bet ir išmintinga gyvenimo Mokytoja. Daugybė jos patarimų ir pamokymų iki šiol rusena dėkingų mokinių širdyse.
Be to, mokytoja garsėjo Subačiuje kaip puiki saviveiklos vaidinimų, koncertų ir kitokių programų režisierė. Teatro dalykų specialiai niekur nebuvo mokiusis. Tiesa, K. Stanislavskį sakosi skaitinėjusi įdėmiai. Tačiau, matyt, viską nulėmė, paveldėjimas: motina gražiai audė, tėvas kurdavo eiles. Amerikoje gyvenantis brolis užsiėmė vaizduojamuoju menu, o mokytoją Bratėnienę traukė galimybė padėti vaidintojams lavinti vaizduotę, pajusti kūrybos džiaugsmą, išmokti scenoje gyventi kitų gyvenimą.
Pirmasis vaidinimas Subačiuje vos nesužlugo. Su pirmosios laidos abiturientais mokytoja statė A. Ostrovskio „Be kaltės kalti“. Pirmiausia kai kurie mokytojai ėmė tvirtinti, kad pasirinktas netikęs veikalas: esą nedera tarybinės mokyklos scenoje rodyti merginą su vaiku. Direktorius sutriko, nesiryžo nei uždrausti, nei leisti, o režisierei buvo labai gaila tiek daug pastangų padėjusių jaunųjų artistų: mokykla dirbo dviem pamainomis, repetuodami po pamokų jie grįždavo namo vėlai. Ji pasakė, kad imasi atsakomybės ir veikalą parodys. Tada atbėgo vienintelė mokyklos komjaunuolė ir ėmė priekaištauti: „Tai kas, kad pjesė rusų autoriaus, bet ten vien Dievas ir angelas, Dievas ir angelas". Į generalinę repeticiją ji pasikvietė kažkokią atsakingą darbuotoją ir kai toji vaidinimą leido, paskui pati sveikino mokytoją ir dėkojo. Po to viskas plaukė lengviau, nors nesusipratimų ir absurdiškų kaltinimų dar pasitaikydavo. Statant „Auksinį raktelį“ režisierė aiškino šviesas reguliuojančiam savo kolegai, kad tas pirma įjungtų žalią, paskui raudoną, o dar vėliau geltoną šviesą. Tai išgirdęs vienas pedagogas, labai norėjęs pademonstruoti ištikimybę komunistų partijos linijai, pradėjo kaltinti, kad ji propaguoja buržuazinės Lietuvos vėliavą. Mokytoja paaiškino, kad, pirma, jis apsiriko, jo nekenčiamos valstybės vėliavos spalvos išdėstytos kita tvarka, o antra, žalia reikalinga pavaizduoti nakčiai, raudona – rytui, o geltona – dienai.
Negaudama jokio papildomo atlyginimo mokytoja Bratėnienė aukojo Subačiaus vaidinimams be galo daug laiko. Deja, jos režisuotų spektaklių niekas neskaičiavo ir dabar sunku pasakyti, kiek jų būta. Mat mokytoja dirbo ne tik su vaikais, bet ir su jų tėvais, apylinkės jaunimu. Be minėtosios A. Ostrovskio dramos „Be kaltės kalti“ ir A. Tolstojaus pjesės „Auksinis raktelis“, Subačiaus scenos šviesą išvydo Š. Pero (CH. Perrault) „Pelenė“ arba „Krištolinė kurpaitė“, B. Buivydaitės „Stebuklingoji radasta“, K. Binkio „Atžalynas“, Lazdynų Pelėdos „Motulė paviliojo“, N. Gogolio „Pamokos dukterims“, J. Skliutausko „Vaikinas su velnio plauku“, A. Čechovo „Meška“, S. Čiurlionienės-Kymantaitės „Dvylika brolių, juodvarniais lakstančių“, R. Blaumanio pjesės „Siuvėjų dienos Silmačiuose“ ir „Indranai“, Žemaitės „Petras Kurmelis“ ir dar keli kūriniai. Šiame sąraše nerasime nė vieno lėkšto, nė vieno socializmo pasiekimus deklaruojančio veikalo. Visos pjesės kalba apie rimtus dorovės dalykus, teigia būtinybę siekti gėrio ir grožio.
Kiekvienas spektaklis Subačiuje virsdavo dideliu kultūros įvykiu: jis sutraukdavo daug žmonių ir dažniausiai buvo rodomas du kartus (vieną – mokiniams, kitą – visuomenei), o kartais dar buvo vaidinamas aplinkinių miestelių scenose. Stebina ir žavi ne tik tai, kad su vaikais ir suaugusiaisiais mokytojai pavykdavo įveikti tokias sudėtingas pjeses, bet ir jos gebėjimas suvaldyti, sutvarkyti, įkvėpti tokias dideles neprofesionalių artistų grupes: juk, pavyzdžiui, „Siuvėjų dienose“ dalyvavo apie 20 suaugusiųjų, „Krištolinėje kurpaitėje“ ir „Dvylikoje brolių, juodvarniais lakstančių“ – po 30 mokinių. Paklausta, kaip parinkdavo vaidintojus, mokytoja atsako jokių konkursų ar peržiūrų nerengdavusi, pažiūrėdavusi į žmogų ir matydavusi, kokiam vaidmeniui jis tinka. Dirbdama išryškindavusi pamatytuosius duomenis.
Be abejo, viena mokytoja nebūtų galėjusi visko padaryti. Nors ir pačiai teko siūti sukneles mažiesiems artistams iš lovatiesių, paklodžių, užuolaidų, dažytos marlės, o frakus – iš lietpalčių, daug padėjo kiti pedagogai, kai kurie tėvai. Ji geru žodžiu mini mokytojus V. Petrauską, piešusį dekoracijas, grimavusį vaidintojus, dariusį kaukes pasakų personažams ir lėles lėlių teatrui (mokytoja Bratėnienė ir tokį buvo įkūrusi), B. Žalnieriūną, gaminusį ir piešusį dekoracijas, mokyklos ūkvedį A. Grybauską. Ji dėkinga A. Laumelienei, M. Žebrienei, S. Pakštui, E. Grybauskienei, E. ir B. Strigockiams, A. Strigockiui, O. Uštupaitei, A. Stravinskienei ir kitiems vaidintojams bei padėjėjams.
Garsiausias mokytojos atvestas į sceną vaidintojas, profesionaliu aktoriumi tapęs Algimantas Masiulis viename atviruke mokytojai parašė: „Gerbiamoji ponia, pernai jau atšvenčiau savo šešiasdešimtmetį. Suprantama, dabar vis dažniau prisimenu praeities dienas, kur iškyla ir Tamstos miela (gal net lemtinga, man, artistui!) asmenybė. Labai ačiū už jaunystėje Jūsų dėka patirtas laimės minutes saviveiklinėje scenoje!“ Turbūt visi dar gyvi mokiniai ir buvusių spektaklių dalyviai norėtų ištarti panašius žodžius, senoviniu papročiu bučiuodami mokytojai Marijai Bratėnienei ranką ir jubiliejaus proga linkėdami daugelio šviesių dienų.


Skaityti komentarus (2)

 

Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos
skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
 

 

Vardas:  (nebūtinas)
El. paštas:  (nebūtinas)
Komentarai:

Šį lauką palikite neužpildytą:

 

 Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.

 

Savaitės klausimas

Ar pritariate, kad tėvai būtų skatinami eiti tėvystės atostogų?

 
 
 
 

 

Vardadieniai

Dobilas, DobilÄ—, Krizostomas, Leonardas, Silvestras, Vaigeta, VygantÄ—.

Naujienos: Visos naujienos  |  Aktualijos  |  Gamta ir mes  |  Sveikata  |  Vėrinys  |  Nuomonės  |  KupiÅ¡kio kraÅ¡to kaimų istorijos  |  Rezervuota jaunimui  |  PAMIRÅ TI NEGALIMA PRISIMINTI
KroÅ¡tas brungiausias: KupiÅ¡kėnų kertala
Informacija: Skelbimai  |  Atsiliepimai  |  Redakcija
Ä®kainiai: Prenumerata  |  Reklama
Archyvas: Amatų gijos  |  AukÅ¡taičių kraÅ¡tas  |  Bendruomenė  |  Kamara  |  Iš ESmės  |  PožiÅ«ris  |  Sugrįžimai  |  Ulyčia  |  Amžių sandÅ«roje  |  „Pasikalbosykim“  |  Laiko raÅ¡tas  |  Gyvenimo ratas  |  Savi tarp kupiÅ¡kėnų  |  Å ėlsmas  |  Talalojus  |  Pasikalbosykim  |  MÅ«sų Å¾monas  |  Likimai  |  Horizontai  |  Propagandos anatomija  |  Pabėgėliai  |  PilietiÅ¡kumas  |  Kas mus saugo?

Jūs esate

9 088 485

šios svetainės lankytojas


Šiame puslapyje pateiktą medžiagą kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Kupiškėnų mintys“ sutikimą.

 

UAB „Kupiškėnų mintys“, Gedimino g. 34, 40130 Kupiškis

Tel.: (8 459) 3 54 74, tel./fax.: (8 459) 5 48 89.

Elektroninis paštas: [email protected]