Tie politikai, kurie rimtai ruošėsi rinkimams, pagrįstai gali būti nusivylę. Taip mažai į rinkimus atėjusių žmonių Lietuvoje dar niekada nebuvo.
Nusivylusi gali būti ir Lietuva. Jei ateitis nerūpi nei pusei šalies gyventojų, tai ėjimas iš užkampio į pasaulį gali užtrukti tikrai ilgiau, nei visiems norėtųsi.
Kai kuriose senos politinÄ—s kultÅ«ros Å¡alyse į rinkimus ateina dar mažiau rinkÄ—jų, bet jie mažai rÅ«pinasi ateitimi, nes dabartis juos visiÅ¡kai patenkina. Tuo tarpu neseniai Europos Komisijos užsakymu atlikto “Eurobarometro†tyrimo rezultatai rodo, kad Lietuvos gyventojai jauÄiasi vieni nelaimingiausių Europos SÄ…jungoje. Nelaimingesni yra tik latviai, vengrai, rumunai ir bulgarai. Kelių į geresnį ir linksmesnį gyvenimÄ…, žinoma, yra ne vienas, bet lietuviai geriau renkasi emigracijÄ…, nei bando pagerinti situacijÄ… paÄioje Lietuvoje.
Kodėl tie nelaimingi žmonės ir toliau nori gyventi taip pat liūdnai?
Dalis jų yra visiškai nusivylusi iki šiol šalį valdžiusiais politikais – ir respublikiniais, ir rajoniniais, kurių veiklą nuolat lydi didesni ar mažesni skandalai. Žmonės suspėjo įsitikinti, kad jų problemos valdžios koridoriuose sprendžiamos vangiai arba iš viso nesprendžiamos. Politikai į žemę iš padebesų nusileidžia tik prieš rinkimus ir žarsto pažadus, kurių niekas net nemano vykdyti.
Kita dalis, nepasitikÄ—dama partijomis, nutarÄ— eiti į rinkimus patys, bet kol kas niekas jiems to neleidžia. Ko gero, per ateinanÄius rinkimus tokių nepriklausomų sÄ…rašų iÅ¡vysime visoje Lietuvoje. Bet ar tai, kad bus galima balsuoti už siaurus interesus pasiruoÅ¡usius ginti nepolitikus, padidins rinkÄ—jų aktyvumÄ…? Kita vertus, ar staiga valdžiÄ… gavÄ™ žmonÄ—s galÄ—s su ja susidoroti? Kaip ten bebÅ«tų, tai ateities klausimas. O Å¡iuose rinkimuose Lietuvos balsuotojai eilinį kartÄ… sugebÄ—jo nustebinti.
Nors savo pozicijas, kaip ir prognozuota, sustiprino socialdemokratai ir konservatoriai, o dalis politinių “pilypų iÅ¡ kanapių†prarado arba sumažino savo įtakÄ…, taÄiau stebina jau nuraÅ¡ytų paksininkų renesansas. Jie Lietuvoje gavo 181 mandatÄ… ir pagal šį skaiÄių pralaimÄ—jo tik socialdemokratams, konservatoriams ir liberalcentristams.
Žinoma, turėti kokioje nors taryboje vieną ar du kovotojus už tvarką ir teisingumą yra labai neblogai, bet kai šie kovotojai pretenduoja sudaryti Tarybos daugumą, jau nebėra nei tvarkos, nei teisingumo.
Neseniai rinkimuose visus nuo kelio Å¡lavÄ™ darbieÄiai šį kartÄ… gavo 111 mandatų. Tai Å¡eÅ¡tas rezultas. Tiems, kurie žino, kÄ… reiÅ¡kia Å¡eÅ¡tas, nieko komentuoti nebereikia, o Å¡iaip jau reiktų prisiminti, kad Å¡i partija prieÅ¡ rinkimus buvo palikta be kapeikos, todÄ—l net ir tie laimÄ—ti mandatai sako, kad darbieÄių nuraÅ¡yti dar neverta.
Rinkimai dar kartÄ… parodÄ—, kad nuo motininÄ—s partijos atskilusios grupÄ—s Lietuvoje negali tikÄ—tis sÄ—kmÄ—s. Lietuvos liberalų sÄ…jÅ«dis laimÄ—jo 51 mantadÄ… - tris su puse kartų mažiau nei liberalcentristai. Dabar jau nebedaug kas atsimena kažkada garsų konservatorių GediminÄ… Vagnorių. Jis iki Å¡iol dar vadovauja partijÄ—lei, kuri rinkimuose negavo nÄ— vieno mandato. Daugelio atskilusių partijų jau iÅ¡vis nebÄ—ra politinÄ—je arenoje. Dingo ir Liaudies partija, ir Socialdemokratija 2000, ir dar ne viena politinÄ— struktÅ«ra, sukurta tik savo vadų ambicijoms tenkinti. Matyt, toks pat likimas laukia PilietinÄ—s demokratijos partijos, kuriai vadovauja Seimo pirmininkas Viktoras Muntianas. Å i partija visoje Lietuvoje gavo 17 mandatų, taÄiau 10 iÅ¡ jų - V. Muntiano tÄ—vonijoje KÄ—dainiuose.
Iš aukštų postų pasitraukus buvusiam Seimo pirmininkui Artūrui Paulauskui, katastrofiškai krito jo vadovaujamų socialliberalų pasiekimai. Pavyzdžiui, Panevėžyje soclibai surengė labai aktyvią rinkimų kampaniją, prieš pat rinkimus net laikraštį įsigijo, bet apskrities centro taryboje turės tik dvi vietas. Kupiškyje jie išvis negavo nė vieno mandato.
Kaip besvarstysi, atrodo, kad partijų gausybei Lietuvoje ateina galas. Šiuose rinkimuose ryškiai dominavo socialdemokratai ir konservatoriai. Turint galvoje, kad vieni yra valdžioje, o kiti irgi ne opozijoje, atrodo, kad šios partijos ir toliau dominuos šalies politiniame gyvenime. Politinės švytuoklės principas jau nebeveikia. Kitoms partijoms gali tekti tik statisto vaidmuo. Jos nebent rungtyniaus dėl to, kas brangiau parsiduos socialdemokratams ar konservatoriams.
MÅ«sų rajone kol kas socialdemokratų rolÄ™ vaidina valstieÄiai liaudininkai. Ir tik nuo jų paÄių politinÄ—s iÅ¡minties priklausys, ar ilgai iÅ¡laikys dominuojanÄias pozicijas.
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.