Kupiškėnų mintys

2024 m. lapkričio 26 d., antradienis

Reklama   |   Prenumerata   |   Naujienos   |   Archyvas

 

 Ieškoti

Kroštas brungiausias
Informacija
Įkainiai
 

Vėrinys

BAJORO KILMėS PRIPAžINIMAS SUTEIKė šVIESIų IšGYVENIMų

Eleonora VAIČELIŪNIENĖ

2007−03−03

Komentarai1    Paruošti spausdinimui      Nusiųsk šio straipsnio nuorodą draugui

Miestelėnas Algimantas Lionginas Drazdauskas prisipažįsta, jog apie tai, kad septyniasdešimtmečio proga gaus tokių jaudinančių potyrių dovaną, negalėjęs nė susapnuoti.

Dokumentai liko po klojimo grendymu

Jei dabar kas A. L. Drazdausko paklausia, kokia iš to bajorystės jam pripažinimo nauda, jis neskuba atsakyti. Ir tąkart - bent kiek patylėjęs ėmė rutulioti mintį: yra žmonių, nežinančių savo senelių ir močiučių vardų, o ką bekalbėti apie dar tolimesnių kartų giminaičius. Ir jie dėl to nežinojimo visai nesisieloja. “O mes, Drazdauskai, - sakė ponas Algimantas Lionginas “Mintims”, - sugrįžę į tą luomą, tapom dvasiškai stipresni. Bet ne dėl tos kilmės, o kad sužinojom kelių šimtų metų giminės pagal tėvą istoriją.”
Pasak A. L. Drazdausko, kad jų, giminaičių, pulkelis tapo Lietuvos bajorų sąjungos nariais, didžiausias nuopelnas jauniausiojo brolio Stepono. Tai jis ne vienerius metus buvo Lietuvos centrinio valstybės archyvo nuolatinis klientas, pateikinėjęs vis naujus prašymus atsekti Drazdauskų, jų giminės, liniją. Tokių dokumentų susidarė apie septyniasdešimt, bet užtat dabar jau žinoma, kokių protėvių bajorų būta nuo šešioliktojo amžiaus.
Parūpsta sužinoti, kokia vis dėlto atspirtis buvusi ieškoti sąsajų su bajorų luomu. “Tėvo turėti dokumentai, - paaiškino Kupiškio S. Girėno ir S. Dariaus gatvės gyventojas. Ir jis pats nuo vaikystės dienų prisimena, kad buvusi tokia skrynelė, tėvo vis laikyta slėpiningiau. O kai Antrojo pasaulinio karo metais vyko Lietuvos okupacijos, šeimos galva nusprendė, kad jai bus saugiausia klojime, po moliniu grendymu. Vėliau, pokario metais, jų šeimai ne kartą tekę pasitraukti iš namų, kad išvengtų Sibiro, tai, pasak pašnekovo, kur jau ten skubėsi tą slėpinį iškasti.
Jų tėvas Steponas Drazdauskas, jau ir senyvame amžiuje dirbęs kolūkio buhalteriu, pono Algimanto manymu, labai gerai orientavosi, ko sovietiniais laikais galėjai sulaukti, pradėjęs šnekėti apie buvusią giminės kilmę, dvarelius, žemes.
Mirtis jo tėvuką aplankė kiek anksčiau negu prasidėjo Nemuniškyje melioracija. Jų buvusio klojimo vieta žemės sausintojams pasirodė tinkamiausia laidoti vaismedžių kelmams, krūmynams. Toje vietoje, jeigu ir buvo dar nesutrešusi, taip visam laikui ir paliko toji skrynelė su dokumentais. Tad sugrįžti jiems į bajorų luomą beliko vienintelis kelias - gauti iš archyvo dokumentus.

Giminės kilmingumas - nuo XVI amžiaus

Nors ir turėdami prieš akis jų bajoriškos kilmės giminių kelių kartų išklotinę, su A. L. Drazdausku kalbamės apie artimesnius laikus, kas ir jam labiau žinoma iš tėvų pasakojimų.
Prosenelis Michailas Drazdowskis buvęs iš didelės šeimos, Nemuniškyje (Utenos r.) turėjusios daug žemės. Jo sūnus Steponas ( A. L. Drazdausko senelis), Lietuvą valdant Rusijos carui, buvo apsigyvenęs Estijos tuo metu reikšmingo geležinkelio mazgo vietovėje - Myzakiuloje. Lietuvai tapus savarankiška valstybe, grįžo jis su šeima į Nemuniškį, su broliu Protu iš kitų buvusių paveldėtojų atpirko palivarką. Senelis mirė 1927 metais, o močiutei Zofijai buvo lemta dar ilgokai pagyventi.
Po tėvo mirties vieninteliam jo sūnui, taip pat Steponui, reikėjo imtis tvarkyti apie trisdešimties hektarų ūkį. Algimanto Liongino manymu, jo tėvas tais laikais buvo prasilavinęs žmogus, todėl nelinkęs prie paprastesnio darbo, o dar ir pagal senąsias bajorų tradicijas nebuvo išmokęs jokių ūkio darbų ir visai jais nesidomėjo, nes būdavo ką pasamdyti ar kam išnuomoti žemę.
Seneliams priklausanti žemė buvo dirbama pusininkų. Su ūkiu susijusiais pirkimais-pardavimais tuo metu užsiėmė dar guvi buvusi našlė Z. Drazdauskienė. Tačiau sūnui Steponui jau buvo laikas vesti. Nusižiūrėjo jis Stefaniją Žvirblytę iš Anykščių rajono Butėnų kaimo.

Palivarku rūpinosi moterys

Atitekėjusiai į Nemuniškį dvidešimtmetei Stefanijai, kaip vėliau ji yra pasakojusi saviškiams, nebuvo lengva: jai teko rūpintis, kad laukai nedirvonuotų, nuolat bendrauti su samdiniais ir pusininkais. O kaskart pasitarti su anyta trukdė ir tai, kad toji nemokėjo lietuviškai, o marti - lenkiškai. Tad kur susitikdavo šios dvi ūkininkės, ten turėjo būti ir Steponas Drazdauskas - pirmosios sūnus, o antrosios - vyras. A. L. Drazdausko paaiškinimu, jo tėvas kalbėjo ir rašė keturiomis kalbomis: lenkų, rusų, estų ir lietuvių. Toks išprusęs žmogus buvo labai reikalingas tvarkantis kaimiečiams žemės paveldėjimo, pirkimo dokumentus, turint reikalų su teismu. Gaunamas atlygis ne visada išeidavo į gerą.
A. L. Drazdauskas pasakojo, kad jo tėvas ir vėliau nekišo rankų prie sunkesnių darbų. Kolūkmečiu kaip raštingas žmogus buvo priimtas dirbti Pilvelių pieno supirkimo punkte, vėliau - kolūkio buhalterijoje. Mirė sulaukęs 72 metų. O mama, tvarkiusis Nemuniškio dvarelyje, - sakė pašnekovas, - toje vietovėje, globojama dukters Marijos Gražinos Šimonelienės, tebegyvena iki šiol, jai - 96-eri.
Vyriausias A. L. Drazdausko brolis Jonas, dirbęs žurnalistu ir rašęs eilėraščius, su šeima įsikūręs Vilniuje. O jauniausias, Steponas, atvedęs juos į tas įspūdingąsias iškilmes, beveik sutapusias pernai su Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 16-osiomis metinėmis, įsitvirtinęs gimtajame rajone, Juškėnų kaime.

Kupiškyje - penktas dešimtmetis

A. L. Drazdauskas, gyvenantis Kupiškyje per keturiasdešimt metų, pasakojo, kad su su žmona Elvyra susipažinęs dirbdamas Vyžuonose, netrukus jie ir persikėlė jos kraštan gyventi. Čia jis dirbo Skodinių tarybiniame ūkyje dirbtuvių vedėju, miesto įmonėse - vairuotoju, variklių remontininku, galiausiai ir viename iš servisų. Iš to laikmečio atsimena kelionę į Kazanę žigulio pirkti. Nedaug važinėtas automobilis ten turguje kainavo 7,5 tūkst. rublių. Juo 2200 kilometrų grįždamas į namus įveikė per 36 valandas. Šis automobilis tarnavo jų šeimai 25 metus.
Iš darbo metų mieliausiai prisimena Vyžuonas, kai vežiojo tarybinio ūkio direktorių Alfonsą Tylą. Šis vadovas apgynęs A. L. Drazdauską ir nuo partinės organizacijos sekretoriaus užmačios būtinai jį padaryti partiniu. “Tačiau vėliau, jau dirbdamas Kupiškyje, net buvau tapęs ir TSKP CK generaliniu sekretoriumi, - pasakojo juokingesnius nutikimus kilmingo luomo žmogus. -Vieno bendradarbio akimis, buvau kažkiek panašus į L. Brežnevą ir jo duota man pravardė buvo ilgam prilipusi”.
A. L. Drazdauskas sakė, kad dabar, kai bus paminėtas laikraštyje, iš pažįstamų gali kas nors prikišti, jog anksčiau ne visada prisimindavęs esąs bajoriškos kilmės. Nesigina, kartais ir padaugindavęs, nes vis būdavo mėgėjų už kokią paslaugą buteliuku atsilyginti. Užtat dabar jis sako: “Nesutinku su nuomone, kad žmogus bejėgis atsikratyti žalingų įpročių išgėrinėti, rūkyti. Gali!”

PrisiekÄ— kardui ir vÄ—liavai

O ta iškilmingoji ceremonija įvyko praėjusių metų kovo 12-ąją Vilniaus Šv. Ignoto bažnyčioje. Puošnius bajorystės pripažinimo aktus gavo Stepono Drazdausko, gimusio 1907 m., našlė Stefanija Žvirblytė-Drazdauskienė, jų dukra Marija Gražina Šimonelienė, sūnūs Jonas, Algirdas Lionginas ir Steponas, taip pat Jono žmona Vita, Stepono žmona Rima, Stepono ir Rimos Drazdauskų sūnus Ramūnas ir jo žmona Ramunė.
Drazdauskų bajorystės luomo ženklas - Vanagas. Lietuvos bajorų knygos registre A. L. Drazdauskas įrašytas 2119-uoju.
Žmogus, besidžiaugiantis naujais potyriais, “Mintims” sakė, jog dabar, kai Lietuvos bajorų karališkosios sąjungos Senatas yra patvirtinęs jų giminės priklausymą bajorų kilmei, kitiems giminėms gauti tokį aktą bus paprasčiau. Tereikia tik apsisprendimo. Tokį norą gali pareikšti ir jo žmona Elvyra, dukterys Gražvyda, Kristina, sūnus Darius, jau esantys ir būsimi vaikaičiai sulaukę pilnametystės. Toji seka begalinė. Tačiau tas luomas nepripažįstamas bajoraičių vyrams. Žinoma, jie gali tokios kilmės būti savo giminės linija.
Tarytum ir išsiaiškinom, kas iš to, kai tampama bajoru. Apie tą luomą esi priverstas pasiskaityti istorinėse knygose, - dalijosi mintimis A. L. Drazdauskas. Pagaliau iškilminga priesaika, kai tavo pečiai paliečiami plieno kardu, o paskui tu priklaupi pabučiuoti vėliavą. Ir dar ne viskas. Praėjus jaudulio minutėms, pamatai, kad pilna bažnyčia tau nepažįstamų žmonių, tačiau jie žiūri į tave kaip į artimą giminę. Sąjungos vadas, kancleris, Senato maršalka, Legitimacijos tarybos pirmininkas ir kiti garbingi asmenys spaudžia tau ranką... Jaukiai pabendraujama prie vaišių stalo. Kasmet būna įvairių renginių.
A. L. Drazdauskas sako, jog draugams, susidomėjusiems, kas tai per daiktas toji jo bajorystė, parodo ne tik tos kilmės pripažinimo aktą, bet ir nuotraukų, vaizdajuostę iš tų iškilmių.
“Minčių” šnekinamas, jis pasidžiaugė, kad jų giminė ir iš mamos, dabar jau bajorės, pusės labai sueina. Prieš keletą metų jos broliavos - keturių seserų ir brolio vaikų ir vaikaičių prigūžėjo pilna Sudeikių bažnytėlė, paskui suvažiavo į Stepono Drazdausko sodybą Juškėnuose.
Nereikia nė klausti, pats A. L. Drazdauskas atkreipia dėmesį, kad jų giminėje per kelias kartas išlikęs Stepono vardas, todėl būdavo vadinami ir Steponais, o trumpindami pavardę žmonės vadindavo juos ir Drazdais, ir Strazdais.


Skaityti komentarus (1)

 

Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos
skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
 

 

Vardas:  (nebūtinas)
El. paštas:  (nebūtinas)
Komentarai:

Šį lauką palikite neužpildytą:

 

 Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.

 

Savaitės klausimas

Ar pritariate, kad tėvai būtų skatinami eiti tėvystės atostogų?

 
 
 
 

 

Vardadieniai

Dobilas, DobilÄ—, Krizostomas, Leonardas, Silvestras, Vaigeta, VygantÄ—.

Naujienos: Visos naujienos  |  Aktualijos  |  Gamta ir mes  |  Sveikata  |  Vėrinys  |  Nuomonės  |  KupiÅ¡kio kraÅ¡to kaimų istorijos  |  Rezervuota jaunimui  |  PAMIRÅ TI NEGALIMA PRISIMINTI
KroÅ¡tas brungiausias: KupiÅ¡kėnų kertala
Informacija: Skelbimai  |  Atsiliepimai  |  Redakcija
Ä®kainiai: Prenumerata  |  Reklama
Archyvas: Amatų gijos  |  AukÅ¡taičių kraÅ¡tas  |  Bendruomenė  |  Kamara  |  Iš ESmės  |  PožiÅ«ris  |  Sugrįžimai  |  Ulyčia  |  Amžių sandÅ«roje  |  „Pasikalbosykim“  |  Laiko raÅ¡tas  |  Gyvenimo ratas  |  Savi tarp kupiÅ¡kėnų  |  Å ėlsmas  |  Talalojus  |  Pasikalbosykim  |  MÅ«sų Å¾monas  |  Likimai  |  Horizontai  |  Propagandos anatomija  |  Pabėgėliai  |  PilietiÅ¡kumas  |  Kas mus saugo?

Jūs esate

9 088 441

šios svetainės lankytojas


Šiame puslapyje pateiktą medžiagą kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Kupiškėnų mintys“ sutikimą.

 

UAB „Kupiškėnų mintys“, Gedimino g. 34, 40130 Kupiškis

Tel.: (8 459) 3 54 74, tel./fax.: (8 459) 5 48 89.

Elektroninis paštas: [email protected]