Kupiškėnų mintys

2024 m. lapkričio 25 d., pirmadienis

Reklama   |   Prenumerata   |   Naujienos   |   Archyvas

 

 Ieškoti

Kroštas brungiausias
Informacija
Įkainiai
 

Vėrinys

NESKUBA IšVAžIUOTI, NES LABAI MIELA IR čIA GYVENTI

Eleonora VAIČELIŪNIENĖ

2007−02−23

Komentarai1    Paruošti spausdinimui      Nusiųsk šio straipsnio nuorodą draugui

Tarp vyresniosios kartos miestelėnų nedaug tokių, kurie nepažinotų Vincės ir Aleksandro Michejevų. Daug metų jie čia. Vienus su jais suvedė darbas toje pačioje įstaigoje, kitus - sodininkavimo kaimynystė, medžiojimo, grybavimo pomėgiai. Daugeliui žigulių savininkų Aleksandras buvo “greitoji pagalba” jų automobiliui sugedus.
Aleksandras, paauglystėje susidomėjęs technika, savo profesijos ir nebekaitaliojęs. Tuo tarpu ponios Vincės profesijos tik patvirtina, kad per gyvenimą įmanoma labai puikiai pasidarbuoti ir keliose visiškai skirtingose srityse.


Vežiodavo pirmininko pavaduotoją

A. Michejevas vairuotoju rajono vykdomajame komitete pradėjo dirbti 1965 metais. Jam patikėtas prižiūrėti GAZ-69 buvo skirtas pirmininko pavaduotojo ir jo kuruojamo ekonomikos ir planavimo skyriaus darbuotojų reikmėms. Netrūkdavo išvykų į sostinę, tačiau daugiausia riedėdavo rajono keliais į įvairias statybvietes. Pasak A. Michejevo, ir jam kiekvieno didesnio objekto statyba būdavo žinoma nuo pamatų dėjimo iki priėmimo eksploatuoti. Pasak jo, rajono vadovus vežiojantiems vairuotojams svarbiausia buvo išsiugdyti savybę savojo keleivio, kiek jis beužtruktų, kantriai laukti ir neprarasti geros nuotaikos. Dar reikėdavo stengtis, kad dėl automobilio gedimo rytojaus dieną viršininkas neliktų be transporto, todėl važinėjant su senesniu automobiliu neretai garaže tekdavo pasidarbuoti iki vėlumos.
Per keturiasdešimt metų vairuotojo darbo stažą skaičiuojantis A. Michejevas sakė, jog bėdos kelionėse jį nepersekiojusios, tačiau vieną eismo įvykį turėjęs - žiemos keliu ties Karsakiškiu nuslidęs į šalikelį, geros išvaizdos automobilis buvo apgadintas, tačiau iš tuometinio vykdomojo komiteto pirmininko Petro Baguškos priekaištų neišgirdęs.

Kijevo gatvėse - su “Pobeda”

Per tokią daugybę metų A. Michejevui teko vairuoti įvairių markių automobilių. Beje, pirmiausia išmoko dirbti traktoriumi. Šios specialybės jis mokėsi vos atsisveikinęs su paauglyste, į užsiėmimus kasdien iš Čypėnų į Vabalninką ir atgal sukardavęs dešimt kilometrų. Bet užtat po kursų rudenį jau dirbo su MTS-o jam paskirtu traktoriumi ir kuliamąja. Vėliau ir vairuotojų kursus baigė. Todėl į būtinąją karinę tarnybą 1956 metais pašauktas pateko ne bet kur, o į inžinerinį dalinį Kijeve, jaunuoliui su tokiu techniniu pasirengimu buvo patikėta “Pobeda” vežioti generolą. Iš karinės tarnybos Aleksandras grįžo jau turėdamas vairuotojo kvalifikacijos pirmą klasę.
Kupiškio autotransporto įmonėje buvo priimtas autobuso vairuotoju. Vėliau suko minėtos įstaigos gazikų, volgų vairus, o prieš keletą metų, dirbdamas vieno bankininko vairuotoju, dar pavažinėjo su “Fordu” ir “Škoda Felicija”. Dėl jų priežiūros jau nebereikėjo sukti galvos - tam buvo servisai.
Pašnekovas sakė, jog pamąstydavęs, iš ko gyventų, jeigu nebegalėtų dirbti vairuotoju. Todėl Vabalninko žemės ūkio technikume įsigijo mechaniko specialybę. Tačiau artėjant pensiniam amžiui apsisprendė keletą metų padirbėti už didesnį atlyginimą - kalkių deginimo šachtos kūriku “Simegoje”.

MÄ—gsta keliones

Michejevai sakė, jog labai džiaugėsi prieš keliasdešimt metų įsigiję nuosavus žigulius ir automobilio nelaikė užrakinę. Vasaromis per atostogas keliavo į Krymą, Užkarpatę, o Rygoje tai kasmet po kelis kartus apsilankydavo. Savaitgaliais važiuodavo į miškus uogauti, grybauti, į paplūdymius.
Vincė sakė, jog potraukį keliauti turėję didelį, tik anuomet galimybės buvo ribotos, savarankiškai galėjai ekskursuoti tik po TSRS. Užtat pastaruosius kelerius metus ji vadina išvykų į užsienio šalis laikmečiu. Apsilankė Vokietijoje, Prancūzijoje, Slovakijoje, Ispanijoje, Turkijoje, Egipte. Beveik visi šie kelialapiai gauti iš firmos, kurioje ji dirba, kaip paskatinimas už veiklos gerus rezultatus. Praėjusį rudenį V. ir A. Michejevai poilsiavo Kretos saloje.

Išėjusi į pensiją įsidarbino vakarietiškoje firmoje

V. Michejeva sakė, jog į anksčiau jai visai nesuprantamą buvusią reklamos sritį ji pateko dukters Astos padrąsinta. O netrukus jau ir pati stebėjosi, kad ir brandžiame amžiuje gali išmokti visai naujos profesijos ir sėkmingai darbuotis. V. Michejeva reklamuoja puikios kokybės ir palyginti brangias vienos firmos prekes, tačiau užsakymų jų įsigyti nestinga. Jos pastebėjimu, ir tik vidutines pajamas turinčios šeimos vis dažniau apsisprendžia taupyti pinigus kokybiškiems ir sveikatą tausojantiems buities reikmenims.
Ji mielai dalijosi prisiminimais iš savo gyvenimo tarpsnių, kai dirbo medicinos seserimi ir uniformuota pareigūne.
Laukminiškiuose užaugusi Vincė, baigusi vidurinę mokyklą, apsidžiaugė, kad specialybę galės įsigyti Kupiškyje, nes jame buvo atidaryti Raudonojo Kryžiaus medicinos seserų dvimečiai kursai. Baigusi juos, V. Vilkaitė dešimt metų medicinos sesele dirbo Kupiškio ligoninės vidaus, infekcinių ligų skyriuose. Tačiau vis knietėjo dar pasimokyti. Ketino neakivaizdžiai studijuoti teisę, tačiau į šią specialybę patekti buvo sunku. Galop pasirinko defektologijos studijas tuometiniame Šiaulių pedagoginiame institute. Ir vėl, pasak jos, tarsi koks nesusipratimas - kviečiama dirbti autoinspekcijoje. Po ilgų įkalbinėjimų atsisveikino su medicina. Vėliau V. Michejeva perėjo į nepilnamečių reikalų tarnybą, o paskyrimą dirbti pataisos darbų inspektore sakė labai skaudžiai apraudojusi. Bet paskui sumaniusi sau paguodą, jog ir su tokiu “kontingentu” bendraudama, gal vis dėlto vienam kitam padės išsikapstyti iš gyvenimo kely pasitaikiusios duobės.
Su šiomis pareigomis V. Michejeva atsisveikino užsitarnavusi majoro laipsnį.

Į Čypėnus atvežė vokiečiai

Paklaustas apie gimtinę A. Michejevas sakė, jog kartais atsako - nuo Vabalninko, iš Čypėnų kaimo. Ten iš tikrųjų netrumpai gyventa. O tikroji tėviškė - Pskovo srities Novosokolnikovo rajono Faliutino kaime.
Michejevų šeima - motina našlė su trimis vaikais, - kaip ir visi kiti tos vietovės gyventojai, 1942 metų rudenį vokiečių buvo išvežta. Tada Aleksandras jau buvo dvylikos metų, jis iki šiol nepamiršo, kaip moterys ir vaikai buvo sugrūsti į prekinius vagonus, juose su užkaltomis durimis ir langeliais ilgokai vežami. Kelios tremtinių šeimos, tarp jų ir Aksenija Michejeva su vaikais, atsidūrė Biržų geležinkelio stotyje. Čia atvažiavo darbams jų paimti kaimiečiai. Motina su mažamete dukrele Tatjana ir vyresniuoju sūnumi Nikolajumi pateko pas Mikonį, o Aleksandras - pas to paties Čypėnų kaimo ūkininką Baniulį. Kol šie žmonės ūkininkavo, tai Michejevai ir dirbo pas juos. Vėliau kiekvieno laukė savas gyvenimo kelias. Juozas ir Elena Baniuliai, daug prastos žemės turėję ūkininkai, atsidūrė Sibire, tada Aleksandras, jau savarankiškai gyvendamas, kaip pas savus lankydavosi pas Baniulio seserį Julę Latvėnienę. Pasak ją taip pat pažinojusios Vincės, ši moteris labai džiaugdavosi kiekvienu Aleksandro apsilankymu, nes už darbštumą, rūpestingumą jį mylėjusi kaip sūnų.
A. Michejevas sakė, kad pokario metais visa jų šeima buvo nuvykusi pasižiūrėti, kokios galimybės būtų sugrįžti į savąjį kraštą, tačiau jų kaimas buvo vokiečių sudegintas. Pasisvečiavę pas kitur gyvenančią mamos seserį, sugrįžo atgal. Aleksandro brolis Nikolajus ir mama vėliau įsikūrė Panevėžyje, deja, jų nebėra tarp gyvųjų. O seseriai Tatjanai, ištekėjusiai už jūreivio Einoriaus iš Buožių kaimo, buvo lemta įsikurti Sank Peterburge. Ten ji, palaidojusi vyrą ir Afganistane žuvusį sūnų Vitią, gyvena ir dabar, laiminga, kad turi artimų žmonių - dukterį Leną su šeima.
Nuvažiuoja į Sankt Peterburgą giminaičių aplankyti ir Aleksandras. Tačiau pastarąjį kartą, sakė jis, per tą savaitę, skirtą svečiavimuisi, labai išvargęs, nes nebuvo nė dienos, kad su seserimi nebūtų turėjęs vykti vis kokią įstaigą tvarkyti su jo viešnage susijusių dokumentų.

Kodėl į Vilnių?

Michejevai kelinti metai gyvena kraustymosi į Vilnių nuotaikomis. Taip sutarta su dukterimi Asta ir žentu Algimantu - kam gyventi per du šimtus kilometrų, jeigu galima būti vieniems kitų arčiau. “Bet ne po vienu stogu”, - sakė pašnekovai, gerai neįsivaizduodami, kaip iš tikrųjų pritaps sostinėje, kurioje iki šiol būdavo tik svečiai. Vincė mananti, kad jai, kol su savais prekių reklamos renginėliais keliauja po visą Lietuvą, nuobodžiauti kaip iki šiol tikrai neteks. Aleksandras neslepia, kad jam sostinėje gali būti nuobodoka, tikrai ilgėtųsi jam mielo užsiėmimo sodo bendrijos sklypelyje, pašnekesių su senais pažįstamais. Su iš medžioklės grįžtančiais vyrais - apie laimikius.
“Aš jau atpratau nuo klampojimų per gilų sniegą medžioklėse su varovais, nebe ta sveikata, - sakė už darštumą ir santūrumą aplinkinių gerbiamas A. Michejevas.


Skaityti komentarus (1)

 

Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos
skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
 

 

Vardas:  (nebūtinas)
El. paštas:  (nebūtinas)
Komentarai:

Šį lauką palikite neužpildytą:

 

 Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.

 

Savaitės klausimas

Ar pritariate, kad tėvai būtų skatinami eiti tėvystės atostogų?

 
 
 
 

 

Vardadieniai

GermilÄ—, Jaumantas JaumantÄ—, Katarina, KatrÄ—, Katryna, KotrÄ—, Kotryna, Santautas, SantautÄ—, Sanvyda, Sanvydas, SanvydÄ—, TrynÄ—.

Naujienos: Visos naujienos  |  Aktualijos  |  Gamta ir mes  |  Sveikata  |  Vėrinys  |  Nuomonės  |  KupiÅ¡kio kraÅ¡to kaimų istorijos  |  Rezervuota jaunimui  |  PAMIRÅ TI NEGALIMA PRISIMINTI
KroÅ¡tas brungiausias: KupiÅ¡kėnų kertala
Informacija: Skelbimai  |  Atsiliepimai  |  Redakcija
Ä®kainiai: Prenumerata  |  Reklama
Archyvas: Amatų gijos  |  AukÅ¡taičių kraÅ¡tas  |  Bendruomenė  |  Kamara  |  Iš ESmės  |  PožiÅ«ris  |  Sugrįžimai  |  Ulyčia  |  Amžių sandÅ«roje  |  „Pasikalbosykim“  |  Laiko raÅ¡tas  |  Gyvenimo ratas  |  Savi tarp kupiÅ¡kėnų  |  Å ėlsmas  |  Talalojus  |  Pasikalbosykim  |  MÅ«sų Å¾monas  |  Likimai  |  Horizontai  |  Propagandos anatomija  |  Pabėgėliai  |  PilietiÅ¡kumas  |  Kas mus saugo?

Jūs esate

9 088 115

šios svetainės lankytojas


Šiame puslapyje pateiktą medžiagą kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Kupiškėnų mintys“ sutikimą.

 

UAB „Kupiškėnų mintys“, Gedimino g. 34, 40130 Kupiškis

Tel.: (8 459) 3 54 74, tel./fax.: (8 459) 5 48 89.

Elektroninis paštas: [email protected]