Kupiškėnų mintys

2024 m. lapkričio 25 d., pirmadienis

Reklama   |   Prenumerata   |   Naujienos   |   Archyvas

 

 Ieškoti

Kroštas brungiausias
Informacija
Įkainiai
 

Vėrinys

KUMETYNO SAVININKė DAR NEATSIGROžI PASTATO SIENOMIS

Eleonora VAIČELIŪNIENĖ

2007−02−23

Komentarai3    Paruošti spausdinimui      Nusiųsk šio straipsnio nuorodą draugui

“Ar tokiu turtu reikėtų girtis?”- klausė Alfonsa Jurkevičienė, klampodama per sniegą aplink senutėlį statinį, atverdama vienas kitas lentines duris į kumetyno patalpas. Pakeliui į uždarąjį kiemą ji pasilenkė prie sienos akmens ir parodė įdubį. Jos, istorikės manymu, tai akmuo, kurio šitoje akyje pagonybės laikais rusendavusi šventoji ugnis. Tas akmuo gali būti baudžiauninkų atitemptas nuo aukštumėlės, esančios už kelių šimtų metrų, nuo kurios atsiveria stebuklingoji Lėvens slėnio ir jo kito kranto panorama.

ApÄ—jo klupomis

Pašnekovės galva, jog kumetyno sienoje yra įmūrytas dubenėtasis akmuo, paminklosaugininkams tikriausiai buvo žinoma, tačiau ji tokią vertybę aptikusi pati.
A. Jurkevičienė sakė, jog visą šį senutėlį pastatą vasarą yra keliais apšliaužusi. Ne ko nors ieškodama, o kad surankiotų visas stambesnes sienų nuobiras ir sukaišiotų jas į atsiradusius jose plyšius. Kur jau visai nebesilaikė dolomito gabalų, lauko akmenų bei plytų mūras, skubėjo jį, ypač ties kampais, sutvirtinti cemento skiediniu. Tuo užsiėmė žentas Mindaugas Baltušis.
“Bėda tu mano”, - žvelgė A. Jurkevičienė į 170 metų senumo mozaikinio mūro sienas, suprantanti, kad tas nugludintais akmenėliais įspaustas skaičius “1836” tėra mūro lipdymo data. O juk tokio darbo imtasi, kad būtų sutvirtintas jau keliasdešimt metų tarnavusio pastato medinės sienos.
Vadinasi, tam pastatui gerokai per du šimtai metų, - tvirtino dabartinė jo savininkė A. Jurkevičienė. Moteris ir šaltą žiemos dieną negalėjo atsistebėti baudžiauninkų rankomis sulipdytų sienų grožybe, o vasarą prie jų praleidžianti kiek įmanoma daugiau laiko. Čia šilta, jauku, norisi įsižiūrėti į derinių bangavimus, paukštelių, šakelių, žiedų piešinėlius.

Pirko norėdama išsaugoti

Pasakodama apie savo sumanymą įsigyti griūvančius istorinės vertės pastatus iš ankstesnio jų savininko, mokytoja prisiminė, jog ne vienas noriūnietis stebėjosi, kam jai tokio balasto reikia.
A. Jurkevičienė suprato, jog reikėjo mąstyti, kokios, be įklimpimo skolon, galėtų turėti naudos. Tačiau pašnekovei, jos tvirtinimu, tuokart rūpėjo visa tai išsaugoti tokios būklės, kokios dar buvo trečiojo tūkstantmečio pradžioje.
“Pamačiau, kad nesant vietoje šeimininko, kumetyno pastatas per metus kitus suzmegs ir tada tikrai niekas jo neatkurs. Matyt, nujausdamas, kad jo už akcijas įsigytas turtas Noriūnų pačiame centre gali virsti dideliu sąvartynu, Vilniuje gyvenantis savininkas nesunkiai leidosi į derybas”, - pasakojo istorikė apie prieš kelerius metus pasirašytus sandorius.

Gynėsi rašteliais ir atgal tempdama šiukšles

Paties juodžiausio darbo buvę labai daug, nes iki MSV turto privatizavimo šiame kultūros paveldo objekte keli noriūniečiai dar turėjo tvartelius, pilni įvairiausio šlamšto buvo ir kiti kampai. O to ploto - 700 kvadratinių metrų.
Net ir tada, kai A. Jurkevičienė ir rašteliais ėmė skelbti, jog kumetynas ir jo aplinka - privati valda ir nevalia jos teršti, žmonės nesiliovė tempę šiukšles iš savo kiemų ir sodų sklypelių.
Pasak šios valdos naujosios savininkės, labiausiai šiukšlintojus paveikė tai, kad jų į kumetyno kiemą atitemptos atliekos atsidurdavo vėl jų valdose. “Pagaliau vieni kitus supratome, kad turime mokytis išsitekti savosiose teritorijose ir neteršti už savo tvoros”, -prisiminė buvusį sunkų laikmetį jaunatviškumo nestokojanti A. Jurkevičienė, Rudilių Jono Laužiko pagrindinės mokyklos istorijos mokytoja.
A. Jurkevičienė kartu su įsigytų pastatų dokumentais gavo ir išrašą iš Lietuvos dvarų duomenų bazės. Šiame dokumente informuojama, kokie darbai ryšium su šio paveldo priežiūra buvo iki tol atlikti ir kokie reikalavimai keliami dabartinei jų savininkei. Išsaugoti! O jeigu norėtų turėti dar ir naudos, veiklą susieti su krašto turizmu ar amatų verslu, reikėtų veikti pinigais. Tad, pasak pašnekovės, tokiais dalykais šiuo metu nė nekvaršina sau galvos. Galima šiek tiek ir luktelėti.

Istoriniuose šaltiniuose minimi Nariūnėliai

A. Jurkevičienė patenkinta, kad vis dėlto pavyko įvykdyti kažkada puoselėtą svajonę - turėti bent kampą Nariūnėlių baltajame dvarelyje ar kumetyne, kurio viename lange vis žydėdavo raudonos palergonijos. Kitoje geresnėje patalpoje pagrindinė mokykla buvo įsirengusi dirbtuves.
Šitas plačiai išskleistas su uždaru kiemu, su geru šuliniu jo viduryje pastatas, kuriame priskaičiuojama šešiolika durų vis į atskiras buveines, pasak istorikės, baudžiavos laikais ir po jos panaikinimo buvo pastogė gal šimtui žmonių, nes dvaro darbininkų šeimos būdavo gausios. Patalpos buvo varganos, visada prieblandoje, nes kiek tos šviesos galėjo patekti pro pusės metro pločio langelius.
Ponia Alfonsa yra užaugusi Puponyse ir atsimena, jog vaikystėje, eidamos su mama į Palėvenės bažnyčią, visada prasukdavusios pro kumetyną, kuriame vienu metu buvo įkurdinta ir senelių.
Jos mama, Paulė Baltušytė-Balbatienė, mėgdavusi paauglei dukteriai pasakoti apie žmonių gyvenimą kumetyne, nes iš vyresniosios kartos giminaičių buvo arba užaugusių jame, arba turėję iš jo pažįstamų.

Parašė kraštotyrinį darbą

Jau mokytojaudama Noriūnų pagrindinėje, bene 1978 metais, istorikė A. Jurkevičienė užsiėmė nuo seniau brandintu sumanymu, kiek galima daugiau surinkti prisiminimų apie Nariūnėlių baltojo dvaro, žinomo dar nuo XVII amžiaus vidurio, kumetyną. Tam darbui jį paskyrė vienerių metų laisvalaikį ir kartu su vyresniųjų klasių moksleiviais aplankė pačius seniausius aplinkinių vietovių žmones ir užrašė daug jų pasakojimų apie kumetyną. Tas kraštotyrinis darbas, parašytas ranka ir iliustruotas gautomis nuotraukomis, buvo pateiktas respublikinei apžiūrai ir laimėjo trečiąją vietą. Jo autorę A. Jurkevičienę pasiekė recenzento palankus atsiliepimas, tačiau paties aplanko parvežant atgal mokytoja nesulaukė, tačiau turi vilties, kad jis nedingęs, o tūno kažkuriame sostinės archyve. Dabar, jau būdama kumetyno išlikusio pastato savininkė, pačios paruoštą rašytinį dokumentą labai norėtų turėti.

Pritaria ir jaunimas

A. Jurkevičienė labai patenkinta tuo, kad jos įsigyto unikalaus pastato reikia ne tik jai, bet ir dukteriai Danutei, besidominčiai krašto istorija, žentui Mindaugui Baltušiams, jų jau ūgtlėjusiems sūnums. Jie visi kiek įstengdami tvarko čia esančią dviejų hektarų valdą, įsigytuosius pastatus.
Praėjusią vasarą A. Jurkevičienė šventė savo šešiasdešimtmetį ir kartu su jai artimiausiais žmonėmis nusprendė, kad tokiam pasibuvimui jaukesnės vietos už kumetyno kiemą nėra. Pasak jubiliatės, tuo pačiu buvo paminėta ir šio pastato 170 metų (pagal jo apmūrijimo datą) sukaktis.
Pašnekovė sakė, kad visa tokia neįprasta aplinka paliko gilų įspūdį ir jos vaikaičiams Alvarui ir Amantui. Dešimtmetis Amantas žinąs iš pasakojimų, jog Noriūnų dvare būdavo auginami žirgai, todėl ir prasitaręs, kad jis užaugęs norėtų turėti žirgyną.
A. Jurkevičienei svarbu, kad jaunimas domėtųsi praeitimi, fantazuotų, jaustų, jog gali padėti suaugusiems įvykdyti iš pradžių atrodančius nerealius sumanymus.
... Štai stovi kumetyno kiemelyje istorijos mokytoja A. Jurkevičienė ir skaito žodžius, skirtus tam kaip paukštis margomis sienomis pastatui: “Tu likai, kad primintum mums brangią senovę, praeitį gilią ir prasmingą, nes kartais mums labai jos stinga!”
Dar A. Jurkevičienė sakė, kad to pastato kumetynu jai atsiminimus pasakoję žmonės nevadino, vis tardavo: “partartūras”, neva tai buvę vartai į tolimesnę Nariūnėlių baltojo dvaro teritoriją.


Skaityti komentarus (3)

 

Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos
skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
 

 

Vardas:  (nebūtinas)
El. paštas:  (nebūtinas)
Komentarai:

Šį lauką palikite neužpildytą:

 

 Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.

 

Savaitės klausimas

Ar pritariate, kad tėvai būtų skatinami eiti tėvystės atostogų?

 
 
 
 

 

Vardadieniai

GermilÄ—, Jaumantas JaumantÄ—, Katarina, KatrÄ—, Katryna, KotrÄ—, Kotryna, Santautas, SantautÄ—, Sanvyda, Sanvydas, SanvydÄ—, TrynÄ—.

Naujienos: Visos naujienos  |  Aktualijos  |  Gamta ir mes  |  Sveikata  |  Vėrinys  |  Nuomonės  |  KupiÅ¡kio kraÅ¡to kaimų istorijos  |  Rezervuota jaunimui  |  PAMIRÅ TI NEGALIMA PRISIMINTI
KroÅ¡tas brungiausias: KupiÅ¡kėnų kertala
Informacija: Skelbimai  |  Atsiliepimai  |  Redakcija
Ä®kainiai: Prenumerata  |  Reklama
Archyvas: Amatų gijos  |  AukÅ¡taičių kraÅ¡tas  |  Bendruomenė  |  Kamara  |  Iš ESmės  |  PožiÅ«ris  |  Sugrįžimai  |  Ulyčia  |  Amžių sandÅ«roje  |  „Pasikalbosykim“  |  Laiko raÅ¡tas  |  Gyvenimo ratas  |  Savi tarp kupiÅ¡kėnų  |  Å ėlsmas  |  Talalojus  |  Pasikalbosykim  |  MÅ«sų Å¾monas  |  Likimai  |  Horizontai  |  Propagandos anatomija  |  Pabėgėliai  |  PilietiÅ¡kumas  |  Kas mus saugo?

Jūs esate

9 088 190

šios svetainės lankytojas


Šiame puslapyje pateiktą medžiagą kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Kupiškėnų mintys“ sutikimą.

 

UAB „Kupiškėnų mintys“, Gedimino g. 34, 40130 Kupiškis

Tel.: (8 459) 3 54 74, tel./fax.: (8 459) 5 48 89.

Elektroninis paštas: [email protected]