Kupiškėnų mintys

2024 m. lapkričio 25 d., pirmadienis

Reklama   |   Prenumerata   |   Naujienos   |   Archyvas

 

 Ieškoti

Kroštas brungiausias
Informacija
Įkainiai
 

Vėrinys

LAIMINGA SUPRATUSI SAVO PAÅ¡AUKIMÄ… - TARNAUTI KITIEMS

Eleonora VAIČELIŪNIENĖ

2007−01−20

Komentarai0    Paruošti spausdinimui      Nusiųsk šio straipsnio nuorodą draugui

Po susitikimo su Marijona Monkevičiūte - šviesesnė diena. Tikriausiai taip būna ir kitiems, bent kiek artimiau ją pažįstantiems žmonėms. Ar mažai jų užsukdavo pas šviesaus atminimo dvasininką Klemensą Gutauską ir labai dažnai pirmiausia būdavo jos pasitikti.
Prie senovinÄ—s viryklÄ—s
Jeigu kas eidavo pas dekaną ne per gonkelį, o iš kiemo pusės, tai tas paprastąsias duris atidarydavo jo šeimininkė ir tuoj pat nuskubėdavo pranešti, kad kažkas atėjo, bei grįždavo su atsakymu, jog yra laukiamas. Monsinjoras K. Gutauskas visada priimdavo svečią, jei tik tuokart sunkiau nesirgo.
Daugybė parapijiečių yra praėjusių per tą klebono šeimininkės trepsėjimo kambarį. Jaunesnio amžiaus viešnios gal kiek ir nusistebėdavo, kad čia viskas taip paprasta, net ir senovinė viryklė, - pamūryta iš plytų, su ketaus lankainiais puodams įleisti, - tebekūrenama.
Užsiminus apie jos ilgus darbo metus pas mons. K. Gutauską, buvusi jo šeimininkė Marytė paaiškino, jog ir duonkepė krosnis toje virtuvėje buvo, ir kad ankstesnės šeimininkės kepdavo duoną, pyragus, o labai iškilmingoms vaišėms prieš kaitrią krosnies liepsną sukdavo ir šakotį.
M. Monkevičiūtė, viena pati dvidešimt metų ruošusi maistą Kupiškio bažnyčios kunigams, mūsų pašnekesio apie ekonomės pareigas metu tvirtino, jog toji senovinė viryklė buvo garantas, kad maistas bus gardus, sveikas ir ilgokai šiltas, nes minučių tikslumu kunigų prie stalo tikrai ne visada sulaukdavo. Tai zakristijoje kas reikalą turi, tai išvykę pas ligonį užtrunka. Jai svarbiausia buvo taip darbuotis, kad labai užimtų kunigų netrukdytų su savo virtuvinėmis bėdomis.
Išsikviesdavo ir dekano dukterėčią
Marytė pasakojo, jog niekada nesistengė ruošti valgių pagal patarimus iš knygų. Neturėjo įpročio prie jos paruošto stalo kasdien sėdančių žmonių stebinti naujais patiekalais. Iš kokybiškų produktų švariai paruoštas neriebus maistas, -tokius reikalavimus ji sužinojo iš ankstesnės kunigo šeimininkės Vincentos Styraitės ir jų labai paisė. Pasak M. Monkevičiūtės, tais atvejais, kai matydavo, kad viena gali nesuspėti paruošti stalo svečiams, kviesdavosi patalkininkauti jai pažįstamą moterį, o kai reikėdavo šventiškesnio stalo, tai su “pagelbėk” kreipdavosi į dekano dukterėčią Gražiną Lavickienę, gyvenančią Panevėžyje. Kunigo giminaitė niekada neatsisakydavo jai padėti, nes labai gerbė ir mylėjo savo dėdę Klemensą. Ponia Gražina turinti didelį patraukimą šeimininkauti, nes kulinarijos ir konditerijos naujovių yra išmokusi iš savo mamos Julijos Gutauskienės.
“Tie virtuvės bendri rūpesčiai Gražinutę ir mane labai suartino, nelig giminaitės likome iki šiol, kasmet mane aplanko ir kiti dekano Klemenso Gutausko giminaičiai”, -džiaugėsi gerumu ir atlaidumu spinduliuojanti, rodos, niekada nepavargstanti Marytė.
Kalbėdama apie šeimininkavimą, kuris, pasak jos, vien tik iš prisižiūrėjimo iš kitų darbštuolių, prisiminė laikus, kai šeimininkei labai svarbu būdavo saugiai išlaikyti maisto atsargas. Klebono ūkiniame pastate buvo įrengta gera rūkykla, o šviežią mėsą vasarą dieną kitą palaikyti šeimininkė Marytė turėdavo keletą žemėje užkastų ledo luitų. Toks “šaldiklis” jai labiau patikdavo už šaldytuvo kamerą. “Tos maisto atsargos būdavo priverstinės, juk pamenam, kokios žmonių spūstys būdavo mėsos parduotuvėje. Pusę paros reikėdavo ten išstovėti. Bet visada atsirasdavo gerų žmonių, kurie padėdavo man apsipirkti”, - prisiminė ji anksteniuosius savo rūpesčius.
M. Monkevičiūtė pasakojo stengdavusis, kad kieme esančiame daržiuke būtų prieskoninių žalumynų, braškių lysvelė. “Tiek tų atsiminimų iš mano paprastos gaspadinystės pas kleboną”, - jau kelintą sykį kartojo Marijona.
Jei monsinjoras leisdavo, įpildavo
O šis pastebėjimas jau ne iš jo buvusios šeimininkės lūpų, o korespondentės iš apsilankymų pas dekaną: vieną kitą netikėtai užsukusį svečią dekanas kartais paprašydavo šeimininkę pavaišinti vynu ar konjaku, tačiau tai būdavo vienintelė taurelė. Marytė tuoj pat padėdavo butelį atgal.
M. Monkevičiūtė sakė, kad labai sutriko iš mokslininkės Aldonos Vasiliauskienės, ruošusios knygą apie monsinjorą Klemensą Gutauską, išgirdusi, kad teks ir jai pasipasakoti apie savo gyvenimą, apie tuos metus, kai tarnavo pas dekaną. Ji kiek įmanydama gynėsi nuo garbės būti paminėtai tokioje knygoje, tačiau autorė vis aiškinusi jai, kad norinti pateikti visapusišką pasakojimą apie monsinjoro K. Gutausko gyvenimą. Pagaliau vieną naktį jos abi taip ir praleidusios be miego - Marytė vis ką atsimindama pasakodama apie savo gyvenimą nuo vaikystės, o ponia Aldona kuo smulkiausiai viską užrašinėdama, tikslindamasi.
Gal tai pirmas atvejis, kai knygoje “Monsingoras Klemensas Gutauskas” taip gyvenimiškai pažvelgta ir į dvasininko buitį - papasakojant apie ją tvarkiusias moteris - klebono šeimininkes.
Iš pradžių buvo kviečiama tik patalkininkauti
Pasak M. Monkevičiūtės, Kupiškio parapijos klebono šeimininke tapusi palengva ir jai pačiai kiek netikėtai. Atvykusi į Kupiškį gyventi, ieškojo pastogės ir bent menko uždarbio. Teko padirbėti pas kelis miestelėnus. Bet sovietinė valdžia draudė privačiai samdyti, todėl ir Marytė pradėjo ieškoti valdiško darbo. Tačiau reikėjo turėti ir kur guventi. Pradėjusi teirautis laisvo kampo, sužinojo, kad nuomininkę gali priimti pamaldi kupiškėnė Anelė Tviskutė. Vėliau jai prireikė ir gyvenusių pas ją Marytės bei Zosytės globos. Rūpestingosioms nuomininkėms ji atsilygino dovanodama turėtą namuko dalį.
Marytė tarnavo kitiems nuo paauglystės, tačiau darbo stažas pradėtas skaičiuoti tik pradėjus dirbti Kupiškyje - ligoninės gimdymo skyriuje skalbėja, valytoja mokykloje, sanitare veterinarijos vaistinėje, valytoja poliklinikoje. Pastarojoje darbovietėje Marytė triūsdavo vakarais, tad ją susirasdavo žmonės, turėję namuose sunkų ligonį prižiūrėti. “Kiek galėjau, tiek padėjau”, - prisiminė ji valandas, praleistas prie bejėgių žmonių.
Mums kalbantis Marytė ir neakcentavo, kieno tarpininkavimas lėmė, kad buvo pakviesta jau nebe stiprios sveikatos klebono šeimininkei Vincentai padėti ruošoje. Gal dešimt metų ji vis buvo ten kvietinėjama. Po šeimininkės mirties pasilikti šeimininkauti Marijoną paprašė pats dekanas. Toks pasiūlymas jai buvęs netikėtas, tačiau sutiko, nes talkindma ankstesnėms šeimininkėms jau buvo daug išmokusi. Už įgytą patirtį buvo dėkinga savo gerosioms mokytojoms.
Å viesybÄ—s metai
Marytė prisiminė, kad iš pradžių darbuojantis virtuvėje ne viskas jai pasisekdavo, tačiau garbiosios šeimininkės niekada jai nepriekaištavo, nepašiepė. Vien tik geranorišką pamokymą girdėdama, įgijusi drąsos, savarankiškumo. Jau būnant pačiai už viską atsakingai, patiko taupiai šeimininkauti, suplanuoti darbus iš anksto ir viską suspėti laiku padaryti.
M. Monkevičiūtė savo šeimininkavimo pas kleboną metus pavadino didžiuoju universitetu. Tiek garbingų žmonių čia jai teko priimti, matyti, kaip jie prie stalo, pokalbiuose bendrauja, kaip vienas kitą gerbia. “Tos šviesos sėmiausi iš tikėjimo, iš dvasingojo monsinjoro Klemenso Gutausko, iš jį supusių žmonių ir aplinkos. Iš ten visas mano išsilavinimas”, - atvėrė širdį mano pašnekovė.
Marytė skaityti ir šiek tiek rašyti išmoko savarankiškai, paauglystėje į kitus pasižiūrėdama. Jai, 1932 metais gimusiai, ne kiek neteko lankyti mokyklos. Mama, mirusi nuo plaučių uždegimo, paliko keturis našlaičius, o Marytė buvo pati mažiausia, vos dvejų metukų, todėl ir liko gyventi tėvo naujai sukurtoje šeimoje, kurioje vienas po kito gimė šeši vaikai. Vos keturiolikos metų sulaukus išėjo pelnytis duonos.
Nebuvo darbo, kurio nemokėtų
Apmąstydma savo 75-erius gyvenimo metus, Marytė sakė mananti, kad jos pašaukimas buvęs tarnauti kitiems. Labai įsirėžė jai į atmintį penkeri metai, praleisti jau toliau nuo jai brangių vaikystės vietovių Giedraičių, Bijutiškio Molėtų rajone. Pokario metais darbo ieškodama atsidūrė ji pas ūkininkę Oną Basackienę Vilviškių kaime, Kupiškio rajone. Moteris neseniai buvo netekusi vyro, todėl samdinei su šeimininke teko visi ūkio darbai. Tik artoją, javų kirtėją našlė teįstengdavo pasisamdyti. Tad, pasak Marytės, nuo aušros iki sutemos eidavo jos abi pakniubstomis. Negana sunkių darbų, šią šeimą užklupo ir grėsmė būti ištremtai į Sibirą. Ūkininkė su sūnumis gimnazistais slapstėsi, o Marijonai teko prižiūrėti jų namus, klaidinti atvažiavusius stribus, kad nesurastų Basackų. Tačiau vieną kartą trėmėjai, neradę sodyboje žmonių, visą turtą išgrobė. Tad nebeliko ir ko saugoti.
Ūkininkės sūnus padrąsino Marytę ieškoti darbo sostinėje, nes apie 1952 metus kaime, sudarkytame kolektyvizacijos, buvo labai sunku gyventi. Tačiau Vilniuje merginai gyventi nepatiko, dar kiek užkliuvusi kaimuose, ji pasirinko Kupiškį.
Sugrįžo į savo namučius
Kol M. Monkevičiūtė tarnavo pas dekaną, ten turėjo ir jai skirtą kambarėlį. Po dekano mirties buvo paprašyta ir toliau prižiūrėti K. Gutauskui priklausiusią valdą. O kai jau buvo kam tuo turtu rūpintis, Marytė sugrįžo gyventi į savo kambarėlius, kuriems šildyti šiemečią žiemą atskirai krosnies kūrenti ir nereikia. Šilumos užtenka tiek, kiek jos pasklinda nuo kūrenamos plytos gaminant valgį.
Pašnekovė sakė, kad nėra labai uždaro būdo, tačiau labiau vertina ramybę, su kuria labiausiai derinasi malda. Su malda, tarsi su prigimtimi, ji nuo paauglystės. Ir pas kaimiečius, ir pas miestiečius tarnaudama su šeimininkais tardavosi pirmiausia dėlto, kad sekmadieniais galėtų lankyti bažnyčią.
Ji išvardijo kelis jos gyvenime buvusius reikšmingus dalykus. Pirmajai Komunijai Marytė ruošėsi pamokoma Bijutiškio Šv. Onos bažnyčios pamaldžiųjų moterėlių. O išpažinčių klausyti atvyko jaunas kunigas. Kaip vėliau sužinojo, tai buvo vikaras Klemensas Gutauskas. “Negi galėjau pagalvoti, kad po daugelio metų man bus lemta šeimininkauti Jo namuose, slaugyti ligos patale, būti prie Jo paskutinėmis gyvenimo minutėmis.
M. Monkevičiūtę labai sujaudino dabartinio dekano Vlado Rabašausko padėka jai, ištarta prie monsinjoro K. Gutausko kapo, už velionio rūpestingą priežiūrą ligos metu.
M. Monkevičiūtė sakė, kad daug metų ji priklauso tretininkų katalikiškai brolijai ir kasmet iš naujo priima iškilmigą pasižadėjimą. Ji sakė, kad pasauliečių pranciškonų kongregacija labai sustiprina jos pasiaukojimą be jokio išskaičiavimo tarnauti kitam. M. Monkevičiūtė Kupiškio bažnyčioje yra priėmusi ir Skaistybės įžadą.
Mano pašnekovė pasidžiaugė, kad gyvenime jai buvo lemta sutikti daug širdingų, vien gera jai linkinčių žmonių. Tuo pačiu ji stengdavusis ir kitiems atsilyginti. Todėl ir gyvena be dvasinių trikdžių ir didesnių materialinių rūpesčių, iš sąžiningai užsidirbtos vidutinės pensijos.
M. Monkevičiūtė neturi artimesnių giminaičių, tačiau ją ir toliau pagloboja monsinjoro giminės iš Anykščių ir Panevėžio, nusiveža pas save pasisvečiuoti, pakviečia šventų vietų aplankyti. Kupiškėnai Aldona ir Kazimieras Pranskūnai jai irgi kaip savi. Daug kas ją pasveikina gatvėje, pasiteirauja apie sveikatą.


Skaityti komentarus (0)

 

Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos
skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
 

 

Vardas:  (nebūtinas)
El. paštas:  (nebūtinas)
Komentarai:

Šį lauką palikite neužpildytą:

 

 Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.

 

Savaitės klausimas

Ar pritariate, kad tėvai būtų skatinami eiti tėvystės atostogų?

 
 
 
 

 

Vardadieniai

GermilÄ—, Jaumantas JaumantÄ—, Katarina, KatrÄ—, Katryna, KotrÄ—, Kotryna, Santautas, SantautÄ—, Sanvyda, Sanvydas, SanvydÄ—, TrynÄ—.

Naujienos: Visos naujienos  |  Aktualijos  |  Gamta ir mes  |  Sveikata  |  Vėrinys  |  Nuomonės  |  KupiÅ¡kio kraÅ¡to kaimų istorijos  |  Rezervuota jaunimui  |  PAMIRÅ TI NEGALIMA PRISIMINTI
KroÅ¡tas brungiausias: KupiÅ¡kėnų kertala
Informacija: Skelbimai  |  Atsiliepimai  |  Redakcija
Ä®kainiai: Prenumerata  |  Reklama
Archyvas: Amatų gijos  |  AukÅ¡taičių kraÅ¡tas  |  Bendruomenė  |  Kamara  |  Iš ESmės  |  PožiÅ«ris  |  Sugrįžimai  |  Ulyčia  |  Amžių sandÅ«roje  |  „Pasikalbosykim“  |  Laiko raÅ¡tas  |  Gyvenimo ratas  |  Savi tarp kupiÅ¡kėnų  |  Å ėlsmas  |  Talalojus  |  Pasikalbosykim  |  MÅ«sų Å¾monas  |  Likimai  |  Horizontai  |  Propagandos anatomija  |  Pabėgėliai  |  PilietiÅ¡kumas  |  Kas mus saugo?

Jūs esate

9 087 972

šios svetainės lankytojas


Šiame puslapyje pateiktą medžiagą kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Kupiškėnų mintys“ sutikimą.

 

UAB „Kupiškėnų mintys“, Gedimino g. 34, 40130 Kupiškis

Tel.: (8 459) 3 54 74, tel./fax.: (8 459) 5 48 89.

Elektroninis paštas: [email protected]