TurbÅ«t ne vienas jaunosios (ir ne tik) kartos kupiÅ¡kÄ—nas pamena aktyvų vaikinukÄ… Marių PraniauskÄ…, kurio KupiÅ¡kyje visur buvo pilna – gimnazistas Å¡oko, dainavo net keliomis kalbomis, muzikavo, dalyvavo įvairiuose renginiuose, įkÅ«rÄ— dainininkÄ—s Natalijos Oreiro fanklubÄ…. Dabar Marius – ManÄesterio (miestas Å¡iaurÄ—s vakarų Anglijoje) universiteto studentas.
Smalsauju, kaip kilo mintis studijuoti užsienyje? Pasak Mariaus, jei nežinai, kÄ… nori studijuoti, įdomiau bet kÄ… mokytis sveÄioje Å¡alyje, nei savojoje. Apie mokslus Anglijoje pradÄ—ti galvoti reikia vienuoliktos klasÄ—s pabaigoje, kadangi stojant reikalaujama Å¡ios klasÄ—s pažymių. VisÄ… reikiamÄ… informacijÄ…, susijusiÄ… su bÅ«simomis studijomis, gyvenimu ir kt. Jis susižinojo ir pažymas pildÄ— internetu. Baigiamojoje gimnazijos klasÄ—je, apie sausio vidurį, jau žinojo, ar ManÄesterio universitetas jį gali priimti. Vieno iÅ¡ geriausių Anglijos universitetų reikalavimas buvo, kad iÅ¡laikytų brandos egzaminų įvertinimai siektų 85 proc. (ManÄesterio universitete - procentinÄ— vertinimo sistema).
Marius, Å¡iuo metu į KupiÅ¡kį parvykÄ™s kalÄ—dinių atostogų, ManÄesteryje kremta ekonomikos ir finansų mokslus. IÅ¡ jo pasakojimo susidaro įspÅ«dis, jog ten mokytis, palyginus su mÅ«sų Å¡alies aukÅ¡tosiomis mokyklomis, nÄ—ra labai sunku. Studijų sistema lanksti, pagal kreditų skaiÄių studentas nemažai dalykų, kuriuos mokysis per semestrÄ…, pasirenka pats. Stresų nekelia atsiskaitymai, nÄ—ra kaupiamųjų balų, egzaminai laukia sausio antroje pusÄ—je. Šį semestrÄ… Marius mokosi penkių dalykų: mikroekonomikos, tarptautinÄ—s politikos ir pan.
Mariaus kurse – 700 žmonių. Tokia masÄ— studentų lanko ir paskaitas. Seminarai, praktiniai užsiÄ—mimai vyksta grupÄ—se, kuriose yra po 20 studentų. Paskaitos trukmÄ— – 50 minuÄių. Studentai visÄ… dienÄ… – nuo ryto iki vakaro – nesÄ—di universitete, nemažai laiko paliekama savarankiÅ¡kam darbui. „Mokytis lengviau nei mokykloje – nereikia nuolat atsiskaitinÄ—ti, nejauti įtampos, jei kÄ… nors padarytum ne taip. Jei bÅ«Äiau anglas, – bÅ«tų visiÅ¡kai lengva, nes Äia labai stiprus kalbos akcentas“, - sakÄ— ManÄesterio universiteto pirmakursis. Bakalaurui įgyti mokytis reikÄ—s trejus metus, siekiant magistro laipsnio – dar vienerius. KupiÅ¡kÄ—nas nusiteikÄ™s pereiti visas pakopas.
ManÄesteris Anglijoje – metropoliÅ¡kiausias miestas. Taigi ir jo universitete studijuoja jaunimas net iÅ¡ 180 Å¡alių. Nemažai yra ir lietuvių. Marius juokÄ—si, jog tik po kurio laiko iÅ¡siaiÅ¡kino, kad bendrabutyje už sienos gyvena vienas jo tautietis. Visur labai daug azijieÄių.
Marius gyvena bendrabutyje, nuo kurio iki universiteto – apie 10 min. kelio. Beje, studentų bendrabuÄiai ManÄesteryje nÄ— iÅ¡ tolo neprimena tokių pat paskirties patalpų Lietuvoje. Bendrabutis suskirstytas į butus. Viename bute yra aÅ¡tuoni kambariai studentams, kuriuose gyvenama po vienÄ…. Bendras patalpas valo valytojas. Marius juokÄ—si, jog kažkaip iÅ¡eina, kad jų butas (jame be kupiÅ¡kÄ—no gyena penki anglai, Å¡vedas ir kinas) beveik pats netvarkingiausias, taigi valytojas jį tvarkyti kartais atsisako. Per mÄ—nesį už bendrabutį Marius moka 1 300 litų.
Bendrabutis puikiausiai pritaikytas ir studentų laisvalaikio užsiėmimams: yra sporto salė su treniruokliais, salė šokiams, kavinė, baras, biliardas. Mūsų šalies studentams tai turėtų skambėti turbūt lyg iš fantastikos srities.
Ar Kupiškyje įvairiose srityse aktyvumu ir entuziazmu tryškęs Marius randa kur save realizuoti ir Anglijoje? Pasak pašnekovo, kai ten visko tiek daug, kol kas dar nieko nesinori imtis. Kita vertus, dar tik pati pradžia, vos keletas Anglijoje praleistų mėnesių.
„Patirtis, pažintys, užsienio kalbų tobulinimas, geresnÄ— Å¡vietimo sistema, lengviau mokytis, susirasti darbą“, - studijų Anglijoje privalumus vardijo Marius. KupiÅ¡kÄ—nas per vienÄ… firmÄ… susirado studentui itin parankų padavÄ—jo darbÄ…, kadangi gali dirbti kada ir kiek nori. Marius sako, kad per mÄ—nesį padirbÄ™s dvi dienas, maistui pinigų užsidirba visam mÄ—nesiui. Ä®domu, ar studentas tiek daug uždirba, ar tiek mažai valgo? Anot paÅ¡nekovo, maisto kainos Anglijoje tokios pat, kaip Lietuvoje, o uždirbama penkis kartus daugiau. „Gyvenimas visai lengvas. Jei daugiau dirbÄiau, ir už bendrabutį susimokÄ—Äiau“, - sakÄ— kupiÅ¡kÄ—nas.
Ar Marius sieja savo ateitį su Anglija? Pasak jo, iÅ¡važiuodamas galvojo, jog baigÄ™s studijas grįš į gimtÄ… Å¡alį. Dabar jau pradedÄ…s svarstyti, jog turbÅ«t nÄ—ra skirtumo, kur dirbti ir gyventi, – tÄ—vynÄ™ gali mylÄ—ti bet kur. „Bet, nors perspektyvos Anglijoje ir nepalyginti didesnÄ—s, manau, kad grįšiu “, - kiek pagalvojÄ™s sakÄ— ManÄesterio universiteto studentas.
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.