Kupiškėnų mintys

2024 m. lapkričio 25 d., pirmadienis

Reklama   |   Prenumerata   |   Naujienos   |   Archyvas

 

 Ieškoti

Kroštas brungiausias
Informacija
Įkainiai
 

Vėrinys

PRAKILNI VIRGILIJAUS ALEKNOS TRIUMFO HEGEMONIJA

Algirdas PETRULIS

2006−12−02

Komentarai2    Paruošti spausdinimui      Nusiųsk šio straipsnio nuorodą draugui

Dar ne visiškai apmąstome tai, kas nueina, o to, kas ateina, galime tik kantriai laukti. Bet šių metų sporto derlius jau dedamas ant svarstyklių. Čia visų žvilgsniai vėl krypsta į legendinio diskininko Virgilijaus Aleknos šio sezono laimėjimus.
Kaip jau buvome skelbę, Tarptautinės lengvosios atletikos federacijos surengtuose geriausio 2006 metų pasaulio lengvaatlečio rinkimuose mūsų kraštietis, palikęs už nugaros daugelį įžymybių, pateko į pirmąjį trejetą. Tai logiška ir laukta, nes Virgilijaus šiemet niekas nepajėgė įveikti nė vienose varžybose. Nekyla abejonių, jog V. Alekna bus nominuotas ir geriausiu 2006 m. Lietuvos sportininku, pelnys kitų apdovanojimų.


Sporto karjeros laiptai

V. Alekna gimė 1972 m. vasario 13 d. Terpeikių k., Kupiškio r.
Lankė Lukonių pradinę, Subačiaus vidurinę, Panevėžio internatinę sporto mokyklas.
Sportuoti pradėjo 1985 m. Pirmieji treneriai Algimantas Mykolaitis ir Gintautas Simanynas. Vėliau treniravosi pas Rimantą Kalibatą, nuo 2000-ųjų pradžios sportuoja be trenerio.
1996 m. Atlantos olimpinėse žaidynėse užėmė 5-ąją vietą.
1997 m. tapo pasaulio vicečempionu.
1998 m. laimėjo Pasaulio taurę, Europos čempionate iškovojo bronzos medalį.
1999 m. laimėjo IAAF Aukso lygos varžybas, pasaulio čempionate užėmė 4-ąją vietą.
2000 m. Sidnėjaus olimpinėse žaidynėse iškovojo aukso medalį. Tais metais pasiekė geriausią savo karjeros rezultatą – 73 m 88 cm, kuris yra antras pasaulio disko metimo istorijoje. Pripažintas geriausiu Lietuvos sportininku. JAV žurnalas „Truck and Field“ V. Alekną išrinko geriausiu pasaulio lengvaatlečiu tarp vyrų.
2001 m. antrą kartą tapo pasaulio pirmenybių antros vietos laimėtoju, nugalėjo Aukso lygos ir „Grand Prix“ varžybose, Geros valios žaidynėse užėmė 2-ąją vietą. Geriausio Europos lengvaatlečio rinkimuose pripažinta 3-oji vieta.
2002 m. tapo Europos vicečempionu.
2003 m. iškovojo pasaulio čempiono aukso medalį, laimėjo „Grand Prix“ varžybas.
2004 m. tapo Atėnų olimpinių žaidynių nugalėtoju. Laimėjo penkis iš šešių Aukso lygos etapų. Išrinktas geriausiu Lietuvos sportininku.
2005 m. antrąsyk iškovojo pasaulio čempiono vardą. Tradiciniuose pajėgiausių šalies sportininkų rinkimuose triumfavo antrąkart iš eilės, o iš viso - trečią kartą. Pripažintas geriausiu Europos lengvaatlečiu. „LT tapatybė“ pagrindinės nominacijos nugalėtojas.
2006 m. pelnė Europos čempiono aukso medalį. Pasaulio disko metikų lyderis – nuo praėjusių metų rugpjūčio laimėjo visas įmanomas varžybas: nenugalimas buvo daugiau kaip 20 kartų.

Turim kuo didžiuotis

Mums didelė garbė ir pasididžiavimas, kad turime tokį didžiavyrį, nenugalimą šių dienų Heraklį, pirmo ryškumo sporto žvaigždę. Dabar, kai jau senokai nutilusios „Vestuvės“, būtent tiktai Virgilijaus Aleknos dėka kupiškėnai nekart per metus pasijunta itin svarbūs ne vien Lietuvai, bet ir visam pasauliui. Kiekvieną žmogų šildo šio galiūno triumfo spinduliai.
O juk šio džiaugsmo galėjome ir nepatirti, jeigu, tarkim, Virgilijaus gyvenime nebūtų palankiai susiklosčiusios aplinkybės, jei likimas atkaklaus vaikinuko iš mažo Terpeikių kaimo nebūtų priglaudęs po savo sparnu.
Sakoma, kad tokios asmenybės kaip V. Alekna ar Arvydas Sabonis gimsta kartą per šimtmetį. Jos yra pasiunčiamos į Žemę tarytum Dievo pateptieji su kilnia misija – šlovinti mūsų planetos. Argi kitaip galima paaiškinti didingumu visus pribloškiančius Virgilijaus šiandienos laimėjimus. Jam priklauso visi reikšmingiausi sporto titulai. Dukart olimpinis ir tiek pat kartų pasaulio čempionas, pajėgiausias disko metikas Europoje! Retas kuris lengvaatletis gali didžiuotis šitokiais vardais. Lietuvos istorija iki šiol visai to dar nežinojo.

Buvo ramus vaikas

Virgilijus Terpeikių ūkininkų Janinos ir Stanislovo Jeronimo Aleknų šeimoje – antrasis vaikas. Už jį yra dviem metais vyresnis brolis Ričardas ir jaunylė sesuo Žydra. Gimė jis daugiau nei 5 kg svorio ir 54 cm ūgio 1972 m. vasario 13 d. Tėvai prisimena, kad auginti Virgį nebuvo sunku, didelių rūpesčių dėl jo neturėjo. Kūdikystėje naktimis miegodavo gerai, nereikėdavo dažnai iš patalo keltis jo raminti ar guosti. Nekaprizingas, klusnus, nesiožiuojantis vaikas uoliai vykdė tėvų paliepimus ir nurodymus, nemėgo ginčytis ar ką nors daryti pagal savo įgeidžius. Žaisti, o vėliau ir sportuoti, labai mėgo. Abu su broliu vis ką nors sugalvodavo. Kieme pasidarydavo primityvius futbolo vartus, lanką ir spardydavo ar mėtydavo kamuolį į krepšį. Į talką kviesdavosi ir kaimynų vaikus. Žiemą visi jie mėgindavo žaisti ledo ritulį. Prieš brolį Virgis suburdavo savo bendraamžių komandą. Vis dėlto dažniausia laimėdavo labiau prakutęs Ričardas. Būsimąjį čempioną tai trikdė, jis išgyvendavo, kad broliui krepšinis geriau sekasi. Pralaimėjęs visąlaik degdavo dar didesniu noru atsigriebti, prašydavo brolį žaisti dar vienerias rungtynes.
Pasak Ričardo, kartą jį Virgilijui su bendraamžiais pavyko įveikti. Džiaugdamiesi sėkme kiti komandos draugai tądien išsilakstė į namus, nebenorėjo rungtyniauti, baimindamiesi, jog vėl nepralaimėtų. Tada jam tekę broliui duoti rublį, kad dar kartą prikalbintų savo draugus žaisti. Kai jo surinkta komanda pralaimėjo, namie iš Virgilijaus tą rublį vėl per jėgą atėmęs.
Nors ir stambesnis, brolis buvęs silpnesnės sveikatos, žaidžiant greit pavargdavo. Net sanatorijoje plaučius yra gydęsis.

Perėmė tėvų ir senelių genus

Tikėtina, kad vaikystėje mūsų olimpiečio sveikatai ir charakterio bruožams susiformuoti įtakos turėjo giminės ir tėvų genai. Jaunystės metais silpnų plaučių buvo Virgilijaus senelis. 1905 m. jis tarnavo Rusijos caro armijoje, dalyvavo rusų ir japonų kare. Kilniaširdžiam vyrui šauti į priešingoje barikadų pusėje kovojusį kareivį buvo nepriimtina. Kad to nereikėtų daryti, pats persišovė ranką, pakliuvo į ligoninę, vėliau pabėgo iš kariuomenės, Lietuvon grįžo slapčia įlindęs į traukinio cisterną. Jos chemikalai teigiamai paveikė organizmą ir kelionės metu išsigydė džiovą. Parvykęs į tėviškę ūkininkavo, valdė 30 ha žemės ir miško. Kaip buožei, sovietai pokario metais grasino išvežimu į Sibirą. Teko patirti nemalonių susidūrimų su stribais. Vienąsyk net buvo suėmę, tardė.
Virgilijaus močiutė Elzbieta Aleknienė, gyvenusi Terpeikiuose šalia Aleknų, tik kitapus kelio, mirė sulaukusi 98 metų.
Kaimynai tvirtina, kad įžymusis galiūnas iš tėvų ir senelių paveldėjęs ramų būdą bei tvirtą charakterį.

Atkakliai siekÄ— tikslo

Kelias į didįjį sportą V. Alekną vedė per darbštumą, kantrybę, ištvermę, užsispyrimą, talentą ir įgimtus fizinius duomenis. Neįvykdyti savo sumanymų Virgilijui buvo ir dabar yra negarbė. Vienąkart jis namiškiams pridarė nemažų rūpesčių: niekam nieko nesakęs prapuolė iš sodybos ir kelias valandas negrįžo. Tėvams su Ričardu teko jo ieškoti tolėliau nuo namų. Surado tupintį su meškere prie Lėvens. Teturėjo sugavęs vos vieną menką žuvelę, bet nebuvo praradęs vilties daugiau sužvejoti.
Tačiau labiausiai jaunuosius terpeikiečius žavėjo krepšinis ir futbolas. Anot Ričardo, iš pradžių kambaryje jiedu su broliu pasistatydavę apverstas taburetes, surišdavę dvi žiemines kepures ir svaido „kamuolį“. Paskui jau, kai Virgilijus lankė Subačiaus vidurinę mokyklą, užsirašė į lengvosios atletikos treniruotes. Ten mokantis vienu metu buvo įjunkęs su bendraklasiais žaisti kapeikomis. Neblogai jam sekėsi ir šioje srityje. Išlošė tiek pinigų, kad galėjo daugiau nei už 60 rublių nusipirkti dviratį, o retkarčiais nueiti ir į vietos restoraną papietauti. „Pykdavom, bardavom jį, kad ilgai negrįžta į namus, nes čia susirinkusių vaikų komandoms trukdavo žaidėjų“, - pasakojo Ričardas.

Raumenis stiprino smėlio maišu

„Kai mokėsi pas mus, - prisiminė antroji Virgilijaus mokytoja Lukonių pradinėje mokykloje Jūra Briazkūnienė, - šis mano auklėtinis iš klasės draugų ūgiu nedaug išsiskyrė, visada būdavo tvarkingas, pareigingas, punktualus. Užduotis atlikdavo sąžiningai,gaudavo gerus pažymius, šunybių nekrėtė. Sėdėjo paskutiniame suole su geriausiu savo draugu Alvydu Šilu. Abu buvo panašaus būdo: ramūs, lėti, tylūs. Atsakinėti prie lentos kviesdavau perspėjusi, kad pasiruoštų. Jeigu iškart pasakysi, tai kol vienas ir kitas išlips iš suolo, kol ateis... Tuo tarpu fizkultūros pratimus Virgis atlikdavo geriau už bendraklasius, bet jiems vadovauti nemėgo. Norėjo būti stiprus, išsiugdyti daugiau jėgos, sutvirtėti. Man jo mama yra sakiusi, jog turėjo prisipylęs smėlio maišą, laikė jį paslėpęs tarp šieno. Treniruodavosi tą maišą kilnodamas, mėtydamas aukštyn“.
Zenonas Špokauskas, Subačiaus vidurinės mokyklos kūno kultūros mokytojas, pridūrė: „Nors Virgis nebuvo iš vikriųjų ir aikštėje jautėsi šiek tiek suvaržytas, žaidžiant bendraamžius pranokdavo. Labai mėgo krepšinį, matėsi, kad padirbėjus gali išaugti geru krepšininku“.

Į Panevėžį – be garantijų

Išsiugdytas pomėgis krepšiniui antrojo Aleknų sūnaus neapleido ir Panevėžio internatinėje sporto mokykloje. Ją Virgilijus pradėjo lankyti 1985 m. rugsėjo 1 dieną, kai sporto aukštumas buvo pasiekę disko metikas Romas Ubartas ir Kauno „Žalgirio“ krepšinio komanda. Jų pavyzdys daugelį vaikinų įkvėpė kopti į olimpo viršūnę.
Virgilijus yra džiaugęsis, jog turėjo galimybę į minėtą mokyklą įstoti, tėvai jam leido rinktis savo kelią, nes pagal senas kaimo tradicijas su gimdytojais liko vyriausiasis iš vaikų – Ričardas. Ilgametis Subačiaus vidurinės mokyklos fizinio lavinimo mokytojas Antanas Alekna pirmasis pastebėjo, kad iš petingo, aukšto, labai rimto vaikino, turinčio išskirtinai ilgas ir stiprias rankas, gali daug kas išeiti. Į perspektyvų jaunuolį atkreipė dėmesį ir A. Aleknos kolega iš Kupiškio Rimantas Galinis. Todėl 1985-ųjų vasarą, vykstant atrankai į įvardytą Panevėžio sporto mokyklą, jos treneriui Algimantui Mykolaičiui ir buvo pasiūlytas bendraamžius ūgiu jau pralenkęs labai atkaklus kaimo berniokėlis iš Terpeikių Virgilijus Alekna. Pakvietė jį tiktai kandidatu likus vos savaitei iki naujų mokslo metų pradžios. Čia priėmė į lengvosios atletikos grupę be jokių išankstinių garantijų. Niekas netvirtino, kad jam nebus pasiūlyta grįžti namo.

Žaidė keliose komandose

Atvažiavo Panevėžin tobulinti metiko įgūdžių, o pasuko į krepšinio treniruotes, vadovaujamas Raimundo Sargūno. Labiau viliojo šioji sporto šaka. Tačiau reiklus treneris greitai įsitikino, kad V. Alekna krepšininko duonos nevalgys. Bendramoksliams krepšinio aikštelėje nusileisdavo: buvo lėtokas. Po mėnesio iš judraus žaidimo perėjo į ramesnį sportą. Mėtė ietį, stumdė rutulį, o paskiau galutinai apsisprendė imtis disko. Pradžia didelių vilčių neteikė. Išlikti internate padėjo paties Virgilijaus ryžtas, valia. Net vasarą, per atostogas, neišeidavo iš sporto salės ir stadiono. Po poros metų tapo vienu iš čia besimokančiųjų lyderiu, pagerino R. Ubarto disko metimo jaunių rekordą.
Nepamiršo ir pirmosios meilės – krepšinio. Nekart dalyvavo Kupiškio rajono pirmenybėse, net ir tada, kai jau studijavo Vilniaus pedagoginiame universitete (vėliau perėjo į Kauno kūno kultūros akademiją). Atriedėdavo autobusu iš sostinės pažaisti brolio paprašytas. Atstovavo „Noriu“, buvusio „Vienybės“ kolūkio, kuriam priklausė ir Terpeikiai, krepšinio komandoms.
Po tragiškų Sausio 13-osios įvykių 1991 m. Vilniuje, net nepasisakęs tėvams, įstojo į Savanoriškąją krašto apsaugos tarnybą, tapo Vadovybės apsaugos departamento pareigūnu. Čia vėl jo keliai susikirto su krepšiniu. Gynė departamento sportinę garbę. Būdavo, gauna kamuolį dvimetrinio ūgio ir 130 kg svorio vidurio puolėjas V. Alekna baudos aikštelėje ir deda iš viršaus į krepšį. Nuvykus žaisti kur nors į provincijos miestą, varžybų teisėjai prašydavo „Vado“ komandos trenerio Rūtenio Paulausko perduoti Aleknai, kad nedėtų krepšin, nes visame rajone esanti tik viena lenta. Jei sulaužys, nebus kuo pakeisti. Buvo viliojamas į Vilniaus „Statybos“, Plungės „Olimpo“ ekipas.

Pelnė visų pagarbą

Komandos draugai niekada negirdėjo Virgilijaus kalbant pakeltu tonu, nematė užsigavusio, supykusio ar perdėm emocingo. Kokią nors jų pašaipą savo adresu praleisdavo negirdomis. Tuomet ir nūnai vadovaujasi posakiu: „Nesidžiauk radęs, neverk pametęs“. Kuklus, paprastas, nuoširdus išliko iki šiolei, nors jau kelerius metus priklauso geriausių pasaulio disko metikų elitui. Niekada niekam neatsisakys pasirašyti autografo, nepavarys šalin žurnalistų, paprašytas visuomet sutiks kartu su sporto gerbėjais nusifotografuoti. Pasiekęs netgi ir labai svarią pergalę, skambindamas telefonu, tėvams nepuls girtis, pirmiausia pasiteiraus, kokia jų sveikata, kaip sekasi darbuotis.
Apie savo sporto laimėjimus daug nekalba ir atvykęs į tėviškę. Kartu su namiškiais eina dirbti ūkiškų darbų, daugelio jų nuo vaikystės nėra pamiršęs, jei prireiktų, ko gero, sugebėtų pavairuoti ir traktorių.
Puikybė, pasipūtimas, išdidumas – mūsų mūrui, iškiliam vyrui, nelyginant senajam Terpeikių ąžuolui, nuo prigimties svetimi. Virgilijus toks, kurį kiekvienas gerbia ir laiko garbe paspausti jam ranką. Gera žinoti, kad Lietuvoje yra tokių žmonių, prakaitu ir talentu įrodančių, jog galima daug pasiekti, užgrūdinti ir kūną, ir sielą.
Matyt, reikėtų vėl grįžti prie rajono sporto veteranų iškeltos ir, deja, valdžios biurokratų stalčiuose nusėdusios idėjos Kupiškyje įamžinti kilnaus sporto riterio, rajono garbės piliečio daugkartinį triumfą.


Skaityti komentarus (2)

 

Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos
skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
 

 

Vardas:  (nebūtinas)
El. paštas:  (nebūtinas)
Komentarai:

Šį lauką palikite neužpildytą:

 

 Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.

 

Savaitės klausimas

Ar pritariate, kad tėvai būtų skatinami eiti tėvystės atostogų?

 
 
 
 

 

Vardadieniai

GermilÄ—, Jaumantas JaumantÄ—, Katarina, KatrÄ—, Katryna, KotrÄ—, Kotryna, Santautas, SantautÄ—, Sanvyda, Sanvydas, SanvydÄ—, TrynÄ—.

Naujienos: Visos naujienos  |  Aktualijos  |  Gamta ir mes  |  Sveikata  |  Vėrinys  |  Nuomonės  |  KupiÅ¡kio kraÅ¡to kaimų istorijos  |  Rezervuota jaunimui  |  PAMIRÅ TI NEGALIMA PRISIMINTI
KroÅ¡tas brungiausias: KupiÅ¡kėnų kertala
Informacija: Skelbimai  |  Atsiliepimai  |  Redakcija
Ä®kainiai: Prenumerata  |  Reklama
Archyvas: Amatų gijos  |  AukÅ¡taičių kraÅ¡tas  |  Bendruomenė  |  Kamara  |  Iš ESmės  |  PožiÅ«ris  |  Sugrįžimai  |  Ulyčia  |  Amžių sandÅ«roje  |  „Pasikalbosykim“  |  Laiko raÅ¡tas  |  Gyvenimo ratas  |  Savi tarp kupiÅ¡kėnų  |  Å ėlsmas  |  Talalojus  |  Pasikalbosykim  |  MÅ«sų Å¾monas  |  Likimai  |  Horizontai  |  Propagandos anatomija  |  Pabėgėliai  |  PilietiÅ¡kumas  |  Kas mus saugo?

Jūs esate

9 087 889

šios svetainės lankytojas


Šiame puslapyje pateiktą medžiagą kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Kupiškėnų mintys“ sutikimą.

 

UAB „Kupiškėnų mintys“, Gedimino g. 34, 40130 Kupiškis

Tel.: (8 459) 3 54 74, tel./fax.: (8 459) 5 48 89.

Elektroninis paštas: [email protected]