Tradiciniai lietuvių liaudies audiniai - juostos - iki Å¡ių dienų iÅ¡laikÄ™ savo funkcijas, taÄiau DidžprÅ«džių kaimo gyventoja Savera AgnÄ— PaÅ¡tukienÄ— bene vienintelÄ— moteris mÅ«sų rajone, įkvepianti Å¡iam amatui gyvybÄ™, neleidžianti jam nugrimzti į užmarÅ¡tį. Savera AgnÄ— juostas audžia jau 15 metų. AkuÅ¡erÄ—s specialybÄ™ turinti moteris Å¡io amato iÅ¡moko Panevėžyje pas tautodailininkÄ… VaclovÄ… KulÅ¡inskÄ…, dÄ—l sveikatos sutrikimų nebegalÄ—dama dirbti pagal specialybÄ™. Juostų audimo subtilybes S. A. PaÅ¡tukienÄ— teigÄ— perpratusi greitai, taÄiau pradÄ—jus dirbti savarankiÅ¡kai, iÅ¡kildavo klausimų, kuriuos iÅ¡sprÄ™sdavo su meistru konsultuodamasi telefonu. Itin Å¡iltai apie savo mokytojÄ… atsiliepianti audÄ—ja ir dabar sako su juo palaikanti ryšį.
Iš meistro įsigytomis, jo gamintomis ketveriomis unikaliomis staklėmis, kurios užima visą antrojo namo aukšto kambarį, ji išaudė galybę įvairiausių juostų – daugybės raštų rūšių, su nemažai vardų sveikinimų jubiliejaus datų. Nors madinga į juostą įausti raides, sveikinimus, pasak S. A. Paštukienės, – tai juostos sudarkymas. „Negi žmonės kalbėt nebemoka, kad juostoje reikia rašyti“, - stebėjosi audėja. Ausdama vardinę juostą Savera Agnė teigė labai išsikraunanti, į darbą įdedanti daug energijos – tai pajuntanti ir jos šeima.
DidžprÅ«dietÄ—s austomis juostomis prekiauja nemažai tautodailÄ—s parduotuvių įvairiuose Lietuvos miestuose – ne tik KupiÅ¡kyje, bet ir Biržuose, Pasvalyje, Kaune, Vilniuje, Utenoje... TaÄiau yra vietovių, kuriose jos arba nepaklausios, arba Å¡i rinka jau užpildyta.
Nors didysis audimas prasideda žiemÄ…, baigiantis rudeniui, taÄiau Saveros AgnÄ—s staklÄ—s visada apmestos. Jose tiesiasi ne tik tradicinÄ—s juostos, bet ir siauros, trumpos juostutÄ—s, moteris sulaukia užsakymų ir gedulo juostoms. Dabar Savera planuoja pradÄ—ti austi ir rankÅ¡luosÄius. „StaklÄ—s, kainuojanÄios apie 3 tÅ«kst. litų, pusiau automatinÄ—s, nebÄ—ra pakojų, dirbi tik su muÅ¡tuvu, be Å¡audyklÄ—s, su viena Å¡eiva – darbuojasi tik rankos. KiekvienÄ… eilutÄ™ kuria atskira kartotekos kortelė“, - pasakojo audÄ—ja, kurios kambario sienos nukabintos popierinių kortelių juostomis. Joms gaminti naudojamas kartonas, skirtas varikliams pervynioti. KortelÄ—se specialioje geležinÄ—je lentutÄ—je paÄios S. A. PaÅ¡tukienÄ—s iÅ¡kaltos skylutÄ—s, kurios atitinka raÅ¡to languotame popieriuje užtuÅ¡uotÄ… langelį. Dideliam, sudÄ—tingam raÅ¡tui sukurti kartotekos gaminimas kartais užtrunka ir savaitÄ™. Juostai austi naudojamos dvi ant staklių mechanizmo kabinamos kartotekos: viena, trumpesnÄ—, kuria pakraÅ¡Äių raÅ¡tÄ…, kita, didesnÄ—, – centrinį raÅ¡tÄ…. Jei, pvz., į juostÄ… reikia įausti Jono vardÄ…, audÄ—jai tenka „žaisti“ su kartotekomis.
Vienai juostai išausti Saverai Agnei reikia 2 valandų - darbą kiek pristabdo skaudanti ranka. Daugiausia laiko užima bene sudėtingiausia veikla – metimas (audėja suka galvą, kokius siūlus komponuoti kairėje, kokius – dešinėje), velenų susisukimas, įrietimas (apatinis velenas didesnis – jame dominuoja balta spalva. Antras velenas ant minėto balto pagrindo guldo daugybę įvairiaspalvių siūlų, kurių kiekvienas turi tikslią savo vietą). „Kol viską susitvarkau – pusė savaitės praeina. Dirbdama su vienu metimu, mintyse jau gyvenu kitame – galvoju apie spalvų derinius, kompoziciją ir pan.“, - sakė audėja. Iš vieno metimo ji išaudžia apie 150 juostų. Jų gamybai S. A. Paštukienė naudoja baltus medvilninius ir spalvotus akrilano siūlus. Su audimu susijęs ir audėjos dažniausiai vartojamas palinkėjimas - tegu tavo gyvenimas būna kaip siūlo gija – tiesus, neatsišerpetojęs.
Saveros AgnÄ—s juostose ypaÄ ryÅ¡kiai atsiskleidžia spalvinis lietuvių tautos skonis. Pati didžprÅ«dietÄ— sako esanti internacionalistÄ— - nesilaiko regionų spalvų principų. Kiekvienas metimas skirtingas. „KeiÄiu raÅ¡tÄ…, siÅ«lų derinį, jog nebÅ«tų nuobodu dirbti“, - teigÄ— audÄ—ja. Jos juostose galima įskaityti ir numanomas raÅ¡tų elementų simbolines prasmes. Å tai KupiÅ¡kio juostelÄ—s akcentai – lino žiedai ir vandens simboliai. Formuodama vaizdÄ…, minÄių audÄ—ja semiasi iÅ¡ struktÅ«rinių lietuvių liaudies rinktinių raÅ¡tų elementų ir tuo paÄiu ieÅ¡ko savo kÅ«rybos braižo. Baltame medvilniniame juostų dugne gula įvairių atspalvių raudonos, žalios, mÄ—lynos, geltonos ir net violetinÄ—s spalvos gausÅ«s geometrinių ir stilizuotų augalinių, gyvÅ«ninių motyvų raÅ¡tai. Juostų galus puoÅ¡ia įvairiaspalviai siÅ«lų kuteliai.
DidžprÅ«dietÄ— buvo gavusi pasiÅ«lymÄ… juostų audimÄ… demonstruoti per mugÄ™ miesto aikÅ¡tÄ—je, taÄiau dÄ—l staklių jautrumo Å¡ios minties ji atsisakÄ—. AudÄ—ja pabrėžia, jog darbui reikia ne tik iÅ¡manymo, bet ir fizinÄ—s jÄ—gos, ypaÄ jei staklÄ—s pareikalauja remonto. Smulkesnius gedimus ji susitvarko pati, rimtesniems kvieÄiasi meistrÄ….
S. A. PaÅ¡tukienÄ—s nuomone, juostų audimo srityje gali reikÅ¡tis visi. „Labai noriu, kad kas perimtų mano patirtį. Buvau siÅ«liusi kurti jaunimo bÅ«relį KupiÅ¡kio technologijos ir verslo mokykloje, taÄiau norinÄiųjų pasimokyti Å¡io amato neatsirado. LiÅ«dna, jog po manÄ™s galbÅ«t niekas nebeaus. Pasigendu pagarbos tokiems dalykams. AnksÄiau, kad ir tarybų metais, gyvavo tradicija sveÄius perjuosti juostomis. Dabar to nebÄ—ra. Amatas nyksta“, - apgailestavo audÄ—ja.
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.