Kupiškėnų mintys

2024 m. lapkričio 25 d., pirmadienis

Reklama   |   Prenumerata   |   Naujienos   |   Archyvas

 

 Ieškoti

Kroštas brungiausias
Informacija
Įkainiai
 

Vėrinys

GYVAS PO MIRTIES BAUSMÄ—S

Sonata MOGYLAITÄ–

2006−07−29

Komentarai0    Paruošti spausdinimui      Nusiųsk šio straipsnio nuorodą draugui

Kasmet rugpjūčio 15-oji Alizavoje didelė šventė – Šv. Marijos atlaidai. Šiemet, po Šv. Marijos atlaidų visuomenei bus pristatytas ir pakrikštytas Juozo Jankausko paminklas Lietuvos tremtiniams ir partizanams atminti 1940-1990 m. Nors J. Jankauskas jau perkopė per devintą dešimtį, tačiau turi dar jėgų įamžinti, pagerbti Lietuvos partizanų-tremtinių atminimą, pastatydamas savo lėšomis jiems paminklą. J. Jankauskas II-ojo psaulinio karo metu gynė Lietuvą nuo priešų. Po karo ne kartą rašė Lietuvos Prezidentui, Premjerui: pateikė savo pasiūlimus, kaip reikėtų pertvarkyti, gerinti krašto apsaugą, teisėtvarką.
Iš aukščiau daugiau svieto matyti
J. Jankauskas gimė 1914 m. Biržų apskrityje, netoli Alizavos, Grincagalės kaime, kurio, deja, jau nebėra, o apie jo egzistavimą primena buvusiųjų kaimo gyventojų kapinaitės. Ten palaidoti ir Juozo tėvai Beata ir Kostas Jankauskai. „Dabar gyvenu Vilniuje, tačiau atvažiuoju aptvarkyti savo tėvų kapų, pabuvoti Alizavoje“, - sakė buvęs dimitrijos pulkininkas leitenantas. Šeimoje buvo keturi vaikai: Stasė, Jonas, Pranas, o Juozas vyriausias. Tėvai buvo vidutiniai ūkininkai: turėjo apie 14 ha žemės. Tada laikai buvo neramūs: 1914 m. Juozo tėtį K. Jankauską iškvietė į I-ąjį Pasaulinį karą. Kai po kelerių metų K. Jankauskas grįžo iš karo, Juozas jo nepažino. Nenuostabu, juk tada Juozui tebuvo 6 metai. Net ir matydamas, kaip karas nualino jo tėtį ir Lietuvą, sūnus, sulaukęs 19 m. stojo į Lietuvos kariuomenę savanoriu, nors tada vaikinus į kariuomenę kviesdavo 21 metų. J. Jankauskui nuo pat mažų dienų patiko skaityti knygas, domėjosi Lietuvos istorija, lėktuvais. Tada paklaustas, kodėl nori mokytis karo lakūnų mokykloje, štabo karininkui atsakė, jog iš aukščiau daugiau matyti svieto.
Pavojingose pareigose
Kauno karo komendantūra, įvertinusi jo asmens davinius, pasiuntė į Generalinį štabą, kur Juozui buvo pasiūlyta stoti į specialią žvalgybos – kontražvalgybos mokyklą. "Neturėjau kito pasirinkimo, kaip tik sutikti", - prisiminė buvęs žvalgas. Praėjęs mokyklos kursą ir atlikęs stažuotę visuose kariniuose daliniuose, 1936 m. rudenį savanoris buvo įdarbintas Lietuvos Respublikos užslaptintame ypatingajame skyriuje žvalgo – kontražvalogybininko pareigoms. Jose dirbo iki sovietinės okupacijos.
Žvalgo – kontražvalgybininko atsakomybė buvo didelė. „Mūsų pavardės buvo užslaptintos, nes sugauti šnipai, sužinoję mūsų tikrąsias pavardes, galėjo bandyti atkeršyti ne tik man, bet ir visai mano šeimai. Aš dirbau, kad būtų išsaugotas Lietuvos valstybingumas“, - pasakojo pašnekovas.
Atsidavęs Lietuvai visa širdimi
1940 m. mirus tėvui, J. Jankskas šiek tiek ūkininkavo, bet negalėjo būti nuošalyje ir pasyviai stebėti įvykius Lietuvoje, tad 1941 m. surinko alizaviečių vyrus į Alizavos miestelį ir iškėlė Lietuvos valstybės vėliavą. Tai buvo iššukis, pasipriešinimas. Susirinkusiems buvo pasiūlita isirinkti vadą – vienbalsiai juo buvo išrinktas J. Jankauskas. Būrys saugojo parduotuves, civilius gyventojus nuo atsiradusių vagių, plėšikų.
Vokiečių okupacijos metu Lietuvos karininkų pogrindis įsakė Juozui atlikti itin svarbų darbą vokiečių politinės policijos (SD) štabe Kaune kitose žinybose. Be to, buvo pavesta organizuoti pogrindinę veiklą dėl jaunų vyrų apsaugos, kad nepatektų į vokiečių kariuomenę.
Nuteistas sušaudyti
„1944 m. rudenį vaduodamas savo brolį, areštuotą kaip įkaitą už mane, patekau į sovietinės karinės lauko žvalgybos nelaisvę. Po 7 mėnesių tardymo ir žiauraus kankinimo buvau nuteistas sušaudyti. Lukiškų kalėjime kalinių evakuacijos metu atsitiktinumo dėka likau nesušaudytas ir išvežtas kartu su kitais kaliniais į lagerį, kur to paties lygio teismas mirties bausmę pakeitė man pakeitė 20 metų katorga. Turbūt manė, kad vis tiek ten neišgyvensiu“, - skaudžius praeities įvykius prisiminė buvęs žvalgas – kontražvalgas. "Dėl Lietuvos galėjau ir gyvybę paaukoti", - prasitarė J. Jankauskas. Daugelis vyrų neatlaikė sunkių gyvenimo sąlygų. Džeskazgano vario kasyklose, kuriose nuteistasis atliko bausmę, po 6 mėnesių iš 11 000 atvežtųjų teliko tik 800 gyvų.
Grįžimas į laisvę ir žmonos „nusikaltimo“ išpirkimas
1957 m. J. Jankauskas grįžo iš bausmės atlikimo vietos į savo šeimą Kupiškio mieste, kur gyveno ir dirbo su savo žmona gydytoja, chirurgė, akušerė Sofija Balčikonytė-Jankauskienė, tačiau jo sveikata jau buvo bloga.
1964 m. pabaigoje Juozas buvo pakviestas į Vilniaus respublikinį saugumo komitetą vyriausiojo tardytojo. Ten jam pasakė, jog turįs išpirkti savo žmonos Sofijos padarytą nusikaltiną prieš sovietinę vyriausybę, nes ji yra slaptai operavusi ir gydžiusi vadinamuosius miško banditus – partizanus. „Tardytojas man pasiūlė priimti tarnybinį postą - tarnauti saugumo sistemai su majoro laipsniu. Aš atsakiau, kad negaliu sutikti ir pasilieku prie savųjų, savo tautos. Man buvo grasinta“, - kalbėjo pašnekovas.
1965 m. persikėlėme į Vilnių. J. Jankausko žmona susirgo apendicitu, buvo nuvežta Į Antakalnio ligoninę. Sofijos neoperavo. Kitą dieną ji mirė. „1990 m. man atėjus dirbti į Krašto apsaugos departamentą, buvę KGB darbuotojai pasakė, kad mano žmona buvo priversta prie mirties sąmoningai ir kad aš visą laiką buvau sekamas“, - atviravo J. Jankauskas.
Palikimas
J. Jankauskas yra apdovanotas Sausio 13-osios atminimo medaliu ir Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių medaliu už nuopelnus ir asmeninį indėlį kuriant ir stiprinant krašto apsaugos sistemą bei jos kovinę parengtį.
1988 m. rugpjūčio 4 dieną buvęs politinis kalinys J. Jankauskas savo sumanymu ir lėšomis sukūrė 5 m kryžių iš šviesiųjų metalų ir pastatė Katedros koplyčioje, kad susipažintų visuomenė ir jis būtų pašventintas. Prie kryžaius buvo pritvirtinta paminklinė lenta su užrašu: “Kristau karaliau, apsaugok lietuvių tautą ir jos žemelę nuo pražūties. Likę gyvi tremtiniai ir kiti tautiečiai. ” Visuomenė vežė kryžių per visą Lietuvą į Kryžių kalną. Ten jį pasitiko tūkstantinė žmonių minia. Šalia kryžiaus yra stiebas ir kabo tautinė vėliava.
Pašnekovas tikisi, kad ir Alizavoje stvėsianti skulptūra susilauks žmonių susidomėjimo, primins narsius vyrus, kovojusius dėl Lietuvos nepriklausomybės. „Aš laikau savo pareiga pastatyti paminklą Lietuvos tremtiniams – partizanams atminti. Ši idėja man kilo prieš dvejus metus, kuomet atsirado daugiau laiko ir finansinės galimybės“, - sakė Juozas. J. Jankausko anūkas Ramūnas Krypauskas yra baigęs Kauno meno akademiją skulptoriaus-dailininko specialybė, tad Ramūnas padeda savo seneliui įgyvendinti sumanymą, pastatyti paminklą Alizavoje. Ant postamento stovės Kristus, laiminantis žmoniją. Kodėl būtent Kristus? „Nes per visą savo gyvenimą esu matęs daug skausmo, kančios. Dievo sūnus – Kristus prisiima žmogaus nuodėmes, kančias, kad jos neliktų žmonių gyvenime“, - aiškino J. Jankauskas.
Postamenatas, ant kurio stovės skulptūra, yra iš pilko granite, o skulptūra ir Kristaus rankoje esantis kryžius yra atlieti iš šviesių tonų dirbtinio akmens. Skulptūros, kartu su postamentu aukštis - 4 metrai. “Aš viską darau ne dėl savęs, bet dėl tautos. Man nereikia garbės. Niekur kitur negalėčiau įsivaizduoti savos skulptūros, tik Alizavoje. Ten mano gimtinė. Visada prisiminsiu, ką man teko patirti gyvenime, bet nesigailiu dėl nieko. Kovojau už Lietuvą”, - baigdamas sakė pašnekovas.


Skaityti komentarus (0)

 

Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos
skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
 

 

Vardas:  (nebūtinas)
El. paštas:  (nebūtinas)
Komentarai:

Šį lauką palikite neužpildytą:

 

 Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.

 

Savaitės klausimas

Ar pritariate, kad tėvai būtų skatinami eiti tėvystės atostogų?

 
 
 
 

 

Vardadieniai

GermilÄ—, Jaumantas JaumantÄ—, Katarina, KatrÄ—, Katryna, KotrÄ—, Kotryna, Santautas, SantautÄ—, Sanvyda, Sanvydas, SanvydÄ—, TrynÄ—.

Naujienos: Visos naujienos  |  Aktualijos  |  Gamta ir mes  |  Sveikata  |  Vėrinys  |  Nuomonės  |  KupiÅ¡kio kraÅ¡to kaimų istorijos  |  Rezervuota jaunimui  |  PAMIRÅ TI NEGALIMA PRISIMINTI
KroÅ¡tas brungiausias: KupiÅ¡kėnų kertala
Informacija: Skelbimai  |  Atsiliepimai  |  Redakcija
Ä®kainiai: Prenumerata  |  Reklama
Archyvas: Amatų gijos  |  AukÅ¡taičių kraÅ¡tas  |  Bendruomenė  |  Kamara  |  Iš ESmės  |  PožiÅ«ris  |  Sugrįžimai  |  Ulyčia  |  Amžių sandÅ«roje  |  „Pasikalbosykim“  |  Laiko raÅ¡tas  |  Gyvenimo ratas  |  Savi tarp kupiÅ¡kėnų  |  Å ėlsmas  |  Talalojus  |  Pasikalbosykim  |  MÅ«sų Å¾monas  |  Likimai  |  Horizontai  |  Propagandos anatomija  |  Pabėgėliai  |  PilietiÅ¡kumas  |  Kas mus saugo?

Jūs esate

9 087 588

šios svetainės lankytojas


Šiame puslapyje pateiktą medžiagą kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Kupiškėnų mintys“ sutikimą.

 

UAB „Kupiškėnų mintys“, Gedimino g. 34, 40130 Kupiškis

Tel.: (8 459) 3 54 74, tel./fax.: (8 459) 5 48 89.

Elektroninis paštas: [email protected]