Emigrantas. Taip save su karÄia Å¡ypsena vadina daugelis iÅ¡vykusių į kitas Å¡alis geresnio gyvenimo ieÅ¡koti mÅ«sų Å¡alies žmonių. ÄŒia, Lietuvoje, lieka jų laukti artimieji, vaikai.
Nelengva ir ten nukeliavusiems, ir Äia likusiems - kankina ilgesys. Kaip sunku, kai nÄ—ra Å¡alia artimo žmogaus, puikiai žinojo subatÄ—nÄ—s Lijana ir Inga RamanauskaitÄ—s. MergaitÄ—s labai laukdavo žinių iÅ¡ savo tÄ—velio, kuris buvo iÅ¡vykÄ™s padirbÄ—ti į JungtinÄ™ KaralystÄ™.
Kai Å¡iais metais pavasarį SubaÄiaus gimnazijoje Lijana baigÄ— penktÄ…, o Inga Å¡eÅ¡tÄ… klasÄ™, buvo nutarta, kad mergaitÄ—s vyks kartu su savo tÄ—Äiu.
Įkurtuvės
Ingos ir Lijanos tÄ—velis dirba gražiame ir jaukiame pietryÄių Anglijos mieste, esanÄiame 60 km nuo Londono, Oksforde. Å iame, 154 tÅ«kst. gyventojų turinÄiame mieste, gerai žinomame visame pasaulyje, neretai vadinamame mokslo centru, gausu ir istorinÄ—s, ir modernios architektÅ«ros pastatų.
"Nuvykusios pas tÄ—velį, žinojome, kad teks lankyti anglų mokyklÄ…, taÄiau prieÅ¡ tai laukÄ— susitikimas su mokytoja, kuri turÄ—jo sprÄ™sti, ar reikÄ—s lankyti parengiamuosius kursus, - pasakojo pirmuosius įsikÅ«rimo žingsnius Oksforde Lijana. - Abi su sese visÄ… vasarÄ… iÅ¡ rankų nepaleidome anglų kalbos žodynÄ—lio, nes norÄ—josi tapti tikromis mokinÄ—mis, o ne lankyti parengiamuosius kursus".
Mergaitėms pasisekė. Jų anglų kalbos žinios buvo geros, todėl parengiamųjų kursų nereikėjo, ir dar abi "peršoko" per vieną klasę aukštyn. Dabar Lijana mokosi septintoje, o Inga aštuntoje klasėje.
Apie mokyklÄ… ir mokslus
JungtinÄ—je KaralystÄ—je Å¡vietimo sistema gerokai skiriasi nuo mÅ«siÅ¡kÄ—s, todÄ—l mergaitÄ—ms kiekviena diena atneÅ¡davo daugybÄ™ naujovių ir netikÄ—tumų. ÄŒia mokslo metai prasideda rugsÄ—jo 5 dienÄ… ir tÄ™siasi iki liepos 15-osios. Mokiniai kiekvienÄ… mÄ—nesį turi po savaitÄ™ atostogų. Pamokos prasideda 9 valandÄ…, o baigiasi 15 val. Visi mokiniai, nepriklausomai nuo klasÄ—s, per dienÄ… turi tik 5 pamokas. Pasak mergaiÄių, nors viena pamoka trunka valandÄ…, laikas prabÄ—ga labai greitai. Dvi pertraukos bÅ«na po 5 minutes, o dvi - po 35 min. Per ilgÄ…sias pertraukas mokiniai renkasi parke prie mokyklos, kur ant pievelÄ—s vieni pietauja, kiti - Å¡nekuÄiuojasi su draugais. Tie, kurie nenori maisto neÅ¡tis į mokyklÄ…, jo gali už specialius talonus nusipirkti mokyklos kavinÄ—je. "Kiekvienas gauname daugkartinio papildymo talonus, už kuriuos galime nusipirkti valgio", - sakÄ— paÅ¡nekovÄ—.
MergaitÄ—ms iÅ¡ pradžių buvo neįprasta viskas - klasÄ—je pamokos metu dirba 2-3 mokytojo padÄ—jÄ—jai ir mokytojas. Ten niekada neiÅ¡girsi mokytojo kvietimo ateiti prie lentos, nors ji ir yra. Mokytojas užduotis raÅ¡o savo kompiuteriu, o jos matomos lentoje - tokia ten lentos paskirtis. Jeigu kas nors neaiÅ¡ku, visada į pagalbÄ… ateina mokytojo padÄ—jÄ—jai, kurie paaiÅ¡kina. Jeigu kitatauÄiams sunku dar surasti tinkamų angliÅ¡kų žodžių, kartu su padÄ—jÄ—ju ieÅ¡ko atitikmenų. ÄŒia nÄ—ra ir pažymių knygelių, taÄiau po trijų mÄ—nesių tÄ—vai gauna vaikų mokymosi apraÅ¡us.
Į mokyklą su didele ir sunkia kuprine taip pat nereikia eiti, nes mokinio krepšyje yra tik pamokų tvarkaraštis, namų darbų knygelė ir parkeris su pieštuku. Knygos ir sąsiuviniai lieka mokykloje. Patogu tai, kad mokytojo užduotus namų darbus galima atlikti bibliotekoje.
AtvykÄ—lÄ—ms iÅ¡ Lietuvos sunku buvo priprasti ir prie pamokų tvarkaraÅ¡Äio. "Ten yra A ir B tvarkaraÅ¡tis - vienÄ… savaitÄ™ pamokos vyksta pagal A, o kitÄ… - pagal B tvarkaraÅ¡tį. Ä®domu tai, kad nÄ—ra "savos" klasÄ—s, nes į kiekvienÄ… pamokÄ… ateina vis kiti vaikai - mokymÄ… stengiamasi pritaikyti prie mokinio gebÄ—jimų. Teko gerokai pasijaudinti, kol pradÄ—jau orientuotis, kur ir kokio dalyko vyksta pamoka, nes sÄ…voka "suolo draugas" Äia netiko", - sakÄ— Lijana.
Mokykla, kurioje mergaitÄ—s pradÄ—jo mokytis, labai didelÄ—, nors Äia mokosi vaikai tik nuo septintos klasÄ—s.
"Iš viso yra septyni pastatai - du trijų aukštų, du dviejų ir trys vieno aukšto. Vienam mokomajam dalykui skirta po vieną aukštą, todėl vietos tikrai yra pakankamai.
Glaudus ryšys tarp mokyklos ir tėvų
"Ir ten yra visokių mokinių. MÄ—gsta ir patriukÅ¡mauti, ir pieÅ¡tukais pasimÄ—tyti, taÄiau mokytojo visi, be iÅ¡imties, klauso. Neteko girdÄ—ti ir taip smarkiai besikeikianÄių kaip Lietuvoje, - kalbÄ—jo paÅ¡nekovÄ— apie mokinius. - BÄ—ganÄių iÅ¡ pamokų ar Å¡iaip sau nelankanÄių mokyklos nÄ—ra. Jeigu dÄ—l kokios nors priežasties mokinys negali dalyvauti pamokose, tÄ—vai turi raÅ¡yti praÅ¡ymÄ… direktoriui, kuris sprendžia, kÄ… daryti. Žinoma, dauguma tÄ—vų praÅ¡ymų yra patenkinami".
Pasak Lijanos, tėvų susirinkimuose tėvai dalyvauja šimtu procentų - kaip sekasi mokiniui, turi rūpėti ne tik mokytojui, bet ir jiems.
Nors Äia mokosi ir anglai, ir atvykÄ—liai iÅ¡ kitur, nesutarimų nÄ—ra. Pasipuikuoti apdarais taip pat nÄ—ra galimybÄ—s. Yra mokyklinÄ— uniforma - juodi batai, juodos kelnÄ—s, balti marÅ¡kinukai ir tamsiai mÄ—lynas Å¡varkelis su mokyklos emblema. Net kÅ«no kultÅ«ros pamokoms yra privalomi marÅ¡kinÄ—liai su mokyklos emblema.
Draugiškesni - tamsiaodžiai
Visada sunku naujoje aplinkoje, todÄ—l svarbus kiekvienas naujo draugo patarimas, padrÄ…sinimas. Deja, nors toje paÄioje mokykloje mokosi ir daugiau lietuvių vaikų, jie savo tautietÄ—ms nepasirodÄ— labai draugiÅ¡ki. "Lietuviukai pasipÅ«tÄ™, arogantiÅ¡ki. Jie labai "maivÄ—si", kad moka anglų kalbÄ… ir iÅ¡ tolo stebÄ—jo, kaip mums seksis. O tie, kurie atvyko tik Å¡iais metais, bet turÄ—jo lankyti parengiamuosius kursus, kažkodÄ—l pyko ant mÅ«sų. Matyt, pavydÄ—jo, - pasakojo apie naujuosius draugus Lijana. - PastebÄ—jau, kad tamsiaodžiai draugiÅ¡kesni. Jie iÅ¡ karto prieina, kalbina, siÅ«losi padÄ—ti, paaiÅ¡kina, jeigu ko nežinai, o baltaodžiai neskuba užmegzti pažinties - jie stebi iÅ¡ toliau, ir tik vÄ—liau pradeda bendrauti su naujokais".
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.