Kupiškėnų mintys

2024 m. lapkričio 25 d., pirmadienis

Reklama   |   Prenumerata   |   Naujienos   |   Archyvas

 

 Ieškoti

Kroštas brungiausias
Informacija
Įkainiai
 

Vėrinys

APIE DRAUGUS, MATEMATIKÄ… IR ALIASKÄ…

Vilija Morkūnaitė

2006−01−28

Komentarai0    Paruošti spausdinimui      Nusiųsk šio straipsnio nuorodą draugui

Pokalbis su Nerijumi Uldukiu.
Kiek jau metų, Nerijau, praėjo kai baigei „gimtąją“ mokyklą?
AÅ¡ dabar ketvirtame kurse, tai keturi metai, ko gero.
Ar gali visiems viešai prisipažinti, ką veiki: kur mokaisi, kokius mokslus „kremti“ ir kuo „patapsi“ kai visa tai baigsi?
Šiuo metu esu Klaipėdos universiteto menų fakulteto režisūros katedros studentas. Mano specialybė – renginių režisūra, vadinasi, kai kitais metais mokslus baigsiu būsiu diplomuotas renginių režisierius.
Iš turimos mokslų ir gyvenimo patirties kaip galėtum pasakyti – pataikei į dešimtuką, tai tavo vieta ar jautiesi apsirikęs?
Manau, kad pataikiau. Nors pačioje pradžioje, aišku, visaip galvojau. Bet dabar, kai išeinu ir į „platesnius vandenis“ ( drauge su draugais darome įvairiausius vakarėlius firmoms), galvoju, kad pataikiau. Supratau, kad iš to, ko mokiausi, galima ir užsidirbti ir „kaifą“ pajusti.
Tai tavo specialybÄ— gana perspektyvi?
Taip. Jeigu man nepavyks didelio meno daryti, tai žinau, kad rasiu savo vietą kitur. Juk dabar turtingi žmonės nebenori švęsti gimtadienių, Kalėdų, Naujųjų metų ar kitų progų paprastai – susėsti prie stalo, valgyti ir gerti. Visi nori atrakcijų, įvairiausių pramogų, tai aš manau, kad ateityje poreikis tokiems specialistams kaip aš tik didės.
Ar įsivaizduoji save dirbantį provincijoje?
Na...Kupiškyje aš norėčiau pasilikti vien dėl to, kad čia gyvena mano tėvai ir čia mano gimtinė, bet Kupiškyje aš nematau perspektyvų. Čia aš neuždirbčiau tiek, kiek didžiuosiuose miestuose, tai ir neplanuoju sugrįžti. Na, nebent senatvėje. Jaunam žmogui Kupiškyje nėra ką veikti, trūksta pramogų, galų gale, trūksta ir draugų, kuriuos pažinojau, nes visi išsivažinėję. Klaipėdoje visai kitaip: turiu būrį bičiulių, su kuriais drauge dirbame, tad būtų gaila viską mesti ir išvažiuoti kitur. Žinoma, kai esu ten, labai pasiilgstu Kupiškio, bet pabūnu čia pora dienų ir jau norisi važiuoti atgal.
Supratau, Nerijau, kad ir Klaipėda ir jos universitetas jau tapo tavo antraisiais namais. Kokius uostamiesčio universiteto privalumus išskirtum?
Net nežinau. Man didžiausias privalumas buvo, kad matematikos nėra mano specialybėj. O šiaip.....
Na, jeigu žmogų traukia visokie menai, tai tikrai čia yra ką pasirinkti ir ką veikti. Turime puikų, naujai suremontuotą mokomąjį teatrą. Jame vyksta daug studentiškų renginių. Bet – jei man dabar reikėtų rinktis, kur stoti, tai gal ir nebestočiau čia, nes po viso to, ką jau patyriau praktikoje, supratau, kad paprasčiausiai būtų gaila laiko. Gal ir negražiai dabar pasakysiu, bet kai kurių dalykų mokymas yra pasenęs, į paskaitas eiti net neverta. Žinoma, visada reikia mokėti atsirinkti ir imti tai, kas yra duodama gero.
Ar Klaipėdos studentai kaip nors reagavo į Vilniaus studentų inicijuotą protestą dėl mokymo kokybės ir kitų studentiškų problemų?
Iš esmės iškeltom problemom pritariu, bet dėl tų streikų, ......tai esu šiek tiek pasyvokas. Aš manau, kad norint pagerinti mokymo kokybę, reikia siekti, kad į aukštąsias mokyklas ateitų daugiau jaunų, kvalifikuotų dėstytojų. Bet čia iškyla kita problema – niekas nenori aukštojoje mokykloje dirbti, nes darbas labai menkai apmokamas.
Kokie santykiai tarp dėstytojų ir studentų? Pamenu mano laikais jie buvo labai demokratiški, Klaipėda išsiskirdavo iš viso aukštųjų mokyklų spektro. Pavyzdžiui, valgykloje nebuvo ryškaus atskyrimo, kur dėstytojų valgymo zona ( stalai su staltiesėm) ir kur studentų
( savaime aišku, stalai be staltiesių). Dėstytojai ir studentai drauge parūkydavo tualete, tame pačiame bendrabutyje gyveno ir pan. O kaip dabar?

Santykiai geri, nes dėstytojai kaip žmonės yra tikrai šaunūs, bet ne kaip dėstytojai. Mano specialybės visų kursų studentai esam tiesiog kaip sesės ir broliai, vieni kitus pažįstam ir artimai bendraujam. Kitose specialybėse gal santykiai ir šaltesni, nes studentų ten žymiai daugiau.
Gerai, Nerijau, metam šonan visus mokslus ir prisiminkim malonesnius momentus – ogi tavo didžiąsias vasaros atostogas. Kur buvai ir kaip ten patekai?
Pirmiausia – vasarą aš visai neatostogavau, o labai smarkiai dirbau. Veikia tokios studentų darbo programos „Work and travel“. Būdamas antrame, trečiame kurse studentas gali jose dalyvauti: sumokėti nemažus pinigus ir išvažiuoti į Jungtines Amerikos Valstijas. Ką aš ir padariau. Taip atsidūriau Aliaskoje, kur labai smarkiai dirbau. Šiose darbo programose gali dalyvauti visi dieninio skyriaus studentai. Kaip jau minėjau – reikia sumokėti tam tikrą sumą pinigų, mokėti anglų kalbą ir turėti motyvaciją sugrįžti į Lietuvą. Popierizmo, tiesa, yra labai daug. Reikia pildyti galybę visokių formų, pateikti savo gyvenimo aprašymą ir pan.
Galų gale visas kliūtis įveikei irt atsiradai Aliaskoje. Kur ir ką dirbai?
Dirbau didžiausiame Aliaskos mieste Anchoridže, garsiame visam pasaulyje „Hiltono“ viešbutyje kambarių tvarkymo tarnyboje. Su manimi dirbo dar trys lietuviai ir kiti studentai iš Rusijos, Čekijos, Slovakijos, Bulgarijos. Visi jie atvyko tokiu pat būdu kaip aš.
Papasakok šiek tiek apie patį miestą.
Anchoridžas nėra labai didelis miestas, gal toks kaip Klaipėda, bet jo išsidėstymas labai keistas. Yra taip vadinamas senamiestis, kuriam gal koks 50 metų, miesto centras, o toliau plyti privačių namų kvartalai. Nėra tokių daugiabučių kaip pas mus. Iš visų pusių matosi kalnai, didžiuliai vandens masyvai. Mačiau galybę įvairiausių paukščių, netgi baltąjį erelį. Pagavau lašišą. Pirmą kartą gyvenime.
Lašišų žvejyba mokamas malonumas ar tereikia turėti meškerę ir gali žvejoti, kur nori?
Yra simbolinis mokestis. Leidimas žvejoti dviem dienom kainuoja tik 10 dolerių. Na, o daugiau – tereikia turėti meškerę, guminius batus, įsibrendi į upę ir žvejoji.
Ar žvejyba ten populiari pramoga?
Labai. Privažiuoja labai daug turistų. Būna taip, kad upėje nėra vietos, kur atsistot, o meškerės kas antru užmetimu susipina.
Ar turėjai galimybę pakeliauti po miesto apylinkes plačiau?
Žinoma, galimybė buvo, bet čia jau reikėjo spręsti, ko labiau nori – keliauti ar užsidirbti. Teko dalyvauti viename kruize. Plaukdamas laivu, mačiau banginius, jūrų liūtus, besiilsinčius ant uolų, daugybę paukščių. Aliaskoje labai saugoma gamta. Kas 50 metrų išdėstyti stendai su užrašu „Neteršk Aliaskos“, bet ir patys žmonės elgiasi atitinkamai. Kempinge jokios šiukšlės nerasi. Viskas, ką galima sudeginti, yra sudeginama, o visa kita išsivežama, bet nenumetama čia pat. Visur idealiai švaru. Štai, Lietuvoj išvažiuoji ir matai didžiulius plotus iškirstų miškų, ten – nieko panašaus. Atrodo, kad saugomas kiekvienas medelis.Turistų Aliaskoje labai daug, nes yra visos sąlygos tiek vasaros, tiek žiemos aktyviam poilsiui. Vasarą dauguma žvejoja, kopia į kalnus, žiemą – slidinėja. Turistais labai rūpinamasi. Yra daug gražių apžvalgos aikštelių.
Sugrįžkim prie tavo darbo dienos, kaip ji atrodė?
Aš dirbau dvejuose darbuose. Darbą pradėdavau vienuoliktą vakare – viešbutyje tvarkydavau kambarius iki septintos ryto. Tada turėdavau vieną valandą laisvo laiko. Pasivaikščiodavau po visokias dovanų parduotuvėles, apsižiūrėdavau, ką čia pirksiu ateity, ir nuo aštuonių eidavau į kitą darbą restorane. Čia dirbdavau iki ketvirtos valandos. Vėliau – nuo trečios valandos iki dešimtos miegodavau. Ir taip visą savaitę.
Kokį įspūdį susidarei apie vietinius žmones?
Žmonės žymiai linksmesni, pakilesnės nuotaikos. Gatvėje visi sveikinasi, šypsosi vieni kitiems. Keista būdavo, kai mane užkalbindavo, domėdavosi, kaip man sekasi. Galvojau: „ kiek aš čia draugų turiu, kaip čia visi mane pažįsta“. Ten tipiška mandagumo frazė, tai klausimas „ kaip tu laikaisi?“ Aš jau norėdavau atsakyti, ogi žiūriu, kad klausęs žmogus jau toliausiai nuėjęs.....
Ar matei etninius Aliaskos gyventojus?
( Juokiasi) O......taip, mačiau. Nežinau tiksliai, kas jie tokie, gal eskimų palikuonys? Tai daugiausiai geriantys ( svaigalų vartojantys) Aliaskos gyventojai. Jų blaivių nelabai ir pamatysi. Gerti yra iš ko, nes kiekvieną mėnesį Aliaskos valstija moka šiems žmonėms pinigines kompensacijas už tai, kad naudojasi žeme, kuri kažkada priklausė šios genties protėviams. Taigi, tie „ palikuonys“ niekur nedirba, nes turi iš ko pragyventi.
Tai ką, Nerijau, nepakartojamos patirties įgijai šią vasarą?
Taip, labai gera, „faina“ yra pamatyti kitus kraštus, nes tokias tolybes vargu ar daugiau pamatysiu, bet blogai, kad keturis mėnesius „iškerpi“ save iš gyvenimo Lietuvoj ir grįžęs pamatai, kad ta vieta, kurią buvai savo darbu susikūręs jau užimta.
Pasaulio pamačius ar nepradėjo ir tavęs graužti mintis: gal išvažiuoti iš Lietuvos ir laimės ieškoti kitur?
Tikrai ne. Net neįsivaizduoju, kad galėčiau išvažiuoti visam. Išvažiavimas į Aliaską buvo bene pirmoji mano kelionė į užsienį ir į tokį tolimą užsienį, bet sugrįžęs supratau, kad visur gerai, bet Lietuvoje geriausia. Ten viskas yra kitaip – pradedant žmonėmis, bendravimu, maistu....Nežinau, kokiu reikia būti, kad ten pasilikti, nors daug ir pasilieka. Bet aš gimiau Lietuvoj, esu sutvertas Lietuvai, esu tiesiog „nuskaptuotas“ lietuvis ir manau, kad man ne vieta kitose šalyse.
Tai tokia optimistine gaida ir baigiame mūsų pokalbį. Atsisveikinant, Nerijau, keletas tavo palinkėjimų tiems, kas dar tebetrina gimnazijos suolus.
Gerbkite mokytojus, mokykitės matematiką, nes tai labai svarbu. Man pasisekė, aš išsisukau ir be jos, bet kitam gali taip nepasisekti. Taigi, imkite iš mokytojų viską, ką jie duoda. Yra labai gera, kai sugrįžęs užeini į mokyklą, sutinki mokytojus ir jie tau nusišypso ir pasisveikina.


Skaityti komentarus (0)

 

Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos
skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
 

 

Vardas:  (nebūtinas)
El. paštas:  (nebūtinas)
Komentarai:

Šį lauką palikite neužpildytą:

 

 Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.

 

Savaitės klausimas

Ar pritariate, kad tėvai būtų skatinami eiti tėvystės atostogų?

 
 
 
 

 

Vardadieniai

GermilÄ—, Jaumantas JaumantÄ—, Katarina, KatrÄ—, Katryna, KotrÄ—, Kotryna, Santautas, SantautÄ—, Sanvyda, Sanvydas, SanvydÄ—, TrynÄ—.

Naujienos: Visos naujienos  |  Aktualijos  |  Gamta ir mes  |  Sveikata  |  Vėrinys  |  Nuomonės  |  KupiÅ¡kio kraÅ¡to kaimų istorijos  |  Rezervuota jaunimui  |  PAMIRÅ TI NEGALIMA PRISIMINTI
KroÅ¡tas brungiausias: KupiÅ¡kėnų kertala
Informacija: Skelbimai  |  Atsiliepimai  |  Redakcija
Ä®kainiai: Prenumerata  |  Reklama
Archyvas: Amatų gijos  |  AukÅ¡taičių kraÅ¡tas  |  Bendruomenė  |  Kamara  |  Iš ESmės  |  PožiÅ«ris  |  Sugrįžimai  |  Ulyčia  |  Amžių sandÅ«roje  |  „Pasikalbosykim“  |  Laiko raÅ¡tas  |  Gyvenimo ratas  |  Savi tarp kupiÅ¡kėnų  |  Å ėlsmas  |  Talalojus  |  Pasikalbosykim  |  MÅ«sų Å¾monas  |  Likimai  |  Horizontai  |  Propagandos anatomija  |  Pabėgėliai  |  PilietiÅ¡kumas  |  Kas mus saugo?

Jūs esate

9 087 336

šios svetainės lankytojas


Šiame puslapyje pateiktą medžiagą kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Kupiškėnų mintys“ sutikimą.

 

UAB „Kupiškėnų mintys“, Gedimino g. 34, 40130 Kupiškis

Tel.: (8 459) 3 54 74, tel./fax.: (8 459) 5 48 89.

Elektroninis paštas: [email protected]