Kupiškėnų mintys

2024 m. lapkričio 25 d., pirmadienis

Reklama   |   Prenumerata   |   Naujienos   |   Archyvas

 

 Ieškoti

Kroštas brungiausias
Informacija
Įkainiai
 

Vėrinys

PER GYVENIMą - SU ŠIMONIų DVASIA

BanguolÄ— ALEKNIENÄ–

2005−12−10

Komentarai1    Paruošti spausdinimui      Nusiųsk šio straipsnio nuorodą draugui

Vilniaus nacionalinio muziejaus Parodų skyriaus vedėja architektė Gražina Pajarskaitė dar besimokydama tuometinėje Šimonių vidurinės mokyklos 6 klasėje visiems sakydavo, kad bus architektė, pastatys operos teatrą draugei, kuri svajojo tapti dainininke. Mergaičiukės svajonės išsipildė su kaupu.
Mintimis apie gyvenimą ir kūrybą G. Pajarskaitė pasidalijo trumpą atokvėpio minutėlę prieš prasidedant skulptoriaus Juozo Kėdainio 90-mečiui skirtiems renginiams. Menininkė tądien buvo atvykusi į Kupiškio biblioteką pasižiūrėti, ar jubiliato darbų ekspozicija sudėliota taip, kaip ji buvo sumaniusi.
Stiprybė - iš gimtų namų
Būsimoji architektė augo gražioje šimoniečių Jono ir Liudvikos Pajarskų šeimoje kartu su trimis seserimis (ji yra antroji) – Audrone, Birute ir Aldona. Pasak menininkės, kūrybingumu pasižymėjo abu jos tėvai. Tėtušis per karą pasistatė namą. Būdama 4-5 metukų ji žaisdama po to namo grindų lenta pakišo lėlę, kad ši užmigtų. Atėję meistrai lentas užkalė. Taip ir liko ten jos žaislas. Namuose buvusi smetoniška knyga apie statybą su brėžiniais, su gražių langinių piešiniais tapo jai pačia mėgstamiausia vaikystės knygele. Bet labiausiai ją, kaip būsimą menininkę, formavo pieva, smilgos ir dangus. “Šešiolikos metų išvažiavau į Vilnių, bet iki šiol jis man netapo savas. Ypač skaudūs pavasariai, kai nejaučiu žemės kvapo, nematau tokio dangaus kaip tėviškėje. Parvažiavusi skubu nusviesti batus ir pastovėti ant žemės. Gimtinė – svarbiausia vieta pasaulyje. Aš vienintelė verkdavau, kai reikėdavo iš namų išvažiuoti. Tebesu prie jų labai prisirišusi. Jauniausia sesuo 1989 m. išvažiavo pas tetą į Kanadą ir dabar toje šalyje tebegyvena. Laiškuose ji man irgi rašo apie gimtinės nostalgiją: “Noriu atsikelti ir eiti, eiti, kol pareisiu namo. Toks tėviškės ilgesys apima, kad jį nuvyčiau, gimdau vaikus” (turi keturias atžalas). Šimonių į jokias maljorkas nekeisčiau. Čia tokios energijos pasisemiu, kad net visi mano draugai stebisi, iš kur tiek stiprybės turiu”, - tvirtino pašnekovė.
Apie tolerancijÄ… ir aistrÄ… darbui
Menininkei svarbiausia, jog gimtinėje jos tebelaukia mama, besirūpinanti, kad ji nesušaltų, kad gerai atrodytų. Su mama jos esančios pačios geriausios draugės. “Iš seserų esu vienintelė netekėjusi – vaikutis. Mano mamai jau 89 -eri. Prašau jos, kad pabūtų su manimi. Jos netekusi tapsiu visiška našlaite”, - sako ponia Gražina. Jau šeštus metus, nuo tėvelio mirties, kas savaitgalį ji skuba pas savo mamą. Kartais net trečiadieniais ištrūksta namo.
Architektės tėvai kartu nugyveno beveik 60 metų. Vaikams jųdviejų bendravimas buvęs tikras sutarimo ir tarpusavio supratimo pavyzdys. Vaikai iš jų mokėsi tolerancijos, mokėsi į žmones žvelgti kaip į asmenybes. Tėvas buvo kolūkio buhalteris. Jo broliai ir seserys krimto mokslus gimnazijoje, o jis - iš jų knygų. Pasak ponios Gražinos, tėtušėlis buvęs vaikščiojanti enciklopedija. Pažinojo daugelį aplinkinių kaimų žmonių, jo galėjai klausti, kur kokia vietovė yra, kas, kur ir kada nutiko. Iš tėčio buvo gautos ir žinios iš Lietuvos istorijos.
Anot pašnekovės, ir jos supratimas apie darbą yra iš vaikystės. “Noriu tėvams padėkoti, kad išmokė dirbti, kad darbas man tapo ne vergiška būtinybe, bet malonumu. Būdavo, bulves kasam su daina. O jei tėvelis pagiria, jog gražiai jas sukrovėm, – tikrai nuovargio lyg nebūta”, - dalijosi prisiminimais moteris.
Pasak ponios Gražinos, jų šeimoje visi galėjo laisvai išsakyti savo nuomonę, padiskutuoti įvairiomis temomis. Šis iš tėvų namų atsineštas bruožas ją lydėjo ir tebelydi iki šiol. Sovietmečiu aplinkiniai net buvo ėmę spėlioti, kokį ji turinti užnugarį, kad nebijo sakyti tai, ką galvoja. Tad ji šia prasme neišgyvenusi jokio streso Atgimimo laikais. Tačiau dabartimi yra šiek tiek nusivylusi. Dar neišsipildė tų metų deklaracija, kad galėsit dirbti ir užsidirbti. Menininkė pastebi, jog daug kas priklauso ir nuo kiekvieno iš mūsų pastangų. Kiek įdėsi savęs, tiek geresnį rezultatą gausi.
Kūrybos sūkuryje
Mergaitei iš kaimo, nesimokiusiai jokiose dailės mokyklose, įstoti į tuometinį dailės institutą buvo tikras stebuklas. Menininkė prisimena, jog stojančiųjų į interjero architektūrą buvę septyni į vieną vietą. Jai pasisekę.
Baigusi išbandė daug veiklos sričių. Vienas pirmųjų darbų – pas architektę Nijolę Bučiūtę kuriant operos ir baleto teatro interjerą. Tačiau iš čia greitai pabėgusi. Negalėjusi dirbti pagal vyresniosios kolegės diktuojamą stilių.
Po to poniai Gražinai buvo patikėta rengti Vilniaus sporto rūmų, universalinės parduotuvės interjerus. Vėliau ji vienuolika metų dirbo kartu su maestro Vytautu Čekanausku. Tuo metu vienam garsiausių Lietuvos architektų buvo patikėta projektuoti daug svarbių objektų. Pavyzdžiui, teko kurti interjerą buvusio Centro komiteto, dabartinių Vyriausybės rūmų, interjerą. “Puiki buvo mokykla. Dirbo geriausi darbininkai, buvo skiriamos pačios naujausios ir geriausios tuo metu medžiagos.”, - dalijosi mintimis pašnekovė.
Mūsų tėviškėnė yra laimėjusi trečiąją vietą tarptautiniame konkurse už Erfurto (Vokietija) halės interjero projektą. Sėkmingai konkuruota kuriant Paryžiaus operos interjerą. Lemtingi darbai atlikti bendradarbiaujant su architektais Gediminu Baravyku, Leonidu Merkinu ir Sauliumi Šarkinu. Tai G. Baravykas iš Maskvos jiems gaudavęs licencijų dalyvauti įvairiuose konkursuose.
Sėkmė vietiniame konkurse 1981 m. jai atvėrė kelią savo kūrybą pristatyti pasaulinėje architektūros bienalėje Sofijoje. Jos sumanymas vadinosi “Dialogas su Laurynu Stuoka-Gucevičiumi”. Šis architektas jai yra labai artimas savo dvasia. Migonys – jos tėčio gimtinė, o iš gretimo Karaliūniškio kaimo kilęs ir jos giminaitis skulptorius Juozas Kėdainis.
Iš 870 darbų, pateiktų bienalei, jos projektas pateko į 40-ties turą. Menininkė buvo apdovanota šio renginio atmintiniu medaliu.
“Dalyvavimas tokiame konkurse man buvo tikras stebuklas. Ten važiuodama jaučiausi, kaip maža mergaitė. Buvo smagu save pasauliniame kontekste pamatyti”, - pasakojo ponia Gražina.
Po viešnagės Kanadoje pas seserį 1988 m. ji pasuko į parodų eksponavimo sritį. Keisti veiklos pobūdį stūmė pats gyvenimas – pradėjo byrėti institutai (architektė 16 metų dirbo Miestų statybos projektavimo institute).
Vilniaus parodų rūmuose surengta paroda “Lietuvių liaudies meno atšvaitai XX a. profesionalioje dailėje” – jos pirmasis, kaip ekspozicijų kūrėjos, darbas. “Išdėstant parodą svarbu yra ir jos turinys, ir forma. Aš tąkart netradiciškai padariau. Eksponatus išdėliojau ne chronologine tvarka, lovatieses pakabinau erdvėje kaip vėliavas. Po parodos Dailininkų sąjunga mane pakvietė dirbti Parodų rūmų, vėliau perkrikštytų Šiuolaikiniu meno centru, direktoriaus pavaduotoja. Po devynerių metų 1997-aisiais palikau šias pareigas. Man tapo nepriimtini kaip žmogui kai kurie avangardiniai, postmodernistiniai menai – per didelės išdaigos, neretai be gilesnės prasmės”, - apie savo karjeros vingius pasakojo menininkė.
Nuo to laiko ponia Gražina pasuko muziejų link. Keletą metų rūpinosi profesoriaus Kazio Varnelio namo-muziejaus steigimu, globojo profesorių ir jo žmoną Gabrielę. Vėliau įrengė nuolatinę ekspoziciją teatro, muzikos ir kino muziejuje Vilniuje, mažuosiuose Radvilų rūmuose, tvarkė Kanados lietuvių Antano ir Anastazijos Tamošaičių galeriją.
Dar daug architektės darbų liko nesuminėta. Ji dirba nemažai pagal įvairius užsakymus.
Ten jų kiemas
Šimonių kapinaitėse ant tėvelio kapo ponios Gražinos sumanytas stovi šviesaus akmens paminklas – “Mirčiai ir meilei”. Architektė džiaugiasi, kad jos tėtis taip įamžintas. Ji pasakojo, kad reikiamo akmens ieškojusi pusę metų, o viso sumanymo išpildymas atsiėjęs 16 tūkst. litų. Tokios sumos ji iškart neturėjusi. Tekę pusantrų metų arti tikrąja to žodžio prasme, kad tuos pinigėlius surinktų. Dirbdama vadovavosi mamos pamokymu: “Stenkis ir Dievas padės”. Mama, kai ji grįžta iš kapinių aplankiusi tėčio amžinojo poilsio vietą, vis pasiteirauja, kaip ten mūsų amžinybės kiemas gyvena. Kada nors ten jie visi trys susitiksią.
Paklausta apie Kupiškį, ponia Gražina sakė, kad tai miestas, į kurį ji atvažiuoja nuo mažų dienų. Čia valsčiaus sekretorius buvo jos dėdė Vladas. Kupoje yra tekę gaudyti vėžius.
Miestas labai normaliai tvarkomas, turi savo veidą. Tik norėtųsi, jog ir mažesni miesteliai pajudėtų savo savitumą puoselėdami.
“Gyvenimas – gražus. Džiaugiuosi, kad turiu aistrą dirbti. Dirbdama netgi pasilinksminti galiu, pajuntu gyvenimo pilnatvę. Labiausiai man priimtinas aukštaitiškas mentalitetas, tie geri žmonės kupiškėnai su savo tiesiais kelaliais. Žemaičiai manęs neprisišaukia į parodas. Tiesa, su dailininku Petru Repšiu rengsime parodos, skirtos Šiaulių jubiliejui, ekspoziciją. Rūpi istorinius klodus pakiloti”, - tokia optimistine ir naujam darbui nuteikiančia gaida baigė pokalbį pašnekovė.
Nulydėdama ją akimis, skubančią į J. Kėdainio darbų ekspozicijos salę, pagalvojau, kad Šiauliams, per kuriuos eina žemaičius nuo aukštaičių skirianti demarkacinė linija, pasisekė.


Skaityti komentarus (1)

 

Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos
skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
 

 

Vardas:  (nebūtinas)
El. paštas:  (nebūtinas)
Komentarai:

Šį lauką palikite neužpildytą:

 

 Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.

 

Savaitės klausimas

Ar pritariate, kad tėvai būtų skatinami eiti tėvystės atostogų?

 
 
 
 

 

Vardadieniai

GermilÄ—, Jaumantas JaumantÄ—, Katarina, KatrÄ—, Katryna, KotrÄ—, Kotryna, Santautas, SantautÄ—, Sanvyda, Sanvydas, SanvydÄ—, TrynÄ—.

Naujienos: Visos naujienos  |  Aktualijos  |  Gamta ir mes  |  Sveikata  |  Vėrinys  |  Nuomonės  |  KupiÅ¡kio kraÅ¡to kaimų istorijos  |  Rezervuota jaunimui  |  PAMIRÅ TI NEGALIMA PRISIMINTI
KroÅ¡tas brungiausias: KupiÅ¡kėnų kertala
Informacija: Skelbimai  |  Atsiliepimai  |  Redakcija
Ä®kainiai: Prenumerata  |  Reklama
Archyvas: Amatų gijos  |  AukÅ¡taičių kraÅ¡tas  |  Bendruomenė  |  Kamara  |  Iš ESmės  |  PožiÅ«ris  |  Sugrįžimai  |  Ulyčia  |  Amžių sandÅ«roje  |  „Pasikalbosykim“  |  Laiko raÅ¡tas  |  Gyvenimo ratas  |  Savi tarp kupiÅ¡kėnų  |  Å ėlsmas  |  Talalojus  |  Pasikalbosykim  |  MÅ«sų Å¾monas  |  Likimai  |  Horizontai  |  Propagandos anatomija  |  Pabėgėliai  |  PilietiÅ¡kumas  |  Kas mus saugo?

Jūs esate

9 087 183

šios svetainės lankytojas


Šiame puslapyje pateiktą medžiagą kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Kupiškėnų mintys“ sutikimą.

 

UAB „Kupiškėnų mintys“, Gedimino g. 34, 40130 Kupiškis

Tel.: (8 459) 3 54 74, tel./fax.: (8 459) 5 48 89.

Elektroninis paštas: [email protected]