Å iais metais minime tÄ—viÅ¡kÄ—no skulptoriaus, profesoriaus Juozo KÄ—dainio (1915 12 31 - 1998 11 12) 90-Ä…sias gimimo metines. KupiÅ¡kio rajono savivaldybÄ—s vieÅ¡oji biblioteka vykdo projektÄ… “Skulptoriaus Juozo KÄ—dainio intelektualinio palikimo sklaidaâ€, kurį remia Lietuvos Respublikos kultÅ«ros ministerija ir KupiÅ¡kio rajono savivaldybÄ—. Å iuo metu po rajono mokyklas ir bibliotekas keliaujanti kilnojamoji nuotraukų ir kitų dokumentų paroda apie menininko gyvenimÄ… ir kÅ«rybÄ… buvo paruoÅ¡ta dar pavasarį. Baigiamieji projekto renginiai numatomi gruodžio 8 dienÄ…: prie gimtosios KÄ—dainių sodybos KaraliÅ«niÅ¡kio kaime bus atidengta paminklinÄ— lenta, vieÅ¡ojoje bibliotekoje vyks konferencija, Äia bus atidaryta KupiÅ¡kio etnografijos muziejaus darbuotojų parengta J.KÄ—dainio darbų, dovanotų gimtajam kraÅ¡tui, ekspozicija.
VasarÄ… KaraliÅ«niÅ¡kyje tris dienas vyko stovykla - pleneras, kuriame dalyvavo penkiolika Lauryno Stuokos – GuceviÄiaus gimnazijos ir KupiÅ¡kio muzikos mokyklos DailÄ—s skyriaus moksleivių. Jų sukurtų darbų paroda jau eksponuota vieÅ¡ojoje bibliotekoje ir gimnazijoje. Ä® tÄ—viÅ¡kÄ™ pas stovyklautojus iÅ¡ Kauno atvykusi J. KÄ—dainio sesuo tautodailininkÄ— BronÄ— KÄ—dainytÄ— džiaugÄ—si jaunaisiais dailininkais ir jų sukurtais darbais, pasakojo jiems apie savo brolį, gimtÄ…jÄ… sodybÄ…, prisiminÄ— Äia praleistus vaikystÄ—s metus. B. KÄ—dainytÄ™ kalbino minÄ—to projekto vadovÄ—, KupiÅ¡kio savivaldybÄ—s vieÅ¡osios bibliotekos direktorÄ—s pavaduotoja Lina MatiukaitÄ—. Pateikiame keletÄ… Å¡io pokalbio fragmentų.
Augom didelėje šeimoje Papasakokit apie savo brolius ir seseris. Gausi buvo Justino ir Angelės Kėdainių šeima – gimė devyni, o užaugo septyni vaikai.
Tiems laikams tai buvo įprasta. Užaugom keturios seserys ir trys broliai. Vyriausia Ona, toliau – Petras, Adelė, Amilė, Juozas, Bronius ir aš. Dar vienas broliukas gimė, bet tuoj ir mirė. Jonukas vardu buvo. Kokie jų visų likimai?
OnÄ… leido mokintis – buvo siuvÄ—ja. Paskui ji iÅ¡tekÄ—jo už GirnaviÄiaus. Gyveno prie Å imonių girios, namų ten jau nebÄ—ra. VÄ—liau jie persikÄ—lÄ— į Migonis. TurÄ—jo dvi dukras ir sÅ«nų. Dukra DanÄ— gyvena Äia netoli. Kita Onos dukra BronÄ— iÅ¡tekÄ—jo už Petrylos ir gyveno Starkonyse, vyro tÄ—vų namuose. Nugriovus tÄ… sodybÄ…, gavo butÄ… Aleksandrijoje, netoli KupiÅ¡kio. Ten ir dabar gyvena. Turi dvi mergaites ir du dvynukus berniukus.
Brolis Petras buvo labai gabus, su tÄ—veliu kalvÄ—j dirbo. Jis 1941 m. žuvo Panevėžyje prie cukraus fabriko, kai žmones Å¡audÄ—. Iki tol gyveno kaime, buvo nevedÄ™s. Po Petro buvo AdeliutÄ—. Jauna susirgo plauÄių uždegimu ir mirÄ—. Tada – AmiliutÄ—. Tarnavo pas Å«kininkus, labai mylÄ—jo gyvulius. Gyveno Å¡ituos namuos, Äia ir mirÄ—. Už tokio girtuoklio Kubiliaus AmiliutÄ— buvo iÅ¡tekÄ—jusi, bet neilgai, dvejus ar trejus metus, pagyveno – vyras mirÄ—.
Brolis Bronius irgi gyveno tÄ—viÅ¡kÄ—je, buvo labai gabus kalvis. Atvažiavo kartÄ… durpių gamyklos direktorius iÅ¡ Å epetos ir pradÄ—jo vadint Bronių įsteigti artelÄ™ ir mokinti Å¡altkalvystÄ—s. Bet Bronius nesutiko, nenorÄ—jo. Tada vis tiek praÅ¡Ä—, kad Bronius važiuotų į Å epetÄ… dirbti. Nuo tada ir važinÄ—jo iÅ¡ Äia, nes dar neturÄ—jo Å epetoje namų. Jo žmona OnutÄ— su Amiliute daugiausia Äia gyveno, gyvulius laikÄ—. Paskui Bronius pasistatÄ— Å epetoje namus ir ten visÄ… laikÄ… dirbo. Kai iÅ¡Ä—jo į pensijÄ…, nenorÄ—jo jo paleisti.
Tai Amiliutė ir Broniaus žmona Ona šiuose namuose ilgiausiai ir gyveno?
Taip, ilgiausiai. Dar kurį laikÄ… su jomis Äia gyveno ir sesuo Ona. O brolis Bronius kuriais metais buvo gimÄ™s?
Jis jauniausias iš brolių, gimęs 1919 metais. Jie su Juozu buvo labai artimi, abu – kaip vienas. Ir išvaizda, ir charakteriu labai panašūs. Broliai daug darbų iš metalo yra kartu sukūrę. Ką Juozas pasakydavo, sugalvodavo, Bronius viską padarydavo. Dažnai pasitardavo, bet Juozas visad likdavo patenkintas. Gyveno ir dirbo labai broliškai.
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.