ArtÄ—ja pavasaris, vasario pÅ«gos jau pranaÅ¡auja Å¡lapdribų ir atodrÄ—kių sezono pradžiÄ…. Å ie gamtos reiÅ¡kiniai ne tik pavasario ir Å¡iltesnių orų pranaÅ¡ai, bet ir varvanÄių nosių, kosulio ir panaÅ¡ių nemalonių negalavimų sezono pradininkai. KÄ… daryti, kad iÅ¡vengtume perÅ¡alimo ligų, kad gripas ar, neduok Dieve, kokia meningokokinÄ— infekcija mÅ«sų neužpultų, kalbÄ—jomÄ—s su KupiÅ¡kio pirminÄ—s asmens sveikatos priežiÅ«ros centro Å¡eimos gydytoja Asta Kamarauskiene.
Saugokime kojas
Pasak A. KamarauskienÄ—s, kol kas apsilankanÄių pacientų srautas poliklinikoje nepadidÄ—jo. Šį sezonÄ… pavyko mums visiems iÅ¡vengti gripo epidemijos. Koks bus pavasaris, nežinia. Po žiemos visų žmonių organizmas yra pasilpÄ™s. Jei norime, kad neužpultų ligos, didžiausias patarimas bÅ«tų - stiprinti organizmo imuninÄ™ sistemÄ…. Kaip tai daryti?
„Reikia fizinio aktyvumo. YpaÄ mokinukams, kurie daugiausia laiko praleidžia ne sportuodami, o namuose prie kompiuterių. Kartais atÄ—jÄ™ pas gydytojÄ… jie skundų iÅ¡sako daugiau nei jų seneliai, ne vienam bÅ«na diagnozuojamos užsitÄ™susios virÅ¡utinių kvÄ—pavimo takų bei kitos ligos. Taip pat bÅ«tina vÄ—dinti patalpas, ypaÄ ten, kur sudÄ—ti sandarÅ«s plastikiniai langai. Žmogaus gera savijauta priklauso nuo gryno, Å¡varaus oro. Atlydžio metu svarbu saugoti kojas, kad jos neperÅ¡laptų ir nesuÅ¡altų. Kojų pirÅ¡tuose, paduose yra receptorių, susijusių su plauÄių ir kvÄ—pavimo sistema, nosimi, gerkle ir kitais žmogaus organais. IÅ¡ pacientų pasakojimų apie ligos pradžiÄ… dažniausiai iÅ¡girstu, kad savijauta Ä—mÄ— blogÄ—ti bÅ«tent tuomet, kai paÅ¡alo kojas“, - dalijosi mintimis apie sveikatos stiprinimÄ… gydytoja.
Optimizmo galia
Anot jos, taip pat nevalia sirguliuojantiems, karÅ¡Äiuojantiems eiti į mokyklÄ…, į darbÄ…. ReikÄ—tų bent keletÄ… dienų praleisti namuose, kad neapkrÄ—stume aplinkinių ir kad iÅ¡vengtume komplikacijų. Antai GrigiÅ¡kÄ—se neseniai nuo meningokokinÄ—s infekcijos mirusi moksleivÄ—, jos draugių teigimu, negaluodama keletÄ… dienų Ä—jo į mokyklÄ…. A. KamarauskienÄ— pabrėžė, kad labai svarbu neužleisti ligos. Paprastai iÅ¡ niekur tokios baisios komplikacijos neatsiranda. PaliegÄ™s, iÅ¡sekÄ™s organizmas - gera terpÄ— pasidarbuoti pražūtingiems virusams. Gripas, meningitai niekur nebuvo iÅ¡ mÅ«sų gyvenimo pradingÄ™. Å ias ligas sukeliantys virusai mutuoja, sunku sukurti juos įveikianÄias vakcinas. Pasigirti, kad niekada nesusirgsime, negalime nÄ— vienas. Telieka stiprinti organizmo imuninÄ™ sistemÄ…, kad ji galÄ—tų atlaikyti virusų atakÄ…, ir neprarasti optimizmo.
„Sunku šiais laikais rasti tą šviesų spindulėlį mūsų gyvenime, bet turime ieškoti. Optimizmu nepagydysi žmogaus, bet toks požiūris į gyvenimą padeda kiekvienam iš mūsų nepalūžti užklupus sunkumams ir ligoms. Antai, jei žmogus labai bijo operacijos ar ligos komplikacijų, dažnai ir būna nepageidaujamų pasekmių. O tas, kuris į savo ligą žvelgia šviesiai, paprastai sulaukia geresnių rezultatų“, - kalbėjo gydytoja.
Gydymo būdai
Pasak A. KamarauskienÄ—s, kai liga toliau pažengusi, be antibiotikų jÄ… gydant neapsieisi. Ligos pradžioje galima gydytis homeopatiniais vaistais. Daugelis iÅ¡ jų turi antivirusinį poveikį, yra parduodami be recepto. Ji tokiÄ… cheminių vaistų alternatyvÄ… pasiÅ«lanti ir savo pacientams. TaÄiau visuomet nusileidžianti ir iÅ¡raÅ¡anti įprastų tableÄių tiems, kurie kitais gydymo bÅ«dais nepasitiki.
Gydytoja taip pat domisi ir vaistingaisiais augalais. Ji sutiko ir su „KupiÅ¡kÄ—nų minÄių“ skaitytojais pasidalinti keliais savo receptais, visapusiÅ¡kai stiprinanÄiais sveikatÄ….
Citrinos, imbiero ir medaus mišinys
Reikia 3-4 nuluptas žalias imbiero šaknis, karštu vandeniu ir soda nuplautas dvi citrinas su žieve susmulkinti. Paskui į tą masę įdėti 300-400 g medaus ir viską sumaišyti. Vartoti kasdien po šaukštą 3 kartus. Masė išeina gan aštroka. Tad ją galima ne tik vieną valgyti, bet ir dėti į kavą, arbatą. Taip organizmas gaus ir C vitamino, ir lengviau atlaikys ligų sukėlėjų atakas. Mat imbieras garsėja kaip antivirusinių savybių turintis augalas. Šį mišinį gydytoja rekomenduoja profilaktiškai vartoti rudenį ir pavasarį.
Sultys
Daugelis žmonių yra linkÄ™ vartoti cheminius vitaminus. TaÄiau gydytoja A. KamarauskienÄ— rekomenduoja nepamirÅ¡ti koncentruotų sulÄių. Geriausia jas spausti iÅ¡ vaisių ir daržovių, kurias patys auginame ar perkame iÅ¡ patikimų Å«kininkų, kad bÅ«tume ramÅ«s, jog jose nÄ—ra daug nitratų ar kitų terÅ¡alų.
Gydytoja pataria sumaiÅ¡yti lygiomis dalimis obuolių ir morkų sultis, jas pagardinti paprikos, citrinos, tarkuotos su žievele, želmenų, petražolių ar brokolių sulÄių Å¡lakeliu. Sultis labiausiai tinka spausti rudenį iÅ¡ Å¡viežių vaisių bei daržovių.
Pagerinta obuolienÄ—
Reikės 1 kg antaninių ar kitokių obuolių, 600 g cukraus ir tarkuotų poros imbiero šaknų. Tokia obuolienė labai tiks numalšinti gerklės kutenimui.
Vitaminų bomba
ReikÄ—s imti po 200 g lazdyno ir graikinių rieÅ¡utų, džiovintų abrikosų, slyvų ir razinų, 100 g medaus, 1 citrinÄ… ir viskÄ… sumalti. Vaikams iÅ¡ gautos masÄ—s galima padaryti kamuoliukus ir juos apvolioti kokoso drožlÄ—mis. IÅ¡eis labai skanÅ«s saldainiukai, turintys kalcio, kalio, omega-3 rÅ«gÅ¡Äių ir kitokių mikroelementų.
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.