Alfonsas Dubrindis parodÄ— namams paliktas dvi pintinaites. Daugiau krepšų jis nebepins ir jais KupiÅ¡kio turguje nebeprekiaus. O miestelÄ—nai ir kaimieÄiai jau buvo įpratÄ™ jį ten Å¡eÅ¡tadieniais matyti, jo rankų daiktÄ… įsigyti. Per 10 metų - 600 pintinių Žvelgdamas į jubiliejaus proga jam įteiktas SavivaldybÄ—s mero ir buvusių artimesnių kolegų gÄ—les, paÅ¡nekovas tarsi ir atsakÄ— į klausimÄ…, kodÄ—l atsisakÄ…s pamÄ—gtojo amato.
Vis dÄ—lto jau 85-eri. Sukaktuvininko tvirtinimu, nereikia bijoti prisipažinti, kas pagal amžių tau jau per sunku. Žmonos Janinos patartas pynimo technologijos A. Dubrindis iÅ¡moko iÅ¡ knygelių, taÄiau jis pabrėžia, jog sunkiausia bÅ«davo vytelių prisirinkti. Gegužės, birželio, liepos mÄ—nesius taip ir praleisdavo dviraÄiu keliaudamas pagrioviais. Vis dÄ—lto tos augalijos prisirinkdavÄ™s kasmet bent 60-Äiai pintinių.
KalbÄ—jomÄ—s apie pastarÄ…jį A. Dubrindžio pomÄ—gį tarsi jis bÅ«tų buvÄ™s jam artimas nuo vaikystÄ—s, o iÅ¡ tikrųjų susidomÄ—jo pynimu tik iÅ¡Ä—jÄ™s į pensijÄ…. Jis bene pirmasis iÅ¡ mokytojų gildijos pasirinko inteligentui kiek neįprastÄ… užsiÄ—mimÄ…, kad laiko tuÅ¡Äiai neÅ¡vaistytų. TaÄiau kai pirmÄ… kartÄ… su savo gaminiais susiruoÅ¡Ä— į turgų, A. Dubrindis iÅ¡ kiemo neskubÄ—jo iÅ¡eiti, vis sukosi mintys apie tai, kaip į tokiÄ… jo pramanÄ… pažvelgs buvÄ™ mokiniai, bendradarbiai ir apskritai miestelÄ—nai. Kas gi nepažįsta KupiÅ¡kyje mokytojo Dubrindžio? ŽmonÄ—s gali pamanyti, kad pragyvenimui trÅ«ksta. TaÄiau tas turgaus egzaminas jam priminÄ— ir kadaise iÅ¡gyventas pirmÄ…sias mokytojavimo dienas.
Visos pažintys išėjo tik į naudą, pasak mokytojo, krepšų pirkėjų netrūkdavo, dešimtims žmonių tekdavo atsakinėti į jų pasveikinimus, dažnas sustodavo prie turgaus vartų su buvusiu mokytoju pasikalbėti.
A. Dubrindis pabrėžė, jog savo darbo pintines ne tik pats iÅ¡ tolo atpažįsta, bet ir namiÅ¡kiams yra iÅ¡aiÅ¡kinÄ™s, kuo jos skiriasi nuo kitų meistrų gaminių. Palangoje per atostogas dirbusi studentÄ— anÅ«kÄ— Lina irgi jam praneÅ¡Ä—, kad maÄiusi po miestÄ… su jo pintu krepÅ¡iu Å¡vytruojanÄiÄ… poilsiautojÄ….
Slėgė jam nepriimtini reikalavimai Krepšių pynimas - ne vienintelis darbas, kuriuo užsiėmė pensijos sulaukęs matematikos mokytojas A. Dubrindis. Tuo laiku gauti darbą ir vyresnio amžiaus žmogui buvo nesunku. Tad ir jis, atsisveikinęs su mokykla, nusprendė dar padirbėti kūriku. Bent porą mėnesių mokėsi kursuose Panevėžyje ir įgijęs kvalifikaciją Kupiškio katilinėje darbavosi šešerius metus. Tik išėjęs iš pastarojo darbo tapo pynėju.
Jam persikvalifikavus į darbininkus, vėlgi buvo priblokštų: juk ir sulaukęs pensijos buvo prašomas toliau mokytojauti, bet ne - išėjo į visai paprastą darbą.
Artimiau su juo bendravÄ™ kolegos ne kartÄ… buvo girdÄ—jÄ™ A. Dubrindį sakant, kad mokykloje nebedirbsiÄ…s nuo tos dienos, kai tik sulauks pensijos. Tuos pradÄ—tus mokslo metus 1985 metų rudenį jis vis dÄ—lto atidirbo iki galo, taÄiau ilgiau užsibÅ«ti mokykloje niekaip nebesutiko. Pasak tuometinių jo kolegų, Lietuvos nusipelniusio mokytojo vardÄ… ir metodininko kvalifikacijÄ… turintis matematikas tvirtino, kad esÄ…s Å¡iek tiek pavargÄ™s, o iÅ¡ tikrųjų jį labiausiai trikdÄ— tai, jog kiekvieno mokinio žinios, kokio lygio jos bebÅ«tų, vis tiek turi bÅ«ti vertinamos teigiamu pažymiu.
Toks priverstinis nuolaidžiavimas mokiniui labai kirtosi su reiklaus mokytojo principais. Vis dÄ—lto jis jų neatsisakÄ— ir papildomai daug dirbo su mažiau gabesniais ar pritinginÄiais pasukti galvelÄ™. Mokytojui bÅ«davo įprasta, kad pas jį ir namuose lankosi ne tik matematikai gabÅ«s, su Å¡iuo dalyku savo ateitį siejantys mokiniai, bet ir vargo su tiksliaisiais dalykais turintys ugdytiniai. Tik tada, kai mokinys bÅ«davo iÅ¡ tikrųjų vertas to tradiciÅ¡kai dovanojamo trejetuko, pedagogas A. Dubrindis jį ir paraÅ¡ydavo.
Šio mokytojo reiklumas, principingumas, pasak jo bendradarbių, buvo neatsiejama nuo jo geranoriškumo padėti mokiniui susigaudyti, pažadinti norą nuo kitų savo žiniomis neatsilikti.
TÄ—viÅ¡kai ragindavo mokytis A. Dubrindis pastebÄ—jo: tada bÅ«davo įprasta mokyti savojo dalyko mokinius nuo penktosios iki baigiamosios klasÄ—s. Tad jis negalÄ—tų sakyti, jog per kelis deÅ¡imtmeÄius susidarÄ— daug jo mokinių, taÄiau kad teko juos ne tik mokyti, bet ir ugdyti kaip asmenybes -tai teisybÄ—. Jis sakydavÄ™s jaunimui tÄ—viÅ¡kai ir paprastai - kol esi mokinys, tai ir mokykis, stenkis kuo geriau atlikti kiekvienÄ… užduotį. Pasak jo buvusių kolegių Vandos JokantienÄ—s, Reginos JocienÄ—s, mokytojas A. Dubrindis buvo reto talento pedagogas ir labai geranoriÅ¡kas kolega. V. JokantienÄ— -jo ir buvusi mokinÄ—. Ji prisiminÄ—, kad klasÄ—je buvo skirtingų gabumų matematikai mokinių, taÄiau nÄ— vienas iÅ¡ jų nebuvo dÄ—l savo neiÅ¡manyno supeiktas, sutrikdytas, o gabus - pernelyg iÅ¡aukÅ¡tintas. Jo metodikoje svarbiausia buvo ugdyti mÄ…stysenÄ…. To iÅ¡ savo pedagogo iÅ¡moko ir jo mokiniai, pasirinkÄ™ mokytojo profgesijÄ….
A. Dubrindis, prisiminÄ™s darbo mokykloje laikus, sakÄ—, kad iÅ¡ kursų, seminarų visada grįždavo su lagaminu naujausios metodinÄ—s literatÅ«ros, vadovÄ—lių, kurių pagal mokyklos programÄ… nereikdavo, taÄiau jie labai praversdavo ruoÅ¡iant mokinius olimpiadoms, brandos egzaminams. Viena auklÄ—tinÄ— prisminÄ—, jog po matematikos stojamojo egzamino į aukÅ¡tÄ…jÄ… mokyklÄ… dÄ—stytojų buvo iÅ¡klausinÄ—ta, iÅ¡ kur esanti ir kas jÄ… mokÄ™s Å¡io dalyko. Jie stebÄ—josi, kad KupiÅ¡kio vidurinÄ—je mokykloje esama tokių kÅ«rybingų pedagogų.
AuklÄ—tinis pasižymÄ—jo Maskvoje A. Dubrindis, jubiliejinio gimtadienio pavakary pirmadienį apmÄ…stydamas savo gyvenimo keliÄ…, sakÄ—, jog visais laikais turÄ—jÄ™s gabių ir labai darbÅ¡Äių mokinių, kurie rinkosi matematikos ar be jos neįsivaizduojamų tiksliųjų mokslų studijas. Be jau minÄ—tų pedagogių, jis kalbÄ—jo ir apie KazimierÄ… KauÅ¡akienÄ™, IrenÄ… PetrulytÄ™, DaliÄ… GerÅ¡tautaitÄ™. Pabrėžė, kad mokyklai ir jam, mokytojui, daug džiaugsmo suteikÄ— auklÄ—tinio Valentino KriauÄiuko laimÄ—jimai sÄ…junginÄ—je matematikų olimpiadoje Maskvoje. Dabar Å¡is kupiÅ¡kÄ—nas dirba viename iÅ¡ Norvegijos universitetų. Pasak A. Dubrindžio, ne tik jo, bet ir kitų rajono matematikų buvusių mokinių, po studijų Lietuvos aukÅ¡tosiose mokyklose, dirba užsienyje.
Janina ir Alfonsas Dubrindžiai sakė, kad jų sūnus Laimutis irgi pasirinko tiksliųjų mokslų studijas Kaune ir jau daug metų dirba elektrotechnikos srityje.
Jubiliatas sakÄ—, jog praÄ—jus ketvirÄiui amžiaus, kai jis nebeturi ryÅ¡io su mokykla, esÄ… sunku įsprÄ™sti, ar pagavus dabartinis jaunimas Å¡iam mokslui. TaÄiau nuo savosios specialybÄ—s visiÅ¡kai atitrÅ«kti dar nenori, vis nusiperka ir vienÄ… kitÄ… vadovÄ—lį, nes negražu bÅ«tų, jei su anÅ«ku Giedriumi, kuris dabar deÅ¡imtokas, ar su anÅ«ke Lina, kai dar mokÄ—si vidurinÄ—je mokykloje, apie matematikÄ… nebÅ«tų suradÄ™s bendros kalbos.
Ketinos bÅ«ti inžinieriumi, bet tapo mokytoju A. Dubrindis kartais savajam jaunimui užsimena, kad ir jis ketinÄ™s studijuoti statybos inžinerijÄ… Kauno Universitete. Buvo ten ir priimtas, taÄiau 1941 metų sumaiÅ¡tyje apsisprendÄ™s, jog toks jo pasirinkimas bÅ«tų per didelÄ— naÅ¡ta tÄ—vams su Å¡eÅ¡iais už jį jaunesniais vaikais. Pasirinko pradinių klasių mokytojų kursus Panevėžyje ir tÄ… patį rudenį gavo darbÄ… mokykloje netoli Obelių. Dar laimÄ—jo ir tiek, kad nebuvo paimtas į raudonÄ…jÄ… armijÄ… ir 1944 metų rudenį, taÄiau kas dvi savaitÄ—s privalÄ—jo registruotis kariniame komisariate.
O pokario metais jau dirbo ir paÄiuose Obeliuose steigiamojoje progimnazijoje, kuriai itin stigo matematikos mokytojų. VÄ—liau, sužinojÄ™s, kad Å¡io dalyko mokytojų stinga ir KupiÅ¡kio gimnazijoje, sugrįžo į savo mokyklÄ…. Joje teko padirbÄ—ti ir direktoriaus pavaduotoju. Pasak paÅ¡nekovo, vis norÄ—davo bÅ«ti ten, kur reikalingiausia. SužinojÄ™, kad atidaromoje Å imonių gimnazijoje reikia mokytojų, jaunavedžiai Janina ir Alfonsas Dubrindžiai iÅ¡vyko ten dirbti, Alfonsas tuo laiku į Vilniaus pedagoginį institutÄ… įstojo studijuoti matematikos neakivaizdžiai. Kaip buvo reikalaujama, baigÄ— studijas per penkerius metus. Tokių atvejų 1963 metais buvo ne tiek daug. Nuo to laiko abu Dubrindžiai iÅ¡ savo namuko, įsigyto Gedimino gatvÄ—je, Ä—jo į darbÄ… KupiÅ¡kio vidurinÄ—je mokykloje. J. DubrindienÄ— dÄ—stÄ— istorijÄ…, dirbo mokyklos bibliotekoje. Jos auklÄ—tinÄ— Regina JocienÄ— sakÄ—, kad į jų klasÄ—s susitikimus su žmona kartu visada ateina ir A. Dubrindis.
NeraÅ¡yti įsipareigojimai Tai buvo mokyklai pasiÅ¡ventÄ™ žmonÄ—s, - dalijosi Å¡iltais atsiliepimais apie Dubrindžius korespondentÄ—s Å¡nekintieji. Toje aplinkoje siela jie ir tebegyvena. Kaip savajame visada labai iÅ¡Å¡varintame kieme ant RaÄiupio Å¡laito. A. Dubrindis sakÄ—, kad nelyg yra įsipareigojÄ™s tam upeliukui jį prižiÅ«rÄ—ti, iÅ¡ jo yra iÅ¡traukÄ™s daugybÄ™ plÅ«duriavusio Å¡lamÅ¡to bei nuo terÅ¡alų iÅ¡kilusių žuvelių. Kitoje kiemo pusÄ—je - gatvÄ—. Ties mokytojų namais ji visada Å¡vari. Tai įsipareigojimai aplinkai.
Sukosi mÅ«sų Å¡neka ir apie žmogaus sutarimus paties su savimi, apie mokÄ—jimÄ… gyventi be prisimatavimų pagal kitus. Pasak A. Dubrindžio, jo ir žmonos Janinos požiÅ«riai į gyvenimo vertybes labai sutapÄ™ ir todÄ—l buvo gerai taip, kaip tuosyk galÄ—jo bÅ«ti. Ponia Janina prisiminÄ— savo pirmÄ…jÄ… mokytojavimo vietÄ… - Vaduvas, o Alfonsas pasiguodÄ—, kad JuodpÄ—nuose trobos, kurioje gimÄ—, seniai nebÄ—ra. Vis įsigydama keliais hektarais daugiau žemÄ—s jų Å¡eima Å«kininkavo JuodpÄ—nuose, MazgeliÅ¡kiuose, galiausiai Mirabelyje. PaÅ¡nekovas sakÄ—, kad vaikystÄ—je vienÄ… vasarÄ… teko jam ir svetimus gyvulius ganyti, tuo metu pas tÄ… Å«kininkÄ… už poros kilometrų nuo JuodpÄ—nų ir gyveno. Jei tik kas jį pakeisdavo prie gyvulių, skubÄ—davÄ™s į namus tÄ—vams prie darbų padÄ—ti. PrisimÄ— A. Dubrindis ir savo keliones KupiÅ¡kin, kai Äia jau mokÄ—si ir gyveno pas tetÄ… netoli gimnazijos. Per polaidžius iÅ¡ namų atjodavo į miestÄ… arkliu, lydymas taip pat raito brolio, dažniausiai Teofilio. O Kai žiemÄ… bÅ«davo užšalÄ™ visi upeliukai ir grioviai, tai ne kartÄ… iÅ¡ KupiÅ¡kio į namus ir atgal yra Äiuožęs ir savadarbÄ—mis paÄiūžomis. Pasak A. Dubrindžio, jo broliai ir seserys daugiausia buvo darbininkiÅ¡kų profesijų žmonÄ—s, o mokytoja tapo dar ir sesuo StasÄ—, gyvenanti Pasvalyje.
KupiÅ¡kio gimnazijos 2-osios laidos auklÄ—tinis ir per trisdeÅ¡imt metų joje matematikÄ… dÄ—stÄ™s mokytojas Alfonsas Dubrindis prie 85-ojo gimtadienio puokÅ¡Äių ir rajono mero Leono ApÅ¡egos, buvusio savo mokinio, padÄ—kos.
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.