SavaitÄ—, praleista Londone ir jo apylinkÄ—se, pralÄ—kÄ— bematant. Dienos buvo kupinos intensyvios pažinties su dar nÄ— sykio neregÄ—ta Å¡alimi. Konkretaus tikslo susipažinti su emigrantų iÅ¡ Lietuvos gyvenimu neturÄ—jau, bet Anglijoje, kur mÅ«sų tautieÄių koncentracija yra viena iÅ¡ didžiausių, to nepavyko iÅ¡vengti. Tad sugrįžus "Sugrįžimams" subjektyvÅ«s pastebÄ—jimai apie emigrantų gyvenimÄ… ir emigracijÄ… apskritai.
LÄ—ktuve, skrendanÄiame į LondonÄ…, tvyrojo tikra Å¡eimyniÅ¡ka atmosfera. Bemaž treÄdalis keleivių buvo jaunos Å¡eimos su mažais vaikais, netgi su poros mÄ—nesių kÅ«dikÄ—liais. Dauguma iÅ¡ jų kalbantys lietuviÅ¡kai, jauni žmonÄ—s. Matyt, grįžtantys atgal po vieÅ¡nagÄ—s tÄ—viÅ¡kÄ—je, aprodÄ™ tÄ—vams ir artimiesiems savo atžalas. DÄ—mesį atkreipÄ— inteligentiÅ¡ka Å¡eima su trimis sÅ«numis. Didieji berniukai kalbÄ—jo taisyklingai lietuviÅ¡kai, o mažasis jų broliukas į savo ÄiauÅ¡kÄ—jimÄ… jau įterpdavo kas antrÄ… angliÅ¡kÄ… žodį...
Studentiška buitis
Apsigyventi teko Rytų Londone, viename iÅ¡ virtine sublokuotų namų, turinÄiame penkis kambarius, virtuvÄ™ ir kitus bÅ«tinus patogumus bei anglams įprastÄ… vidinį kiemelį. Å iame bÅ«ste yra apsistojÄ™ devyni lietuviai, gyvenantys ir dirbantys Å¡iame mieste. Kai kurie tuo metu buvo iÅ¡vykÄ™ į LietuvÄ…. Tokiu bÅ«du buvo atsiradÄ™ vietos įsikurti ir laikiniems sveÄiams. PaaiÅ¡kÄ—jo, kad Å¡ias patalpas tautieÄiams pernuomoja dvi lietuvaitÄ—s, iÅ¡sinuomojusios jas iÅ¡ pakistanieÄio. Taigi ir toks lietuviÅ¡kas verslas Äia egzistuoja ir, matyt, yra pelningas.
Å io bÅ«sto gyventojų buitis priminÄ— studentiÅ¡kÄ… ir visgi nebuvo pats prasÄiausias variantas. DÄ—mesį atkreipÄ— ant Å¡aldytuvo prilipintas lapelis su bendrųjų patalpų valymo grafiku. Be to, mano nuomone, buvo privalumas, kad Äia gyvena įvairaus amžiaus žmonÄ—s - tÄ—vas su suaugusiu sÅ«numi, dvi brandaus amžiaus moterys, kelios jaunos poros. Vakarais užkandžiaujant kiemelyje tarp jaunimo ir vyresniųjų užvirdavo diskusijos įvairiausiomis temomis, buvo skaitomi laikraÅ¡Äiai ir aptarinÄ—jamos įvairiausios naujienos. Trumpai tariant, visa tai man pasirodÄ— kaip gana jauki, namus primenanti salelÄ— milijoniniame Londone.
Tiesa, ne visiems taip pasiseka. Yra kenÄianÄių triukÅ¡mingų, girtaujanÄių žmonių kaimynystÄ™. Su tokiais nÄ—ra malonu dalytis bendra virtuve ar vonia, pagaliau po tokių priverstinai bemiegių naktų bÅ«na nelengva ir savo darbus nudirbti. Ne paslaptis, jog iÅ¡kyla įvairiausių bendravimo problemų nuomojant bÅ«stÄ… kartu su kitų tautybių, temperamento žmonÄ—mis. Labiau prakutÄ™ emigrantai skuba iÅ¡sinuomoti erdvesnį butÄ… ar namÄ…. Pasiseka ir tiems, kurie apsigyvena slaugomo arba žmogaus, kurio namus valo ir prižiÅ«ri, bÅ«ste ir papildomai nebemoka nuomos mokesÄio.
Kuo gi Äia užsiima mÅ«sų iÅ¡eiviai?
Teko sutikti elektrikÄ…, statybų ir sandÄ—lio darbininkų, pardavÄ—jų, valymo firmos darbuotojų, senelių ir neįgalių žmonių slaugytojų, vieÅ¡buÄio kambarinÄ™, pagal specialybÄ™ dirbanÄiÄ… interjero architektÄ™, per vasarÄ… pas mamÄ… Äia besisveÄiuojantį paauglį berniukÄ… iÅ¡ Lietuvos bei besiruoÅ¡ianÄiÄ… visam laikui sugrįžti į gimtinÄ™ bÅ«simÄ… studentÄ™. Na, o vÄ—lai vakare metro grįžtant iÅ¡ miesto teko susidurti ir su tamsesne tautieÄių gyvenimo puse. ApytuÅ¡Äiame vagone keturi lietuviai jaunuoliai, manydami, kad jų niekas nesupranta, entuziastingai dalijosi patirtimi, kaip jie apgaudinÄ—ja patiklius anglus siųsdami kažkokius raÅ¡tus su praÅ¡ymu nurodyti jų bankų sÄ…skaitas...
Nelaukiami laisvadieniai
Visi Londone dirbantys lietuviai tvirtino, jog pinigas Å¡ioje Å¡alyje didesnis, bet dažnai bÅ«na taip, jog negali tuo uždarbiu pasidžiaugti - bebÄ—giodamas per kelis darbus bÅ«ni toks pavargÄ™s, jog nieko nebesinori. Yra net tokių tautieÄių, kurie, pavyzdžiui, per ketverius metus buvimo Londone nÄ—ra matÄ™ Å¡io miesto centro, žymesnių vietų, parkų, neįkÄ—lÄ™ kojos į jokį, nors ir nemokamÄ…, muziejų. Dažnai tai lemia ne tik materialiniai nepritekliai, darbas be poilsio nuo ryto iki iÅ¡naktų, bet ir poreikio pamatyti kažkÄ… naujo nebuvimas, gal ir silpnokas anglų kalbos mokÄ—jimas, uždarokas gyvenimo bÅ«das, draugų ir bendraminÄių stoka. Tiesa ir tai, kad lietuviai vieni kitų privengia. Gal bijo konkurencijos, kokio nors reketo ar kitų nemalonių dalykų iÅ¡ saviÅ¡kių susilaukti. Tokį elgesį diktuoja karti patirtis - nepasitiko pirmÄ… kartÄ… atvykus, nesurado pažadÄ—to darbo ir buto, nepelnytai apskundÄ— darbdaviui ir t. t. NepasitikÄ—jimas saviÅ¡kiais - taip pat vienas iÅ¡ mÅ«sų tautieÄių emigrantų bruožų.
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.