PadÄ—vÄ—tų drabužių labdara mus lydi jau daugiau nei dvideÅ¡imt metų - visÄ… Å¡alies NepriklausomybÄ—s atkÅ«rimo laikotarpį. IÅ¡ pradžių apdarais, apavu užsienieÄiai mus Å¡elpÄ— dykai. TaÄiau netrukus Å¡iÄ… gyvenimo sritį į savo rankas perÄ—mÄ— verslininkai. DÄ—vÄ—tų drabužių turgaus prekyba, visÄ… LietuvÄ—lÄ™ apraizgÄ™s tokių drabužių parduotuvÄ—lių tinklas dar nesitraukia iÅ¡ rinkos iki Å¡iol.
ÄŒia apsiperkantiems žmonÄ—ms kartkartÄ—mis iÅ¡kyla vis tų paÄių nuogÄ…stavimų - ar dÄ—vÄ—ti drabužiai nekenkia sveikatai, ar kruopÅ¡Äiai yra dezinfekuojami, kokiomis ligomis rizikuojame susirgti jais dÄ—vÄ—dami.
Prietaringi, besidomintys visokiais paranormaliais reiÅ¡kiniais ir ekstrasensų pranaÅ¡ystÄ—mis asmenys yra net įvairių ritualų prikÅ«rÄ™, kaip dÄ—vÄ—tÄ… drabužį prisijaukinti, kaip jį dÄ—vÄ—jusio žmogaus dvasiÄ… iÅ¡ jų iÅ¡ginti. Vieni pataria bÅ«tinai po plovimo tuos drabužius iÅ¡skalauti laikant po tekanÄio vandens srove, kiti priduria, kad tuo metu nepakenktų ir maldelÄ™ dÄ—l visa ko sukalbÄ—ti, juk nežinia, gal jų buvusio savininko jau nebÄ—ra tarp gyvųjų, gal jis buvo blogų kÄ—slų turintis žmogus.
Kad ligos neplistų
Užkalbintas Å¡ia tema Panevėžio visuomenÄ—s sveikatos centro UžkreÄiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolÄ—s skyriaus vedÄ—jas Rimgaudas Markelis sakÄ—, kad Å¡iuo metu dÄ—vÄ—tų drabužių prekiautojus tikrina Ne maisto produktų inspekcija. Jo skyriaus kompetencija bÅ«tų į Å¡iÄ… verslo rūšį pažvelgti iÅ¡ užkreÄiamųjų ligų specialisto pozicijų. NeaiÅ¡ku, kas atiduoda tuos drabužius. Ar tie žmonÄ—s yra sveiki, ar kuo nors serga. Tad tokius drabužius jų surinkimo punktuose privalu dezinfekuoti ir tai užfiksuoti dokumente, kad drabužis nekenksmingas.
"Per padÄ—vÄ—tus drabužius gali plisti drabužinÄ—s utÄ—lÄ—s, per batus - grybelis. Dezinfekcija sunaikina visus mikroorganizmus ir įvairių ligų sukÄ—lÄ—jus. ŽmonÄ—s turÄ—tų įsigytÄ… dÄ—vÄ—tÄ… drabužį iÅ¡skalbti, iÅ¡lyginti, jei labai dÄ—mÄ—tas - iÅ¡valyti cheminÄ—je valykloje. Mikroorganizmus nukenksmins karÅ¡tis, Å¡altis, ultravioletiniai spinduliai, net mikrobangų krosnelÄ— tam gali pasitarnauti. Papildomai iÅ¡skalbus, gali dar drabužyje likti tam tikras kiekis dezinfekcijai vartotų chemikalų ir jų kvapas. Per keletÄ… skalbimų to paprastai pavyksta atsikratyti. Batus patartina iÅ¡purkÅ¡ti grybelį naikinanÄiu purÅ¡kalu.
ŽmonÄ—s turÄ—tų įsisÄ…moninti, kad perka nebenaujÄ… daiktÄ…, todÄ—l reikia papildomai pasirÅ«pinti, kad jį bÅ«tų malonu ir saugu dÄ—vÄ—ti", - buvo įsitikinÄ™s užkreÄiamųjų ligų specialistas.
Pasak R. Markelio, jo darbo praktikoje nebuvo tokio atvejo, kad žmogaus susirgimo priežastis būtų dėvėti drabužiai ar batai. Kiek žinąs, tokių nutikimų neužfiksuota ir visoje Lietuvoje. Negirdėjęs ir apie kokius nors prietarus, susijusius su dėvėtų drabužių skalbimu, dėvėjimu. Svarbiausia laikytis švaros ir higienos reikalavimų, nes kiekvienas žino, jog ne naują, ne iš parduotuvės daiktą įsigyja.
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.