KupiÅ¡kio Povilo Matulionio vidurinÄ—je mokykloje gyvenimas nenutrÅ«kta ir pasibaigus pamokoms. Po pietų Äia skuba suaugusieji, siekiantys įgyti brandos atestatÄ…, kuris dÄ—l įvairiausių aplinkybių ankstyvoje jaunystÄ—je jiems iÅ¡slydo iÅ¡ rankų. Ne iÅ¡ karto pavyko surasti pavaduotojÄ… ugdymui suaugusiųjų klasÄ—ms VandÄ… Å imonienÄ™. Kad ji sukiojasi Äia pat, mokykloje, patvirtino ne vienas darbuotojas, o direktoriaus pavaduotoja Zita NavackienÄ— spÄ—liojo: „Gal VandutÄ— vÄ—l užtruko su kokiu nors mokiniu? Ji kiekvienÄ… pakalbina, paglosto, iÅ¡klauso. Netgi įtikinÄ—ja, kaip svarbu nenuleisti rankų ir tÄ™sti dažnam suaugusiajam nelengvus mokslus“.
Chemijos specialistė V. Šimonienė, baigusi tuometinį Vilniaus pedagoginį institutą, 42 metus paskyrė mokytojos profesijai. Iš pradžių dirbusi Juodpėnuose, Šepetoje, daugelį metų mokytojavo Kupiškyje.
Vyr. mokytoja pripažino, kad ankstesnių kartų patirtis buvo labiau džiuginanti: vaikai buvo nuoÅ¡irdesni, kruopÅ¡Äiau mokÄ—si. Dabartiniam jaunimui bÅ«dingas laisvas elgesys, kai kurie nevertina mokymosi reikÅ¡mÄ—s ir pedagogų triÅ«so. TaÄiau V. Å imoninÄ— nuolat kartoja savo mokiniams, kad, norint sÄ—kmingai įsitvirtinti Å¡iuolaikiniame visuomenÄ—s gyvenime, labai svarbu suvokti asmenybÄ—s tobulÄ—jimo naudÄ… ir tÄ™stinio ugdymo svarbÄ…. Nesvarbu, kiek mokymosi metų praleista.
Povilo Matulionio mokykloje vakarinÄ—s klasÄ—s įsikÅ«rÄ— nuo pernai. Å iemet jos vadinamos suaugusiųjų klasÄ—mis, mat Äia mokytis priimami 18 metų sulaukÄ™ asmenys, turintys didesnÄ™ motyvacijÄ… tÄ™sti vidurinį mokslÄ….
Šiuo metu mokosi 52 mokiniai, pasklidę po 10, 11 ir 12 klases. Vos vienas kitas yra toks, kuris gilinasi į žemesnių klasių kursą. Jie gauna individualias užduotis, atvyksta atsiskaityti.
Suaugusiųjų klasÄ—se jauniausi yra septyniolikmeÄiai (jie tÄ™sia pernai pradÄ—tus mokslus). Vyriausiam mokiniui – 34-eri. Dauguma „vakariniokų“ yra perkopÄ™ 20 metų, tai daugiausia savarankiÅ¡ki, dirbantys žmonÄ—s (o neretai ir bedarbiai), surandantys laiko atsiskaityti už namų darbus.
Lankyti pamokas, kurios niekuo nesiskiria nuo dieninÄ—se klasÄ—se besimokanÄiųjų matulionieÄių, yra privalu, taÄiau ne visiems tai pavyksta. Šį rudenį suaugusieji užtrunka prie sezono darbų. Ä® mokinių pasiteisinimus pedagogai stengiasi žiÅ«rÄ—ti geranoriÅ¡kai.
Mokslas ir vakarinÄ—je yra profiliuojamas. Minimalus pamokų skaiÄius per savaitÄ™ – 19, maksimalus – 23. Pirmoji pamoka prasideda pusÄ— penkių, kartais 50 minuÄių anksÄiau bÅ«na nulinÄ—. Pamokos užtrunka iki vÄ—lumos: kartais Å¡viesos klasÄ—se užgÄ™sta po devintos valandos vakaro. Antradienį nuo ankstaus ryto atidirbama už penktadienį, nes prieÅ¡ savaitgalį suaugusiesiems nÄ—ra paprasta iÅ¡sÄ—dÄ—ti suoluose ir bÅ«ti dÄ—mesingiems.
Pedagogai džiaugiasi, kad šiais metais 13 iš 15 suaugusiųjų moksleivių gavo brandos atestatus. Kai kurie itin sėkmingai įveikė net valstybinių egzaminų užduotis, pelnydami per 60 balų.
Baigusiems 12 klasių atsiveria platesnės galimybės rasti darbą ar tęsti mokslus. Šiemet, pasak V. Šimonienės, vienas abiturientas įstojo į Lietuvos žemės ūkio akademiją, kiti – į Kauno taikomosios dailės kolegiją bei aukštesniąsias mokyklas, dvi moterys išvyko į užsienį užsidirbti pinigų studijoms.
Klausantis pasakojimų apie suaugusiųjų klasÄ—s moksleivius, susidaro įspÅ«dis, jog pavaduotoja V. Å imonienÄ— žino ugdytinių gyvenimo vingius, iÅ¡klauso jų problemas, drÄ…sina tolimesnÄ—ms mokslo aukÅ¡tumoms. PedagogÄ— pripažino negailinti laiko atviriems pokalbiams. BÅ«na, pykteli kokia moksleivÄ— ant garbaus amžiaus mokytojos, taÄiau, įveikusi tingulį ir gavusi brandos atestatÄ…, nuoÅ¡irdžiai dÄ—koja V. Å imonienei.
Užsukome į klasę. Chemijos pamokoje sėdėjo realinio profilio moksleiviai, nepaisant jų brandaus amžiaus, daugelio mokytojų vadinami vaikais.
VienuoliktokÄ—s Lijana ir Neringa pripažino, kad dabar jų, suaugusių, požiÅ«ris į mokslÄ… visiÅ¡kai kitoks nei paauglystÄ—je: jos atsakingiau žiÅ«ri į įgyjamas žinias, pagarbiau vertina mokytojo triÅ«sÄ…. Neringa teigÄ—, jog anuometinÄ— bendraamžių klasÄ— jai nekelia jokių sentimentų, nes dabartiniai vienuoliktokai itin vieningi ir Å¡iltai tarpusavyje bendrauja. Moteris sakÄ— pasiilgstanti penkiabalÄ—s vertinimo sistemos – taip buvo paprasÄiau. Tiesa, ankstyvoje jaunystÄ—je ir daugelis dalykų buvo lengviau įkandami.
TaÄiau abi moterys tikino tik po daugelio metų supratusios vidurinio mokslo svarbÄ…. Ne todÄ—l, kad atestato reikalautų darbdaviai (abi kupiÅ¡kietÄ—s – patyrusios siuvÄ—jos), tiesiog taip vienÄ… dienÄ… nusprendÄ—. Lijanai iÅ¡ pradžių atrodÄ—, jog įsijungti į mokslus bus nedrÄ…su, bet dabar sekasi tikrai neblogai. Žinoma, vakarines pamokas tenka derinti ne tik su darbo valandomis, bet ir dÄ—mesiu Å¡eimai, mažameÄių vaikų priežiÅ«ra. Å eimos palaiko į mokyklos suolÄ… sugrįžusias mamas, o aplinkinių nuomonÄ— (kartais pasigirsta kritiÅ¡kų replikų vakarinÄ—s mokyklos moksleivių atžvilgiu) joms nÄ—ra svarbi – jos tikino tik dÄ—l savÄ™s nusprendusios pabaigti vidurinÄ™.
Neringa prisiminÄ—, kaip, sulaukusi Å¡eÅ¡iolikos, toli gražu ne prabangaus gyvenimo genama, iÅ¡Ä—jo dirbti. Noras tapti savarankiÅ¡ka buvo stipresnis už žinių troÅ¡kimÄ…. TaÄiau po deÅ¡imties metų moteris nusprendÄ— siekti brandos atestato, patvirtindama senÄ… tiesÄ…, jog mokytis niekada nevÄ—lu.
Tos paÄios klasÄ—s moksleivis Vitalijus prisipažino, kad anksÄiau mokslus krimsti jam sunkiai sekÄ—si – porÄ… metų kartojo aÅ¡tuntos klasÄ—s kursÄ…. PalikÄ™s mokyklÄ…, vaikinas trejus metus „ilsÄ—josi“ (tiksliau - dirbo), kol pagaliau suprato norįs gauti brandos atestatÄ…. Neblogai lankantis pamokas Vitalijus džiaugÄ—si, kad noras mokytis sugrįžo.
Ä® pokalbį įsitraukÄ— ir keli dvyliktokai. Virginija, Dalia ir Darius sakÄ— dar nebijantys bÅ«simų egzaminų. PaskutinÄ—s suaugusiųjų klasÄ—s auklÄ—tiniai tvirtino, jog mokytis Äia nÄ—ra labai sunku.
Baigusios devynias klases, Virginija su Dalia manÄ—, kad tolimesniam gyvenimui žinių pakanka. Jos lankÄ— įvairius specialybÄ—s kursus, kÅ«rÄ— Å¡eimas. TaÄiau po aÅ¡tuonerių metų suprato, kad Å¡iandieninÄ—je darbo rinkoje pirmiausia reikalaujama bent vidurinio iÅ¡silavinimo, taip pat – kompiuterinio raÅ¡tingumo, užsienio kalbų mokÄ—jimo. Ä®gijusios brandos atestatus, moterys tikisi pelningesnio darbo pasiÅ«lymų, galimybÄ—s tÄ™sti mokslus.
Žaidelių kaime Å«kininkaujanÄio Dariaus likimas klostÄ—si panaÅ¡iai: po devynių klasių iÅ¡garavo noras mokytis toliau. TaÄiau po kelerių metų nuomonÄ— pasikeitÄ—. SÄ—kmingai besimokantis vyras svajoja įstoti į Kauno technologijos universitetÄ…, medžio gaminių dizaino specialybÄ™. DÄ—l Å¡io tikslo jis stengiasi suderinti Å«kio darbus, kasdien automobiliu atvyksta į KupiÅ¡kį.
Å nekinti „vaikai“ negailÄ—jo pagyrų ne tik kiekvienam mokiniui dÄ—mesingai pavaduotojai, bet ir savo auklÄ—tojoms AuÅ¡rai VapÅ¡ienei bei Eugenijai Sokienei. DeÅ¡imtokais rÅ«pinasi GenÄ— MekÅ¡Ä—nienÄ—. KantrÅ«s ir talentingi pedagogai noriai tiesia pagalbos rankÄ… į žinių pasaulį, nežiÅ«rint metų ar įvairių susiklosÄiusių aplinkybių, sugrįžusiems žmonÄ—ms, kurių, deja, į suaugusiųjų klases kasmet susirenka vis mažiau.
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.