Kupiškio ligoninėje jau mėnuo teikiamos visos Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriuje numatytos procedūros. Ši galimybė atsirado baigus įgyvendinti projektą "Antrinio lygio laboratorinių ir ambulatorinės reabilitacijos paslaugų plėtra VšĮ Kupiškio ligoninėje".
Apie medicininÄ™ reabilitacijÄ… plaÄiau papasakojo gydytoja Roma RAMANAUSKIENÄ–, laikinai einanti KupiÅ¡kio ligoninÄ—s direktorÄ—s pareigas.
Kas yra medicininÄ— reabilitacija ir kada ji taikoma ligoniams?
Medicininė reabilitacija - tai kompleksinis medicininių reabilitacijos priemonių (fizioterapijos, kineziterapijos, ergoterapijos, masažo, purvo ir vandens procedūrų bei kt.) taikymas sergant kaulų, raumenų ir sąnarių ligomis, kvėpavimo ligomis, patyrus insultą, dėl širdies ir kraujagyslių ligų, po sunkių operacijų, traumų. Medicininė reabilitacija - tai viena iš sudedamųjų ligonio (vaiko ar suaugusiojo) gydymo dalių. Ji gali būti stacionarinė arba ambulatorinė.
Reabilitacijos tikslas - išvengti ligos komplikacijų, pagreitinti žmogaus sveikimą, sumažinti ligos simptomus bei neįgalumą, o kartais siekiama tik pagerinti biosocialines funkcijas.
Kokie yra reabilitacijos etapai?
Yra trys reabilitacijos etapai. Pirmas etapas - medicininės reabilitacijos paslaugos pradedamos teikti ambulatorinio arba stacionarinio gydymo metu esant ūmiam ligos periodui. Šiame etape gali būti taikomas kompleksas reabilitacinių priemonių arba pavienės reabilitacijos paslaugos. Dėl paslaugų poreikio gydantis gydytojas savo pacientą nukreipia konsultuotis pas reabilitologą.
Pasibaigus ūmiam ligos periodui, jei po pirmojo reabilitacijos etapo yra neišnykęs biosocialinių funkcijų sutrikimas, ligoniui pagal medicinines indikacijas skiriamas antrasis reabilitacijos etapas specializuotame stacionarinės reabilitacijos skyriuje.
Jei biosocialinÄ—s funkcijos neatsistato po antrojo reabilitacijos etapo, o paciento bÅ«klÄ— atitinka treÄio etapo medicininÄ—s reabilitacijos reikalavimus, taikomas treÄiasis ambulatorinÄ—s reabilitacijos etapas.
Jei po pirmojo reabilitacijos etapo nebÅ«tina pacientui taikyti stacionaraus antrojo reabilitacijos etapo, iÅ¡kart galima pereiti prie treÄiojo ambulatorinÄ—s reabilitacijos etapo.
MÅ«sų ligoninÄ—je taikomas pirmasis reabilitacijos etapas ir treÄiasis ambulatorinÄ—s reabilitacijos etapas. Už Å¡ias paslaugas yra sumokama iÅ¡ Privalomojo sveikatos draudimo fondo. TeritorinÄ— ligonių kasa skiria tam tikrÄ… kelialapių skaiÄių metų ketvirÄiui.
Kiek ligonis gali gauti nemokamų paslaugų?
Pirmojo medicininės reabilitacijos etapo metu skiriamos (pagal susirgimą) trijų rūšių 4 nemokamos reabilitacijos procedūros (sausas masažas, elektroterapija, ergoterapija arba kineziterapija). Jei pacientas pageidauja daugiau procedūrų, už kiekvieną jų jau reikia mokėti pagal gydymo įstaigoje patvirtintus mokamų paslaugų įkainius. Pirmo etapo visos keturių rūšių procedūros vaikams iki 18 m. yra nemokamos. Visos šiame etape taikomos vandens, purvo procedūros suaugusiems ir vaikams yra mokamos. Teritorinė ligonių kasa šioms procedūroms finansavimo neskiria.
Ar gali medicininės reabilitacijos paslaugomis pasinaudoti žmogus, neturintis gydytojo siuntimo?
Gali. Šios procedūros tinka ligų prevencijai, relaksacijai, atsigauti po stresų. Žmogus pirmiausia turėtų kreiptis į Kupiškio ligoninės konsultacinę polikliniką ir užsiregistruoti. Tik be gydytojo siuntimo už procedūras reikės mokėti. Kupiškėnams per pirmąjį mėnesį jau buvo suteikta apie 30 proc. mokamų purvo procedūrų, apie 20 proc. - vandens ir 7 proc. - povandeninio masažo procedūrų.
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.