Oras, maistas, vanduo ir miegas - bene svarbiausi žmogaus gyvybÄ—s palaikymo komponentai. Miegodamas žmogus praleidžia maždaug treÄdalį viso savo gyvenimo. Miego kokybÄ— turi didžiulÄ™ įtakÄ… asmens darbingumui, nuotaikai, savijautai.
Svarbiausia - miego kokybÄ—
Prastu miegu skundžiasi apie 40 procentų žmonių. Kasmet jų skaiÄius vis didÄ—ja. Po nakties jie bÅ«na nepailsÄ—jÄ™, mieguisti, sutrinka dÄ—mesys bei atmintis. Pasak Miego sutrikimų diagnostikos laboratorijos gydytojos Ramintos MasaitienÄ—s, suaugusiam žmogui bÅ«tina miegoti 7-8 valandas per parÄ…. "Jei žmogus miegui skiria mažiau nei 5 valandas ar daugiau nei 9 valandas - tai jau yra kenksminga. Pats geriausias ir tinkamiausias miegas yra iki vidurnakÄio", - tikina R.MasaitienÄ—. Anot jos, jei žmogus miegui neskiria tinkamo valandų skaiÄiaus, tai gali turÄ—ti neigiamos įtakos ne tik darbingumui ir nuotaikai, bet ir sukelti rimtų sveikatos sutrikimų. Sutrikus miegui, žmogų gali kamuoti nuovargis, didÄ—ti kraujo spaudimas, mažėti atsparumas įvairioms infekcijoms, blogÄ—ti atmintis. DÄ—l miego sutrikimų žmogus per mÄ—nesį vidutiniÅ¡kai praranda Å¡eÅ¡ias darbingas dienas. "Nustatyta, kad iki 25 proc. visų autoįvykių sukelia turintys mieguistumÄ… dienos metu, o 50 proc. autoavarijų, kuriose žūsta žmonÄ—s, sukelia mieguisti vairuotojai", - statistinius duomenis pateikÄ— medikÄ—.
Knarkimas - viena iÅ¡ prasto miego priežasÄių
Pasak R. MasaitienÄ—s, dažniausias ne visaverÄio, prastos kokybÄ—s ar nepakankamos trukmÄ—s miego rodiklis - mieguistumas dienÄ…. "Mieguistumas - ne visuomet signalizuoja apie rimtus sveikatos sutrikimus. Tai gali bÅ«ti ir knarkimo iÅ¡dava, todÄ—l bÅ«tina iÅ¡sitirti", - tikina specialistÄ—.
Tyrimais nustatyta, kad kas penktas sulaukÄ™s 30 metų amžiaus žmogus knarkia, su amžiumi Å¡is skaiÄius didÄ—ja. 42 proc. visų knarkianÄiųjų sudaro moterys, 60 proc. - vyrai. Du treÄdaliai žmonių sako, kad girdi, kaip jų partneriai knarkia, o 6 iÅ¡ 10 žmonių sako žinantys, jog patys knarkia. Net 85 procentai knarkianÄiųjų skleidžia 40 decibelų garsÄ…, o tai tolygu greitkeliu važiuojanÄio automobilio garsui.
KenÄia ne tik knarkiantysis, bet ir aplinkiniai
Kova su knarkimu vyksta jau ne vienÄ… Å¡imtmetį. JAV patentų ir prekÄ—s ženklų biuras pirmÄ…jį iÅ¡radimÄ… Å¡ioje srityje užregistravo bene 1874 metais. Nuo to meto buvo užfiksuota keli Å¡imtai įvairiausių antiknarkimo įrenginių, kai kurie jų buvo net pradÄ—ti gaminti. Vienas tokių - autonominis elektroninis prietaisas, jis buvo tvirtinamas prie ausies ir turÄ—jo miniatiÅ«rinį mikrofonÄ…, kuris fiksuodavo knarkimo garsÄ… bei stiprumÄ…, be to, Å¡is prietaisas turÄ—jo ir atgalinio signalo generatorių. Kuomet žmogus pradÄ—davo knarkti, sustiprintas signalas bÅ«davo pasiunÄiamas jam į ausį ir pažadindavo. Vis tik didžioji dauguma tokių iÅ¡radimų taip ir liko pagaminti vienu egzemplioriumi.
Danijos kompanijos TannerMedico A/S atstovo, Å¡iÄ… savaitÄ™ Lietuvos medikams pristaÄiusio naujÄ… kovos su knarkimu preparatÄ…, Jan Otzen teigimu, keistų kovos bÅ«dų su knarkianÄiaisiais galima aptikti ir Å¡iais laikais. "Tiek Australijoje, tiek JungtinÄ—je KaralystÄ—je yra vieÅ¡buÄių, kurie iÅ¡tisus aukÅ¡tus paskiria tylai. Å iuose aukÅ¡tuose dirba tarnautojai, kurie iÅ¡girdÄ™ knarkimÄ…, beldžia į duris ir žadina sveÄiÄ…", - pasakojo Jan Otzen.
Niekaip negalintys iÅ¡simiegoti aplinkiniai yra sugalvojÄ™ įvairiausių bÅ«dų, kaip bent kelioms akimirkoms nutraukti mieganÄiojo knarkimÄ…. Populiariausi jų - užspausti nosį; paversti ant Å¡ono; paÅ¡vilpti; prie senų marÅ¡kinÄ—lių nugaros prisiÅ«ti kiÅ¡enÄ™, į jÄ… įsiÅ«ti teniso kamuoliukus, kurie atsigulus ant nugaros sukeltų diskomfortÄ…. Ir kraÅ¡tutiniai - rinktis atskirus miegamuosius arba keisti partnerį ar partnerÄ™.
Knarkimas - signalas apie rimtÄ… sveikatos sutrikimÄ…
Knarkimas - ne tik socialinÄ— problema, tai gali bÅ«ti signalas apie sveikatos sutrikimus. Knarkti pradedama perÅ¡alus, turint nosies ar gerklÄ—s defektÄ…. TaÄiau knarkimas gali iÅ¡duoti apie kur kas rimtesnius sveikatos sutrikimus, tokius kaip miego apnÄ—ja. Miego apnÄ—ja - tai kvÄ—pavimo sustojimas miego metu, trunkantis daugiau nei 10 sekundžių. Tuo tarpu žmogui, serganÄiam obstrukcinÄ—s miego apnÄ—jos sindromu, tokie kvÄ—pavimo sustojimai gali kartotis daug kartų per valandÄ….
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.