Važiuojant per StirniÅ¡kius, akį traukia tarp Å¡imtameÄių medžių skendintys senojo žemutinÄ—s PalÄ—venÄ—s dvaro pastatai. Dar 1912 m. jo Å¡eimininkai Äia valdÄ— 2463 ha žemÄ—s, o 1940 m. nacionalizuojant dvarÄ… savininkui Bogdanui Komarui tepalikta 112,80 ha. TaÄiau karo pradžioje dvarininkai turÄ—jo bÄ—gti. Kurį laikÄ… gyvenÄ™s pas dukrÄ… UkmergÄ—je, 1960 m. B. Komaras iÅ¡vyko į LenkijÄ…. Pirmaisiais Lietuvos nepriklausomybÄ—s metais teisÄ™ sugrįžti į protÄ—vių valdas atgavo dvarininkų vaikai ir vaikaiÄiai. B. Komaro anÅ«kÄ— NijolÄ— Marija MilaknienÄ— ilgai nesvarstÄ— – 1992 m. jai buvo sugrąžinta garsaus senelio nuosavybÄ—. Tiesa, prieÅ¡ tai teisme teko įrodyti, kad jos mama KomaraitÄ—s pavardÄ™ buvo pasikeitusi į KaraliÅ«naitÄ—s.
„Kai Äia atvykome pirmÄ… kartÄ…, - prisimena dvarininko palikuonÄ—, - aplink griÅ«vanÄius pastatus kerojo dilgÄ—lÄ—s ir kieÄiai“. Teko įdÄ—ti nemažai pastangų, kad takeliai bÅ«tų praeinami Äia apsilankantiems smalsuoliams, kad sveÄiai galÄ—tų iÅ¡ arti pasigrožėti buvusio dvaro didybe. Anot Å¡eimininkÄ—s, Å¡iuo metu nÄ—ra lėšų rekonstruoti dvaro rÅ«mams, kone kasmet reikia šį tÄ… paremontuoti, apskardinti bokÅ¡tų frontonus, sutvarkyti stogus. Matyt, dar negreit Komaro dvaras suspindÄ—s savo buvusia prabanga. O kol kas N. MilaknienÄ— maloniai užkalbina kiekvienÄ… užsukusį į jos valdas, noriai papasakoja dvaro istorijÄ…, kuriÄ… mena likÄ™ pastatai.
Okupacijos metais Äia pat, už medžių, rusai laikÄ— karinius dalinius ir amunicijÄ…. O Skverbuose buvo aerodromas. Puldami vokieÄiai apÅ¡audÄ— teritorijÄ…, ant dvaro numetÄ— bombÄ…. Tad dabartinis senojo dvaro rÅ«mų vaizdas dar byloja apie karo baisumus.
IÅ¡ keturių didingų bokÅ¡tų, ovalu jungusių rÅ«mų fasadinÄ™ dalį, beliko du. Viduje buvo biblioteka, salÄ—s, bokÅ¡tuose - Å¡achmatinÄ—s. Viena rÅ«mų dalis iÅ¡saugota iki Å¡ių dienų. Tik dabar Äia pertvaros skiria tuÅ¡Äius kambarius.
Kiek atokiau – įdomios architektūros raudonų plytų senoji dvaro oficina. Ten gyveno sodininkas, daržininkas. Iš buvusio svirno likę tik griuvėsiai.
Dvaro aplinka gražiai sutvarkyta, nušienauta pieva. Prie rūmų pastatų auga rudenio nurausvinti dvarininką B. Komarą menantys kanadietiški klevai. Tolumoje dėmesį prikausto išsirikiavusios liepos. Jų alėją retino į talką susirinkę apskrities bajorai. Du skirtingo dydžio maumedžiai taip pat unikalūs. Vienas iš jų – Nijolės senelio atvežtas iš Kurilų salų. Lietuvoje tokių yra tik du. Antrasis auga Kauno botanikos sode. Kitas, aukštasis maumedis vadinamas europiniu sibiriniu.
ÄŒia pat už dvaro vingiuojanti LÄ—vens upÄ—, unikali dolomito atodanga tik patvirtina, jog Å¡i vieta tinkama kaimo turizmui. TaÄiau tokios vizijos dabartiniai Å¡eimininkai dar nepuoselÄ—ja. „Mes esame pensininkai, o restauruoti dvarÄ… ar įrengti patalpas sveÄiams prireiktų milžiniÅ¡kų investicijų,“ - kalbÄ—jo N. MilaknienÄ—.
Iki Å¡iol nÄ—ra nÄ—ra jokios kelio nuorodos, kad žemutinÄ—je PalÄ—venÄ—je stÅ«kso senovÄ—je garsaus dvaro liekanos. Saugomos, prižiÅ«rimos, laukianÄios sveÄių. Keliautojai Komaro dvarÄ… susiranda pagal turizmo informacijos lankstinukus, nes nuoroda į žemutinį PalÄ—venÄ—s dvarÄ… – paÄių Å¡eimininkų reikalas.
Vasaras Äia praleidžianti panevėžietÄ— N. MilaknienÄ— su vyru Algirdu nutarÄ— persikelti gyventi į dvaro teritorijÄ…. Jau Å¡iÄ… žiemÄ… kitapus kelio kadaise pastatyta pieninÄ— alsuos gyvybe: antrame aukÅ¡te Å¡iuolaikiÅ¡kai įrengtose gyvenamosiose patalpose įsikurs tikrieji Å¡eimininkai.
Nijolės vyras neprieštaravo šiam sumanymui. Priešingai – jis buvo iniciatorius. „Kiek važinėsim, motin?“ – klausė savo žmonos ir siūlė visam laikui apsistoti žemutinės Palėvenės dvare.
Dabar aplink namus žydi vešlūs gėlynai, auga neįprastai apkarpyti dekoratyviniai krūmai, tvenkinyje nardo žuvys, kurių šeimininkė nepamiršta pašerti.
„Labai myliu Å¡itÄ… dvarÄ…, - kalbÄ—jo N. MilaknienÄ—, augusi prie pedantiÅ¡kumu ir erudicija garsÄ—jusio savo senelio B. Komaro, - pasakodamas apie savo valdas, jis diegÄ— mums meilÄ™ tam kraÅ¡tui, tikÄ—jo, kad dvaras atgims“. Moteris teigÄ— jauÄianti atsakomybÄ™ už savo giminÄ—s palikimo iÅ¡saugojimÄ….
N. MilaknienÄ— ne tik kaupia senas dvaro nuotraukas, bet ir giminÄ—s medyje įamžino Komarų herbÄ…, protÄ—vių bei dabartinÄ—s kartos nuotraukas. Apie dvaro praeitį liudija ir archyvuose iÅ¡likÄ™s detalus 1915 m. inventorius: tuomet suskaiÄiuota kiekviena indų servizo Å¡akutÄ—, kiekvienas tÄ—vonijos medis.
Dvaro praeitimi galÄ—s didžiuotis ir B. Komaro provaikaiÄiai. NijolÄ— ir Algirdas Milakniai užaugino tris vaikus: Egidijų, InesÄ… ir MindaugÄ….
Vyriausias keturiasdeÅ¡imtmetis sÅ«nus Egidijus dažnai atvyksta į PalÄ—venÄ—s dvarÄ…. Jis kantriai triÅ«sia vienas ir pirmajame buvusios pieninÄ—s aukÅ¡te bando atkurti autentiÅ¡kÄ… interjerÄ…. Anot N. MilaknienÄ—s, yra galimybÄ—, kad sÅ«nus atsikraustys Äia gyventi, galbÅ«t imsis dvarÄ… atnaujinti, suteiks jam dar daugiau gyvybÄ—s.
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.