PraÄ—jusiame "Sveikatos" numeryje dalijomÄ—s mintimis iÅ¡ spalio 22 d. MiežiÅ¡kiuose, Panevėžio r., vykusios konferencijos "Sveika gyvensena - sveikatos Å¡altinis". Ä® jÄ… buvo susirinkusios krÅ«ties vėžio prevencijos projekto "Nedelsk" ambasadorÄ—s ir aktyvistÄ—s iÅ¡ įvairių Lietuvos kampelių. TÄ…dien konferencijos dalyvÄ—ms buvo surengta ekskursija į raÅ¡ytojos GabrielÄ—s PetkeviÄaitÄ—s-BitÄ—s dvarelį-muziejų PuziniÅ¡kyje, kur kalbÄ—ta apie vaistažolių arbatų ir kitų netradicinių gydymo bÅ«dų naudÄ… sveikatai.
Apie vaistažoles
PuziniÅ¡kyje konferencijos dalyvius pasitiko muziejaus darbuotoja Irena LesvinÄiÅ«nienÄ— ir papasakojo apie G. PetkeviÄaitÄ—s-BitÄ—s gyvenimÄ… ir veiklÄ…. Neatsitiktinai Å¡iame dvarelyje-muziejuje yra siÅ«lomos edukacinÄ—s programos apie liaudies medicinÄ…, vaiÅ¡inama vaistažolių arbatomis. Mat Å¡ia gyvenimo sritimi domÄ—josi, senųjų kaimo iÅ¡minÄių patirtį užraÅ¡inÄ—jo, rinko ir augino vaistažoles pati raÅ¡ytoja, o jos tÄ—vas buvo apylinkÄ—se gerai žinomas gydytojas.
SveÄiams buvo pasiÅ«lyta paragauti pipirmÄ—Äių ir ramunÄ—lių arbatos.
Priminta, kad profilaktiÅ¡kai tų paÄių vaistažolių arbatas turÄ—tume gerti 7-10 dienų. Po to jas reikÄ—tų pakeisti kitomis. Vaistažolių miÅ¡inius reikÄ—tų ruoÅ¡ti prieÅ¡ pat jų plikymÄ…. AntrÄ… kartÄ… tų paÄių vaistažolių nebereikia plikyti. Smulkintas žoleles pakanka palaikyti 5 min., kol pritrauks. Stiebus, Å¡aknis galima Å¡iek tiek pavirinti.
Vaistažoles geriausia rinkti saulėtą dieną. Džiovinti reikėtų pavėsyje, sausoje, gerai vėdinamoje vietoje, kad lapeliai nesubyrėtų. Šaknis geriausia džiovinti molio krosnyse.
Pasak I. LesvinÄiÅ«nienÄ—s, reikÄ—tų užsiÅ¡aldyti smulkintos vaistinÄ—s agurklÄ—s kubelių ir vartoti juos žiemÄ… ne tik maistui paskaninti, bet ir įvairių negalavimų profilaktikai. AgurklÄ— gerina kraujÄ…, varo Å¡lapimÄ…, mažina kosulį. Taip pat ji padeda sergant reumatu, Å¡irdies ir inkstų ligoms.
Prie vaistažolių arbatos prisimintas ir medus bei jo gydomosios savybÄ—s. BitininkystÄ—s žinovÄ— buvo ir G. PetkeviÄaitÄ—-BitÄ—.
Å iais laikais labai sunku gauti vienalyÄio medaus. BitutÄ—s jo dažniausiai prineÅ¡a iÅ¡ įvairiausių augalų. Geriausiu ir brangiausiu laikomas viržių medus. Jį labai sunku iÅ¡sukti. Å irdžiai tinkamiausias obelų medus.
Senoviniai gydymo būdai
Muziejaus darbuotoja papasakojo apie įvairius liaudiÅ¡kus gydymo bÅ«dus. Antai sÄ…narių skausmas gali atlÄ—gti pamirkius kojas svogÅ«nų lukÅ¡tų nuovire. Po Å¡ios procedÅ«ros reikÄ—tų apsimauti vilnonÄ—mis kojinÄ—mis. Tokį pat poveikį turi ir kojų mirkymas bulvių nuovire. Jei norime turÄ—ti baltas, Å¡velnias rankas, irgi naudinga jas pamirkyti tame nuovire. Bulvių sultys gydo skrandžio ir dvylikapirÅ¡tÄ—s žarnos opas, mažina kraujospÅ«dį, tinka sergant inkstų ligomis. Jų sulÄių kompresai dedami įgÄ—lus bitei, uodams.
Ä®vairias negalias gali puikiai palengvinti lietuviÅ¡kas molis. Jis tinka uždegimams, patinimams, odos ligoms malÅ¡inti. Reikia ant negaluojanÄios vietos uždÄ—ti sudrÄ—kintos marlÄ—s ar drobÄ—s tvarstį su molio koÅ¡ele ir palaikyti apie 1 val. Seniau ponios gerdavo molį norÄ—damos iÅ¡valyti organizmÄ…. Juo valÄ— veidÄ…. Be molio neapsieidavo ir dabar neiÅ¡siverÄia pirties procedÅ«ros. Molis turi antiseptinių savybių, aktyvina medžiagų apykaitÄ…, riebalinių liaukų funkcijas.
Veidui valyti ir balinti seniau buvo vartojami ir tarkuoti krienai.
Radikulitui gydyti pasemdavo kibirÄ… skruzdÄ—lyno, užplikydavo verdanÄiu vandeniu ir naudodavo gydomosioms vonioms.
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.