SuÅ¡lubavusia sveikata besiskundžiantys vyresni žmonÄ—s prisimena ankstesnius laikus, kai pagerinti savijautos daugelis kasmet skubÄ—davo į sanatorijas. Dabar pasiÅ«la minimali. TeritorinÄ—s ligonių kasos gydymo įstaigoms skiria kvotas sanatorijoms, kurios Å¡iuo metu vadinamos reabilitacijos ar sveikatÄ… grąžinanÄiomis įstaigomis. Taigi nemokamų kelialapių gauti sunku, o mokÄ—ti už reabilitacijos paslaugas patiems – ne kiekvieno kiÅ¡enei.
Pagal Sveikatos apsaugos ministerijos nustatytą tvarką, sergantys žmonės gali gauti kelių rūšių valstybės apmokamus kelialapius - reabilitacijai, sveikatos grąžinimui ir palaikomajai reabilitacijai.
KupiÅ¡kio pirminÄ—s asmens sveikatos priežiÅ«ros (PASP) centras pirmam Å¡ių metų pusmeÄiui gavo 2 reabilitacijos, 26 sveikatos grąžinimo, 3 palaikomosios reabilitacijos kelialapius ir 11 ambulatorinÄ—s reabilitacijos kelialapių, kai žmogus ateina į medicinos įstaigÄ…, atlieka gydytojo paskirtas procedÅ«ras, o po jų keliauja į vietÄ…, kur apsistojo, ar į namus. Tokia reabilitacija yra gerokai pigesnÄ—, nes nekainuoja žmogaus maitinimas ir vieÅ¡buÄio paslaugos, kurios teikiamos reabilitacijos stacionaruose. IÅ¡ viso kelialapiams skirta 52 611 Lt. Iki Å¡iol kvotos buvo skiriamos ketvirÄiams. Jei Å¡is poreikis bÅ«tų virÅ¡ytas, Panevėžio teritorinÄ— ligonių kasa reikalautų gydymo įstaigoje atlikti vidaus auditÄ… dÄ—l siuntimų pagrįstumo ir prioritetų nustatymo bei pateikti jai iÅ¡vadas ir pasiÅ«lymus.
Ä®vertinus tai, kiek KupiÅ¡kio PASP centras turi prisiraÅ¡iusiųjų (23 tÅ«kst.), nesudÄ—tinga apibendrinti, kad žmonių, galinÄių iÅ¡vykti į sanatorijas, procentas yra nedidelis. MinÄ—tos įstaigos vadovÄ— DovilÄ— KulbokienÄ— informavo, kad pernai sanatorinius kelialapius gavo 160 suaugusiųjų ir 59 vaikai. Nors kvotų virÅ¡yta nebuvo, medikÄ— sakÄ—, kad po rimtų susirgimų pacientas iÅ¡ karto siunÄiamas į sanatorijÄ….
Gydytoja pastebÄ—jo, kad sÄ…raÅ¡as diagnozių, ligų, kuriomis sergant sveikatÄ… galima pastiprinti sanatorijoje, labai ilgas. Jis patvirtintas sveikatos apsaugos ministro. TaÄiau kelialapis į sanatorijÄ… negali bÅ«ti grįstas vien ligonio norais. Kiekvienu konkreÄiu atveju sprendimÄ… priima gydantis gydytojas, atsižvelgdamas į ligos indikacijas. PagulÄ—ti ir pavalgyti, kaip sovietiniais laikais, niekas į sanatorijas nebevažiuoja. Kelialapiai skiriami sunkiems ligoniams: po Å«mių susirgimų, sÄ…narių pakeitimo, stuburo, galvos, kitų rimtų operacijų, iÅ¡gyvenusiems insultÄ…, infarktÄ…, onkologiniams ligoniams po chemoterapijos ar spindulinio gydymo, patyrusiems sudÄ—tingas traumas ir t. t. Jei gydymo įstaigai, iÅ¡siuntus minÄ—tus ligonius, lieka lėšų, tada ji gali siųsti ir lengvesniais susirgimais serganÄius pacientus.
Ligonių kasos yra nurodžiusios, kad siunÄiant į sanatorijas pirmenybÄ— bÅ«tų teikiama darbingo amžiaus žmonÄ—ms. Vaikai į sanatorijas siunÄiami be jokių apribojimų, visuomet, jei tik gydytojai nusprendžia, kad tai bÅ«tina.
Žmogus pagal savo ligą gali pats pasirinkti, kurioje mūsų šalies sanatorijoje jis norėtų gydytis. Norintiems išvykti į sanatorijas reikia reabilitologo konsultacijos, pirmiausia pacientai turi pereiti pirminį reabilitacijos etapą. Jei po jo ligos paūmėjimas nepraeina, išlieka biosocialinių funkcijų sutrikimai, skiriamas sanatorinis kelialapis. Reabilitacijos tikslas mažinti žmogaus neįgalumą ir integruoti asmenį į visuomenę, kad jis galėtų dalyvauti jos veikloje.
Kupiškėnai vyksta į sanatorijas ir savo lėšomis. Panorusiems sveikatą sustiprinti už savo pinigus problemų nėra – sanatorijos laukia vadinamųjų komercinių ligonių.
Pasak D. KulbokienÄ—s, nÄ—ra ko veržtis į sanatorijas. Ji apgailestavo, kad kai kurių žmonių sÄ…monÄ—je dar gajus noras bet kokia kaina į jas iÅ¡rÅ«kti, gulÄ—ti ir bÅ«ti apÅ¡okinÄ—tiems, iÅ¡masažuotiems ir pan. VerÄiau reikÄ—tų keisti gyvenimo bÅ«dÄ…, sveikata daugiau rÅ«pintis patiems, juk grįžus iÅ¡ sanatorijų reikÄ—s gyventi toliau. Sanatorinis gydymas padeda ligoniui atgauti jÄ—gas, bet toliau savo sveikatÄ… tausoti jis privalo pats, pasinaudodamas reabilitacijos įstaigoje gautomis rekomendacijomis.
Pagal sutartį su teritorine ligonių kasa, KupiÅ¡kio ligoninei pirmam Å¡ių metų pusmeÄiui skirta 12 kelialapių II lygio reabilitacijai, 23 – sveikatos grąžinimui, 6 – ambulatorinei, 3 – palaikomajai reabilitacijai. Pasak vyr. gydytojo pavaduotojos Romos RamanauskienÄ—s, iÅ¡naudojus Å¡iÄ… kvotÄ…, bet esant bÅ«tinybei siųsti pacientÄ… į reabilitacijos įstaigÄ…, dÄ—l papildomų kelialapių kreipiamasi į ligonių kasas.
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.