Praėjusį šeštadienį Panevėžio r. savivaldybės viešosios bibliotekos Miežiškių filiale vyko konferencija "Sveika gyvensena - sveikatos šaltinis". Į jį iš įvairių Lietuvos kampelių, taip pat ir iš Kupiškio, buvo suvažiavusios krūties vėžio prevencijos projekto "Nedelsk" ambasadorės ir aktyvistės.
Paskaitas apie judÄ—jimo, sveikos mitybos, natÅ«ralių grožio priemonių naudÄ… skaitÄ— visuomenÄ—s sveikatos specialistai, natÅ«ralios kosmetikos, jogos ir ajurvedos žinovai. Konferencijos dalyviai galÄ—jo paragauti vegetariÅ¡kų patiekalų. Po pietų konferencija tÄ™sÄ—si PuziniÅ¡kyje, raÅ¡ytojos GabrielÄ—s PetkeviÄaitÄ—s-BitÄ—s dvarelyje-muziejuje, degustuojant vaistažolių arbatas ir gilinantis į jų naudÄ… žmogaus sveikatai.
Jautiesi nelaimingas - sergi
Paskaitą apie sveiką mitybą "Gyvenu ir sveikstu. Maistas - tai prevencinis vaistas" skaitė Ajurvedos akademijos vadovė ir viena iš bendrasavininkių Lina Lukošienė.
Pasak jos, ajurveda - tai mokslas apie mediciną ir ligų prevenciją. Jo šaltiniai yra indų Vedos, seniausieji indų kultūros istoriniai, filosofiniai ir mitologiniai raštai. Juose užfiksuota ir iki mūsų dienų išlikusi prieš 5 tūkst. metų gyvavusi gyvenimo išmintis. Ajurveda išties yra mūsų gyvenimo instrukcija.
"Jei nesergi, bet nesijauti laimingas - esi ligonis. Atrodo, žmogus nesiskundžia kÅ«no negaliomis, pinigų turi kaip Å¡ieno, o jam kažko liÅ«dna. Besigilindami į ajurvedos iÅ¡mintį, kur didžiausias dÄ—mesys skiriamas žmogaus sielai ir jos tobulÄ—jimui, galime rasti atsakymÄ…, kodÄ—l taip yra. Ajurveda yra holistinis mokslas. Žmogus Äia suvokiamas kaip visuma, kaip gamtos sudedamoji dalis. Jos pagrindiniai energetiniai elementai ugnis, eteris ir oras, vanduo ir žemÄ— yra įsikÅ«nijÄ™ ir žmoguje. Pagal tai, kokie įgimti energetiniai elementai mumyse vyrauja, žmonÄ—s yra skirstomi į oro, ugnies ir žemÄ—s tipus.
Oro tipo žmonės - aukšti, dažniausiai liesi, judrūs. Šąla, styra. Šeimos gyvenime nepastovūs, nepatikimi, bet labai kūrybingi. Žemės tipo - kresni, stambių kaulų, linkę tukti. Yra charakterizuojami kaip lėtapėdžiai, pastovūs ir patys patikimiausi. Ugnies tipui priskirtini sportinio sudėjimo, aktyvūs, greitai įsižeidžiantys žmonės. Savo tipą galima nustatyti specialiais testais.
Svarbu iÅ¡siaiÅ¡kinti, kokio tipo savybÄ—s mumyse ima viršų. Tai žinodami galÄ—sime maitintis tik mums tinkanÄiu, subalansuotu maistu. Jei valgome tai, kas mums netinka - formuojame sau ligÄ…. Ne visada mums tinkantis maistas yra tas, kurį labiausiai mÄ—gstame, kuris mums yra skanus. Esi tai, kÄ… suvalgai ir įsisavini. Jei kÅ«no sistemos nepajÄ—gia paÅ¡alinti to, ko organizmui nereikia, tai tos atliekos toksinų, riebalų, Å¡lakų pavidalu kraujo yra iÅ¡neÅ¡iojamos po visÄ… organizmÄ… ir nusÄ—dusios kokiame nors organe sukelia vėžį ar kitokį negalavimÄ…", - kalbÄ—jo lektorÄ—. Ji patarÄ— kÅ«nÄ… prieÅ¡ voniÄ… ar pirtį iÅ¡tepti sezamo aliejumi. Jis sutraukia iÅ¡ organizmo Å¡lakus. Jais atsikratyti padeda ir prakaitavimas, judÄ—jimas. Geriausia yra jogos pratimai.
Kaip valgyti?
Pasak L. Lukošienės, valgyti turime saikingai, iki atsirūgimo. Maistas turi būti suvirškintas ir įsisavintas. Ryte prie stalo neturėtume sėsti tol, kol neišsituštinome. Jei tuštintis nesinori, reikėtų išgerti stiklinę vandens ar arbatos ir palaukti. Nereikėtų valgyti 2 val. iki miego.
Maiste taip pat svarbu Å¡eÅ¡i skoniai - saldumas, sÅ«rumas, rÅ«gÅ¡tumas, aÅ¡trumas, kartumas, riÅ¡lumas. Skonių karalius yra kartumas. Jis gydo. Ne veltui vaistažolÄ—s, įvairÅ«s vaistai yra kartÅ«s. TaÄiau kartumu piktnaudžiauti nereikÄ—tų. Žmogui reikia visų skonių.
Lektorė pabrėžė, kad maistas turi būti gyvas. Pagamintą maistą reikia suvalgyti per 3 val., kad suteiktų mums gyvybinės energijos. Labai svarbu maisto kiekis. Valgant reikėtų įsivaizduoti, kad skrandį padalijame į tris dalis. Viena skiriama kietam maistui, kita - šlapiam, o likusi - orui. Maistas geriausiai virškinamas nuo 12 iki 15 val. Iki to laiko turėtume suvalgyti apie 80 proc. dienos raciono.
Niekada nereikÄ—tų valgyti, jei nejauÄiame alkio. Maistas turi bÅ«ti pagamintas su meile. PrieÅ¡ valgant reikia padÄ—koti už maistÄ… Dievui.
L. Lukošienė pasiūlė išmėginti arbatėlės nuo kosulio receptą.
Reikės sumaišyti po vieną šaukštelį kardamono, cinamono, ciberžolės, imbiero, gvazdikėlių, pipirų ir medaus. Gerti ryte ir vakare po šaukštelį su arbatėle.
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.