KupiÅ¡kio etnografijos muziejuje pirmÄ… kartÄ… eksponuojama fotonuotraukų paroda ,, KryždirbystÄ— Lietuvojeâ€v os telpa į dvi parodines sales. Tai tik maža dalis kryždirbystÄ—s paminklų, įamžintų per Lietuvos nepriklausomybÄ—s laikotarpį ir sukauptų Lietuvos liaudies kultÅ«ros centro vyriausiosios specialistÄ—s dr. AlÄ—s PoÄiulpaitÄ—s, keliaujant ir fiksuojant ekspedicijų metu liaudies meistrų darbo medinius paminklus visame kraÅ¡te.
Pirmoji daktarÄ—s A.PoÄiulpaitÄ—s parengta paroda vyko Vilniuje, kompaktinÄ—s plokÅ¡telÄ—s “KryždirbystÄ— Lietuvoje†pristatymo metu Lietuvos liaudies kultÅ«ros centre, bet dÄ—l vietos stokos nebuvo įmanoma visų nuotraukų parodyti. Taip pat Å¡i paroda eksponuota Raseinių kraÅ¡to muziejuje, Latvijos sostinÄ—je Rygoje, vasarÄ… aukÅ¡taitiÅ¡ka parodos dalis – RokiÅ¡kio kraÅ¡to muziejuje. Vilniuje, Martyno Mažvydo bibliotekoje, iliustruoti tarptautinÄ™ kryždirbystÄ—s konferencijÄ… buvo panaudota 2/3 fotonuotraukų dalis. Pagaliau Å¡i paroda atkeliavo ir į KupiÅ¡kį.
Per 5-7metus susisteminta ir keliaujanti per Lietuvos muziejus, bibliotekas paroda yra remiama UNESCO / Japonijos patikos fondo. Ji supažindina lankytojus, besidominÄius kryždirbystÄ—s menu, su svarbaus mums ir, manau, bÅ«simoms kartoms, vienu iÅ¡ tautos kultÅ«ros reiÅ¡kinių, įdomiu ne vien tik lietuviams, bet ir Europos, bei viso pasaulio gyventojams, lietuvių saviraiÅ¡kos forma, verte ir savitumu.
Pirmojoje mÅ«sų muziejaus salÄ—je paroda pradedama savaiminiu kryžių sankaupų dariniu "Kryžiu kalnu", JurgaiÄių piliakalnyje atsiradusiu XIXa. ir siekianÄiu dar ankstesnius laikus. Kalnelyje vyrauja memorialinio pobÅ«džio kryžiai, žinomi ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų. ŽmonÄ—s, statantys jame kryžius ar kryželius, norÄ—jo padÄ—koti, pagarbinti ar maldauti atleidimo.
AukÅ¡taiÄiams, paprastai vadinamas stoginis kryžius, turÄ—jo ypatingÄ… reikÅ¡mÄ™. Liaudies meistrai daugiaaukÅ¡Äius dviejų ar trijų stoginÄ—lių kÅ«rinius iÅ¡puoÅ¡davo, pristatydami pilnas skulptÅ«rÄ—lių, nelyg suvertų ant vieno stulpo. ŽiÅ«rint į meno dirbinį, jų apimtis į viršų mažėjo, smulkÄ—jo detalÄ—s. Stogastulpis AnykÅ¡Äių rajono SvÄ—dasų miestelyje, Kazimiero Katino darbo stogastulpis GrežionÄ—lių kaime, GinuÄio DudaiÄio Raudondvaryje, Kauno rajone.
Eksponuojama daug kryžmiÅ¡kų kryžių, bÅ«dingų visai Lietuvai. Kartais jie gali bÅ«ti visai nepuoÅ¡ti, bet tokių nÄ—ra daug, paprastai jie nors Å¡iek tiek papuoÅ¡iami. Kartais papuoÅ¡imas įgauna sudÄ—tingÄ… dekorÄ…. YpaÄ puoÅ¡iamas kryžiaus centras – kryžma. Rombo pavidalo nimbu ar spindulių ir jų įvairia kompozicija. Joje, be abejo, buvo tvirtinama nukryžiuotojo skulptÅ«ra. Kryžiaus liemuo ir virÅ¡Å«nÄ— dekoruojami įvairiausiais geometriniais ir augaliniais ornamentais. Kryžiaus peÄiai ir virÅ¡Å«nÄ— dekoruojami taip pat kaip ir liemuo, iÅ¡skiriami tik jų galai. ApatinÄ— kryžiaus dalis įleidžiama į pamatÄ…, kartais jis neiÅ¡skiriamas. kaip tokio kryžiaus pavyzdžius galima paminÄ—ti kryžių Akstinų kaime Raseinių rajone, taip pat skirtÄ… Arkivyskupo MeÄislovo Reinio atminimui, Zarasų rajone, Petro TamaÅ¡ausko darytÄ… Skriaudžių bažnyÄios Å¡ventoriuje, Prienų rajone, Sauliaus Lampicko senosiose AlovÄ—s kapinÄ—se Alytaus rajone, Ipolito Užkurnio RieÅ¡Ä—s kryžkelÄ—je, Vilniaus rajone, Vido Cikanos GriÅ¡kabÅ«džio bažnyÄios Å¡ventoriuje, Å akių rajone, Prano KaziÅ«no Tauragnuose, Utenos rajone, Algimanto Sakalausko Prienuose, mÅ«sų rajone PelyÅ¡ių ir Å altenių kaimuose bei kitur.
Koplytstulpių ypaÄ daug Žemaitijoje. AukÅ¡taitijoje jų nepalyginti mažiau, dar mažiau jų DzÅ«kijoje ir Suvalkijoje, o kai kurie yra pastatyti XXa. antroje pusÄ—je.
Koplytstulpiai susideda iÅ¡ stulpo ir koplytÄ—lÄ—s, kurių viršų puoÅ¡ia geležinis kryžius, kartais bokÅ¡telis su geležiniu kryžiumi. Parodoje eksponuojami koplytstulpiai iÅ¡ KuÄiÅ«nų (Lazdijų rajonas), Simno (Alytaus rajonas), Petro KaziÅ«no darbo Tauragnuose, Utenos rajone, KurÅ¡Ä—nų kapinÄ—se, RumÅ¡iÅ¡kÄ—se, EiÅ¡iÅ¡kÄ—se, GinuÄio DudaiÄio padarytas Maironio tÄ—viÅ¡kÄ—je, Raseinių rajone, koplytstulpis su Kristaus KrikÅ¡to skulptÅ«romis BÅ«tÄ—nų kaime, Utenos rajone, Antano JuseviÄiaus – su Å v. Antano skulptÅ«ra RumÅ¡iÅ¡kÄ—se, Liaudies buities muziejaus teritorijoje KaiÅ¡iadorių rajone.
KoplytÄ—les medžiuose ir ant žemÄ—s galima buvo užtikti visoje Lietuvoje, bet didžiausios jų sankaupos Suvalkijoje. Parodoje eksponuojamos fotonuotraukos, kuriose užfiksuotos koplytÄ—lÄ—s prie medžių Ilguvos kapinÄ—se, Å akių rajone, Paberžėje, KÄ—dainių rajone, koplytÄ—lÄ—s ant žemÄ—s Å liktinÄ—s kaime, Skuodo rajone, VirÅ¡ilų sodyboje NotÄ—nuose, Skuodo rajone, PurvaiÄių senosiose kapinÄ—se PlungÄ—s rajone, Baidotų kaime, Skuodo rajonas.
ParodÄ… “KryždirbystÄ— Lietuvoje†pagyvina uteniÅ¡kÄ—s tautodailininkÄ—s AnelÄ—s AraminienÄ—s penkiolika Å¡ventųjų skulptÅ«rÄ—lių, suteikianÄių parodai gyvumo ir nuoÅ¡irdumo.
Å venÄių nuotaikÄ… atspindi grafikÄ—s Å¡eÅ¡iolika BirutÄ—s StanÄikaitÄ—s ir jos vyro Gerardo Å lektaviÄiaus gyvenanÄių Vilniuje, sukurtų atvirukų su Vilniaus bažnyÄių, AuÅ¡ros vartų, Katedros ir jos bokÅ¡to, Lietuvos gamtos vaizdais.
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.