Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis apie aÅ¡tuoniasdeÅ¡imt procentų visos žmonijos bent kartÄ… gyvenime yra patyrÄ™ nugaros skausmus. Ä®vertinusi Å¡ios problemos dažnumÄ… bei aktualumÄ… (ypaÄ ekonomiÅ¡kai iÅ¡sivysÄiusiose industrinÄ—se Å¡alyse) 2011 metų rugsÄ—jo mÄ—n. 6-12 d. Pasaulio sveikatos organizacija skelbÄ— Nugaros savaite. Jos tikslas - kuo plaÄiau ir geriau informuoti visuomenÄ™ apie įvairius galimus nugaros srities susirgimus ir funkcinius sutrikimus, jų priežastis ir galimÄ… profilaktikÄ….
Nugaros skausmas vargina įvairaus amžiaus, abiejų lyÄių, visų etninių grupių ir įvairių profesijų žmones. Å is skausmas labai pablogina asmens gyvenimo kokybÄ™ ir sumažina jo darbingumÄ…. Tai viena dažniausių invalidumo priežasÄių ir viena pagrindinių priežasÄių, dÄ—l kurių pacientai kreipiasi į gydytojÄ…. Å is sudÄ—tingas sveikatos sutrikimas pasaulyje užima antrÄ… vietÄ… pagal dažnumÄ… (po galvos skausmų).
Moksliniais tyrimais nustatyta, kad nors kartÄ… gyvenime apatinÄ—s nugaros dalies (juosmens ir kryžmens) skausmÄ… patiria nuo 60 iki 80 proc. visų suaugusių JAV gyventojų. Europos duomenų sisteminÄ— apžvalga parodÄ—, kad dažniausia su darbu susijusi sveikatos problema yra nugaros skausmai, kurie vargino apie 30 proc. visų darbuotojų. Net 1/3 visų dirbanÄiųjų nurodo, kad jie yra nugaros skausmų rizikos grupÄ—je bei nugaros skausmÄ… patiria darbo vietoje. Skausmas, plintantis iÅ¡ įvairių stuburo struktÅ«rų, yra pripažįstamas viena pagrindinių žmonių lÄ—tinių skausmų priežasÄių. Rimtų mokslinių tyrimų apie nugaros skausmų paplitimÄ… Lietuvoje nÄ—ra atlikta. Turimais duomenimis, 2003 m. Lietuvoje 259 iÅ¡ 100 000 gyventojų, kurie kreipÄ—si į gydymo įstaigÄ…, buvo diagnozuoti nugaros skausmai, iÅ¡ jų pirmÄ…kart - 37,6 proc., pakartotinai - 62,4 proc. Vertinant bendrus sergamumo rodiklius, stebima neįgalumo dÄ—l stuburo ligų didÄ—jimo tendencija.
Dažnai kartu su lÄ—tiniu skausmu atsiranda jį palaikanÄių ar stiprinanÄių veiksnių, kurie nulemia ir asmens elgesio, o kartu ir judÄ—jimo ypatybes bei apsitarnavimo galimybes - blogÄ… laikysenÄ…, nemigÄ…, darbingumo sumažėjimÄ…, apatijÄ…, depresijÄ…, nepakankamÄ… savÄ™s vertinimÄ… ir kt. Dažniausiai nugaros skausmais skundžiasi darbingo amžiaus žmonÄ—s. Kai kurių profesijų darbuotojai nugaros skausmus patiria dažniau nei kiti (vairuotojai, statybininkai, malÅ«nsparnių pilotai, slaugytojos, siuvÄ—jos ir kt.). DarbinÄ—je veikloje atliekant nesudÄ—tingus, bet daug kartų pasikartojanÄius veiksmus (t. y. dirbant monotoniÅ¡kÄ… darbÄ… - siuvÄ—jos, vairuotojai) arba ilgai bÅ«nant priverstinÄ—je nepatogioje padÄ—tyje sÄ—dint, ypaÄ stovint (pvz., blogai įrengta darbo vieta - netinkamas kÄ—dÄ—s ar stalo aukÅ¡tis, kompiuterio klaviatÅ«ra ir ,,pelÄ—" netinkamame aukÅ¡tyje ir pan.), ar netaisyklingai (neergonomiÅ¡kai) keliant ar neÅ¡ant sunkų daiktÄ…, dažnai kilojant ar neÅ¡iojant sunkius daiktus ar atlikus staigų ir nekoordinuotÄ… judesį gali atsirasti rankų, kaklo, peÄių, nugaros ir kojų kaulų-raumenų sistemos pažeidimų.
Priežastys
Žmogaus kaulų-raumenų sistema nÄ—ra pritaikyta darbui ilgalaikÄ—je statinÄ—je sÄ—dimoje ar stovimoje padÄ—tyje. Priklausomai nuo kÅ«no laikysenos krÅ«vis tarpslanksteliniams stuburo diskams tenka skirtingas: gulint mažiausias, stovint jis padidÄ—ja apie 4 kartus, o pasilenkus ar sÄ—dint - apie 6 kartus. TodÄ—l dirbantiems dažnai pasitaiko galvos, kaklo, kaklo-peÄių ir juosmens skausmai. Tyrimais nustatyta, kad įvairÅ«s kaklo-peÄių ir rankų negalavimai (skausmas, tirpimas, Å¡alimas, sutrikÄ™ jutimai ir kt.) tiesiogiai priklauso nuo darbo valandų skaiÄiaus ir kÅ«no statinÄ—s padÄ—ties.
Nugaros ir kaklo skausmai gali pasireikÅ¡ti labai anksti, netgi nuo 8-10 metų ir ypaÄ padažnÄ—ja paauglystÄ—je. Atskirose studijose nurodoma, kad per laiko tarpÄ… iki pilnametystÄ—s nugaros ir kaklo skausmus patiria nuo 30 iki 51 proc. vaikų bei paauglių. Kitos studijos nurodo, kad skausmo simptomus juosmens ir kryžmens srityje bent kartÄ… per savaitÄ™ junta nuo 15 iki 30 proc. paauglių, o kaklo skausmus bent kartÄ… per savaitÄ™ - nuo 1 iki 15 proc. paauglių. Yra studijų, patvirtinanÄių tiesioginį ryšį tarp vaikų ir paauglių nugaros skausmų ir laiko, praleisto prie televizoriaus, kompiuterinių žaidimų ar narÅ¡ant internete, tarp ilgai trunkanÄio mobilaus telefono naudojimo, raÅ¡ant trumpÄ…sias žinutes, nerimo ir nervinÄ—s įtampos, blogos Å¡eimos socialinÄ—s-ekonominÄ—s bÅ«klÄ—s, paauglių sistemingo rÅ«kymo, emocijų bei elgesio sutrikimų vaikystÄ—s ir paauglystÄ—s laikotarpiu, žemo fizinio aktyvumo. Net kelių tyrimų metu buvo aptiktas tiesioginis ryÅ¡ys tarp valandų, praleistų prie kompiuterio, skaiÄiaus ir kaulų-raumenų sistemos skausmų. Å i priklausomybÄ— ypaÄ pastebima tarp paauglių. Tyrimų iÅ¡vadose teigiama, kad sÄ—dÄ—jimas prie kompiuterio daugiau kaip 2 val. per dienÄ… yra slenkstinis laiko tarpas kaklo-peties skausmams atsirasti, o 5 val. ribos per dienÄ… virÅ¡ijimas yra slenkstinis laiko tarpas apatinÄ—s nugaros dalies skausmams atsirasti. Žinoma, Å¡ie skausmai atsiranda ne per vienÄ… dienÄ…, o nuolat pažeidžiant darbo ir poilsio režimÄ….
Prie nugaros skausmų atsiradimo prisideda ir netaisyklinga laikysena, kuri Lietuvoje vaikams ir paaugliams diagnozuojama apie 25-30 proc., o skoliozÄ— - 6-8 proc. visos žmonijos. Tam reikÅ¡mÄ—s turi paveldÄ—ta kÅ«no audinių kokybÄ— (ypaÄ jungiamojo audinio), lytis, amžius, raumenų, palaikanÄių vertikaliÄ… kÅ«no padÄ—tį, treniravimas, psichiniai faktoriai, gyvenamoji aplinka. Ne mažiau svarbÅ«s ir individualÅ«s anatominiai ypatumai: kaulų struktÅ«ra, jų ilgis, asmens Å«gis, įgimta stuburo konfigÅ«racija. TaÄiau lemiamÄ… vaidmenį vaidina liemens ir kaklo raumenų treniravimas. Netaisyklinga laikysena pradeda formuotis vaikystÄ—je ir ypaÄ iÅ¡ryÅ¡kÄ—ja paauglystÄ—je.
Pagal Lietuvos ir užsienio literatūrą parengė Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.